Kategoria : Ekonomi

 • ahmetaj

  Rishikimi i buxhetit për paketën e solidaritetit, Ahmetaj: Mundësoi shpërblimet

  Mazhoranca dhe opozita e kanë kthyer në një betejë elektorale debatin për rishikimin e buxhetit me aktin e dytë normativ të vitit 2016-të. Kreu i Ministrisë së Financave, Arben Ahmetaj, shpjegoi para deputetëve të Komisionit të Ekonomisë, se nevoja për rishpërndarjen e fondeve lindi për të mundësuar paketën e...
 • tatime

  Falja e detyrimeve doganore e tatimore, ja kush përjashtohet

  Shumë shpejt Parlamenti do të miratojë ligjin për faljen e një pjese të detyrimeve doganore dhe tatimore të cilat kanë si afat dhjetorin e vitit 2010-të. Por pavarësisht kësaj nisme, një pjesë e bizneseve që janë subjekt i këtij përfitimi nuk do të falen. Në draftin e depozituar pranë...
 • Kamioni_1

  Anulohet koncesioni për kolaudimin e automjeteve frigoriferike

  Qeveria anulon një vendim të vitit 2012, për kolaudimin e automjeteve frigoriferike njohur si “Kontrolli i  Brendshëm i mjeteve me ushqime delikate gjatë transportit ndërkombëtar”. Ai nisi të vihej në zbatim prej Gushtit të vitit 2016, por shoqatat e bzinesit e konsideruan kontrrollin një takse të shtuar për ta....
 • ministria e financave

  Ministria e Financave bën gati draftin e fshirjes së gjobave

  Pas disa variantesh, Ministria e Financave ka dorëzuar pranë Këshillit të Ministrave draftin e fshirjes së detyrimeve tatimore dhe doganore. Televizioni Klan ka arritur të sigurojë projektligjin, i cili përveç faljes së një pjese të borxheve fiskale të biznesit, përfshin dhe detyrimet që kanë drejtuesit e mjeteve për makinat...
 • rama

  Kryeministri Rama në Singapor, mer pjesë në Forumin Ekonomik

  Shqipëria dhe Singapori mund ta tejkalojnë distancën si pengesë dhe të shfrytëzojnë avantazhet që ofrojnë ekonomitë e dy vendeve. Në vitin 2016, shkëmbimet tregtare mes dy vendeve shënuan rritje të konsiderueshme, por janë ende larg potencialit të tyre. Kështu u shpreh Kryeministri Edi Rama në fjalën e tij në...
 • Porti-Durres

  Terminal për Kosovën në portin e Durrësit

  Brenda muajit shkurt, Kosova do të ketë një terminal të vetin në portin e Durrësit. Të dy qeveritë kanë ngritur një grup të përbashkët pune, i cili do të bëjë gati procedurat për të lënë një pjesë të doganës në këtë port posaçërisht për bizneset Kosovare, duke i mundësuar...
 • pallate

  Nis puna për ngritjen e Kadastrës Fiskale

  Qeveria ka nisur punën për të përgatitur Kadastrën Fiskale. Duke marrë si model Kosovën, Ministria e Financave do të çojë një pjesë të stafit të saj për t’u trajnuar aty, për mënyrën se si do të bëhet zbatimi në terren. Ka qënë Fondi Monetar Ndërkombëtar, ai që kërkoi realizimin...
 • ministria e financave

  Misioni i FMN-së nis vizitat në Tiranë

  Misioni i Fondit Monetar Ndërkombëtar ka mbërritur në Tiranë. Takimet mes përfaqësuesve të qeverisë dhe misionit kanë filluar që herët në mëngjes. Burime për TV Klan thonë se misioni do të ketë mbledhje intensive në këto 8 ditë që do të rrijë në Shqipëri, pasi është edhe vizita e...
 • Banka e Shqiperise

  Bankat ulin besimin te biznesi

  Kushtet për miratimin e një kredie janë shtrënguar ndjeshëm, sidomos për bizneset e mëdha. Banka e Shqipërisë ka vërejtur në raportin e aktiviteti kreditues, pesimizmin e bankave për të besuar “të mëdhenjtë”. Ky fenomen vjen si pasojë e rritjes së kredive të këqija, pikërisht në linjën e korporatave të...
 • euror

  Rikthehet forcimi i Euro-s

  Pas goditjes që morri në fund të dhjetorit duke u dobësuar me disa pikë, euro ka marrë sërish veten. Ditën e fundit të vitit 2016-të, monedha e përbashkët europiane kuotohej në nivelin e 135 lekëve, ndërsa sot, në kursin e këmbimit ajo ka shënuar vlerën 137.03 lekë. Mesa duket...
 • Ahmetaj-dhe-Anita-Tuladhar

