Kategoria : Ekonomi

 • Prokuroria nis hetimet për tenderin e ish–Hotel Dajtit

  Prokuroria e Tiranës ka filluar hetimet për tenderin për rikonstruksionin e ish–Hotel Dajtit, një projekt që kushton 16 milionë euro. Organi i akuzës do të hetojë për dy akuza të rënda: atë të shkeljes së barazisë në tendera dhe atë të shpërdorimit të detyrës. Objekt i hetimit do të...
 • KLSH: 1.47 milardë Euro dëm në vitet 2012-2016

  Gjatë viteve 2012-2016 buxhetit të shtetit i është shkaktuar një dëm prej 1.47 milardë Euro. Shifra është bërë publike nga kryetari i Kontrollit të Lartë të Shtetit Bujar Leskaj gjatë një aktiviteti mbi rolin e institucioneve audituese në luftën kundër korrupsionit. Leskaj tha se institucioni qe ai drejton ka...
 • BSH reagon më në fund për tenderin e ish-Hotel Dajtit

  Pas dy muajsh kërkesa të vazhdueshme për të informuar publikun në lidhje me tenderin për rikonstruksionin e ish –Hotel Dajtit, Banka e Shqipërise ka reaguar më në fund. Në një njoftim të sajin ajo shpjegon se fondi për tenderin është miratuar me vendim të Këshillit Mbikëqyrës në 8 dhjetor...
 • PD del në mbrojtje të tenderit të ish-Hotel Dajtit

  Partia Demokratike ka dalë sot hapur në mbrojtje të tenderit të zhvilluar në mënyrë të fshehtë dhe dyshimtë të Bankës së Shqipërisë për rikonstruksionin e ish–hotel Dajtit. Ende pa u prononcuar vetë Banka, e cila ka refuzuar deri tani t’i ktheje përgjigje publikut për mënyrën si u zhvilluan procedurat...
 • Ekonomistët: Banka të bëjë transparencë se si po shpenzon fondet

  Procedura jo transparente që ka ndjekur Banka e Shqipërisë për të bërë rikonstruksionin e ish- Hotel Dajtit denoncohet edhe nga ekspertët e ekonomisë. Zef Preçi, Drejtor i Qendrës për Kërkime Ekonomike thotë se Bankë e Shqipërisë duhet të japë llogari për mënyrën se si shpenzon fondet e saj përpara...
 • Ligji për TVSH-në në turizëm ende nuk ka hyrë në fuqi

  Bizneset kërkojnë që Ministria e Financave të përgatisë sa më parë aktet nënligjore të cilat bëjnë të zbatueshëm ligjin për uljen në 6% të tatimit mbi vlerën e shtuar në sektorin e turizmit. Dhomat e tregtisë dhe shoqatat e biznesit dolën në një konferencë për shtyp për të kërkuar...
 • Skandali me tenderin e “ish – Hotel Dajtit”, Malaj: BSH të tregojë si i shpenzoi fondet

  Mënyrën e fshehtë dhe në mungesë të plotë transparence për procesin se si është bërë prokurimi i ish – Hotel Dajtit e ka denoncuar edhe një nga anëtarët e organit më të lartë të drejtues të Bankës së Shqipërisë. Arben Malaj, pjesë e Këshillit Mbikëqyrës të Bankës ka bërë...
 • Moody’s rrit vlerësimin për ekonominë shqiptare

  Zbutja e tensioneve politike ka bërë që agjencia prestigjioze e vlerësimeve ekonomike Moody’s të parashikojë me rritje më të madhe ekonominë e Shqipërisë për 2017-ën. Në një raport të dy muajve më parë, Moody’s shprehej skeptik për ecurinë e borxhit, kontrollin e balancave në buxhet dhe ecurinë e rritjes...
 • Rikonstruksioni i “Hotel Dajtit” më i shtrenjtë se i Bankës së Shqipërisë

  Rikonstruksioni i Hotel Dajtit po fsheh një skandal financiar të tenderit të parë të rëndësishëm që ka firmosur guvernatori Gent Sejko. Televizioni Klan ka mësuar se shuma e nevojshme e vlerësuar nga projektuesit e rindërtimit të godinës “Hotel Dajti” ka qenë 9 milion euro, por banka pa marrë asnjë...
 • 18 milionë euro për rinkonstruksionin e ish – Hotel Dajtit

  Godina e ish – Hotel Dajtit do t’i kushtojë buxhetit të Bankës së Shqipërisë 18 milionë euro, sa dyfishi i vlerës që morri rindërtimi i selisë qendrore. Këto të dhëna, Televizioni Klan i ka mësuar nga burime konfidenciale, pasi Banka refuzon të publikojë fondin që do t’i jepet kompanisë...
 • Nis në fshehtësi rikonstruksioni i “Hotel Dajtit”

