Kategoria : Bota

 • Tritol makinës në ecje në Berlin, dyshohet për konflikt mes bandave rivale

  Hedhja në erë e një makinë në Berlin ku mbeti i vrarë shoferi i saj, është cilësuar nga policia gjermane si vrasje e tipit mafioz, duke përjashtuar pistën e terrorizmit.Mediat gjermane raportojnë se personi i vrarë është një emigrant 43 – vjeçar, i njohur për policinë gjermane, që hetohej...
 • Dadoja vrasëse: U frymëzova nga videot e ISIS

  Dadoja vrasëse që preu kokën e vajzës 4 – vjeçare, ka thënë se është frymëzuar dhe ka imituar ISIS, pasi ka parë videot online. Gyulchehra Bobokulova, 38 – vjeçe është mbyllur në spitalin psikiatrik të burgut Butyrka të sigurisë së lartë në Moskë. Bobokulova, të cilën shtypi i Rusisë...
 • Donald Trump: Emigrantët, një gjarpër helmues

  Donald Trump duke ‘luftuar’ për një spastrim të martën në zgjedhjet paraprake, që mund ti sigurojnë atij nominimin, i ka krahasuar emigrantët në SHBA me një gjarpër vdekjeprurës që kafshon personin që tregon mirësi ndaj tyre. Duke folur në një ambient privat në aeroportin Youngstown, favoriti republikan nënvizoi qëndrimin...
 • Video/Çfarë ka ngelur sot nga qyteti i Homs në Siri

  Teksa Europa po përballet me krizën e emigrantëve, kryesisht nga Siria, një video e xhiruar me dron po bën xhiron në internet. Bëhet fjalë për qytetin e Homs –it, i treti më i madh në Siri. Rrënojat e tij tregojnë se nga çfarë po ia mbathin vërtetë sirianët. Homs,...
 • Vrau 77 persona, Breivik padi kundër shtetit për shkeljen e të drejtave të njeriut

  Vrasësi norvegjez, Anders Behring Breivik rikthehet këtë martë në gjykatë, duke akuzuar qeverinë për dhunim të të drejtave të njeriut, për mbajtjen e tij në izolim. Më herët, ai i ka krahasuar kushtet e tij në burg me një “torturë” të vërtetë. Breivik vrau 77 persona në 2011 –...
 • Nis tërheqja e trupave ruse nga Siria

  Trupat ruse nisën tërheqjen e pjesshme nga Siria pas vendimit të papritur të presidentit rus, Vladimir Putin i cili nuk caktoi një afat për largimin e tyre. Kjo video e Ministrisë së Mbrojtjes Ruse tregon grupin e parë të avionëve që lënë  bazën e Hmeimim-it, nga provinca e Latakias...
 • Vladimir Putin urdhëron tërheqjen e ushtrisë nga Siria

  Presidenti rus Vladimir Putin ka urdhëruar ushtrinë të tërheqë “pjesën kryesore” të forcave të tyre në Siri, duke thënë se ata kishin realizuar pjesën më të madhe të qëllimeve. Ai tha gjatë një takimi në Kremlin se tërheqja do të fillojë të martën. Komentet vijnë në mes të bisedimeve...
 • Merkel pas votimeve: Politika për emigrantët nuk do të ndryshojë

  Kancelarja gjermane, Angela Merkel, tha se partia e saj kishte një “ditë të vështirë” pas fitores së të djathtëve në zgjedhjet shtetërore. Partia AFD – kundër emigrantëve, kishte bërë fushatë ndaj asaj që ajo e quajti “katastrofike” vendimin e Merkel për të pranuar një milionë emigrantë dhe refugjatë. Megjithatë, një...
 • Brazil/ Protesta masive kundër presidentit të akuzuar për korrupsion

  Qindra e mijëra brazilianë kanë mbushur rrugët ditën e djelë, në protestën më të madhe të organizuar ndonjëherë. Ata kanë bërë thirrje për largimin e presidentit Dilma Rousseff, duke reflektuar edhe zemërimin në rritje ndaj liderit të majtë. Demonstratat të cilat janë forcuar gjithnjë e më shumë, kanë ardhur...
 • Gjermani/ Vota e popullit në kohë të vështira

    Përfundimi i zgjedhjeve nuk mund të çudisë askënd. Ai është natyrisht edhe një faturë për politikën ndaj refugjatëve të Merkelit. E çfarë pastaj? Marcel Fürstenau do të qe shqetësuar po të kish mbetur çdo gjë siç ishte. Bashkimi Kristiandemokrat, CDU humbi pjesërisht në Baden-Vyrttemberg, në Rajnland-Pfalc dhe në...
 • Amerikë/Treni del nga shinat, të paktën 32 të plagosur

