Kategoria : Ekonomi

 • OSHEE prezanton shërbimin “Mobile”

  Tashmë nuk është më e nevojshme të shkosh në zyrat e kompanisë së Shpërndarjes së Energjisë, për të paguar faturat e energjisë, për të bërë kontrollin mujor, apo një ankesë pranë saj. Çdo përdorues i një telefoni smart, që shkarkon aplikacionin OSHEE Mobile mund t’i marrë këto shërbime përmes...
 • Miratohet në parim paketa fiskale 2017

  Komisioni parlamentar i Ekonomisë ka miratuar në parim vetëm me votat e mazhorances paketën e re fiskale 2017 që sjell disa ndryshime në nivelin e taksave në vend. Sipas, Ministrit të Financave Arben Ahmetaj paketa e re është disiplinuese dhe ka një efekt të papërfillshëm në të ardhurat e...
 • Gjiknuri për statusin e naftëtarit: Paga minimale 33 mijë lekë

  5 mijë naftëtarë tashmë do të trajtohen me një status të veçantë. Në mbledhjen e radhës, qeveria do të miratojë draftin i cili do tu japë atyre një trajtim më të mirë financiar. Paga minimale e një punëtori do të jetë 33 mijë lekë të rinj, dhe po ashtu...
 • Raporti/ 16 mijë shqiptarë me pasuri deri në 1 mln dollarë

  16 mijë shqiptarë, ose 0.7% e të rriturve rezulton të kenë një pasuri me mbi 100 mijë dollarë, që arrin deri në 1 milionë dollarë. Këto shifra bëhen të ditur nga raporti i fundit lidhur me pasurinë globale të Credit Suisse. Totali i pasurisë së shqiptarëve është rreth 21...
 • Euro në pikiatë

  Monedha vendase, leku, është forcuar në nivele të pazakonta ndaj euro-s. Prej disa ditësh, një euro këmbehet në pikat e këmbimit valutor me 135.6 lekë. Ky është niveli më i ulët i shtatë viteve të fundit dhe që tejkalon çdo efekt sezonal. Krahas agjentëve të këmbimit valutor, edhe ekonomistët,...
 • Platformat online të investimit, AMF: Kujdes, mund të humbi të gjitha paratë!

  Nëse investon paratë në aksione, tituj borxhi apo platforma të tregtimit online, rrezikon të humbësh të gjithë shumën. Rënia e interesit të depozitave në Shqipëri ka bërë që shumë prej qytetarëve të kërkojnë mënyra alternative fitimi, duke u bërë pre shpesh e mashtrimeve nga faqet e internetit. Autoriteti i...
 • BB për Shqipërinë: Zgjedhjet mund të rrezikojnë progresin në ekonomi

  Rritja e pasigurisë së bizneseve dhe presioni fiskal si pasojë e zgjedhjeve të vitit të ardhshëm mund të jenë disa nga reziqet që venë në pikepyetje progresin në ekonomine shqiptare. Ky është shqetësimi kryesor në raportin më të fundit të Bankës Botërore. Aty thuhet se ekonomia shqiptare pritet të...
 • 18 shoqata biznesi letër Kuvendit

  Pas rrëzimit të bërë nga Presidenti i vendit për ligjin që parashikon anëtarësim me detyrim të bizneseve pranë dhomave publike të tregtisë, 18 shoqata të huaja dhe vendase i janë drejtuar me një letër Kuvendit të Shqipërisë, ku i kërkojnë njëzëri që të mos e miratojnë këtë ligj. Në...
 • Zbulohet kushti i Serbisë për interkonjeksionin Shqipëri – Kosovë

  Një kusht i vënë nga Serbia mban peng vënien në punë të linjës së interkonjeksionit Shqipëri – Kosovë. Edhe pse është inauguruar më 28 Qershor, linja nuk është përdorur asnjëherë. Kreu i Operatorit të Sistemit të Transmetimit, Engjell Zeqo, në një intervistë për Televizionin Klan zbulon kushtin e Beogradit,...
 • Ahmetaj: Buxheti 2017, ulim borxhin dhe deficitin

  Diskutimet e buxhetit 2017 në Komisionin Parlamentar të Ekonomisë, këtë herë janë shoqëruar me debate mes mazhorances dhe opozitës mbi borxhin dhe deficitin. Teksa bëri një prezantim të ecurisë së këtyre treguesve në vite, Ministri i Financave, Arben Ahmetaj, tha se nga viti i ardhshëm, treguesit e borxhit dhe...
 • Si po e pengon Serbia investimin 75.5 milionë euro

