Kategoria : Kosova

 • Haradinaj dështon në përpjekjen e parë për koalicion

  Lëvizja Vetëvendosje dhe koalicioni i subjekteve politike, të cilave u prin Lidhja Demokratike e Kosovës, nuk i janë përgjigjur pozitivisht ftesës për të diskutuar për formimin e Qeverisë së re, të cilën një ditë më parë ua ka bërë kandidati për kryeministër të Kosovës, Ramush Haradinaj, i nominuar nga...
 • “Seanca konstituive e Kuvendit, javën e ardhshme”

  Kandidati për kryeministër nga radhët e koalicionit PAN, Ramush Haradinaj, gjatë ditë së sotme, ka zhvilluar një takim konsultativ me përfaqësues të pakicave joserbe, të përfaqësuara në Kuvendin e Kosovës. Ai ka thënë se e ka marrë mbështetjen e këtyre të fundit për krijimin e Qeverisë me të në...
 • Limaj: S’ka kandidat tjetër, Qeverinë e formon Haradinaj

  “Ne e kemi një kandidat dhe ai vjen nga ish-opozita. Kandidati ynë ka dalë nga një koalicion i cili ka marrë vota më së shumti në këtë vend”, thotë Fatmir Limaj, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë. “Angazhimi ynë është që ky kandidat të jetë edhe kryeministri...
 • Vetëvendosje nuk ndryshon mendje për takimin me Haradinajn!

  Lëvizja Vetëvendosje nuk ka ndryshuar mendim në lidhje me ftesën për takim që i është bërë nga pretendenti për kryeministër i PAN-it, Ramush Haradinaj. Këtë e ka bërë të ditur Shkodran Hoti, zëdhënës për media nga Vetëvendosje, i cili i tha Klan Kosovës se vendimi të cilin e dha...
 • 18 vjet nga vrasja e vëllezërve Bytyçi

  Fatos Bytyçi, vëllai i tre vëllezërve shqiptaro-amerikanë Bytyçi të vrarë në Serbi në vitin 1999, thotë se nuk do të heqë dorë nga përpjekjet për të zbardhur rastin e tyre dhe nxjerrë para drejtësisë personat përgjegjës. Pavarësisht premtimeve që u kanë bërë zyrtarëve amerikanë dhe ndonëse kanë kaluar 18...
 • Vetëvendosje dhe LDK refuzojnë ftesën e Haradinajt

  Kandidati i nominuar për kryeministër nga koalicioni i Partisë Demokratike të Kosovës, Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nismës për Kosovën, i njohur si koalicioni PAN, Ramush Haradinaj, u ka dërguar ftesë liderëve të partive politike, parti këto që kanë siguruar ulëset në Kuvendin e Kosovës, për të diskutuar...
 • Haradinaj fton në takime krerët e LDK-së e Vetëvendosjes

  Kandidati për kryeministër nga koalicioni PAN, Ramush Haradinaj ka njoftuar  se i ka dërguar nga një letër kryetarit të Vetëvendosjes Visar Ymeri, atij të LDK-së Isa Mustafa dhe udhëheqësve  të Listës Serbe që deri sot një javë të mbahet seanca konstituive e Kuvendit të Kosovës. Haradinaj pas takimit të...
 • Nisin negociatat për formimin e Qeverisë

  Certifikimi i rezultateve të zgjedhjeve parlamentare të 11 qershorit nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) ua ka dhënë dritën e gjelbër subjekteve politike që brenda një muaji ta konstituojnë përbërjen e re të Kuvendit të Kosovës. Zyrtarët e koalicionit PDK-AAK-Nisma janë shprehur të bindur se do ta bëjnë qeverinë...
 • BE pret përshpejtim të kursit të reformave nga Kosova

  Shefja e zyrës së BE-së në Kosovë, Apostolova, thotë pas çertifikimit të rezultateve të zgjedhjeve se është përgjegjësi e udhëheqësve politikë të dëgjojnë qytetarët e tyre e të formojnë një qeveri të qëndrueshme. Shefja e zyrës së BE-së në Kosovë, Natalia Apostolova, tha se pavarësisht se kush e formon...
 • Hoti: Vendimi i Shqipërisë për patatet po dëmton prodhuesit në Kosovë

  Kandidati për kryeministër i koalicionit LDK-AKR-Alternativa, Avdullah Hoti ka thënë se vendimi nga ana e Qeverisë së Shqipërisë për çmimin referent prej 0.19 euro për patatet nga Kosova që eksportohen atje i dëmton rëndë prodhuesit kosovarë. “Kjo politikë e qeverisë shqiptare nuk i ndihmon unifikimit të tregut mbarëshqiptar”, ka...
 • Mandatari për Qeverinë e re, në duart e presidentit apo në vendimin e Kushtetueses?

