Kategoria : Kronike

 • Si grabiste banda e të rinjve në Shijak e Durrës

  Këta janë dy nga grabitësit e maskuar që për javë të tëra kanë terrorizuar bizneset në Shijak e Durrës. Policia ka publikuar pamjet e dy prej grabitjeve të kryera nga grupi i përbërë nga katër të rinj, të cilët u arrestuan ditën e shtunë në operacionin e koduar “Burgman”....
 • Autopsia për vdekjen e Ndriçim Sadushit

  Autoritetet britanike kanë bërë publike rezultatet e autopsisë për shqiptarin Ndriçim Sadushi, i cili ndërroi jetë Janarin e vitit të shkuar në burgun e sigurisë së lartë në Belmarsh të Londrës. Në fillim u mendua si vetëvrasje, por autopsia vërtetoi se ish-anëtari  i bandës së Tan Kateshit gjeti vdekjen...
 • Zjarr masiv në pyllin me pisha në Seman

  Një zjarr ka përfshirë ditën e sotme, rreth orës 12:45 në pyllin me pisha në bregdetin e Semanit. Sipas policisë, aktualisht është duke u djegur një sipërfaqe me shkurre, por ka rrezik që vatra e zjarrit të zgjerohet. Në vendngjarje kanë shkuar aktualisht shërbimet zjarrfikëse dhe ato të policisë,...
 • 29 kilogramë drogë, arrestohet 28-vjeçari i shpallur në kërkim

  Policia e Vlorës, ka arrestuar një person të shpallur në kërkim për veprën penale “Prodhim dhe shitje narkotikësh”. Kreshnik Metushaj, 28 vjeç, banues në Vlorë, u arrestua në banesën e tij në lagjen “4 Heronjtë” Vlorë, pasi ai në bashkëpunim me 6 shtetas të tjerë (3 prej tyre të...
 • Kryenin vjedhje me dhunë, pranga 4 personave

  4 persona kanë përfunduar në prangat e Policisë së Durrësit pasi akuzohen si autorë të disa grabitjeve të dhunshme. Të ndaluarit janë Juxhin Kapllani, 28 – vjeç dhe Armand Tata, 20 – vjeç, të dy banues në Durrës, Jurgen Kulmi, 21 – vjeç e Selvis Agasi, 20 – vjeç, këta të...
 • Shqiptari i dënuar për 3 vrasje, detaje rreth vdekjes së tij

  Mediat britanike kanë zbardhur detaje të reja rreth vdekjes së shqiptarit Ndriçim Sadushi, i dënuar në Shqipëri për 3 vrasje, si dhe i akuzuar si pjesë e bandës famëkeqe të Tan Kateshit, aktive gjatë viteve ’90. Në një shkrim të gjatë të sajin, britanikja “Mirror”, duke u bazuar në...
 • Kelmend Kastrati në kërkim policor

  Kelmend Kastrati shënjestra e atentatit të 8 Janarit në Fier është shpallur në kërkim nga Prokuroria e Krimeve të Rënda. Ky shtetas rezulton se në bashkëpunim dhe me dy persona të tjerë, tashmë të arrestuar, të ketë shtrënguar për dhënien e 20 mijë eurove shtetasin me incialet A.B. Kastrati...
 • Largimi i mistershëm i 16 – vjeçares nga shtëpia

  Prej 10 ditësh, kjo 16 – vjeçare që shihni në këtë foto, është larguar nga banesa e saj. Gazie Kazija, adoleshentja nga Sukthi, nxënëse e vitit të parë gjimnaz, mungon në familje që prej 17 Majit. Gazija, përveç telefonit celular, që rezulton i fikur, nuk ka marrë asnj send...
 • Zjarri në autobus, arrestohet shoferi

  Për veprën penale të “Shkeljes së rregullave të qarkullimit rrugor ”, policia ka arrestuar Skënder Jonuzajn, shofer i autobusit që u përfshi nga flakët mesditën e së premtes në Krujë. Në autobusin ku udhëtonin 30 besimtare të Kishës Ortodokse të “Shën Theodhorit” në Vlorë, humbi jetën 65-vjeçarja, Violeta Gjika...
 • Në gjendje kritike 8 të plagosura, Belba: Po mbahen në terapi intensive

  Gjendja shëndetësore e 10 prej të plagosurave nga djegia e autobusit në Krujë, 24 orë më parë, vazhdon të mbetet e njëjtë. Shefi i Shërbimit të Djegie Plasikës, në Qendrën Spitalore Universitare, Gjergji Belba, tregon se vetëm një nga të plagosurat është transferuar në shërbimin e Toksikologjisë, ndërsa 10...
 • “Ai rrëmbeu gruan e djalit tim, duhet ta paguante për këtë gjë!”

