Kategoria : Bota

 • BE- Turqi: Një marrëveshje e nevojshme

  Marrëveshja për refugjatët që lidhi para një viti BE me Turqinë kritikohet nga shumë palë. Kjo ndodh kur janë të nevojshme më shumë marrëveshje të tilla, mendon Jasper von Altenbockum nga Frankfurter Allgemeine Zeitung. Përveç lidhjes së një marrëveshjeje midis BE dhe Turqisë nuk kishte rrugë tjetër. Kryengritja e...
 • Alarm për bombë në Shtëpinë e Bardhë

  Një burrë është ndaluar nga Shërbimet sekrete amerikane, pasi gjatë një kontrolli në makinën e tij që ishte në drejtim të Shtëpisë së Bardhë, thuhet se ka pasur një bombë. Sipas CNN, deri më tani nuk ka pasur ndonjë konfirmim nëse është gjetur ose jo ndonjë mjet i dyshimtë,...
 • Skandali/ Lejuan mishin e kalbur në treg, pranga dhjetëra zyrtarëve

  Dy kompanitë më të mëdha të paketimit të mishit në Brazil do hetohen nga policia si dhe dhjetëra urdhra arresti janë lëshuar për zyrtarët e vendit. Drejtuesit e kompanive kanë korruptuar inspektorët në mënyrë që ata të lejonin mbajtjen në treg të mishit të skaduar dhe jashtë çdo standardi...
 • Deklarata “bombë” e Trump pas takimit me Angela Merkel

  Gjermania i ka borxh “shuma të mëdha parash” NATO-s dhe duhet ta paguajë SHBA-në me qëllim që t’i ofrohet më shumë siguri. Kjo ka qenë deklarata e Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump në Twitter, vetëm një ditë pasi u takua me kancelaren gjermane Angela Merkel në Shtëpinë e...
 • Zjarr masiv në Londër

  Zjarrfikëset po përpiqen të venë nën kontroll një zjarr masiv që ka përfshirë një zonë tejet të populluar të Londrës, ndërsa një numër i madh banesash mësohet se po evakuohen. Sipas britanikes “The Sun” zjarri ra rreth orës 18:00 në Plainstow, në lindje të kryeqytetit britanik. Flakët kanë përfshirë edhe...
 • Shpërthim i fuqishëm në Bruksel

  Të paktën 7 persona kanë mbetur të plagosur, si pasojë e një shpërthimi të fuqishëm që tronditi këtë të shtunë Brukselin. Ngjarja ndodhi në zonën e Saint – Gilles, rreth orës 16:00. Si pasojë e shpërthimit fjakët u përhapën me shpejtësi duke përfshirë disa ndërtesa në Boulevard de Waterloo....
 • Britania dërgon qindra trupa në kufi me Rusinë

  Me qindra trupa ushtarake britanike dhe tanke janë drejtuar në kufirin e Bashkimit Europian me Rusinë, në atë që mund të konsiderohet shfaqja më e madhe e forcës kundër Moskës, që prej Luftës së Ftohtë. Rreth 120 trupa mbërritën mbrëmjen e së premtes në një bazë ajrore në Estoni,...
 • Po përpiqej të karikonte iPhone, humb jetën i riu

  Një person humbi jetën pasi e zuri korenti, teksa po përpiqej që të karikonte telefonin e tij në tualet. Richard Bull vdiq kur karikuesi i iPhone – it të tij bëri kontak me ujin, ndërsa ai po bënte dush. Ngjarja ndodhi në shtëpinë e 32 – vjeçarit në Ealing,...
 • Tension i lartë mes SHBA-ve dhe Koresë së Veriut

  Situata në Azi mbetet e tensionuar pas vizitës zyrtare të Sekretarit Amerikan të Shtetit, Rex Tillerson. Shefi i diplomacisë amerikane u takua këtë të shtunë me homologun e tij kinez, Wang Yi dhe në qendër të agjendës së tyre ishte Koreja e Veriut dhe programi bërthamor i vendit komunist....
 • Panik në aeroportin e Parisit, evakuohen 3000 persona

  Një person u vra nga policia në aeroportin e Orli, në Paris, pasi i rrëmbeu armën një ushtari. Sipas dëshmitarëve, agresori iu drejtua me armë në dorë dyqaneve, por u qëllua për vdekje nga një agjent tjetër. Autoritetet evakuuan rreth 3 mijë persona që gjendeshin në aeroport dhe pezulluan...
 • Përse Putin është njeriu më i fuqishëm në botë

  Presidenti rus Vladimir Putin konsiderohet si njeriu më i fuqishëm në botë. Por përse? Në fund të fundit, Shtetet e Bashkuara të Amerikës, madje edhe Kina, janë shtete më të fuqishme se Rusia. Fuqia e kreut të shtetit përcaktohet si nga fuqia e shtetit, ashtu edhe nga aftësia që...
 • Kujdes nga kufjet sepse mund të shpërthejnë!

