Kategoria : Ekonomi

 • Ahmetaj: Fund fabrikimit me shifrat

  Statistikat ekonomike të sotme tregojnë një rritje të qëndrueshme ekonomike, por vetë kreu i Financave dhe Ekonomisë, Arben Ahmetaj pranon se sfida tashmë mbetet se sa përkthehet ajo në mirëqenie për qytetarët. “Ka probleme ende të mëdha në terrenin ekonomik dhe këtu vijmë tek një tjetër element që dua...
 • Erion Braçe kërcënon Drejtorin e Përgjithshëm të AMF

  Këmbëngulja e opozitës për të diskutuar çështjen e përgjimeve të publikuara nga PD një ditë më parë nuk do ta shpëtonte Drejtorin Ekzekutiv të Autoritetit të Mbikëqyrjes Financiare nga seanca dëgjimore, për këtë insistoi vetë kreu i këtij Komisioni. Mazhoranca një vit më parë shkarkoi Enkelejda Shehin për arsye...
 • Rehabilitohet hyrja e Sarandës

  Rikonstruksionin i aksit rrugor Ura e Gajdarit deri në hyrje të qytetit të Sarandës u inspektua nga Ministri i Infrastrukturës dhe Energjisë, Damian Gjiknuri. Aktualisht ka përfunduar edhe asfaltimi dhe është hapur qarkullimi i lirë për mjetet. “Jemi këtu në rrugën hyrëse të Sarandës, një vepër kaq e rëndësishme...
 • Sejko: Të ulim kreditë e këqija

  Gjatë takimeve të Klubit të Guvernatorëve të vendeve të Azisë Qendrore, Rajonit të Detit të Zi dhe Ballkanit, kreu i Bankës së Shqipërisë Gent Sejko ishte folësi kryesor në panelin me temë “Rritja e qëndrueshme globale”. Guvernatori u shpreh se pas tejkalimit të krizës financiare, ekonomia globale po fiton...
 • AMF zgjeron listën e siguracioneve të detyrueshme

  Autoriteti i Mbikëqyrjes Financiare do të zgjerojë listën e sigurimeve të detyrueshme me ligj. Përveç automjetit, në të ardhmen duhet të presin siguracion të gjitha firmat private për aksidentet në punë, institucionet që kanë përgjegjësi publike, njësitë e shërbimeve, si bar-restorante dhe hotele, ndërtuesit duhet të sigurojnë përgjegjësinë ligjore,...
 • Në Shtator nisin punimet për Kardhiq-Delvinë

  Punimet për të përfunduar 16 kilometrat e mbetura të rrugës Kardhiq-Delvinë do të nisin në fund të sezonit të verës, ndërsa aksi i ri do të jetë gati brenda 2 viteve të ardhshme. Gjatë një takimi me banorët e Delvinës, Ministri i Infrastrukturës dhe Energjisë, Damian Gjiknuri tha se...
 • Drejt përfundimit nënstacioni elektrik në Orikum

  Nënstacioni elektrik i tensionit të lartë 110 kv në Orikum është drejt përfundimit. Ndërtimi i tij do t’i japë zgjidhje defekteve që ndodhin përgjatë kësaj zonës turistike të Vlorës, një shqetësim që ka qënë i hershëm për banorët. Gjatë një inspektimi, ministri i Infrastrukturës dhe Energjisë Damian Gjiknuri tha...
 • AKU: Niveli i proteinës në miell, nën standard

  Importi i miellit me përqindje proteine nën standardin e lejuar ligjërisht, ka ndezur alarmin pranë autoriteteve mbi atë që konsumojnë përditë shqiptarët, bukën. Që prej muajit Janar, Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka nisur kontrolle intensive pas disa zbulimeve që u bënë nga rezultatet e analizave të miellit në vitin...
 • Rritet çmimi i naftës në bursa dhe në Shqipëri

  Çmimi i karburanteve në tregun vendas ka pësuar një rritje në pothuajse të gjitha pikat e shitjes. Një litër naftë tregtohet nga 3 deri në 5 Lekë më shumë se dy ditë më parë. Në karburante të ndryshme çmimi varion nga 170 Lekë për litër, duke u barazuar në...
 • Gjiknuri: Aeroporti i Vlorës do të rrisë punësimin dhe investimet

  Shumë shpejt pritet të përfundojë kontrata që i hap rrugë ndërtimit të aeroportit të Vlorës. Kjo u bë e ditur nga Ministri i Infrastrukturës dhe Energjisë Damian Gjiknuri, gjatë turit “Puna për Shqipërinë që duam, llogaridhënia publike e qeverisë”. Sipas Gjiknurit, ky projekt përveç rritjes së punësimit do të...
 • Peleshi: Financojmë 100 mln Euro në bujqësi