  Të paktën 32 persona janë plagosur si pasojë e një aksidenti hekurudhor. Treni i linjës Amtrak, i cili po udhëtonte nga Los Angeles për në Çikago, ka dalë nga shinat ditën e sotme në Kansas. Të plagosurit janë dërguar menjëherë në spital ku po trajtohen me ndihmë mjekësore. Sipas zëdhënësit...
 • Itali/Djali i madh i Umberto Bossi-t, dënohet për përvetësim të parave të partisë

  Riccardo Bossi, djali i madh i themeluesit të partisë “Lega Nord”, Umberto Bossi, është dënuar me një vit dhe 8 muaj burg, për akuzën e përvetësimit të parave të partisë. Gjykata e Milanos ka vendosur për këtë dënim, ndërkohë që prokurori Paolo Filippini, kishte kërkuar një vit bug dhe...
 • 11 të ndaluar për masakrën e Ankarasë, Davutoglu akuzon seperatistët kudrë

  Ka shkuar në 11 numëri i të arrestuarve si të lidhur me masakrën në Ankara që shkaktoi 37 viktima dhe më shumë se 100 të plagosur. Lajmi u dha nga kryeministri turk Ahmed Davutollu i cili tha se “ka prova thuajse të sigurta që dëshmojnë se sulmi terrorist u...
 • Egjipt/Pushohet nga puna Ministri, deklaroi se do të arrestonte edhe profetin

  Ministri i Drejtësisë në Egjipt është ‘liruar’ nga detyra, pas kritikave të shumta për një koment që bëri mbi profetin Muhamed në një program televiziv. CNN shkruan se nuk ka patur asnjë shpjegim zyrtar për arsyen e largimit nga puna të Ministrit, megjithatë kjo lëvizje vjen vetëm pak ditë...
 • Sulmi në Ankara, Turqia bllokon rrjetet sociale

  Autoritet turke kanë bllokuar Facebookun, dhe Twittterin pas shpërndarjes masive të fotove ku tregohej masakra nga shpërthimi autombomba që vrau 37 persona dhe plagosi mbi 100 të tjerë. Pas një urdhëri të imponuar nga Gjykata, agjensia e telekomunikacionit të Turqisë TIB ka bllokuar qasjen në rrjetet sociale. Aksesi në rrjete...
 • Sulmi në Bregun e Fildishtë: 5 – vjeçari iu lut terroristëve të mos e vrisnin

  Një 5 – vjeçar ishte mesin e  16 personave të vrarë në sulmin terrorist në një rezort turistik në Bregun e Finldishtë, ditën e djeshme. Sipas mediave britanike, që citojnë dëshmitarë në vendin e ngjarjes, 5 – vjeçari u ul në gjujnë dhe iu lut terroristëve që të mos...
 • Masakër në Ankara, 37 të vrarë dhe 125 të plagosur nga një auto-bombë

  Shpërthimi i një autobombe në Ankara, kryeqytetin e Turqisë vrau 37 persona ndërsa 125 të tjerë u plagosën.Shpërthimi ndodhi në orën 18:41 minuta në Parkun Gyven, pranë një stacioni autobuzi, në lagjen Kizilai, një zonë tregtare e populluar dhe nyje e rëndësishëm e transportit. Guvernatori i Ankarasë shpjegoi se...
 • Mësuesi detyron nxënësit të zhvishen nudo pasi nuk bënë detyrat

  Dy fëmijë janë dënuar nga mësuesi i tyre, që të zhvisheshin lakuriq në formë ndëshikimi pasi nuk kishin bërë detyrat. Ngjarja ndodhi në  një qendër stërvitjeje të quajtur Shree Tutorials  në Malwani, Indi.Imazhet shokuese tregojnë 2 djem të vegjël, njëri pret të cilëve është komplet i zhveshur, ndërsa tjetri...
 • Tre vjet në krye të Vatikanit, Papa Francesku, më inovatori në një shekull

  Papa Francesku mbush sot 3 vjet në krye të Vatikanit. Ai është quajtur si Papa më inovator në drejtimin e Kishës Katolike dhe si njeriu që i ndryshoi fytyrën asaj. I zgjedhur në 13 mars 2013, Mario Bergogio nuk e ka patur të lehtë në këto 3 vjet. Është...
 • Gjermani, zgjedhje në tre lande

  Gjermanët po votojnë në tre lande dhe këto zgjedhje shihen si test i rëndësishëm për politikën e “dyerve të hapura” për emigrantët të kancelares gjermane Angela Merkel. Partia kundër emigracionit “Alternativa për Gjermaninë” pritet të shënojë arritje. E pyetur në prag të zgjedhjeve, kancelarja gjermane Angela Merkel u shpreh:...
Publicitet


Emisione