Kategoria : Ekonomi

 • Bankat ulin besimin te biznesi

  Kushtet për miratimin e një kredie janë shtrënguar ndjeshëm, sidomos për bizneset e mëdha. Banka e Shqipërisë ka vërejtur në raportin e aktiviteti kreditues, pesimizmin e bankave për të besuar “të mëdhenjtë”. Ky fenomen vjen si pasojë e rritjes së kredive të këqija, pikërisht në linjën e korporatave të...
 • Rikthehet forcimi i Euro-s

  Pas goditjes që morri në fund të dhjetorit duke u dobësuar me disa pikë, euro ka marrë sërish veten. Ditën e fundit të vitit 2016-të, monedha e përbashkët europiane kuotohej në nivelin e 135 lekëve, ndërsa sot, në kursin e këmbimit ajo ka shënuar vlerën 137.03 lekë. Mesa duket...
 • Vizita e fundit e FMN-së në Shqipëri

  Misioni fundit i Fondit Monetar Ndërkombëtar do të mbërrijë të martën në Tiranë. Burime për TV Klan, thonë se shefja e FMN-së, Anita Tuladhar, do të vizitojë Ministrinë e Financave, Bankën e Shqipërisë dhe Ministrinë e Ekonomisë. Në përfundim të saj, misioni do të firmosë bashkë më ministrin e...
 • Rritja ekonomike për 9 mujorin 2016 -të, 3.27%

  Ekonomia gjatë 9 muajve të parë të vitit që shkoi është rritur me 3.27%. Instituti i Statistikave publikoi rritjen e ekonomisë gjatë tremujorit të tretë, e cila rezultoi 3.08%. Kontributin kryesor në zgjerimin e aktivitetit ekonomik e kishin turizmi dhe ndërtimi. INSTAT ka rishikuar me rritje dy tremujorët e...
 • BB: Ekonomia shqiptare në 2017-ën me 3.4% rritje

  Banka Botërore parashikon një rritje ekonomike të qëndrueshme për rajonin e Ballkanit. Në raportin e Prosperitetit Ekonomik, ku ajo jep vlerësime dhe parashikime për të gjithë botën, ajo mban të pandryshuar nivelin e rritjes ekonomike për Shqipërinë. Në 2016-ën, ky raport vlerëson se ekonomia shqiptare do të rritet me...
 • 260 miliardë lekë më pak shpenzime në buxhet

  Shpenzimet në buxhetin e Shtetit kanë shënuar një rënie vjetore rekord për 11 muajt e parë të vitit që shkoi. Për herë të parë, paratë që shteti ka injektuar në ekonomi, që prej vitit 2010, kanë një rritje vjetore negative në nivelin -2%. Nëse krahasohet me planin, qeveria nuk...
 • Qeveria merr ekspertë të huaj për konfliktin me “Bankers”

  Konkluzionin përfundimtar se kush është përgjegjës për lëkundjet që shkaktohen në zonën e Zharrëzës do ta japë një ekspert ndërkombëtar. Grupi i punës i kryesuar nga zv/kryeministri Niko Peleshi do të zhvillojë një mbledhje për të vendosur ecurinë e kësaj çështjeje. Por burime zyrtare thonë për Tv Klan, se...
 • Rriten çmimet e ushqimeve

  Pas një frike të madhe që pushtoi tregjet në Shqipëri, inflacioni është rikthyer në trendin rritës. Në muajin dhjetor ai shënoi vlerën më të lartë në dy vitet e fundit. Çmimet në këtë periudhë u rritën me 2.2%. Sipas Institutit të Statistikave, efektin më të madh në këtë ngritjen...
 • ISHTI: Po abuzohet me çmimin e gazit

  Abuzimi me rritjen e çmimit të gazit nga tregtarët e shumicës, të cilët kanë një licencë për të bërë mbushjen e bombulave për përdorim familjar, ka detyruar autoritetet shtetërore që të nisin kontrollet. Inspektorati Qendor Teknik ka kontrolluar disa pika karburanti dhe u bën thirrje qytetarëve që të marrin...
 • Rritet në të gjitha pikat çmimi i gazit

  Tregtarët e karburanteve nuk kanë pritur më gjatë, por në mënyrë të menjëhershme kanë rritur në të gjitha pikat e tregtimit me pakicë çmimin e gazit për automjete. Një litër gaz shitet nga 54 deri në 64 lekë. Më parë ky produkt tregtohej mesatarisht me 40 lekë litri. Rritja...
 • Taksat e reja që hyjnë në fuqi nga 1 Janari

