Kategoria : Kosova

 • Demarkacioni me Malin e Zi, shtyhet seanca

  Qeveria e Kosovës ka shtyrë për një ditë tjetër procedimin në Kuvend të Marrëveshjes për shënjimin e vijës kufitare me Malin e Zi. Vendimi për ditën e procedimit pritet të merret ndërmjet kryetarëve të partive të koalicionit, Isa Mustafa dhe Kadri Veseli. Marrëveshja është vendosur të dërgohet për ratifikim...
 • Opozita dërgon mocionin e mosbesimit në Kuvend: Jemi të bindur se do rrëzohet qeveria

  Aida Dërguti nga Lëvizja Vetëvendosje, Pal Lekaj nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Valdete Bajrami nga Nisma për Kosovën, janë tre përfaqësuesit e opozitës që kanë dorëzuar në Kuvend 42 nënshkrimet e deputetëve për mocionin e mosbesimit për Qeverinë e Kosovës.  Pal Lekaj, shef i Grupit Parlamentar të...
 • Kosova e para në Evropë për përdorim të antibiotikëve

  Kosova radhitet në mesin e vendeve me shkallën më të lartë në Evropë, të përdorimit të disa llojeve të antibiotikëve dhe njëkohësisht me numrin pothuajse më të madh në Evropë me shkallën e konsumit të antibiotikëve të përgjithshëm. Sipas një hulumtimi të bërë në spitalet e vendeve të Bashkimit...
 • Pendohet Thaçi : Nuk e kam përmendur Shqipërinë e Madhe

  Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka thënë se në asnjë deklaratë nuk e ka përmendur një ” Shqipëri të Madhe”, duke shtuar se mungesa e lidershipit dhe vizionit të Bashkimit Evropian hapi rrugën për ideologjitë e tjera dhe ndikimet në rajon, të tilla si nacionalizmi, ekstremizmi dhe radikalizmi politik....
 • Mogherini dhe Hahn i kërkojnë Hoxhajt demarkacionin para liberalizimit të vizave

  Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Enver Hoxhaj ka takuar të martën në Bruksel shefen e Politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini dhe Komisionerin për Zgjerim, Johannes Hahn. Në fokus të këtyre dy takimeve ishte çështja e liberalizimit të vizave për Kosovën. Mirëpo, ngjashëm me porosinë...
 • “S’mund ta ndalë kush ribashkimin e Kosovës me Shqipërinë”

  Kryetari i Partisë Fjala, Gëzim Kelmendi, i ka drejtuar një deklaratë ministrit të Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiç, duke i thënë se s’ka njeri që mund ta ndalë bashkimin e shqiptarëve në një shtet. Deklarimi i Kelmendit vjen si përgjigje ndaj komenteve të Daçiç për Shqipërinë e...
 • Foto/ Digjet Veriu për 1 Maj

  Në prag të festës së 1Majit, në Veri të Mitrovicës në Kosovë ka filluar ndezja e zjarreve. Ky zjarr është ndezur duke përdorur gomat dhe ambienti siç shihet në fotografinë e siguruar nga Klan Kosova, nuk duket dhe aq pastër. Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor në bashkëpunim me Policinë...
 • Bashkimi Evropian gaboi me Kosovën

  Bashkimi Evropian po tregon standarde të dyfishta kur është fjala për Kosovën dhe rrugën e saj integruese, thonë njohësit e zhvillimeve politike. Sipas tyre, Brukseli e ka lënë anash Kosovën, duke i dhënë përparësi të dukshme integrimit të Serbisë, çka ka ndikuar me rritje frustrimesh në Kosovë. Ishte presidenti...
 • Bie numri i përdoruesve të heroinës, rritet ai i narkotikëve të tjerë

  Përdorimi i substancës narkotike të llojit heroinë, kohët e fundit, ka shënuar rënie të përdorimit nga të rinjtë e Kosovës, për dallim nga vendet e tjera të botës, ku thuhet të ketë pasur rritje të përdorimit të saj. Sipas studiuesve në Universitetin Kolumbia të SHBA-së, numri i amerikanëve që...
 • Haradinaj – Metës: Besimplotë për forcimin e marrëdhënieve mes dy vendeve

  “Mbetem me shpresë se zgjedhja juaj si President i Shqipërisë, do të kontribuojë në forcimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Shqipërisë”, kështu shprehet Ramush Haradinaj, në urimin e drejtuar Presidentit të sapo zgjedhur, Ilir Meta. Në një postim në rrjetet sociale, kreu i AAK shpreh bindjen se Meta do...
 • Thaçi uron Metën

