Kategoria : Kosova

 • Gjykata Speciale marrëveshje të përkohshme me Holandën

  Gjykata Speciale për Kosovën mund të nis punën me një marrëveshje të përkohshme për selinë, deri në miratimin e Marrëveshjes me Kosovën nga Parlamenti i Holandës, i ka konfirmuar Radios Evropa e Lirë ambasadorja holandeze në Prishtinë, Gerrie Willems. Marrëveshja për Gjykatën Speciale me vendin mikpritës, Holandën, nuk është...
 • Kadaj-Bujupi: Më të vendosur se kurrë për të pamundësuar ratifikimin e Demarkacionit

  Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Donika Kadaj-Bujupi, ka ritheksuar se janë më të vendosur se kurrë që ta pamundësojnë ratifikimin e marrëveshjes së Demarkacionit me Malin e Zi, duke thënë se integriteti territorial i shtetit është shtyllë e sovranitetit dhe fuqisë së shtetit. “Për Lëvizjen VETËVENDOSJE! Integriteti territorial i shtetit është...
 • Përcillet për në banesën e fundit 14 – vjeçarja Armela Segashi

  Armela Segashi, 14 – vjeçarja e cila mbeti e vrarë të premten në sulmin me armë në Mynih, u përcoll për në banesën e fundit sot në Podujevë. Në ceremoninë mortore morën pjesë qindra qytetarë, si edhe zyrtarë të lartë të shtetit. Mes të pranishmëve ishte edhe babai i...
 • Lamtumira e fundit për të rinjtë shqiptarë viktima të sulmit në Mynih

    Dy nga të rinjtë nga Kosova, të cilët humbën jetën në sulmin që ndodhi të premten në Mynih të Gjermanisë, do të të prehen në vendin e tyre, shkruan Klan Kosova. Diamant Zabërgja 21-vjeçar do të varroset në varrezat e fshatit Ropicë të Vushtrrisë në orën 14:00, ndërsa,...
 • Masakra e Mynihut/Ëndrra e lënë përgjysmë e 14 – vjeçares Armela Segashi

  Familjarët e Armela Segashit, e cila humbi jetën në masakrën e së premtes, në Mynih të Gjermanisë kanë folur në “Info Magazine” të Klan Kosovës. Vëllai i Armelës, Arbnori ka treguar për momentin kur morën vesh se kishte patur të shtëna me armë në Mynih. “Armela ka dalë nga...
 • Imami nga Kosova i bashkohet ISIS

  Në vitin 2014, 27 – vjeçari Alejhim Maliqi i tha familjes se kishte fituar një bursë për studime në Universitetin e njohur Al Azhar, në Kajro. Më pas, ai mori bashkëshorten dhe dy fëmijët dhe u largua nga vendi. Heshtja kishte zgjuar dyshimin e të afërmve, nëse Maliqi po luftonte në...
 • Mesazhi prekës i vëllait të Armela Segashit, vajzës shqiptare që humbi jetën në sulmet e Mynihut

  Vëllai i Armela Segashit, vajzës kosovare e cila humbi jetën në sulmet e Mynihut, Arbnor Segashi, përmes një postimi të bërë në Facebook falenderon të gjithë ata që u solidarizuan me dhimbjen e tyre duke i qëndruar pranë familjes së tij në këto momente të vështira, por gjithashtu bën...
 • Deri në fund të vitit doganat duhet të mbledhin mbi 1 miliard euro për shtetin

  Doganat e Kosovës deri në fund të vitit duhet t’i realizojnë mbi 1 miliard euro të hyra. Ky është projeksioni që Qeveria i ka vendosur Doganave me rishikim të buxhetit për këtë vit. Situata politike në Turqi nuk kanë ndikuar që të ulet importi i mallrave turke në Kosovë....
 • Kosova në zi për 3 viktimat e sulmit në Mynih

  Kosova nderon sot humbjen tragjike të jetëve të 3 të në Mynih të Gjermanisë. Dita e sotme është shpallur ditë zie nga presidenti i vendit, Hashim Thaçi. Flamuri do të jetë në gjysmë shtizë për nder të Dijamant Zabergja, Armela Segashi dhe Sabina Sulaj, të rinjtë që u vranë në...
 • Fotot e babait shqiptar, simbol për dhimbje e masakrës në Mynih

  Një tufë lule dhe një fotografi në dorë…. Është ky përshkrimi që mediat ndërkombëtare i kanë bërë Naim Zabergja të atit i 21-vjeçarit, Dijamant Zabergja që mbeti i vrarë në sulmin e të premes në Mynih. Fotot e tij, në vendin ky i biri humbi jetën në mënyrë tragjike,...
 • Masakra në Mynih/Një tjetër shqiptare në mesin e të plagosurve

