Kategoria : Kosova

 • Shqipëria e SHBA mbështesin Ushtrinë e Kosovës

  Themelimi i Ushtrisë së Kosovës ngjalli reagim të gjerë ndërkombëtar dhe qëndrime të ndryshme të fuqive të mëdha botërore. Prej fillimit të kësaj nisme, Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë rreshtuar në krah të Kosovës, duke dhënë bekimin për transformimin e FSK-së në Ushtri. Ambasada amerikane në Prishtinë konfirmoi...
 • Historike, Kosova formon Ushtrinë

  Kuvendi i Kosovës miratoi unanimisht 3 pr/ligjet historike që e shndërrojnë Forcën e Sigurisë së Kosovës në Ushtri. Pa ndryshuar emrin, FSK-ja shndërrohet nga forcë civile në ushtarake, nën drejtimin e Ministrisë së të Mbrojtjes të formuar rishtazi. Pr/ligjet morën mbështetjen e të 106 deputetëve të pranishëm në sallë,...
 • SHBA: Formimi i ushtrisë, e drejtë sovrane e Kosovës

  Themelimi i ushtrisë së Kosovës ngjalli reagim të gjerë ndërkombëtar dhe qëndrime të ndryshme të fuqive të mëdha botërore. Prej fillimit të kësaj nisme, Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë rreshtuar në krah të Kosovës, duke dhënë bekimin për transformimin e FSK-së në ushtri. Ambasada amerikane në Prishtinë konfirmon mbështetjen...
 • Thaçi: Ushtria është nderi dhe siguria e Kosovës

  Menjëherë pas votimit në Kuvendin e Kosovës, i cili mundëson transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës në Forca të Armatosura, ka reaguar edhe Presidenti Hashim Thaçi, i cili e quan atë nderi dhe siguria e vendit. “Ushtria e Kosovës është nderi, siguria dhe mirëqenia e Republikës së Kosovës....
 • FSK-ja nis sot rrugëtimin drejt shndërrimit në ushtri

  Kuvendi i Kosovës pritet të miratojë sot përfundimisht tri projektligjet, me të cilat mundësohet transformimi i Forcës së Sigurisë së Kosovës, në një forcë me kapacitete ushtarake. Bëhet fjalë për Projektligjin për Ministrinë e Mbrojtjes, atë për Forcën e Sigurisë së Kosovës dhe Projektligjin për Shërbim në Forcën e...
 • Kosova një ditë para krijimit të Ushtrisë

  E veshi xhaketën ushtarake ashtu si 20 vite më parë, por këtë herë në krye të një force që mbron lirinë dhe paqen e fituar nga lufta e asaj kohe. Presidenti Hashim Thaçi vizitoi forcat e sigurisë së Kosovës në kazermën Adem Jashari në Prishtinë, në ditën e tyre...
 • KFOR bën stërvitje në veri të Kosovës

  Njësitet e KFOR-it janë duke zhvilluar stërvitje në veri të Kosovës. Kjo është dita e dytë e stërvitjeve që nisën dje, ku autokolonat e KFOR-it lëvizën në drejtim të Prizrenit. Ndërsa sot lëvizjet po bëhen në drejtim të veriut të Kosovës. Sipas njoftimit të KFOR-it në pajtim me Rezolutën...
 • Kosova, ndër vendet e para në botë që i kushton rëndësi vaksinimit

  Kosova njihet si vend me mbulueshmëri të mirë të imunizimit (vaksinimit). Sipas profesionistëve nga fusha e shëndetit publik, Kosova renditet në mesin e shteteve më të suksesshme në botë sa i përket imunizimit, me 95 për qind të popullatës së vaksinuar. Kurse sfidë më vete mbetet mbulueshmëria e vaksinimit...
 • Kosovë, qeverisë i bëhet thirrje ta rinegociojë CEFTA-n

  Republika e Kosovës duhet të rinegociojë Marrëveshjen për Tregti të Lirë me vendet e Ballkanit Perëndimor, e njohur si CEFTA, pasi që nga nënshkrimi i saj, Kosova nuk është trajtuar e barabartë më vendet anëtare të kësaj marrëveshje, thonë ish-zyrtarë të Qeverisë se Kosovës dhe ekspertë për çështje ekonomike....
 • Kosova, një hap larg ushtrisë

  Kosova të premten do të bëhet bëhet zyrtarisht me ushtri. Lajmi vjen nga “Washington Post” që raporton se parlamenti i Kosovës do të kalojë të premten 3 ligjet për transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës. Sipas prestigjiozes amerikane, nisma për themelimin e ushtrisë pritet të kalojë lehtësisht në...
 • Kosovë/ Mbeten pezull dorëheqjet e kryetarëve në komunat veriore