  Ministri i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Niko Peleshi ka shfrytëzuar trurin llogaridhënës në Drenovë të Korçës për t’ju bërë thirrje fermerëve që të aplikojnë në programin e IPARD për të përfituar mundësi reale për financim të projekteve të tyre. “Pra, duke filluar nga ky vit, ne kemi një hapësirë...
 • “Air Albania do të ulë çmimin e biletave”

  Pasi pranoi se Shqipëria ka çmimet më të larta të udhëtimeve, Kryeministri Edi Rama tha se kompania e parë shqiptare ajrore, Air Albania do të ndikojë si mekanizëm për uljen e tyre. Në një takim me të rinjtë, pjesë e ekuipazhit të kësaj kompanie, kreu i qeverisë tha se...
 • Siguracioni i makinave do të mbulojë edhe dëmtimin e pronës

  Deri më sot nëse bëje një aksident në rrugë dhe dëmtoje semaforin, kontrata e sigurimit të makinës nuk e mbulonte këtë dëm, e rrjedhimisht riparimi i tij bëhej me fonde publike. Por një nisëm e re ligjore e Autoritetit të Mbikëqyrjes Financiare dorëzuar në Komisionin e Ekonomisë dhe Ministrinë...
 • Eksportuesit letër qeverisë: Të merren masa për euron

  Eksportuesit shqiptarë kërkojnë marrjen e masave nga ana e qeverisë për të ndaluar rënien e monedhës euro. Përmes një letre drejtuar kreut të ministrisë së Financave dhe Ekonomisë Arben Ahmetaj dhe për dijeni kryeministrit Edi Rama dhe ministres së Sipërmarrjes Sonila Qato ata duan ngritjen e një grupi pune...
 • Rama: Mirëpresim investimet turke

  Investime turke në Shqipëri dhe bashkëpunimi në sektorë strategjikë janë një vlerë e shtuar për ekonominë dhe rritjen e punësimit. I pranishëm në takimin e Dhomës Turke të Tregtisë, Kryeministri Edi Rama solli si shembull dy projektet që pritet të konkretizohen së shpejti, ai për ndërtimin e aeroportit të...
 • BSH: Rënia e Euros goditje kalimtare, presim stabilizim

  Euro vijon të mbetet në nivelin e 126 Lekëve, por ditën e enjte ajo ka njohur një rritje të lehtë me 0.03 pikë përqindje krahasuar me një ditë më parë. Monedha europiane kuotohet në nivelin e 126.89 Lekëve. Zyrtarisht Banka e Shqipërisë pranon në raportin e Politikës Monetare se...
 • Jo më kamione në akset kombëtare gjatë sezonit veror

  Qarkullimi i mjeteve të rënda gjatë sezonit të verës do të bllokohet nga e premtja deri të dielën. Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë dhe ajo e Brendshme janë duke përgatitur një udhëzim i cili do të kufizojë kalimin e kamionëve të cilët krijojnë trafik ditët e fundjavës në akset...
 • Euro përmbys vlerën shumëvjeçare, shkon në 126 Lekë

  Monedha e përbashkët Europiane ka arritur në nivelin më të ulët të 10 viteve, 126.8 lekë duke shënuar një rekord të ri. Prej dy javësh Euro nuk po ndal rënien në tregun e këmbimit valutor vendas, ndërsa Leku vijon të forcohet. Ditët e fundit Euro është dobësuar edhe në...
 • “Kompensimi i dëmeve të shëndetit me të dhënat e Censusit të 1919”

  Kompensimet e dëmeve për siguracionet e prera të shëndetit të qytetarëve kanë qenë të llogaritura me të dhënat e Censusit të popullsisë italiane të vitit 1919. Drejtori ekzekutiv i Autoritetit të Mbikëqyrjes Financiare Ervin Koçi tha se pas këtij zbulimi, AMF i ka përditësuar me shifrat e Institutit të...
 • Tjetër tunel në Tiranë – Elbasan

  Autoriteti Rrugor Shqiptar ka arritur të gjejë zgjidhjen teknike të projektit të rrugës Tiranë- Elbasan, ku ka rrëshqitur një masiv i madh shkëmbor, në anën e Elbasanit.  Deri tani zgjidhet janë hartuar në dy raporte të ndryshme, që kërkojnë adresimin e situatës gjeologjike të shpatit të malit që ka...
Emisione