  Për herë të parë, qyetarët shqiptarë që kanë një makinë me gaz, këtë vit do të paguajnë akcizë. Kjo taksë, që hyn në fuqi nga 1 Janari  do t’iu rëndojë drejtuesve të automjeteve me gaz, 8 lekë për litër. Taksa të tjera që ndryshojnë duke filluar nga sot, të...
 • Serbia nuk i bindet “Sekretariatit të Energjisë”

  Edhe pse kishte afat deri në fund të 2016 -ës për t’i dhënë pavarësinë Operatorit të Transmetitmit të Kosovës, Serbia nuk ka bërë asgjë në këtë drejtim. Ky veprim vijon të mbajë peng projektin 75 milionë euro të linjës së interkonjeksionit 400 kv Shqipëri – Kosovë. Me anë të...
 • Detyrimet e papaguara të drejtuesve të automjeteve

  Detyrimet që drejtuesit e 140 mijë e 644 automjeteve kanë pa paguar në shtet, përfshirë edhe gjobat, nga viti 2010 e deri me sot arrijnë në afro 12 miliardë lekë. Kjo shumë nuk është përfshire në ligjin e faljeve të Ministrisë së Financave që u dakortësua me FMN, që...
 • Këshilli bashkiak i Durrësit rrëzon buxheti e 2017

  Këshilli bashkiak i Durrësit nuk arriti të votonte buxhetin për vitin 2017. Për miratimin e tij duheshin 26 vota, por “pro” votuan vetëm 21 anëtarë. Kundër buxhetit votuan këshilltarët e Partisë Demokratike dhe 3 të Lëvizjes Socialiste për Integrim. 5 këshilltarë të tjerë të LSI-së abstenuan duke bërë që projekt-buxheti...
 • Fasonët kundër rritjes së pagës minimale

  Paralajmërimi i Ministrit të Financave se do të rritë në 23 ose 24 mijë pagën minimale ka sjellë dhe reagimet e para. Sektori më i prekur nga rritja e rrogës së referencës është ai i fasonëve, të cilët kanë rreth 80 mijë të punësuar. Gjergji Gjika, kryetar i Shoqatës...
 • INSTAT: Deficiti tregtar në nëntor 26 miliardë lekë

  Instituti i Statistikave bën të ditur se deficiti tregtar i muajit nëntor ishte 26 miliardë lekë, duke u ulur me 10,5 %, krahasuar me të njëjtën periudhe me parë. Rritje shënuan si eksportet e mallrave me 17,4 % po ashtu edhe importet me 0.6%. Ajo qe vihet re muajin...
 • Fshirja e detyrimeve, ja kush përfiton

  Pas 8 muaj diskutimesh me Fondin Monetar Ndërkombëtar, Ministri i Financave Arben Ahmetaj thotë se është vendosur formula që do të përdoret për fshirjen e detyrimeve të bizneseve në tatime dhe dogana, ndërsa për sa i përket automjeteve edhe këtë vit nuk është parashikuar asnjë fshirje detyrimesh. Në këtë...
 • BB: Papunësia tek të rinjtë, në rritje deri në 2014-tën

  Papunësia e të rinjve në Shqipëri, ka ardhur në rritje deri në vitin 2014, sipas një studimi të publikuar së fundmi nga Banka Botërore. Siç, duket nga grafiku i paraqitur, nëse në vitin 1991 përqindja e  të rinjve të papunë në vendin tonë ishte  21.3%, në vitin 2014, ky...
 • Tkurret kredia e re për ekonominë

  Kredia për ekonominë vazhdon të pësojë rënie. Në muajin tetor jo vetëm që nuk pati një zgjerim të portofolit të kredisë, por ka ndodhur fenomeni i rënies së huave totale që japin bankat. Krahasuar me muajin shtator, ky portofol u ngushtua me 60 milion dollarë. Në strukturën e dhënies...
 • Nga janari nis shtrenjtimi i karburanteve

  Një rritje sporadike e çmimeve të karburantit këto ditë, paralajmëron fillimin e shtrenjtimit të naftës dhe gazit. Në disa pika karburanti, nafta kushton 5 deri në 10 lekë me shtrenjtë se një jave më parë. Ndërsa operatoret më të mëdhenj në treg, thonë se nuk kanë rritur çmimet, por...
Publicitet
Emisione