  Banka e Shqipërisë ka vendosur që të rikonstruktojë ish – godinën e Hotel Dajtit, në mungesë të plotë transparence për publikun. Kabineti i Guvernatorit është mjaftuar vetëm me një njoftim të publikuar në faqen e internetit, ku jep disa foto të imazhit se si do të jetë pamja e...
 • Leku “gjunjëzon” euron dhe dollarin amerikan

  Monedha e përbashkët europiane është duke vendosur një ekuilibër të ri në tregun shqiptar,  i cili llogaritet të jetë më i ulëti në 9 vitet e fundit. Në kursin e këmbimit valutor një euro këmbehet me 133.5 lekë. Ekspertët e ekonomisë e lidhin zhvlerësimin me faktorë të brendshëm. Për...
 • Deri në 10 qershor për të ankimuar pronat në Gjykatë

  Janë 34 mijë dosje të përpunuara nga Agjencia e Trajtimit të Pronave, për të cilat shoqata “Pronësi dhe Drejtësi” thotë se janë marrë vendime të gabuara nga Agjencia e Trajtimit të Pronave. Rasti i parë ka të bëjë me vlerësimin e tyre sipas statusit që ka patur toka në...
 • Autostrada energjitike Shqipëri – Kosovë mbush 1 vit pa punë

  Në qershor linja e interkonjeksionit Shqipëri – Kosovë mbush një vit që është ndërtuar, por nuk funksion. Serbia të vazhdojë ta mbajë të bllokuar.  Engjëll Zeqo, drejtor i Operatorit të Sistemit të Transmetimit në Shqipëri, thote se përveç humbjes në para, ka një kosto të pamatshme, që është ajo...
 • Ministria e Financave: Tatimorët po bëjnë presion te bizneset

  Ministrat teknikë të emëruar nga Partia Demokrtaike vazhdojnë monitorimin e administratës. Këtë herë është Ministria e Financave, që njofton konstatimin e disa rasteve kur inspektorët tatimorë vendosin gjoba dhe bëjnë presion ndaj bizneseve për shkak të përkatësisë partiake. Këto raste, ministrja Helga Vukaj i konsideron të patolerueshme, prandaj u...
 • Më pak blerje përmes internetit në 2017-ën

  Në 2017-ën shqiptarët janë duke përdorur më pak internetin për të bërë blerje. Sipas Institutit të Statistikave, volumi i mallrave që blihen online në muajt e parë të vitit është ulur me 23 ton. Ndryshimi i kufirit të tatimit për blerjet online, ka bërë që qytetarët të kërkojnë produkte...
 • “Paratë e shqiptarëve po dalin jashtë”

  Rreth 6% e prodhimit kombëtar të Shqipërisë largohet jashtë vendit. Deri tani janë 400 milion euro, para të kompanive që punojnë dhe  shkojnë në vende të tjera dhe 700 milion euro nga sektori bankar që janë dhënë për bizneset jashtë. E gjithë kjo shumë është transferuar vetëm gjatë 2016-ës....
 • Falimenton platforma e investimit online

  Mbyllet një nga kompanitë e investimit online. Stock Albania ka disa muaj që është larguar nga zyra sëbashku me stafin, ndërsa ende nuk ka njoftuar klientët që kanë investuar në bursë përmes kësaj platforme. Kompania ishte e liçensuar nga Autoriteti i Mbikëqyrjes Financiare, por nuk ka njoftuar asnjë institucion...
 • Ahmetaj: Do të përjashtoj TVSH -në për inputet në bujqësi

  Partia Socialiste do të përjashtojë Tatimin mbi Vlerën e Shtuar për lëndët e para në Bujqësi, të njohura si inpute. I deleguari në Bashkinë e Kavajës dhe Rrogozhinës, Arben Ahmetaj ka kërkuar votat e të gjithë banorëve të kësaj zone, gjatë një vizite në një fermë në fshatin Gosë...
 • Tregtia dominon ekonominë shqiptare

  Në ekonominë shqiptare dominon tregtia. Pjesa më e madhe e ndërmarrjeve aktive kanë si aktivitet shit-blerjen, duke lënë pas industrinë, ndërtimin dhe bujqësinë. Në regjistrin e strukturës ekonomike të Institutit të Statistikave, rezulton se 54% e bizneseve aktive shtrihen në zonën e Tiranës, Fierit dhe Korçës, ndërsa pjesa tjetër...
PublicitetEmisione