  Një vajzë emri i të cilës nuk është bërë i ditur, pësoi djegie në fytyrë, qafë dhe duar pasi i shpërthyen kufjet gjatë kohës që ishte në avion duke shkuar nga Pekini për në Melbourne. “Kur po bëhesha të ktheja kokën përjetova djegie në fytyrë. Kufjet më zbritën deri...
 • Turqia kërcënon Bashkimin Europian

  Ministri i Brendshëm turk, Sulejman Soylu ka kërcënuar Europën se Turqia mund të lejojë drejt saj 15 mijë emigrantë në muaj. “Po të doni, ne mund t’i dërgojmë ata 15 mijë emigrantë që frenojmë çdo muaj dhe t’ju vijë mendja rrotull. Hiqeni nga mendja që mund të bëni lojëra...
 • Trump-Merkelit: Kemi diçka të përbashkët, të dyve na ka përgjuar Obama

  Presidenti Donald Trump u qëndruar hamëndësimeve se përgjohej nga Barak Obama, duke i thënë Kancelares gjermane Angela Merkel mysafires në Shtëpinë e Bardhë ”Të paktën kemi diçka të përbashkët “. Trump dhe Merkel kanë diskutuar çështje të rëndësishme, duke përfshirë NATO-n dhe tregtinë në Shtëpinë e Bardhë. Vizita ishte...
 • Live/ Konferenca për shtyp e Trump dhe Merkel në Washington

  Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, priti këtë të premte në një vizitë zyrtare, Kancelaren gjermane, Angela Merkel. Në agjendën e bisedës së dy liderëve përfshihej e ardhmja e NATO-s, marrëveshja tregtare Trans-atlantike e firmosur nga ish-presidenti Obama por e anuluar nga Trump dhe konflikti ukrainas. Vëmendja rreth...
 • Zbulohet anija spiune ruse në gjirin e SHBA

  Për herë të dytë brenda muajit, në afërsi të gjirit të Xhorxhias, SHBA është dalluar një anije spiune ruse. Një zyrtar i marinës amerikane kë thënë për CNN se ka mundur të njohë nga 32 km larg në jug të bazës, Viktor Leonovin, një spiun i njohur rus. Sipas...
 • SHBA shmang konfliktin diplomatik me Britaninë

  Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë kërkuar zyrtarisht falje Britanisë së Madhe për akuzën se ish-presidenti Barack Obama kishte përdorur shërbimin sekret britanik për të përgjuar telefonat e presidentit amerikan Donald Trump.  Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë Sean Spicer ka kërkuar falje personalisht, pasi deklaratat e tij të...
 • Hapin barkun e krokodilit, zbulojnë diçka të tmerrshme

  Pas dyshimeve se krokodili mund të kishte ngrënë një djalë 8 – vjeçar, banorët e një fshati në Zimbabve e vranë zvarranikun dhe i çanë barkun. Fatkeqësisht, dyshimet e tyre kishin qenë të drejta. Ata zbuluan pjesët e trupit të të miturit në barkun e krokodilit gjigant. E gjithë...
 • Hahn: BE-ja ose do të eksportojë stabilitet ose do të importojë mungesë stabiliteti

  Tregu i përbashkët ofron një kontribut për paqëtimin dhe stabilizimin duke përgatitur paralelisht edhe integrimin europian. Deutsche Welle: Në një kohë që në Ballkan ka probleme në proceset e zhvillimit demokratik  dhe ekonomi, shfaqen tani edhe tensione ndërshtetërore apo ndëretnike. Në takimin e gjashtë krerëve ballkanikë në Sarajevë ju...
 • Trump redukton pjesëmarrjen e SHBA-ve në operacionet paqëruajtëse

  Propozimi i djeshëm i presidentit të Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, për uljen e financimit të Departamentit të Shtetit dhe të ndihmës ndërkombëtare, për afro një të tretën, ka shkaktuar kritika dhe shqetësime brenda Amerikës dhe jashtë saj. Sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, ka tërhequr vërejtjen kundër...
Publicitet


Emisione