Kategoria : Presidencialet në SHBA

 • Gënjeshtrat e Tsipras për Donald Trump

  Vizita në Athinë e presidentit në detyrë të Shteteve të Bashkuara, Barack Obama i dha mundësi kryeministrit Tsipras të komentonte zgjedhjen e Donald Trump në krye të Shtëpisë së Bardhë, madje duke sitigmatizuar qëndrimin kritik të disa kryeministrave në Evropë që dolën hapur kundër zgjedhjes së kandidatit republikan. “Te...
 • Obama përgatitet për udhëtimin e tij të fundit si president i SHBA

  Presidenti Barack Obama fillon sot udhëtimin e tij të fundit si president i Shteteve të Bashkuara dhe pritet që zgjedhja e Donald Trumpit ka për të qenë në qendër të diskutimeve me udhëheqës të tjerë botërorë. Itinerari i Presidentit Obama do të përfshijë ndalesa në Greqi, Gjermani, dhe Peru;...
 • Trump: Njerëzit po protestojnë kundër meje “sepse nuk më njohin”

  Donlad Trump u përpoq të qetësonte personat të cilët protestuan kundër tij këtë javë. Ai tha se ata kanë dalë në rrugë “sepse nuk e njohin”. Gazetari i CBS News, Lesley Stahl, e pyeti Trump për protestat në mbarë vendin në një intervistë për “60 minuta” të dielën në mbrëmje....
 • Donald Trump takohet për të dytën ditë me ekipin e tranzicionit

  President i zgjedhur Donald Trump po takohet për të dytën ditën radhazi me ekipin e tij të tranzicionit për në Shtëpinë e Bardhë, duke synuar të plotësojnë me shpejtësi një listë të anëtarëve të rinj të kabinetit dhe pozicionet më të larta të administratës. Pozicioni i shefit të stafit...
 • Video/ Trump: ”Nuk do pranoj as edhe një dollar nga paga presidenciale”

  Presidenti i zgjedhur Donald Trump ka thënë se nuk do e pranojë rrogën presidenciale prej 400,000 dollarësh. “Gjëja e parë që do bëj nëse zgjidhem president, do jetë mospranimi i rrogës presidenciale. Kjo nuk është asgjë për mua”, tha ai më 17 nëntor të vitit 2015, në garën e...
 • Shtabi elektoral i Clinton: Humbëm për shkak të James Comey

  Shtabi elektoral i Hillary Clinton e hodhi fajin mbi drejtorin e FBI, James Comey, për humbjen e zgjedhjeve ndaj Donald Trump. Navin Nayak, drejtori kërkimor i fushatës, i dërgoi një email stafit të FBI të enjten në mbrëmje duke thënë se ishin ata arsyeja e humbjes. Emaili i cili u...
 • Si fitoi Trump? Ja 24 teoritë

  Rezultati tashmë është bërë publik, se Donald Trump duke hedhur poshtë të gjitha parashikimet, do jetë presidenti i ardhshëm i SHBA. Rruga se si ai ia doli, është një çështje e hapur. Do ketë dhjetra libra të shkruar për rrugën e miliarderit për në Shtëpinë e Bardhë. E duke...
 • E vërteta e takimit të sikletshëm Obama -Trump

  Presidenti Barack Obama dhe Donald Trump u betuan se do të punojnë sëbashku në atë që u duk si një takim miqësor të zhvilluar gjatë të enjtes në Shtëpinë e Bardhë. Trump tha se “po shikonte mundësinë për të bashkëpunuar me presidentin Obama në të ardhmen”, ndërsa Obama tha...
 • Kandidatura Clinton, frymëzim për shumë vajza

  Humbja e Hillary Clintonit shihet nga disa si goditje ndaj feminizmit. Disa gra amerikane nuk po dinë të gjejnë fjalët për t’ua shpjeguar vajzave të tyre këtë rezultat. Një numër faktorësh nuk lejuan që të shënohet ky moment historik në avancimin e grave në politikë? Nata e zgjedhjeve ishte...
 • A ishte Facebook ai që i dha fitoren Trump?