  Urime për zgjedhjen në krye të shtetit shqiptar, Ilir Meta ka marrë edhe nga Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi. Në një postim në rrjetet sociale, Thaçi shprehet i bindur se Meta do të jetë mbështetës i madh i Shqipërisë, njësoj siç ka qenë me Kosovën në të gjitha funksionet...
 • Lirohet Ramush Haradinaj

  Gjykata e Colmarit në Francë ka vendosur lirimin e ish-kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj. Gjykata franceze hodhi poshtë kërkesat e Serbisë për ekstradimin e Haradinajt, i cili edhe më parë është shpallur i pafajshëm nga Gjykatat Ndërkombëtare për akuzat e Serbisë për krime lufte. Haradinaj mbahej prej katër muajsh...
 • Lirimi i Haradinajt, Thaçi: Bota nuk përfill shpifjet e Serbisë për UCK-në!

  Menjëherë pas vendimit të Gjykatës së Colmarit në Francë për lirimin e ish-kryeministrit Ramush Haradinaj dhe refuzimin e kërkesës së Serbisë për ekstradimin e tij, ka reaguar edhe bashkëluftëtari i tij, Presidenti i Kosovës dhe Hashim Thaçi. “Vendimi i Gjykatës së Colmar, që z. Haradinaj të kthehet në Kosovë...
 • Festë në Prishtinë pas lirimit të Haradinajt

  Pas vendimit të Gjykatës së Colmarit për lirimin e ish-kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj ka shpërthyer festa në kryeqytet. Para selisë së AAK-së në Prishtinë, janë ndezur fishekzjarrë në mes të rrugës, njofton Klan Kosova. Gjykata franceze hodhi poshtë kërkesat e Serbisë për ekstradimin e Haradinajt, i cili edhe...
 • Gjykata në Francë përpara vendimit për Haradinaj

  Një Gjykatë në Francë pritet që sot të vemdosë për rastin e ish-kryeministrit Ramush Haradinaj, mbi të cilin rëndojnë akuzat e autoriteteve të Serbisë për, siç thuhet, krime lufte të kryera në periudhën e viteve 1998-1999. Gjykata në Colmar të Francës, që ka shtyrë vendimin e saj përfundimtar prej...
 • Thaçi: Zgjedhjet e jashtëzakonshme, vullnet i partive politike

  Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka thënë se respekton Kushtetutën e vendit kur bëhet fjalë për mundësinë e zgjedhjeve të jashtëzakonshme. “Si president i vendit, punoj sipas Kushtetutës, jo sipas politikave të partive politike, të çfarëdo partie qoftë, andaj ndjej obligim ligjor dhe politik që t’i ftoj vëzhguesit evropianë...
 • Thaçi: Hahn i shqetësuar për Serbinë, BE -së nuk ia ndjen për Kosovën

  Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi është shprehur i zemëruar me deklaratat e Komisionerit Europian për Zgjerim, Johanes Hahn, i cili tha se deklaratat e disa liderëve në Ballkan për ndryshim kufijsh janë të papranueshme – duke aluduar në deklarata e Ramës e Thaçit për bashkim potencial të shqiptarëve në...
 • Veseli: Demarkacioni javën e ardhshme në Kuvend

  Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, ka zhvilluar një bisedë telefonike me zëvendës ndihmës sekretarin e SHBA-së, Hoyt Brian Yee, ku thuhet se kanë diskutuar për zhvillimet politike në Kosovë dhe bashkëpunimin mes Kosovës dhe SHBA-së. Në një komunikatë për media të Kuvendit të Kosovës, thuhet...
 • Delawie: SHBA-ja, kundër bisedave të pakujdesshme për bashkim

  Ambasadori i SHBA-së në Kosovë, Greg Delawie, i ka cilësuar deklaratat për mundësinë e bashkimit të Kosovës dhe Shqipërisë, si të “pakujdesshme”. “Qeveria amerikane e mbështet sovranitetin edhe të Kosovës edhe të Shqipërisë. Ne jemi kundër bisedave të pakujdesshme për bashkim dhe të reagimeve të tepruara ndaj deklaratave të...
 • Mustafa në Bruksel do të kërkojë liberalizim me kusht për Kosovën

  Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, pritet që të udhëtojë në fillim të javës së ardhshme në Bruksel, ku do prezantojë kërkesën e tij të re në lidhje me liberalizimin e vizave për shtetasit e Kosovës. Ai ka paralajmëruar se do të kërkojë që fillimisht të ndodhë liberalizmi i vizave...
PublicitetEmisione