Kategoria : Klan Plus

 • Kërkohet një kandidat për KLP/ Shoqëria civile në krizë, askush nuk plotëson kriteret

  Përse nuk përcaktohen kandidatët për anëtarët e KLP-së nga shoqëria civile? Klan Plus mëson se tre raunde kanë dështuar se kandidatët nuk i kanë plotësuar dot kriteret e vendosura. Madje kryetarja e Komitetit Shqiptar të Helsinkit thotë se kriteret janë shumë të forta sa zor se mund të gjenden...
 • Shoqëria civile si politika, mban pezull reformën dhe nuk ofron kandidaturat

  Edhe shoqëria civile në Shqipëri ka filluar t’u ngjajë partive politike. Përpjekjet për formimin e organeve të reja të drejtësisë, kanë dështuar për shkak se shoqëria civile nuk ka paraqitur kandidaturat ashtu siç parashikohet në ligj Ambasadorja e Hollandës Dewi Van de Werd është treguar e ashpër jo vetëm...
 • “Mashtrimi” i Artan Imamit, dy burra “luftë” për një grua

  Gruaja është  “molla  e  sherrit” mes dy burrave që ndryshojnë nga  mosha dhe shtresa sociale së cilës i përkasin. Një lojë e fortë mes burrit dhe të dashurit për të ndarë atë, që tani e kanë kthyer në një pronë, gruan.   Ata krijojnë lojëra, mashtrime, përballje për të...
 • Shkrijnë akujt, Erdogan vizitë në Greqi

  Recep Taip Erdogan do të jetë i pari president turk në detyrë që do të vizitojë Greqinë fqinje. Vizita, e para e këtij lloji pas 65 vjetësh, është e një rëndësie të veçantë dhe do të sjellë rezultate domethënëse. Këto kanë qënë fjalët e zv.kryeministrit turk Hakan Cavosoglu, i...
 • “Agjente e italianëve, gjurmohej në çdo lëvizje”/ Dosja tronditëse e Musine Kokalarit

  E para femër shkrimtare në historinë e Shqipërisë. Ndër të parat gra që kishin studiuar në Europë, por fundi i saj ishte ndër më tragjikët që mund të imagjinohej. Pas shumë viteve në burg, ajo vdiq nga kanceri në Rrëshen ku ishte e internuar, duke mos pasur të drejtë...
 • Beckham “prish” planet e grupit, nuk do të ketë rikthim të grupit “Space Girls”

  Victoria Beckham nuk pranon të bashkohet me grupin ‘Spice Girls’. Edhe pse pak javë më parë u përhapën  thashetheme se grupi  i vajzave do të bashkohet, ajo nuk do të jetë pjesë. Mëngjesin e sotëm ka thënë se nuk do të ketë një  bashkim të paktën nga ana e...
 • Përse duan të ikin fëmijët? Psikologët: Pasojë e mjedisit shoqëror pesimist

  Fëmijët nuk kanë pësuar ende zhgënjime të forta që t’i bëjnë të mendojnë masivisht largimin nga vendi si alternativë. Një ditë pas publikimit të studimit që tregojne këtë tendencë, psikologët thonë se kjo është pasojë e mjedisit shoqëror pesimisht ku ata po rriten. Një ditë pas publikimit të një...
 • Lufta e ftohtë për prokurorin/ PS hesht; Basha: Nuk do të lejojmë ta emërojë Rama

  Rekomandimet e Euralius dhe Opdat, që të zgjidhet kryeprokurori i përkohshëm përsa kohë nuk është ngritur Këshilli i Lartë i Prokurorisë, është cilësuar legjitime nga drejtori i shkollës së lartë të magjistraturës Sokol Sadushi. Mazhoranca socialiste hesht publikisht, ndërkohë që mandati i kryeprokurorit aktual Adriatik Llalla përfundon më 4...
 • Epoka e makinave elektrike

  Makina elektrike do të jetë e ardhmja e industrisë së makinave pasi nafta të ketë shteruar në rezervuarët e Tokës. Ritmet e shitjes së kësaj teknologjie po rriten shpejt dhe në krye të listës është Kina. Janë rritur me 63% shitjet në tremujorin e trete të vitit për automjetet...
 • Milionat që fitojnë modelet, më të paguarat e 2017-ës

  Kendall Jenner është modelja me e paguar  në  botë. Sipas revistës “Forbes” ajo  ka  fituar 22 milionë dollarë këtë vit. 22-vjecarja i ka dyfishuar të ardhurat e saj.  Vitin  e kaluar ajo  fitoi 10 milionë  dollarë. Jenner ka sfiluar për Alexander Wang, Fendi, Chanel, Marc Jacobs dhe shumë marka ...
 • Mbretëria vlen 75 miliardë Euro, Anglia përcakton çmimin e familjes numër 1

