Kategoria : Bota

 • Pezullimi i “Shengen” nga Austria, KE: Kjo gjë po ndodh edhe në shtete të tjera

  Komisioni Europian njofton se, pezullimi i përkohshëm i sistemit të Shengenit nga Austria është një zgjatje e vendimit për kontrolle të përkohshme në kufinjtë e saj, të marrë në Shtator të vitit të shkuar. Kjo zgjatje parashikohet deri në Shkurt dhe sipas Komisionit Europian, situata është brenda kontrollit. Natasha...
 • Pasuria e botës në duart e 62 njerëzve, përfitojnë nga parajsat fiskale

  1 % e barabartë me 99%. Kjo ndodh vetëm kur pasuaria e njerëzve më të pasur është sa e pjesës tjetër të botës. “Oxfam”, duke u mbështetur në të dhënat e Tetorit, “Credit Suisse” llogariti që pasuria e 62 njerëzve më të pasur në botë është e barbartë me...
 • Talebanët sulm, në afërsi të ambasadës italiane në Kabul

  Talebanët godasin me predhë shumë pranë ambasadës se Italisë në Kabul, kryeqytetin e Afganistanit. Dy rojet afganë të ndertesës dipolomatike kanë mbetur të plagosur dhe gjendja e tyre nuk paraqitet e rëndë. “Nuk kemi motive për të besuar se bëhet fjalë për një sulm kundër nesh. Jemi të gjithë...
 • Masakër në Siri nga ISIS. 300 civilë të vrarë, 400 të marrë peng

  Të paktën 300 civilë, pjesa më e madhe gra, fëmijë dhe të moshuar raportohet se janë vrarë të shtunën nga militantët e Shtetit Islamik, pranë Deir El Zur, në lindje të Sirisë. Ndërsa mbi 400 të tjerë u morën peng, mes të cilëve gra dhe fëmijë. Lajmi u publikua...
 • Austria pezullon lëvizjen “Shengen”

  Austria ka vendosur të anullojë përkohësisht rregullat për lëvizjen e lirë në Evropë dhe kontrollin e njerëzve të cilët kërkojnë të hyjnë në vend. Kjo u njoftua nga Kancelari Verner Fejman në një intervistë për gazetën “Osterreich”. Sipas tij, menjëherë do të fillojnë kontrollet e dokumenteve të identifikimit në...
 • Dhjetëra të vdekur nga një sulm terrorist në Burkina Faso

  Të paktën 26 persona u vranë gjatë sulmit xhihadist në një hotel në qendër të qytetit të Uagadugut, në Burkina Faso. Mes viktimave janë edhe 3 autorë të sulmit. Ministri i Brendshëm vendas tha se rreth 126 persona u morën peng, por u arrit të shpëtoheshin. Një nga grupet...
 • Shkon keq eksperimenti në Francë, 1 person në koma, 5 të tjerë në spital

  Si pasojë e një inicidenti terapeutik në një klinikë mjeksore në Renë, në perëndim të Francës, një person ka rënë në koma cerebrale dhe 5 të tjerë janë shtruar në spital në gjendje të rëndë shëndetësore. Mësohet se kjo terapi është përdorur edhe tek 90 persona të tjerë. Bëhet...
 • Identifikohen atentatoret e Xhakartes

  Policia indoneziane ka identifikuar katër nga pesë autorët e sulmit të Xhakartës. Njëri prej tyre, Afif Sunakim ka qenë i dënuar me 7 vjet burg për pjesëmarrje në grupimet e militantëve. Ndërkohë forcat indoneziane të antiterrorit kryen sot tre arrestime. Ata kanë marrë pjesë në disa inicidente por ende...
 • Trump sulmon senatorin e Teksasit

  Kandidati kryesor i republikanëve për garën presidenciale Donald Trump, në debatin e fundit në North Charleston të Karolinës së Jugut, vuri në shenjestër senatorin e Teksasit, Ted Kruzin, i cili, megjithëse nga një nënë amerikane, ka lindur në Kanada. “Ke një pikëpyetje të madhe mbi krye”- iu drejtua Trump...
 • Kriza e emigrantëve, Juncker i zhgënjyer me vendet europiane

  Qeveritë e vendeve të Bashkimit Europian kanë dështuar në mbajtjen e premtimit se do të përballonin krizën e emigrantëve. I ketij mendimi është Presidenti i Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker. Gjatë nje konferencës për shtyp në Bruksel Juncker shfajësoi Komisionin Europian dhe hodhi përgjegjësinë mbi vendet anëtare. “Komisioni, edhe pse...
 • Bien me 20% aksionet e Renault në bursë

