Kategoria : Klan Plus

 • “Kuroni shëndetin mendor”

  Problemet e shëndetit mendor janë njësoj si problemet e tjera shëndetësore, ndaj dhe mjekët sygjerojnë që të kërkojmë po njësoj ndihmën e tyre. Psikiatrja Arjana Rreli thotë se mospranimi i problemit është një nga shkaqet kryesore të rëndimit të të tij, duke çuar deri në krime të rënda. Një...
 • Prova e parë e Zaevit

  Në Maqedoni ka nisur fushata për zgjedhjet lokale të 15 Tetorit, ku mbi 1.7 milion qytetarë do të votojnë për kryetarët e rinj të 80 komunave dhe këshilltarët komunalë. 19 parti politike dhe koalicione kanë dorëzuar listat për kandidatë. Zgjedhjet lokale maqedonase do të ndiqen nga 300 vëzhgues të misionit të...
 • Prençi: Rrezikohemi nga përmbytjet, pavarësisht investimeve

  Gjatë dy muajve të ardhshëm, vendi ynë nuk pritet të përfshihet nga reshje të forta shiu. Dhe duket se kjo është shpresa e vetme që Shqipëria të mos përfshihet sërish nga përmbytje masive që përsëriten gati çdo vit. Kreu i Emergjencave Civile, Shemsi Prençi thotë se 23 bashki në...
 • Kukan intervistë për Klan Plus: Optimist për negociatat

  Dialog mes PS dhe PD. Kjo është ajo çfarë presin institucionet europiane para se të merret vendimi për çeljen e negociatave me Shqipërinë. Eurodeputeti Eduard Kukan, në një intervistë për Klan Plus shprehet optimist për një vendim pozitiv në mes të vitit që vjen. “Në kontaktet e mia me...
 • Elmar Brok “shtyn” afatin e Fleckenstein: Në fund të 2018

  Shqipëria duhet të presë datën zyrtare nga Brukseli për negociatat e anëtarësimit gjatë vitit 2018, por askush në Komisionin Evropian nuk thotë me saktësi kur. Ndërkohë që raporteri Fleckenstein përmend muajin Mars është kolegu i tij në Parlamentin Evropian, Elmar Brok që përmend fundin e vitit 2018. Paqartësitë shtohen...
 • Ekspertët japin alarmin: Mishi i pasigurt, rrezik për jetën e konsumatorëve

  Zinxhiri i hallkave për të patur një mish të sigurt në vendin tonë nuk funksionon. Eksperti i sigurisë ushqimore Dritan Laçi, shprehet se ekzistojnë shumë probleme të cilat vënë në rrezik shëndetin e qytetarëve. Shqetësimet fillojnë që nga matrikullimi dhe identifikimi i kafshëve, deri te transporti i tyre në...
 • Shantazhi në rrjetet sociale, sociologët: Shpesh të cënuarit shkojnë drejt vetëvrasjes

  Rrjetet sociale, përveçse janë një mënyrë masive komunikimi, ato shpesh herë kthehen në një kërcënim për privatësinë e çdokujt. Publikimi i fotove dhe videove të ndryshme, ku shfaqen momente intime, është kthyer në fobinë e çdo personi. Sociologët shprehen se ky fenomen shkakton një sërë problemesh emocionale tek të...
 • “Dekoratat”, Milo: Zhurmë e qeverisë për të tërhequr vëmendjen

  Historianët kanë mendime të ndryshme në lidhje me debatin për heqjen e titujve e dekoratave, nismë nga e cila qeveria është tërhequr. Paskal Milo deklaron se kjo është një zhurmë për të zhvendosur vemendjen nga shqetësimet kryesore të shoqërisë. “Shumë zhurmë për asgjë”! Kështu e konsideron historiani Paskal Milo...
 • Tragjedia e Durrësit/ Trinjakët autikë, beteja e humbur e nënës

  Pas ngjarjes së rëndë, Klan Plus mëson se trejankët Konçi trajtoheshin cdo të hënë në qendrën e mirërritjes dhe zhvillimit në Kombinat të Tiranës. Ata kishin vështirësi në komunikim dhe dëgjim, e për këtë arsye i nënshtroheshin një terapie të veçantë. Jashtë kamerave dhe në ruajtje të sekretit mbi...
 • Liqeni Banjës i kërcënuar nga mbetjet

  Edhe pse banorët sot po ia njohin vlerën dhe rëndësinë ekonomike që ka, liqeni i Banjës po kërcënohet nga ndotja.  Nënkryetari i Bashkisë Gramsh, Enver Qose: “Një nga problemet që ne kemi, ndoshta dhe të një viti më parë, problem që i sjellin njerëzit është ndotja e ujrave të...
 • Historia 10 vjeçare/ “Mbetjet” Ligji i super debateve dhe kontradiktave