  Departamenti ligjor i Ministrisë së Administrimit të Pushtetit Lokal të Qeverisë së Kosovës, ende nuk ka dhënë ndonjë vlerësim ligjor mbi ligjshmërinë e dorëheqjeve të kryetarëve të katër komunave me shumicë serbe në veri të Kosovës, konfirmojnë zyrtarët e kësaj ministrie. Bashkim Krasniqi, zëvendësministër i Administrimit të Pushtetit Lokal,...
 • Kosova po shqyrton vendosjen e reciprocitetit të plotë ndaj Serbisë

  Qeveria e Kosovës po paralajmëron masa shtesë reciprociteti ndaj Serbisë. Këto masa edhe pse ende nuk janë definuar se cilat do të jenë, do të pasonin vendimin e 21 nëntorit, për vendosjen e taksës 100 për qind për produktet e importuara me orgjinë nga Serbia dhe Bosnjë e Hercegovina....
 • BE-ja do të kërkojë heqjen e tarifës dhe dialog për ushtrinë

  Ministrat e Jashtëm të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian, do të diskutojnë për situatën në Ballkanin Perëndimor, gjatë takimit të fundit për këtë vit. Presidenca austriake pret që ministrat, të reflektojnë në temat siç janë: raportet ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, me theks të veçantë lidhur me veprimet e fundit...
 • Dialogu dëmtoi subjektivitetin ndërkombëtar të Kosovës

  Dialogu ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në Bruksel, i lehtësuar nga Bashkimi Evropian, ka lehtësuar një varg çështjesh teknike në të mirët e qytetarëve të të dyja vendeve, por kalimi në fazën e bisedimeve për një marrëveshje gjithëpërfshirëse për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet dy vendeve, e ka dëmtuar subjektivitetin e...
 • Kosova nuk tërhiqet nga formimi i ushtrisë

  Autoritetet e Kosovës besojnë se e kanë mbështetjen e nevojshme të NATO-s dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës për transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës në kapacitete ushtarake. Ndërkaq, deklaratat e Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg se ky transformim po ndodhë në një “kohë të papërshtatshme”,...
 • Ushtria e Kosovës, befason Turqia

  Shtetet anëtare të NATO-s kanë qëndrime të ndryshme për sa i përket krijimit të ushtrisë së Kosovës të paralajmëruar për në 14 Dhjetor. Disa janë krejtësisht kundër, kurse pjesa më e madhe janë pro, edhe pse disa kanë mendime të ndryshme për sa i përket mënyrës se si duhet...
 • Ambasadori amerikan: Transformimi i FSK-së në ushtri, hap pozitiv

  Ambasadori amerikan në Kosovë, Philip Kosnett ka thënë në një intervistë për Radio Televizionin e Kosovës, se Uashingtoni ka mbështetur zhvillimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës dhe zhvillimin e saj në Forcë të Armatosur. “SHBA-ja ka investuar shumë para, kemi kaluar shumë kohë në trajnime, kemi bërë shumë...
 • Haradinaj: Ushtria e Kosovës, vendim sovran

  Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, tha se projektligjet për ushtrinë do të hidhen për miratim në parlament më 14 Dhjetor dhe ky është vendim sovran në përputhje me kushtetutën e Kosovës. Ai i bëri këto komente në parlamentin e Kosovës, një ditë pasi që sekretari i përgjithshëm i NATO-s,...
 • Hoxhaj: Taksa për mallrat serbe, lëvizje strategjike

  Në Klan Debat, në intervistë ekskluzive nga Prishtina, kolegu Seladin Xhezairi bisedoi me zv/Kryeministrin Enver Hoxhaj për zhvillimet e fundit politike në rajon, me theks të veçantë ngjarjet më aktuale për Kosovën, si Masat e vendosura në taksat e produkteve serbe, FSK-ja si dhe bisedimet ndërmjetësuese mes Kosovës dhe...
 • Stoltenberg: Prishtina përballet me pasoja serioze nëse e krijon ushtrinë

  Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, e paralajmëroi Prishtinën zyrtare se do të “përballet me pasoja serioze nëse vazhdon me transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës në ushtri të Kosovës”. Sipas Stoltenbergut, ky proces po udhëhiqet “në një moment mjaft të papërshtatshëm, pa u respektuar procedurat”. Këto...
1 2 3 111
Emisione