  Interpretimi i dhënë nga Gjykata Kushtetuese e Kosovës, në vitin 2014, në lidhje me caktimin e mandatarit për formimin e Qeverisë, duket se nuk i ka zgjidhur të gjitha dilemat. Interpretime të ndryshme vërehen sidomos kur bëhet fjalë për të drejtën që edhe koalicioni, partia apo subjekti që zë...
 • Kurti më shumë vota në Prishtinë se Ahmeti

  Albin Kurti ka mposhtur goxha mirë Shpend Ahmetin, në garën e pashpallur për më të votuarin në Prishtinë. I pari e triumfoi të dytin, që është kryetar i kryeqytetit, për gati 10 mijë vota. Në fakt, Kurti e Ahmeti janë kandidatët që morën besimin më të madh të prishtinasve,...
 • Çertifikohen rezultatet e zgjedhjeve të 11 qershorit në Kosovë

  Të shtunën Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, certifikoi rezultatet e votimeve të parakohshme parlamentare të 11 qershorit duke i hapur rrugën procesit të ngritje së institucioneve të reja. Përfundimisht, koalicioni i Partisë Demokratike, Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nismës për Kosovën ka fituar 33.74 për qind të votave, Lëvizja...
 • Çfarë ndodhi në takimin e Mustafës me Kurtin e Ymerin?

  Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për kryeministër, Albin Kurti, tregoi në Zona e Debatit në Klan Kosova se ai, bashkë me kryetarin e Vetëvendosjes, Visar Ymerin, janë takuar me kryeministrin në detyrë të Kosovës dhe kryetarin e Lidhjes Demokratiket të Kosovës, Isa Mustafa. Këtë takim e ka konfirmuar edhe Mustafa...
 • Futet për të shpëtuar 2 fëmijët, mbytet psikologia 36 – vjeçare

  Një 36 – vjeçare nga Prizreni ka gjetur vdekjen dy ditë më parë në Ulqin. Dua Dauti-Kadriu, me profesion psikologe ishte futur në det për të shpëtuar dy fëmijët e saj, për shkak të dallgëve të mëdha. Ajo arriti t’i nxirrte ata shëndoshë e mirë, por më pas gjeti...
 • 5 sfidat e qeverisë së re

  Qeveria e ardhshme e Kosovës, pavarësisht se nga kush do të udhëhiqet do të trashëgojë çështjet e pazgjidhura të qeverisë në largim. Kjo qeveri do të ballafaqohet me probleme të shumta, prej të cilave Demarkacioni, Asociacioni, liberalizimi i vizave, ushtria e luftimi i krimit e korrupsionit do të jenë...
 • Kosovë: Kush mund ta formojë qeverinë?

  KQZ, pritet t’i zyrtarizojë rezultatet e zgjedhjeve të 11 qershorit.Asnjëra parti politike nuk mund ta formojë e vetme qeverinë. Subjektet politike flasin për koalicione të mundshme dhe paraqesin vijat e kuqe.  Koalicioni i partive politike (PAN) në përbërjen e të cilit janë PDK-AAK dhe Nisma, që fituan zgjedhjet e...
 • Specialja, gati për aktakuzat e para ndaj ish-pjesëtarëve të UÇK-së

  Dhomat e Specializuara për krime lufte mund të nisin punën me procedimin e rasteve të dyshuara. Nga data 06 korrik, është konfirmuar se këto dhoma mund të procedojnë edhe me arrestimet dhe gjykimet eventuale. E njohur me emrin Gjykata Speciale për krime lufte, mandati i saj përkufizohet kryesisht në...
 • Thaçi: Qeveria formohet pa vonesa, Haradinaj i ka votat për kryeministër

  Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi tha në një intervistë për Radion Evropa e Lirë se ka marrë konfirmimin nga koalicioni fitues i zgjedhjeve (koalicioni PAN) dhe mandatari për kryeministër (Ramush Haradinaj) se Qeveria e ardhshme e Kosovës do të formohet pa vonesa. Ai deklaroi se “çështja e mandatit nuk...
 • Arrestime për vrasjen e 2 policëve 13 vjet më parë

  Në Kosovë, Prokuroria e Posaçme tha se janë arrestuar katër persona gjatë një operacioni në kërkim të të dyshuarve për vrasjen e dy zyrtarëve të policisë në vitin 2004. Në operacionin në shkallë të gjerë ishin përfshirë 35 zyrtarë policorë ndërkombëtarë dhe 100 zyrtarë policorë nga Kosova, që ishin...
Publicitet


Emisione