  Ka bërë xhiron e Kuvendit, presidencës dhe kryeministrisë për më shumë se 10 vite me radhë… Bëhet fjalë për Ligjin “Për menaxhimin e integruar të mbetjeve”. Një nga ligjet që ka shkaktuar më shumë debate, kontradikta, miratime dhe anulime për shkak se parashikon edhe importin e mbetjeve të parrezikshme...
 • Video/ Kush është Aurela, 18-vjeçarja e vetëvrarë në Kukës

  Aurela 18 vjeç, vajza që shihni në foton më poshtë, prej 23 ditësh ishte zhdukur pa lënë gjurmë nga banesa e saj në fshatin Gdheshtë të Kukësit. Pas një operacioni  të gjerë, Policia e Kukësit  arriti ta gjente të varur në një zonë shumë të pyllëzuar dhe në një...
 • Belshi, qyteza mes liqeneve që po thith turistë

  Bukuria e kësaj zone shtyu Rilindasin Sami Frashëri të mendonte për ta bërë kryeqytet. I njohur ndryshe si qyteza e liqeneve, dhe i pozicionuar  në pllajën më të madhe, atë të Dumresë. Ky qytet ndodhet simetrikisht në qendër të Shqipërisë dhe emrin mendohet ta ketë marrë nga princi Belson....
 • Rrugë të reja, por pa sinjalistikë/ Policia: Shqetësim, fëmijët në timon

  Rikonstruksioni i rrugëve në vendin tonë mjaftohet vetëm me shtrimin e asfaltit apo dhe vijëzimet e duhura. Vihet re një fenomen shqetësues, pikërisht mungesa e investimeve në elementët e sigurisë rrugore. Nisur nga rasti i fundit i aksidentit në Kamëz, ku humbi jetën 16-vjeçari Klevis Cuku, Drejtoria e Përgjithshme...
 • VIDEO/ Përdoruesi i drogës: Shpesh herë vjedh për të siguruar dozat

  Kjo është doza ditore e heroinës që duhet të konsumojë një person që  ka krijuar varësi nga droga. Indriti tregon për mikrofonin e Klan Plus se ka 20 vite që konsumon drogë. Edhe pse shumë herë është përpjekur që të shkëputet, ai nuk ka patur sukses. “Kam nisur të...
 • Video/ I mituri i shpëton mrekullisht aksidentit, në të njëjtin vend ku u përplasën 4 adoleshentët

  Vetëm 10 metra larg vendit, ku mesditën e së dielës një aksident automobilistik i mori jetën 16 – vjeçarit Klevis Cuku në Kamëz, një i mitur me çantën e shkollës në shpinë, i ka shpëtuar për mrekulli një aksidenti. Ai po kalonte rrugën përmes makinave, në kushtet kur nuk ka...
 • Video/ Aksidenti në Kamëz, i jepet lamtumira 16 – vjeçarit

  Klevisi, 16 vjeç, fëmija i dytë i familjes Cuku, sot duhej të ishte në shkollë, por mësimi në klasën e tij është ndërprerë. Shokë, shoqe dhe mësues, me lule në duar i kanë bërë nderimet e fundit. Ai u nda tragjikisht nga jeta mesditën e së dielës, në një...
 • Pagëzimi i Zahos si aleancë e fesë me politikën

  Kur flitet për influecat gjeopolitike të fuqive të mëdha në Ballkan, nuk mund të anashkalojmë edhe ato me bazë fetare. E kthyer në një çadër ajo mund të shërbeje për rritjen dhe zgjerimin në heshtje të nacionalizmit fetar, i cili  mbetet ende një bombë me sahat për rajonin. “Ajo...
 • Tariq Ramadan në Klan Plus: Myslimanët të reformohen, t’i kthehen Kuranit

  Muslimanët duhet të reformohen. Kështu është shprehur Tariq Ramadan, teolog, filozof, profesor në Oksford i cili pak kohë më parë ishte në Tiranë. Në një intervistë për gazetaren Joniada Koçi në televizionin Klan Plus, Ramadan shprehet: Muslimanët duhet të ndryshojmë mënyrën e të kuptuarit të shoqërisë, prioritetet, barazinë mes...
 • Dashuria mund HIV-in/ Dy të rinjtë planifikojnë të lindin edhe fëmijë

  Klodiani ishte 22 vjeç kur u përball me dramën më të rëndë të jetës së tij, faktin që ishte infektuar me virusin HIV. Prej tre vitesh bashkëjeton me këtë sëmundje për të cilën informacion të vetëm kishte vdekjen e sigurt. “U gjenda përpara atij zarfit që laborantja ma dha...
Publicitet
Emisione