Kategoria : Bota

 • Tillerson: Irani po respekton marrëveshjen, por Trump dëshiron të ndreqë mangësitë

  Sekretari amerikan i Shtetit Rex Tillerson e pranoi sot se Irani “teknikisht po respekton” marrëveshjen ndërkombëtare për frenimin e zhvillimit të armëve bërthamore, por tha se Presidenti Donald Trump kërkon të zbatojë një “stategji më të plotë” për të rregulluar ato që udhëheqësi amerikan i shikon si të meta...
 • Spiunë të Edoganit në zyrat shtetërore gjermane?

  A ka spiunë të Edoganit në zyrat shtetërore gjermane? Një sërë azilkërkuesish turq mendojnë se të dhënat e tyre janë përcjellë në Turqi. Azilkërkues nga Turqia kanë ngritur akuza të rënda ndaj autoriteteve gjermane, se ato i kanë përcjellë të dhënat e tyre personale tek medie tä afërta me...
 • Video/ Portieri ndërron jetë pas përplasjes në fushën e lojës

  Tragjedi në futbollin idonezian. Portieri i skuadrës Persela, Çoirul Huda vdiq pas përplasjes me një shok të skuadrës. Tronditja ishte e fortë dhe ndërhyrja e mjekëve nuk e shpëtoi. 38-vjeçari Huda ishte një veteran i skuadrës Persela, pasi luante për këtë skuadër prej vitit 1999.   Menjëherë pas përplasjes...
 • 31-vjeçari Sebastian Kurz, kancelari i ri i Austrisë

  Ashtu siç e kishin parashikuar sondazhet, Sebastian Kurz fiton zgjedhjet legjislative në Austri dhe zgjidhet kancelari i vendit. Menjëherë pas mbylljes së votimit, Exit Poll-et nxjerrin fitues ministrin aktual të Punëve të Jashtme, me 30.2%, duke lënë pas të djathtën ekstreme të Christian Strache me 26.8% dhe social demokratët...
 • Video/ Shpërthen kamioni bombë, mbi 230 të vdekur në Somali

  Numri i të vdekurve në sulmin me bombë që ndodhi këtë të shtunë  në kryeqytetin e Somalisë, Mogadishu ka shkuar në 231 persona, ndërsa më shumë se 275 të tjerë janë plagosur. Zyrtarët shqetësohen se ky numër mund të rritet. Spitalet janë duke u përballur me një numër shumë...
 • Shteti Islamik drejt kapitullimit

  Forcat civile siriane të udhëhequra nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe koalicioni ndërkombëtar kanë nisur ofensivën ushtarake për t’i rrëmbyer qytetin e Raka-s, militantëve të Shtetit Islamik. Sipas mediave të huaja, ushtria amerikane kanë rimarrë 85% të të ashtuquajturit kryeqyteti i Shtetit Islamik që prej vitit 2014, kur...
 • 31-vjeçari Kurz shihet si lideri i ardhshëm në Austri

  Austriakët do të votojnë më 15 tetor në zgjedhjet e përgjithshme, në të cilat partitë konservatore dhe të ekstremit të djathtë po sfidojnë udhëheqjen e qendrës së majtë të vendit. Sipas sondazheve, prijëse deri më tani është Partia Konservatore e Popullit (OVP) e Ministrit të Jashtëm Sebastian Kurz, i...
 • Kërcënim për bombë, evakuohet aeroporti në New York

  Një kërcënim me bombë është raportuar në aeroportin LaGuardia të Nju Jorkut. Udhëtarët e frikësuar postuan foto dhe video në Twitter ku raportonin për praninë e madhe policore dhe ushtarake në vendngjarje. Deri në orën 8.30, ka pasur raportime të pakonfirmuara që një burrë rreth të pesëdhjetave është arrestuar....
 • Jo të gjitha e presin mirë ndarjen

  E dashura e xhindosur e një bankieri të Wall Street bëri që ai të merrte pikërisht atë që meritonte. Modelja me origjinë ruse Kristina Kuchma, 24 vjeç, donte të përçonte një mesazh të qartë për ish të dashurin e saj, biznesmenin Guy Gentile, se nuk ishte e kënaqur për...
 • Kur dëshira për foto paguhet me jetë

  Një burrë nga Britania ka gjetur vdekjen ndërsa po përpiqej të bënte një foto në një tempull në Indi gjatë një turi botëror.   Roger Stotesbury, 56 vjeç, ishte duke vizituar Orchën, në qytetin indian të Madhya Pradesh, me të shoqen Hilary, ditën e premte, kur ai ra nga...
 • Fuqite globale mbrojnë marreveshjen bërthamore me Iranin

