Kategoria : Kosova

 • Donika Kada-Bujupi zyrtarisht te VV, braktis AAK-në e Haradinaj

  Deputetja që ka dhënë dorëheqje nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, Donika Kada-Bujupi zyrtarisht i është bashkuar Lëvizjes Vetëvendosje. Ajo ka marrë pjesë në mbledhjen e Këshillit të Përgjithshëm të Lëvizjes Vetëvendosje. “Më lejoni që ta përmbyll këtë fjalë me thënien: “Po të më jepej mundësia të zgjidhja në mes...
 • AAK e Nisma, koalicion pa Vetëvendosjen

  Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma për Kosovën pritet që të zyrtarizojnë këtë të hënë koalicionin e tyre parazgjedhor. Klan Kosova ka mësuar se Lëvizja Vetëvendosje nuk do të jetë pjesë e këtij koalicioni. Edhe Nënkryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ardian Gjini, i ftuar në “Info Magazine”, konfirmoi...
 • Kërcënimi i serbëve: Bllokojmë pikëkalimet nëse na refuzoni letërnjoftimet

  Pas njoftimit të Prishtinës se do të ndalojë lëvizjen nëpër vendkalimet administrative me letërnjoftime serbe, kanë reaguar kryetarët e komunave të Veriut të Kosovës. Siç shkruan Klan Kosova, që citon një media në Veri të Mitrovicës, përmes një komunikate për shtyp, drejtuesit e komunave kanë paralajmëruar se nëse kjo...
 • Inaugurohet Qendra për Promovimin e të Drejtave të Grave

  Qendra për Promovimin e të Drejtave të Grave (QPDG) në Drenas, ka inauguruar objektin e ri, ku do të kenë mundësinë që aktivitetet e tyre t’i kryejnë në hapësira më të mira. Në inaugurimin e këtij objekti të pranishëm ishin edhe presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, ish Presidentja Atifete...
 • Mustafa: Opozita pengoi punën e qeverisë

  Kryeministri Isa Mustafa ka akuzuar opozitën se ka penguar qeverinë në punën e saj. Akuzat, Mustafa ia drejtoi partive opozitare, gjatë prezantimit të raportit të punës së ekzekutivit për vitin 2015, para kabinetit qeveritar. Siç raporton Klan Kosova, Kryeministri tha se është realizuar 85 deri në 95 përqind e planit...
 • Kosova refuzon të fusë mësimin fetar në shkolla

  Kosova ka refuzuar të fus mësimin fetar në shkolla, për sistemin fillor edhe atë të mesëm. Ligji aktual për arsimin parauniversitar në Republikën e Kosovës nuk lë hapësirë që të futet si pjesë e arsimit edhe edukata fetare si lëndë e veçantë. Futja e kësaj lëndë në institucionet arsimore, dikton...
 • Propagandë pro ISIS, gjykata dënon me 7 muaj burg Samet Imishtin

  Një gjykatë në Kosovë ka dënuar me 7 muaj heqje lirie dhe 800 euro gjobë 44 – vjeçarin Samet Imishti, i cili akuzohet për propagandë në mbështjetje të organizatës terroriste ISIS. Imishti, nga fshati Rezhancë i Komunës së Hanit të Elezi, u arrestuar në Dhjetor të vitit të kaluar...
 • Mustafa: Nuk ka zgjedhje serbe në Kosovë

  Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa është shprehur se në Kosovë nuk do të ketë zgjedhje serbe, por do të ketë vetëm grumbullim të votave nga ana e OSBE-së. Mustafa këto komente i bëri gjatë vizitës në komunën e Mamushës, ku ka thënë se nuk do të lejohen vizitat e...
 • Mustafa: Investimet sollën rritje ekonomike për 2015 – ën

  Kryeministri Isa Mustafa shprehet se rritja ekonomike në Kosovë për vitin 2015, sipas Bankës Botërore arriti në 3.6 % dhe kjo, sipas Kryeministrit, është një rritje e konsiderueshme krahasuar me vendet tjera të rajonit. Siç raporton Klan Kosova, deklaratën, Mustafa e bëri me anë të një postimi në Facebook. “Është shumë...
 • Hahn dhe Mogherini do të vizitojnë Kosovën në Maj

  Federica Mogerini, përfaqësuese e lartë  e Bashkimit Evropian për Punë të Jashtme dhe Politikave të Sigurisë, si dhe Johanes Hahn , Komisioner për Politikën e Fqinjësisë dhe Negociatat e Zgjerimit do të vizitojnë Kosovën me 16 dhe 17 Maj. Kjo u diskutua në mbledhjen e Komisionit Parlamentar për Stabilizim...
 • Sheshel anulon vizitën e tij në Kosovë