  Frika e përfshirjes së shtëpisë franceze të prodhimit të automjeteve, Renault, në skandalin e Volkswagen, është pasqyruar edhe tregjet botërore. Aksionet e markës franceze, kanë rënë me 20%. Kjo rënie vjen pas kontrolleve të autoriteteve franceze që dyshonin se Renault ka shënuar parregullsi në testet e ndotjes.  Tv Klan...
 • OBSH njofton fundin e virusit “Ebola” në Afrikën Perëndimore

  Organizata Botërore e Shëndetësisë njoftoi zyrtarisht përfundimin e përhapjes së virusit të Ebolas në Afrikën Perëndimore. Fundi i transmetimit të virusit u shpall pas 42 ditësh, pa asnjë rast të ri në Liberi. Sidoqoftë alarmi mbete ende i lartë, pasi në Liberi virusi është ripërtërirë dy herë, pas njoftimit...
 • 3 të vdekur nga një ortek në Alpet franceze

  Një ortek në Alpet franceze ka marrë jetën e të paktën 3 personave, dy nxënës francezë dhe një turist ukrainas dhe ka plagosur disa të tjerë. Autoritetet franceze kanë hapur hetimet ndaj njërit prej mësuesve, pasi zona ku ndodheshin nxënësit ishte e mbyllur për rrezikshmëri të lartë nga orteqet....
 • ISIS merr përsiper sulmet në Xhakarta

      Shteti Islamik mori përsipër sulmet e koordinuara me eksplozivë dhe armë në Xhakarta, kryeqytetin e Indonezisë, vendi me popullësinë më të madhe myslimane në botë. Të paktën dy civilë, një indonezian dhe një kanadez si dhe pesë militantë u vranë gjatë sulmeve, më të rëndat prej vitit...
 • Goditen dy rajone policie me 6 viktima

    Hakmarrja e Turqisë për sulmin terrorist të ISIS në Stamboll do të jetë e ashpër. Kështu u shpreh Kryeministri Davutoglu teksa avionë turq bombarduan disa baza xhihadistësh në zonat kurde të Sirisë e Irakut, me të paktëm 200 viktima. Ashpërsimi i qëndrimeve të Ankarasë përkoi me dy sulme...
 • Belgjikë, zbulohen banesat ku u përgatiten sulmet e Parisit

  Autoritetet belge kanë arritur të zbulojnë 3 apartamente ku u përgatitën sulmet e 13 Nëntorit në Paris. Prokuroria belge njoftoi se në njërën prej banesave u gjetën gjurmët e gishtërinjve të Abdelhamid Abaud, i cilësuar si “truri” i aktit terrorist. Terroristët i kishin marrë me qira rreth 2 muaj...
 • Lirohen 10 marinsat amerikanë të arrestuar nga Irani

  Autoritetet kanë liruar 10 marinsat e Ushtrisë Amerikane, që u arrestuan ditën e martë pasi kishin shkelur hapësirën detare të Iranit. Mediat shtetërore vendase thanë se ushtarakët amerikanë u liruan pas ndjesë së kërkuar nga Shtetet e Bashkuara. Ky incident vuri edhe një herë në provë marrëdhëniet e tensionuara...
 • Refugjatët do të paguajnë për të qëndruar në Danimarkë

  Qeveria daneze ka konfirmuar se refugjatëve do t’u merren para apo sende me vlerë për të mbuluar shpenzimet e qëndrimit në Danimarkë. Qeveria konservatore e Lars Rasmussen ka rënë dakort me opozitën, për ta çuar çështjen në parlament. Azilkërkuesit do të lejohen të mbajnë deri në 1.300 euro. Tv...
 • Le Pen fotografohet duke fjetur

  Kjo foto e Brahim Zaibatit, balerinit profesionist dhe ish – i dashuri i këngëtares së famshme Madonna, po bën xhiron e botës. Gjatë udhëtimit me avion 29 – vjeçari ka shkrepur një “selfie” ngjitur me ish – liderin e Frontit Nacional, Jean-Marie Le Pen, i cili është duke fjetur....
 • Identifikohet kamikazi i Stambollit, ishte regjistruar si azilkërkues

    Kamikazi 28 vjeçar, që vrau 10 turistë gjermanë në sheshin SulltanAhmet në qendër të Stambollit, ishte rregjistruar si emigrant, por nuk ishte i përfshirë në listën e militantëve të dyshuar. Ky detaj u konfirmua nga Ministri i brendshëm turk Efkan Ala, gjatë konferencës të përbashkët për shtyp me...
Publicitet


Emisione