  Një ditë pas fjalimit të presidentit amerikan Donald Trump mbi mundësinë e dhënies fund të marrëveshjes bërthamore me Iranin, fuqitë globale, përfshirë aleatet kryesorë të SH.B.A.-së, thanë se do të qëndrojnë pranë marrëveshjes. Mbretëria e Bashkuar, Franca dhe Gjermania u përgjigjen se marrëveshja ishte “në interesin e përbashkët të sigurisë kombëtare”....
 • Vogëlushja vdes pasi ha petulla me manaferra

  Nainika Tikoo, 9-vjeçarja nga Harrow i Anglisë, i kërkoi babait të saj të shtonte manaferra te petullat që ajo do të hante për mëngjes, duke qenë se ajo nuk e kishte provuar kurrë më parë këtë frut.   Vogëlushja e cila kishte alergji ndaj qumështit dhe produkteve të tij,...
 • Hetimi për sulmin terrorist në Berlin

  Pothuajse një vit pasi tuniziani, Anis Amri, vrau 12 persona me një kamion në tregun e krishtlindjeve ne Berlin, kanë dalë në dritë dështimet befasuese të policisë gjermane. Bruno Jost, një ish-prokuror i emëruar për të ndjekur hetimin mbi ngjarjet vuri në dukje se autoritetet gjermane kishin të gjitha...
 • Foto/ Rrëzohet avioni, të paktën 4 të vdekur

  Të paktën 4 persona kanë humbur jetën pasi një avion 42 – vjeçar sovjetik u rrëzua në det, pak momente pasi ishte ngritur nga aeroporti i Abidjan, kryeqyteti i Bregut të Fildishtë. Avioni, që po transportonte ngarkesë për ushtrinë franceze përfundoi në brigjet e një plazhi duke u shkatërruar...
 • “Më vranë vajzën dhe më dhunuan bashkëshorten”

  Familja amerikano-kanadeze ka arritur në Kanada, pas pesë vjetësh të mbajtur peng nga një grup ekstremist i lidhur me talebanët. Në një deklaratë në Toronto, kanadezi Joshua Boyle, ka thënë se grupi terrorist i kishte vrarë vajzën dhe se bashkëshortja e tij ishte dhunuar seksualisht nga një roje dhe...
 • Parashikimi i zymtë i NATO -s për ndërhyrjen në Kore

  Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha se ndërhyrja ushtarake kundër Koresë së Veriut do të kishte “pasoja shkatërruese”. Stoltenberg i bëri këto komente në një intervistë për agjencinë AFP, pasi presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump u shpreh se përpjekjet diplomatike me Phenjanin kanë dështuar. Stoltenberg,...
 • Juncker: BE kundër pavarësisë së Katalonjës

  Bashkimi Europian nuk e mbështet pavarësinë e Katalonjës dhe nuk do të bëjë ndërmjetësin me qeverinë spanjolle. Deklarata vjen nga presidenti i Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker, gjatë një fjalimi në një Universitet në Luksemburg. “Nëse ne e lejojmë Katalonjën e pavarur, diçka që për më tepër nuk është puna...
 • Video/ Lëshohet në orbitë sateliti që mund të shpëtojë jetë prej ndotjes

  Agjencia Europiane e Hapësirës (ESA) ka lëshuar me sukses në orbitë satelitin ‘Sentinel-5-P’, që mund të shpëtojë mijëra njerëz prej ndotjes. Sateliti kishte nëntë vjet që ishte planifikuar për t’u ndërtuar. Tashmë, ‘Sentinel-5-P’ do të mundësojë informacion të shpejtë dhe të saktë duke shpëtuar mijëra persona që vdesin prej...
 • Stacioni hapësinor jashtë kontrollit, pritet që të përplaset me Tokën

  Stacioni hapësinor kinez ka dalë jashtë kontrollit dhe pritet që të përplaset me Tokën. Tiangong-1, i cili peshon rreth 8.5 ton, u lëshua në vitin 2011 dhe u përshkrua si “simbol politik” për Kinën, si pjesë e një plani për ta kthyer atë në një superfuqi në hapësirë. Në...
 • BE reagon ndaj Trump: Marrëveshja bërthamore me Iranin po funksionon

  Bashkimi Europian ka reaguar në lidhje me qëndrimin e Donald Trump për të mos rimbajtur marrëveshjen bërthamore me Iranin. “Marrëveshja bërthamore me Iranin po funksionon shumë mirë dhe vazhdon që ta ndalojë vendin që të zhvillojë armët atomike”, tha shefja e politikës së jashtme për BE-në, Federica Mogherini. Mogherini tha se asnjë...
Publicitet
Emisione