Kategoria : Kosova

 • Gratë e përjashtuara nga biznesi

  Institucionet qeveritare në Kosovë nuk kanë ndërmarrë masa të përshtatshmepër forcimin e pozitës së gruas në biznes dhe ato nuk janë “në agjendat qeveritare”, thonë përfaqësues të organizatave joqeveritare. Sipas tyre, pavarësisht miratimit të ligjeve për forcimin e pozitës së gruas në shoqëri, gratë nuk kanë qenë të pranishme...
 • Mosmarrëveshjet rreth buxhetit mund ta ‘prishin’ koalicionin

  Mosmarrëveshjet e shprehura rreth ndarjes së buxhetit për vitin e ardhshëm ndërmjet partnerëve të koalicionit qeverisës, Partisë Demokratike dhe Lidhjes Demokratike, mund të bëhen shkas që Kosova të shkojë në zgjedhje të parakohshme, thonë ekspertë të çështjeve ekonomike. Edhe pse më herët partitë e koalicionit qeveritar kanë thënë për...
 • Masa të shtuara të sigurisë për festat e fundvitit

  Në prag të festave të fundvitit, zyrtarët e Policisë së Kosovës, kanë theksuar se situata e sigurisë në vend vlerësohet te jete e qetë dhe e qëndrueshme. Por, megjithatë, sipas tyre, organet e rendit do ta kenë një plan veprimi, si dhe një vigjilencë më të shtuar, gjatë kohës...
 • Ndotja e ajrit, trefish më e lartë nga e lejuara

  Përkeqësimi i nivelit të cilësisë së ajrit në Prishtinë, ka vënë në alarm Ministrinë e Mjedisit të Planifikimit Hapësinor të Qeverisë së Kosovës, por edhe dikasteret tjera, konfirmojnë zyrtarët të kësaj ministrie. Zyrtarët e Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës, kanë njoftuar se në dy ditët e fundit në Prishtinë është...
 • 59 policë përfundojnë në pranga

  Në një operacion masiv Policia e Kosovës, ka vënë në pranga 59 oficerë policie, si edhe ka kallëzuar penalisht 30 qytetarë, të akuzuar për korrupsion. Aksioni i policisë u zhvillua në disa qytete. Mes të arrestuarve 23 oficerë janë serbë, 1 është boshnjak ndërsa pjesa tjetër janë shqiptarë nga...
 • Gratë preferojnë të lindin me operacion

  Organizata Botërore e Shëndetësisë preferon që një maternitet të mos kryejë më shumë se 15 përqind të lindjeve me metodën cezariane (përmes operacionit), kurse në Kosovë, shkalla e lindjeve me operacion ka arritur në 30 përqind. Peja që prin në listën e spitaleve me këtë statistikë të lartë, gjatë...
 • KQZ: Lladrovci, kryetar i zgjedhur i Drenasit

  Bazuar në të dhënat preliminare të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Ramiz Lladrovci, kandidat i Partisë Demokratike të Kosovës, i ka fituar zgjedhjet për kryetar të ri të komunës së Drenasit. Lladrovci ishte në garë balotazhi me konkurrentin e tij nga Nisma për Kosovën, Isa Xhemajlaj. Të dhënat preliminare i...
 • Përfundon procesi i votimit në Drenas

  Të gjitha qendrat e votimit në Drenas, 28 sosh, ku të dielën është mbajtur rrethi i dytë i zgjedhjeve të parakohshme për kryetarin e ri të kësaj komune, janë mbyllur në orën 19:00, brenda kohës së paraparë, konfirmojnë zyrtarët e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve. Sipas, tyre, rezultatet e para...
 • Të rinjtë, të zhgënjyer me vitin 2016

  Shumë pritje nga viti 2016, mbetën të parealizuara plotësisht, thonë të rinjtë e anketuar për rubrikën “VOX” të Radios Evropa e Lirë. Papunësia dhe mungesa e perspektivës, veçohen si preokupimet kryesore. Sipas tyre, edhe ky vit u përshkua me shumë zhvillime negative. Valerina Islamaj, e cila ka përfunduar Fakultetin...
 • Bizneset “falimentojnë” njëri – tjetrin

  Nga mungesa e ideve dhe kreativitetit në Kosovë janë krijuar biznese me veprimtari të ngjashme, duke krijuar konkurrencë të panevojshme mes njëri tjetrit, duke shkaktuar më pas probleme të ekzistimit të një biznesi, thonë përfaqësues të bizneseve dhe ekspertë të fushës së ekonomisë. Ata thonë se në Kosovë ka...
 • Muri në Mitrovicë, sinjal për ndryshimin e dialogut