  Pesë muaj pas përfundimit të ndërtimit, linja e Interkonjeksionit 400 kv Shqipëri – Kosovë nuk është vënë ende në punë. Kjo vepër i ka kushtuar vendit tonë një kredi prej 42 milion eurosh të marrë nga banka gjermane KFË dhe 33.5 milion të tjera Kosovës.  Askush nuk e mendoi...
 • Euro në nivelet më të ulëta historike

  Nëse të gjithë prisnin surpriza me kursin e këmbimit valutor, pas fitores së presidentit amerikan Donald Trump, çdo gjë që po ndodh sot me fuqinë e monedhave është brenda parashikimeve. Investitorët në tregjet globale filluan blerjet e dollarit disa javë përpara zgjedhjeve, ku sondazhet favorizonin Hillary Clinton. Por edhe...
 • BSH: Bankat shtrëngojnë kredinë për bizneset

  Kërkesa për kredi nga ana e biznesve në tremujorin e tretë të këtij viti ka shënuar rritje, por bankat i janë përgjigjur me shtrëngim të kushteve të kreditimit. Ky është përfundimi i raportit të fundit të publikuar nga Banka e Shqipërisë, e cila ngre shqetësimin se kredia për biznese...
 • FMN vlerëson buxhetin dhe paketën fiskale 2017, Reinke: Dhamë miratimin për rritjen e pagave

  Fondi Monetar Ndërkombëtar ka komentuar për herë të parë në mënyrë të detajuar buxhetin dhe paketën fiskale  2017, që pritet të miratohen në parlament. Përfaqësuesi i Përhershëm i FMN në Shqipëri, Jens Reinke thotë në një intervistë për Televizionin Klan se është konsultuar me qeverinë dhe ka rënë dakord,...
 • Linja e interkonjeksionit Shqipëri – Kosovë, prej Qershorit nuk është vënë ende në punë

  Linja e interkonjeksionit Shqipëri – Kosovë vijon të mbetet peng e tensioneve politike që ka Kosova me Serbinë. Ky investim me një vlerë 70 milionë euro nuk është vënë ende në punë, pasi Serbia nuk njeh pavarësinë e Sistemit të Transmetimit të Kosovës. Ministri i Energjisë, Damian Gjiknuri ka...
 • Depozitat në gjendje të lirë, pasiguri nga lëvizjet e kursit të këmbimit valutor

  Rënia e normës së interesit për depozitat në të gjitha monedhat kanë bërë që kursimtarët të ngrijnë llogaritë e tyre në banka. Ekspertë e drejtues të bankave thonë se lëvizja e kursit të këmbimit po çorienton investitorët. Shumë prej kursimeve sot janë lënë në gjendje të lirë, nisur edhe...
 • Nuk ka rritje për akcizën e duhanit

  Ndryshe nga një vendim i marrë dy vite më parë, për 2017-ën, qeveria ka vendosur të tërhiqet nga rritja e akcizës për duhanin. Në draftin e ri të paketës fiskale, të miratuar në Këshillin e Ministrave, është vendosur që niveli i akcizës për këtë mall të qëndrojë 110 lekë...
 • INSTAT: Çmimet, rritën shpenzimet familjare

  Vitin e kaluar qytetarët shqiptarë kanë shpenzuar me shumë para për nevojat e tyre të konsumit. Kjo jo për shkak të rritjes së mirëqenies, por të ndryshimit të çmimeve. Sipas të dhënave të Institutit të Statistikave, vitin e kaluar, shpenzimet mesatare mujore të familjeve për konsum llogariten afro 70...
 • LSI vijon me kritikat ndaj buxhetit

  Lëvizja Socialiste për Integrim vijon të jetë kritike me qeverinë sa i përket ndarjes së fondeve në buxhetin e vitit 2017-të. Ka qenë deputeti i Fierit, Robert Bitri ai që ka kërkuar që investimet në rrugë t’i bëjë vetëm Ministria e Transporteve, e cila drejtohet nga një ministër i...
 • PS – LSI, debate edhe për taksat

  Veç financimit të disa rrugëve në buxhetin e vitit 2017, Lëvizja Socialiste për Integrim ka rezerva edhe për taksat. Në Komisionin e Ekonomisë, deputetë të LSI u shprehen se norma e tatim fitimit prej 15 % për bizneset është jo konkurruese me rajonin, gjë qe u kundërshtua nga Ministri...
Publicitet
Emisione