  Familja mbretërore është një brand i vërtetë që mbush kasat e shtetit me të paktën 2 miliardë Euro në vit. Nga këto 550 milionë mbërrijnë nga sektori turistik. Ndërsa shpënzimet vjetore të Shtëpisë Windsor ndalen në rreth 295 milionë Euro. Shpenzimet kryesore janë për mirëmbajtjen e rezidencës, pagat e...
 • “Streha e parë vorfnore”/ Dekorohet ideatori, Rauf Fico e ngriti për 2 fëmijë jetim

  Streha e parë vorfnore, sot shtëpia e fëmijës “Zyber Hallulli” u ngrit në Shqipëri më 28 Nëntor të vitit 1917 nën ideimin e Rauf  Ficos, asokohe nënprefekt i Tiranës. Në një letër për drejtorin e përgjithshëm të kryqit të kuq shqiptar, Haxhi Shkoza, i cili i kërkonte Ficos të...
 • 94 % e fëmijëve duan të ikin, të ardhmen e shikojnë jashtë vendit

  Situata e vështirë ekonomike e familjeve të tyre ka bërë që në sytë e fëmijëve Shqipëria të mos shihet si vendi i duhur për të jetuar. Sipas një raporti të organizatës “Save the Children” pjesa më e madhe e fëmijëve mendojnë për një jetë më të mirë jashtë vendit. ...
 • Pas 10 vitesh, 32-vjeçari humbi betejën me heroinën

  I riu Tërpollari është viktima e fundit e overdozës në kryqytet. Sipas burimeve zyrtare të policisë, Arbër Tërpollari ishte përdorues i rregullt i heroinës prej të paktën 10 viteve. Së fundmi ai kishte tentuar të hiqte dorë nga përdorimi i saj, por i ishte rikthyer sërish vesit të vjetër....
 • 43-vjeçarja Klum sfidon modelet e reja

  Ylli i pasarelave  Heidi  Klum deklaron se ajo është  imazhi i duhur  për  të  përfaqësuar markën e saj. Ajo  tregon se nuk  ka nevojë  të  punësojë  modele  të  reja për  të  pozuar  për  koleksionin  e saj.  43-vjeçarja  ka  pozuar  për  reklamën  e  re  të  të  brendshmeve  pa  asnjë hezitim ...
 • Kur ekzekutoheshin inxhinierët/ 71 vjet nga vrasja e drejtuesve të projektit të Maliqit

  Projekti për tharjen e kënetës së Maliqit në fillim të vitit 1946, rezultoi një kalvar i gjatë për 7 inxhinierët që e nisën atë. I cilësuar si një nga veprat më ambicioze të kohës, ajo u bë edhe arenë e luftës politike. Jo vetëm për shkak se në kënetë...
 • BE u tërheq veshin ballkanasve

  Parlamentarët e gjashtë shteteve ballkanike nuk e kanë patur të lehtë ballafaqimin me kolegët e tyre në Parlamentin Europian. I pari Eduart Kukan dhe më tej David McAllister, Knut Fleckenstein u kanë thënë ballkanasve se integrimi nuk do të jetë dhuratë pavarësisht entuziazmit dhe sukseseve që renditen ballkanasit. Kritikat...
 • Dorëhiqet presidenti i Zimbabve

  Presidenti i Zimbabve, Robert Mugabe jep dorëheqjen. Përfundon kështu pushteti 37 -vjeçar i tij në krye të vendit afrikan. Dorëheqja është prezantuar me anë të një letre dhe është paraqitur nga kreu i Parlamentit. Postin e presidentit duket se do ta marrë ish zv/presidenti, Emerson Mnagagua, që sipas mediave...
 • Zgjedhjet për kreun e Cosa Nostra/ Policia “prish” procesin, arreston 27 mafiozë

  Policia italiane prish zgjedhjet në kupolën e Cosa Nostras. Të paktën 27 persona kanë përfunduar në pranga nën akuzën e pjesëmarrjes në organizata mafioze, kërcënime me jetë, biznese abuzive, trafik droge dhe transferime të jashtëligjshme pasurish. Prej kohesh kishin nisur hetimet, sipas të cilave rezulton se Cosa Nostra ka...
 • Shpikja më e re e Nasa-s/ Krijon gomë për anijet kozmike

  Agjencia hapësinore e Nasa-s ka krijuar një gomë të re, e cila do të përdoret në misionet e ardhshme në kozmos. Kjo shpikje e re mendohet të përdoret nga pajisjet “space rovers” në në terrenin e planetit Mars, dhe të planetëve të tjerë shkëmborë. Bëhet fjalë për një lloj...
1 2 3 18
Publicitet
Emisione