  Lideri i Partisë Radikale serbe, Vojisllav Sheshel nuk ka hyrë në Kosovë, por i është drejtuar serbëve që e prisnin në sheshin “Braca Iliq” në Mitrovicën Veriore, nga Beogradi, nëpërmes një mesazhi të regjistruar audio. Ai ka akuzuar Qeverinë e Serbisë, por dhe atë të Kosovës që nuk ia...
 • Shesheli sot në Kosovë, Selimi: Nëse kalon kufirin, e arrestojmë

  Partia Radikale Serbe ka paralajmëruar se do të mbajë një tubim në veri të Mitrovicës. E përveç kësaj, mediat serbe shkruajnë se i pranishëm do të jetë edhe lideri i kësaj partie, Vojisllav Sheshel. Sheshel, sipas “Kurir”, do të mbajë edhe një fjalim para qytetarëve të Mitrovicës në veri....
 • Shoqërohet nga policia Visar Ymeri

  Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri është shoqëruar nga policia për në Gjykatën Themelore të Prishtinës. Lajmi u konfirmua për Klan Kosovën nga Zëdhënësja e policisë për rajonin e Prishtinës, Flora Ahmeti, që sqaroi se shoqërimi i Ymerit ka të bëjë me rastin e rrahjes së deputetit Bekim Haxhiu, Kamishit. “Policia...
 • Serbia nuk heq dorë nga Kosova, projekt për serbët në veri

  Drejtori i Zyrës për Kosovën në qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriç, ka paralajmëruar se qeveria e Serbisë do të ndërtojë një lagje me 300 shtëpi moderne për të kthyerit në veri të Kosovës. Është planifikikuar që kjo lagje të ndërtohet në mes të Mitrovicës dhe Zveçanit për 1200 deri...
 • Masakra e Podujevës, Serbia 210 mijë euro dëmshpërblim familjeve nga Kosova

  3 familje nga Kosova janë dëmshpërmbyer me 210 mijë euro, nga Gjykata Themelore e Beogradit për vrasjen e 16 civilëve në mesin e tyre, shumë gra dhe fëmijë. Njoftimin e ka bërë publik përfaqësuesi juridik i Fondit për të Drejtën Humanitare të Beogradit. Sipas FDH-së, tij ky është gjykimi i...
 • Gara në PDK, e lehtë rruga e Kadri Veselit

  Partia Demokratike e Kosovës po bën përgatitje intensive për mbajtjen e Konventës së Jashtëzakonshme, më 7 Maj. Siç raporton Klan Kosova, deri më tani, Kadri Veseli mbetet i vetmi kandidat për kreun e partisë më të madhe në vend. Në këtë konventë pritet të zgjidhet kryetari i ri i...
 • Daçiç: Serbia nuk e njeh Kosovën, s’ka UNESCO pa marrëveshje me ne

  Zëvendëskryeministri dhe Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiç, ka thënë se Kosova nuk mund të anëtarësohet në Organizatën e Kombeve të Bashkuara për Arsim, Shkencë dhe Kulturë – UNESCO, pa një marrëveshje paraprake me Serbinë, raporton Klan Kosova. Daçiç, që po qëndron në Prizren në kuadër të vizitës...
 • Pas Vuçiç edhe Daçiç vizitë në Kosovë

  Zëvendëskryeministri serb, njëherësh dhe ministër i Jashtëm, Ivica Daçiç, do të vizitojë sot Kosovën. Në njoftimin e Ministrisë së Jashtme Serbe, theksohet se qëllimi i vizitës së shefit të diplomacisë serbe është për të parë “trashëgiminë kulturore serbe në Kosovë e Metohi”. “Daçiç do të vizitojë zonat e trashëgimisë...
 • Mustafa: Në Koshare u ndal padrejtësia shekullore

  Teksa mori pjesë në 17 – vjetorin e Betejës së Koshares, Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa e cilësoi këtë ngjarje, si një nga fitoret më të rëndësishme të luftës së fundit në Kosovë. Siç raporton Klan Kosova, së fjalën e tij, Mustafa tha se në Koshare u ndal padrejtësia...
 • Thaçi, takimin e parë me Nishanin

  Menjëherë pas inagurimit si president, Hashim Thaçi takimin e parë e zhvilloi me presidentin shqiptar Bujar Nishani. Kreu i shtetit shprehu bindjen se gjatë mandatit presidencial të Thaçit arritjet e deritanishme të Kosovës si në plan të brendshëm, ashtu edhe në atë ndërkombëtar, do të përmirësohen edhe më shumë....
PublicitetEmisione