  “Ai rrëmbeu gruan e djalit tim, duhet të paguante për këtë gjë!”. Është kjo deklarata që ka bërë në polici Lek Preçi, i cili është i arrestuar bashkë me dy djemtë e tij, Edmondin dhe Altinin, për vrasjen e 45-vjeçarit shqiptar Petrit Nikolli, në 25 maj. Vrasja ka ndodhur në...
 • Foto/ Arrestohet shqiptarja, vrau pensionisten italiane

  Një 53-vjeçare shqiptare është arrestuar nga policia në Perugia të Italisë. Renata Kette është arrestuar pasi dyshohet se ka vrarë pensionisten, Danielle Claudine Chatelain. Sipas prokurorit të Perugias, 72-vjeçarja italiane u rrah nga shqiptarja, e cila ishte shoqja e vajzës së saj (Danielle Claudine), dhe jetonin në një pallat...
 • Skemë mashtrimi, prokuroria kërkon mbi 7 vjet burg për Foto Kapuranin

  Prokuroria e Korçës ka kërkuar një dënimin me 24.6 vjet burg për 5 prej organizatorëve kryesorë të skemës mashtruese “Kapurani”. Sipas hetimeve ka rezultuar skema mashtruese e ngritur i ka shkaktuar shtetit një dëm mbi 1.5 milionë $. Për këtë çështje vijojnë të jenë në procese gjykimi të ndara edhe...
 • Për kanabis kodrat i bëjmë fusha! 4 fshatra “pushtohen” nga droga

  Kanabisi kishte “pushtuar” katër fshatra ne Vlorë. Policia e qytetit bregdetar ka zbuluar 8 parcela me rreth 6.358 rrënjë kanabis. Bimët narkotike ishin të mbjella nëpër pjesë toke të hapura posaçërisht për kultivimin e tyre, në thellësitë e pyjeve, gjithashtu anës lumit Shushicë dhe përrenjve të vegjël. Kështu në Dukat...
 • Rreth 4 mijë rrënjë kanabis, pranga dy kultivuesve dhe kryeplakut

  Tre persona janë arrestuar nga policia e Elbasanit, pasi janë kapur me drogë. Policia ka zbuluar në fshatin Korrë rreth  3900 bimë kanabis. Për këtë janë arrestuar në flagrancë: 28-vjeçari  Tauland  Isufi dhe 29-vjeçari Lulëzim  Haxhiu. Por prangave nuk iu ka shpëtuar as kryeplaku  i  fshatit. Kështu është arrestuar...
 • Arrestohet babai, rrahu barbarisht djalin

  Një 53-vjeçar është arrestuar nga policia e Fierit. Novrus Kapllanaj është arrestuar në flagrancë duke ushtruar dhunë ndaj djalit të tij. Arrestimi i 53-vjeçarit u bë pasi në banesë, ndërsa po rrihte në mënyrë barbare djalin e tij, 21-vjeçarin  K. Kapllanaj. Ka qenë nënë e të riut, bashkëshortja e...
 • Repubblica: Avionët me drogë dhe armë nga Shqipëria po “mbysin” Italinë

  Autoritetet italiane kanë dhënë alarmin për linjën e re të trafikut të drogës dhe të armëve, nga Shqipëria dhe Kosova. Bëhet fjalë për fluturimet me avionë të vegjël, ndërsa “repubblica.it” shkruan se, Bari dhe Brindisi janë dy qytetet që janë “mbytur” nga droga dhe armët shqiptare. Sipas autoriteteve italiane...
 • Vrasja e Ismail Lullit, dy të rinjtë ia lënë “topin” njëri-tjetrit

  Ka nisur në Urbino seanca paraprake për vrasjen makabre të 17 – vjeçarit shqiptar, Ismail Lulli, i gjetur me fytin e prerë në një pyll në provincën e Sant’Anxhelos, në Vado të Pezaros, më 19 Korrik 2015. Dy të rinjtë shqiptarë, Igli Meta, 21 – vjeç dhe Marjo Mema,...
 • Trafik droge dhe gjobëvënie, arrestohet vëllai i Lul Cakës dhe një tjetër

  Vëllai i Lul Cakës, 41-vjeçari Julian Caka dhe 39-vjeçari Gentian Kica janë arrestuar nga policia, gjatë operacionit të koduar “Bashkëpunimi”. Ata akuzohen për trafik të lëndëve narkotike dhe gjobëvënie. Ndërkohë është shpallur në kërkim Kelmend Kastrati, 31 vjeç, i cili dyshohet se ishte shënjestra e një atentati në 8...
 • Rrjeti i shpërndarjes së drogës në SHBA, shqiptari pranon fajësinë

  Lekë Konini, shqiptari që punonte si shofer kamioni në Detroit, ka pranuar fajësinë për trafik droge nga Cleveland në SHBA, drejt Kanadasë. Sipas prokurorisë amerikane pas një marrëveshje të avokatëve mbrojtës, Konini tashmë rrezikon një dënim nga 5 deri në 7 vite burg, ndërkohë që seanca për të, do...
PublicitetEmisione