  Në SHBA, gazetat e marrin përgjegjësinë e procesit demokratik shumë seriozisht. Aq seriozisht sa mund të vijnë me shkrime pompoze për një lexues britanik. Por kur vjen puna tek zgjedhjet presidenciale, ata besojnë se shkrimet e tyre kanë një rëndësi të madhe dhe se fjalët e tyre do peshohen...
 • Obama: “Takimi historik me Trump shkoi shkëlqyeshëm”

  Donald Trump e quajti Barak Obamën një burrë shumë fisnik gjatë takimit të tyre për kalimin e pushtetit në Shtëpinë e Bardhë. Obama u tha gazetarëve se nëse Trump ia dilte me sukses, Amerika do jetë gjithnjë e suksesshme në ngjarje politike. Trump tha se do kërkonte këshillën e...
 • Analiza e New York Times/ Pse fitoi Trump?

  Të gjitha mediat perëndimore janë përfshirë 48 orët e fundit nga komentet që ngrihen mbi pyetjen: “Pse fitoi Trump kur të gjitha sondazhet flisnin për triumfin e Clinton?” Në një përmbledhje analizash të ndryshme për zgjedhjet në Shtetet e Bashkuara, New York Times, përpiqet të hedhë dritë mbi disa...
 • Video/ Protestuesit shënjestrojnë kullat e Trump, merren masa të rrepta sigurie

  Për shumë amerikanë fitorja e Donald Trump ka qenë e vështirë për t’u pranuar. “S’je presidenti ynë”, thërrisnin protestuesit në mitingje. 10-ra mijëra mbushën rrugët në të paktën 25 shtete gjatë orëve të natës duke protestuar jashtë pronave të Trump kudo në vend. Ndërkohë që shumica e tyre ishin...
 • 5 premtimet e Trump

  Zotimi i Donald Trump për ta “bërë Amerikën të madhërishme sërish” në vetvete u ndërtua në një mori premtimesh, që solli pranë vetes mbështetës dhe i dhanë sot një fitore mahnitëse. Më poshtë janë disa prej premtimeve kryesore të Trump, që votuesit presin që ai t’i mbajë, një moment...
 • Profil/ Kush është Donald Trump

  Nga programet televizive dhe bizneset e pasurive të patundshme, në krye të Shtëpisë së Bardhë. Ky është Donal Trump, 70 – vjeçari që për 4 vitet e ardhshme do të drejtojë një nga fuqitë botërore, Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Në vitet 70, kur Trump hyri në biznesin e...
 • Donald Trump, Presidenti i ri i SHBA

  Miliarderi Donald Trump është Presidenti i ri i Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Ai do të drejtojë Shtëpinë e Bardhë për 4 vjet, si Presidenti i 45 -të, pas një fitoreje të thellë ndaj demokrates Hillary Clinton. Trump është i pari President i Shteteve të Bashkuara që nuk ka...
 • Reagimet/ Fitorja e Trump shokon botën, por kënaq Putin

  Fitorja e kandidatit republikan Donald Trump në krye të Shtëpisë së Bardhë shkaktoi shok në mbarë botën dhe tronditi tregjet, por duket se ka gëzuar presidentin rus Vlarimid Putin. Brenda pak orëve nga fjalimi i fitores së Trump, Putin e përgëzoi atë dhe deklaroi mbështetjen e Moskës për të...
 • Si humbi Hillary Clinton

  CNN/ Hillary Clinton nuk mundi t’i qëndronte koalicionit të Obamës dhe kjo luajti një rrol të rëndësishëm që vendosi dhe fatin e saj. Afro – amerikanët, latinët, votuesit e rinj që iu drejtuan qendrave të votimit të martën nuk ishin të mjaftueshëm për t’i siguruar Clintonit karrigen e Shtëpisë...
 • Trump President, amerikanët kërkuan ndryshim

  CNN/ Donald Trump do të jetë Presidenti i 45 –të i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, një fitore historike e republikanit që shënon një ndryshim të politikës së Washingtonit. Manjatit të pasurive të patundshme dhe ish yll – i reality i duhej thuajse një fushatë perfekte për të fituar...
 • Fitorja e Trump trondit tregjet e aksioneve

  Fitorja e Donald Trump-it në zgjedhjet presidenciale amerikane shkaktoi një rënie të thellë të çmimeve të aksioneve në tregjet globale, duke dobësuar dollarin amerikan dhe duke ulur çmimet e naftës. Indeksi evropian i aksioneve ra gati 2.7 përqind në këmbimet e së mërkurës në mëngjes. Indeksi NIKKEI i bursës...
1 2 3 6
Publicitet
Emisione