  Një tjetër shqiptare nga Kosova mësohet se është në mesin e të plagosurve nga masakra e Mynihut. Ajo është 44 – vjeçarja Lumnije Azemi. Siç raporton Klan Kosova, lajmi është bërë i ditur nga Ministria e Punëve të Jashtme të Kosovës. Kjo e fundit është njoftuar zyrtarisht se tre...
 • Masakra në Mynih, e diela “ditë zie” në Kosovë

  Dita e diel do të jetë “ditë zie” në Kosovë. Vendimi është marrë nga presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, pas masakrës në Mynih, ku nga 9 viktimat 3 ishin nga Kosova. “Vendosa të shpall Ditë Zie ditën e diel për të nderuar viktimat me prejardhje nga Kosova të sulmit...
 • Video/ Kosovari nga Mitrovica tregon tmerrin: Vetëm zoti më shpëtoi

  Kosovari nga Mitrovica Xaj Hyseni ka treguar sulmin që ndodhi në Mynih, të Gjermanisë, mbrëmjen e së premtes. Vëllai i tij, Canabegu, ka folur për Klan Kosova. ‘’Përmes komunikimit që patëm në vibër, Xaji më tha se ishte me të vërtetë tmerr, vetëm zoti më shpëtoi nga plumbat. Kisha...
 • “Vetëvendosje” sulmon me bojë Ministrin e Brendshëm

  Lëvizja Vetëvendosje ka sulmuar Ministrin e Punëve të Brendshme, Skëndër Hyseni, duke spërkatur me bojë automjetin e tij. Ata kanë thënë se këtë veprim e bënë që ministri Hyseni t’i ndalë menjëherë depërtimet nga Kosova, citon Klan Kosova. Reagimi i plotë i “Vetëvendosjes”: “Urdhrat që ndalojnë lirinë e lëvizjes, hyrjen dhe...
 • Dështimi i marrëveshjes për demarkacionin mund të çojë në zgjedhje të parakohëshme

  Dështimi i ratifikimit të Marrëveshjes për Demarkacion mes Kosovës dhe Malit të Zi, në Kuvendin e Kosovës, mund ta çojë vendin në zgjedhje të parakohshme. Siç shkruan Klan Kosova, kundërshtimet e opozitës dhe një pjesë të deputetëve të koalicionit qeverisës që po i bëjnë versionit aktual të demarkacionit, po...
 • 38 femra e 27 fëmijë nga Kosova jetojnë në Siri dhe Irak

  Ministri i Punëve të Brendshme, Skënder Hyseni deklaron janë rreth 70 luftëtarë aktiv nga Kosova që marrin pjesë luftën në Siri e Irak. Prej tyre, sipas Hysenit, 38 janë femra dhe 27 fëmijë. “Fatkeqësisht janë edhe 38 individë të gjinisë femërore dhe 27 fëmijë në zonën e konfliktit ekstra këtyre...
 • Thaçi: Forcat e Armatosura të Kosovës, me standardet e NATO-s

  Deklarata e Samitit të NATO-s në Varshavë është e mirëseardhur për Kosovën dhe tërë Ballkanin Perëndimor, pasi rithekson se rajoni mbetet me rëndësi strategjike për Aleancën dhe se NATO mbetet e përkushtuar për paqen dhe stabilitetin në rajonin tonë, ka shkruar në rrjetin Facebook, Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi....
 • Kosovë/Terrorizmi, një i akuzuar për lidhje me ISIS

  Në Kosovë, prokuroria e posaçme ka ngritur aktakuzë ndaj një shtetasi të Kosovës për organizim dhe pjesëmarrje në grupe terroriste. Sipas aktakuzës “i pandehuri me gjashtë korrik të vitit 2014, me qëllim të bashkimit në organizatën terroriste ISIS, kishte shkuar në Turqi përmes Aeroportit Ndërkombëtar të Prishtinës “Adem Jashari”...
 • Franca vijon të mbështesë Kosovën

  Kryetarja e Komisionit për Integrime Evropiane të Kuvendit të  Kosovës, Njomza Emini, priti sot në takim ambasadoren e Francës në Kosovë, Maryse Daviet, me të cilën diskutoi për bashkëpunimin midis dy vendeve dhe agjendën evropiane të Kosovës. Gjatë këtij takimi, diplomatja franceze konfirmoi mbështetjen e shtetit francez për Kosovën edhe...
 • Nuland: Demarkacioni, i rëndësishëm për perspektivën integruese të Kosovës

  Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka pritur në takim ndihmës sekretaren amerikane të Shtetit për Çështje të Evropës dhe Euroazisë, Victoria Nuland. Mustafa dhe Nuland diskutuan për zhvillimet në Kosovë, për bashkëpunimin dhe përkrahjen e mëtejme të SHBA-ve për Kosovën. Kryeministri i Kosovës e ka informuar zyrtaren amerikane për...
PublicitetEmisione