Kategoria : Kosova

 • Haradinaj

  Haradinaj: Nuk do të ekstradohem në Serbi

  Qëndrimi i Francës, akuzat e Serbisë, sjellja e autoriteteve të Kosovës, mundësia e ekstradimit, dialogu me Serbinë… janë vetëm disa nga temat për të cilat Ramush Haradinaj flet në bisedën me Deusche Welle-n. Deutsche Welle: Zoti Haradinaj, ju po mbaheni në Francë që nga 4 janari, pas arrestimit në...
 • ushtria serbe

  “Serbia do të provojë ta fusë trenin përsëri, bashkë me ushtri”

  Treni serb me slogane kundër shtetit të Kosovës, që provoi të futet në Kosovë është një kujtim, më shumë se simbolik, për luftërat brutale të viteve 1990 në Ballkan, shkruan DEBKA File, uebsajti i inteligjencës ushtarake në Izrael. Dy ushtri janë gati për betejë; 60.000 trupa serbë dhe vetëm...
 • Thaic-nikolic

  Dialogu me Serbinë, në takim do të jenë edhe Thaçi dhe Nikoliç

  Kosova do të ketë përfaqësim të nivelit të lartë në takimin e paralajmëruar për ditën e martë në Bruksel, në kuadër të dialogut me Serbinë, me ndërmjetësimin e përfaqësueses së lartë të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, konfirmojnë zyrtarët e qeverisë së Kosovës. Faton Abdullahu, zëdhënës i Qeverisë së Kosovës,...
 • qosja

  Qosja u përgjigjet kritikëve të idesë së tij për shkëmbim territoresh

  Akademiku dhe shkrimtari Rexhep Qosja është përballur me kundërshtime për idenë e tij, që të bëhet shkëmbim territoresh mes Kosovës dhe Serbisë. Pas kësaj që kishte deklaruar ditë më parë, Qosja ka vendosur që të iu përgjigjet gjithë kritikëve siç thotë, për propozimin e tij, që shton se është...
 • MAJKO

  Majko: Ja ku gabon Qosja në propozimin për shkëmbim territoresh

  Pak ditë pasi akademiku dhe shkrimtari Rexhep Qosja foli rreth idesë së shkëmbimit të territoreve mes Kosovës dhe Serbisë, ish-Kryeministri Pandeli Majko thotë ku gabon Qosja, sipas tij. Megjithëse Majko e cilëson Qosjen si një “cilësi e pandryshueshme kombëtare” ai thotë se “propozimin e tij për shkëmbim të territoreve...
 • kosove kuvend

  Deputetët nuk pranojnë t’u rriten pagat

  Deputetët e Kuvendit të Kosovës llogaritet se kanë paga të mira dhe të ardhura shtesë. Krahasuar me pjesën tjetër të popullatës, deputetët mund të llogarisin në pagesën për secilin angazhim, qoftë nëpërmjet pjesëmarrjes në seanca plenare, në mbledhjet e komisioneve dhe kompensimet për udhëtimet jashtë apo brenda vendit. Të...
 • nikqi

  (VIDEO)Rrëfehet truproja e Ibrahim Rugovës

  Elez Nikqi është njeriu që i kishte qëndruar afër Perisidentit, Ibrahim Rugova, sa herë që ai dilte në publik. Ibrahim Rugova nuk lëvizi asnjëherë pa e pasur afër këtë njeri. Elez Nikqi, ishte personi që e fitoi besimin e ish-presidentit të ndjerë, duke u bërë pjesë e stafit të...
 • kardiologji

  Miliona euro donacione për shëndetësinë

  Shëndetësia kosovare prej vitesh përballet me mungesë buxheti. Edhe për vitin 2017 buxheti i planifikuar për shëndetësinë në Kosovë nuk parasheh ngritje. Ky buxhet ka mbetur i njëjtë me atë të vitit të kaluar, që kap vlerën prej rreth 180 milionë eurosh. Por, në sistemin shëndetësor çdo vit hyjnë...
 • Protesta

  Në mbështetje të Haradinajt, mjaft poshtërimit të Kosovës

  Disa mijëra qytetarë kanë protestuar të shtunën në sheshin “Skënderbeu” në Prishtinë, në mbështetje të ish-kryeministrit të Kosovës dhe liderit të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinajt, i cili është ndaluar në Paris më 4 janar. Haradinaj është ndaluar nga autoritetet franceze në bazë të një fletarresti të...
 • 3A55D425-C19E-445B-B9A4-A00E30081570_w987_r1_s

  Kosova uron presidentin Trump

  Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi nëpërmjet një komunikate për opinion ka uruar Presidentin Donald Trump duke nënvizuar siç tha energjinë dhe pasionin që presidenti Trump ka dëshmuar për përgjegjësinë në krye të shtetit. “Kosova i ka gjithmonë sytë e drejtuar nga Uashingtoni. Jemi krenarë që ndajmë të njëjtat vlera,...
 • rugova