  Ndërtimi i murit në Mitrovicë nga autoritetet lokale serbe të komunës veriore të këtij qyteti, të mbështetura nga Beogradi zyrtar, janë sinjali i fundit për Bashkimin Evropian që të ndërhyjë dhe ndryshojë formatin e dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, ka deklaruar kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa. Qëndrime për ndryshimin...
 • Rasti Dehari, raport i ekspertëve

  Në Kosovë, një raport i publikuar i dy ekspertëve të pavarur të mjekësisë ligjore të angazhuar nga familja e të ndjerit Astrit Dehari, bënë të ditur se i ndjeri Dehari ka vdekur në mënyrë të dhunshme dhe të menjëhershme. Ky rast kishte ngjallur dyshime dhe reagime të shumta për...
 • Gjuriç në veri të Kosovës, pavarësisht ndalesës

  Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriç, ka marrë pjesë në hapjen e një pompe të benzinës dhe të objektit të shitjes me pakicë të Industrisë së Naftës të Serbisë në pjesën veriore të Kosovës, pavarësisht vendimit të Qeverisë së Kosovës për t’ia ndaluar hyrjen...
 • Kosova zyrtarisht bëhet me kodin telefonik +383

  Ministrja për Dialog në Qeverinë e Kosovës, Edita Tahiri, ka konfirmuar se nga sot, Kosova është bërë me kod telefonik ndërkombëtarë 383, të cilin, ITU (Unioni Ndërkombëtar i Telekomunikimeve) ia ka ndarë edhe zyrtarisht. “Bëjmë me dije opinionin se ITU në pajtim me marrëveshjen e Telekomit ka publikuar kodin...
 • Apostolova: Muret si ai në Mitrovicë, nuk janë projekte të BE-së

  Përfaqësuesja e Bashkimit Evropian në Prishtinë, Natalia Apostolova, ka deklaruar para anëtarëve të Komisionit parlamentar për Integrime Evropiane se ndërtimi i mureve, siç është ai në veri të Mitrovicës, nuk është projekt i BE-së. “Projekt i Bashkimit Evropian është vetëm rivitalizimi i urës mbi lumin Ibër, ndërsa muri që...
 • Emërohet Kryetarja e Gjykatës së Posaçme për Kosovën

  Shefja e Misionit të Bashkimit Evropian për sundimin e ligjit në Kosovë. Alexandra Papadopoulou, emëroi të mërkurën juristen bullgare Ekaterina Trendafilova në postin e kryetares së Gjykatës së Posaçme për krime lufte në Kosovë. Zonja Trendafilova kishte shëbryer nga muaji mars i vitit 2006 deri në mars të viti...
 • Mustafa kërkon matjen e territorit të Kosovës

  Kryeministri Isa Mustafa thotë se matja e territorit të Kosovës do ta përcaktonte nëse ajo “humbë” territor demarkacionit me Malin e Zi. Opozita kosovare e refuzon kërkesën e kryeministrit Mustafa. Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa vazhdon të qëndrojë prapa kërkesës publike për matje të territorit të Kosovës, për ta...
 • ‘Frika’ për të denoncuar korrupsionin

  Qytetarët e Kosovës nuk iu besojnë organeve kompetente në vend për të raportuar rastet e dyshuara korruptive, thonë vetë ata, si edhe përfaqësues të shoqërisë civile. Hezitimi për të raportuar rastet korruptive thuhet se ndërlidhet me faktin se organet e drejtësisë në të shumtën e rasteve merren me personin...
 • Kosovë: Presidenti Thaçi përkujton viktimat serbe të luftës

  Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, bëri thirrje për pajtim në Kosovë dhe ndriçimin e së vërtetës për viktimat e luftës së viteve 1998-1999 Ai qëndroi në fshatin Hoçë e Madhe të komunës së Rahovecit dhe në Suharekë në Kosovën jugperëndimore për të përkujtuar viktimat e luftës së fundit në...
 • Malazezët e Kosovës mirëpresin takimin Mustafa – Markoviç

  Malazezët e Kosovës kanë mirëpritur takimin e kryeministrit të Kosovës,  Isa Mustafa, dhe atij të Malit të Zi, Dushko Markoviç që u mbajt dje në Shqipëri ku temë diskutimi ishte Demarkacioni. Kryetari i Shoqatës së Malazezëve të Kosovës, Slobodan Vujiçiç me anë të një deklarate për media është shprehur...


Emisione