  Vizita e fundit e FMN-së në Shqipëri

  Misioni fundit i Fondit Monetar Ndërkombëtar do të mbërrijë të martën në Tiranë. Burime për TV Klan, thonë se shefja e FMN-së, Anita Tuladhar, do të vizitojë Ministrinë e Financave, Bankën e Shqipërisë dhe Ministrinë e Ekonomisë. Në përfundim të saj, misioni do të firmosë bashkë më ministrin e...
 • instat1

  Rritja ekonomike për 9 mujorin 2016 -të, 3.27%

  Ekonomia gjatë 9 muajve të parë të vitit që shkoi është rritur me 3.27%. Instituti i Statistikave publikoi rritjen e ekonomisë gjatë tremujorit të tretë, e cila rezultoi 3.08%. Kontributin kryesor në zgjerimin e aktivitetit ekonomik e kishin turizmi dhe ndërtimi. INSTAT ka rishikuar me rritje dy tremujorët e...
 • banka-boterore1122-1

  BB: Ekonomia shqiptare në 2017-ën me 3.4% rritje

  Banka Botërore parashikon një rritje ekonomike të qëndrueshme për rajonin e Ballkanit. Në raportin e Prosperitetit Ekonomik, ku ajo jep vlerësime dhe parashikime për të gjithë botën, ajo mban të pandryshuar nivelin e rritjes ekonomike për Shqipërinë. Në 2016-ën, ky raport vlerëson se ekonomia shqiptare do të rritet me...
 • kredi banka

  260 miliardë lekë më pak shpenzime në buxhet

  Shpenzimet në buxhetin e Shtetit kanë shënuar një rënie vjetore rekord për 11 muajt e parë të vitit që shkoi. Për herë të parë, paratë që shteti ka injektuar në ekonomi, që prej vitit 2010, kanë një rritje vjetore negative në nivelin -2%. Nëse krahasohet me planin, qeveria nuk...
 • greva

  Qeveria merr ekspertë të huaj për konfliktin me “Bankers”

  Konkluzionin përfundimtar se kush është përgjegjës për lëkundjet që shkaktohen në zonën e Zharrëzës do ta japë një ekspert ndërkombëtar. Grupi i punës i kryesuar nga zv/kryeministri Niko Peleshi do të zhvillojë një mbledhje për të vendosur ecurinë e kësaj çështjeje. Por burime zyrtare thonë për Tv Klan, se...
 • tregu

  Rriten çmimet e ushqimeve

  Pas një frike të madhe që pushtoi tregjet në Shqipëri, inflacioni është rikthyer në trendin rritës. Në muajin dhjetor ai shënoi vlerën më të lartë në dy vitet e fundit. Çmimet në këtë periudhë u rritën me 2.2%. Sipas Institutit të Statistikave, efektin më të madh në këtë ngritjen...
 • bombola

  ISHTI: Po abuzohet me çmimin e gazit

  Abuzimi me rritjen e çmimit të gazit nga tregtarët e shumicës, të cilët kanë një licencë për të bërë mbushjen e bombulave për përdorim familjar, ka detyruar autoritetet shtetërore që të nisin kontrollet. Inspektorati Qendor Teknik ka kontrolluar disa pika karburanti dhe u bën thirrje qytetarëve që të marrin...
 • NAFTE

  Rritet në të gjitha pikat çmimi i gazit

  Tregtarët e karburanteve nuk kanë pritur më gjatë, por në mënyrë të menjëhershme kanë rritur në të gjitha pikat e tregtimit me pakicë çmimin e gazit për automjete. Një litër gaz shitet nga 54 deri në 64 lekë. Më parë ky produkt tregtohej mesatarisht me 40 lekë litri. Rritja...
 • taksat-640x330

  Taksat e reja që hyjnë në fuqi nga 1 Janari

  Për herë të parë, qyetarët shqiptarë që kanë një makinë me gaz, këtë vit do të paguajnë akcizë. Kjo taksë, që hyn në fuqi nga 1 Janari  do t’iu rëndojë drejtuesve të automjeteve me gaz, 8 lekë për litër. Taksa të tjera që ndryshojnë duke filluar nga sot, të...
 • interkonjeksion

  Serbia nuk i bindet “Sekretariatit të Energjisë”

  Edhe pse kishte afat deri në fund të 2016 -ës për t’i dhënë pavarësinë Operatorit të Transmetitmit të Kosovës, Serbia nuk ka bërë asgjë në këtë drejtim. Ky veprim vijon të mbajë peng projektin 75 milionë euro të linjës së interkonjeksionit 400 kv Shqipëri – Kosovë. Me anë të...
1 2 3 18
Publicitet

Emisione