  11 vjet nga vdekja e presidentit Rugova

  Sot bëhen 11 vjet nga vdekja e presidentit historik të Kosovës, Ibrahim Rugova. Rugova, ishte zgjedhur Presidenti i parë i Kosovës në vitet e 90-ta, në votimet e mbajtura atë kohë. Votën e popullit, ai e mori edhe pas luftës, duke u bërë presidenti i parë i Kosovës së lirë....
 • ramush haradinaj

  Veteranët me protestë, mbështesin Haradinajn

  Organizatat e dala nga Lufta e UÇK-së do të organizojnë një protestë mbarë popullore në mbështetje të ish-kryeministrit dhe liderit të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj. Siç raporton KlanKosova, protesta do të mbahet në orën 13:00, tek sheshi “Zahir Pajaziti”, në Prishtinë. Kryetari i OVL-së, Hysni Gucati,...
 • haradinaj

  Protestë për Haradinaj në Francë

  Në Colmar të Francës pritet që nesër të mbahet një protestë kundër ndalimit të kreut të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, si dhe mos lirimit të plotë të tij nga Franca. Shoqëria “Lëvizja” e konsideron ndalimin dhe mbajtjen nën arrest të Ramush Haradinajt, një akt politik dhe...
 • gjykate

  Shtatë të dënuar për terrorizëm

  Gjykata Themelore në Prishtinë dënoi të enjten shtatë persona me mbi 20 vjet heqje lirie nën akuzat për organizim dhe pjesëmarrje në grupe terroriste dhe rekrutim për terrorizëm. Të shtatët u dënuan me kohëzgjatje prej 2 vjet e gjysmë deri në 4 vjet e gjysmë heqje lire. Ata ishin...
 • vlcsnap-00011_5

  Merkel “detyron” Vuçiç të takohet me qeveritarët e Kosovës në Bruksel

  Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiç ka folur në telefon me kancelaren Gjermane, Angela Merkel si dhe është takuar me sekretarin e përgjithshëm të NATO-s në Davos. Më të dy liderët, ai ka biseduar për tensionimin e marrëdhënieve me Kosovën për shkak të provokimit të Beogradit me trenin që kishte...
 • E0AA852D-D425-404A-BA1C-29EE5D53D64A_w987_r1_s

  Orteku i merr jetën skiatorit në Brezovicë

  Një person ka humbur jetën në Brezovicë, si pasojë e një orteku, i cili e ka nxjerrë atë jashtë pistës së skijve. Lajmin e ka konfirmuar, Milaim Kelmendi, kryetar i Federatës së Skitarëve të Kosovës, i cili tha se në kohën kur ka ndodhur kjo ngjarje, ishin katër persona...
 • dragana-trifkovic

  Zbulohet rrjeti i spiunazhit rus në Kosovë

  Dragana Trifkoviç, Drejtuese e Qendrës për Studime Gjeostrategjike në Serbi dyshohet se është një agjente e nivelit të lartë. Nga të dhënat e siguruara nga RTK që janë bërë publike në fund të vitit 2016, thuhet se në Kosovë ajo ka një rrjet të bashkëpunëtorëve të shërbimeve sekrete të...
 • hasani

  Veriu s’është Krimeja

  “Serbia dëshiron që ta ruaj gjendjen e tensionuar në Kosovë me shpresën që kur të fillojë punën Gjykata Speciale, situata të dalë jashtë kontrolli, siç kishte ndodhur në vitin 2004”, thotë në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, Enver Hasani, profesor i të Drejtës dhe Marrëdhënieve Ndërkombëtare dhe...
 • Thaci

  Thaçi bisedon me Biden:Diskutuan për tensionet mes Kosovës e Serbisë

  Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, ka bërë të ditur se ka zhvilluar një bisedë telefonike me Zëvendëspresidentin amerikan Joe Biden. Në një status të publikuar në Facebook, Presidenti Thaçi ka thënë se diskutuan për zhvillimet e fundit që kanë ndodhur në vend dhe rajon. Sipas Thaçit në bisedën e...
 • F1B522A1-3608-4312-8C81-DACF0870F532_w987_r1_s

  Obama dërgon në senat marrëveshjen Kosovë – SHBA për ekstradim

  Presidenti amerikan, Barack Obama e dërgoi për ratifikim në senat Marrëveshjen për ekstradim të nënshkruar ndërmjet qeverisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe qeverisë së Kosovës Në njoftimin e Shtëpisë së Bardhë thuhet se “marrëveshja do të zëvendësojë atë mes Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Mbretërisë së...
1 2 3 33
Publicitet

Emisione