Kategoria : Kulturë

 • Pas 27 vitesh, ora e kalasë së Gjirokastrës do të rregullohet

  Pas 27 vitesh heshtje, një nga simbolet e qytetit të gurtë, do të rregullohet duke i rikthyer Gjirokastrës tik-takun e munguar. Ri-jetësimi i objektit vjen si bashkëpunim i Ministrisë së Kulturës me “Rotary Club Gjirokastra”. Mirela Kumbaro tha se ky bashkëpunim përfshin edhe restaurimin e kullës së sahatit. E...
 • Opera Histori, një dedikim për Çesk Zadenë

  Për të mos harruar atë që muzikologët e identifikojnë si themeluesin e tingujve shqiptarë, Çesk Zadenë, në çdo përvjetor lindjeje, Teatri i Operas dhe Baletit i dedikon një koncert. Për 90 vjetorin, dirigjenti Desar Sulejmani, orkestra simfonike dhe kori luajtën krijimet më përfaqësuese dhe më të njohura edhe për...
 • “Reja” në festë

  Edhe pse jo e natyrshme që të festosh 1-vjetorin e vendosjes së një vepre arti në një hapësirë publike, “Reja” është instalacioni i parë i krijuar nga arkitekti japonez Sou Fujimoto, katër vite më parë, që i dedikohet një festival në 1-vjetorin e vendosjes në Tiranë. Për të kurorëzuar...
 • Regjisorja Najada Elmazi sjell “Komedi në errësirë”

  Dramaturgu britanik Peter Shaffer pas premierës me “Equus” rikthehet në skenën shqiptare me një tjetër vënie për herë të parë. “Komedi në errësirë” quhet vepra dhe regjisorja Najada Elmazi sjell historinë e piktorit Brindsley Miller dhe të fejuarës së tij, Carol. Për t’i bërë përshtypje vjehrrit kolonel dhe milionerit...
 • Rudi Erebarës i jepet çmimi “Evropian i Letërsisë”

  Shkrimtarit Rudi Erebara i dorëzohet Çmimi “Evropian i Letërsinë” për librin “Epika e Yjeve të Mëngjesit”. Në ceremoninë e zhvilluar në Bruksel, çmimi iu dorëzua nga komisionieri evropianë për kulturën Tibor Navracsics, ku të ftuar ishin edhe 11 fituesit e tjerë të këtij konkursi të përvitshëm të letërsisë. “Epika...
 • 90 – vjet Çesk Zadeja

  Për ata që bashkëpunuan, që qenë studentë të tij dhe për gjithë të rinjtë që sot këndojnë e luajnë muzikën e Çesk  Zadejës, kompozitorit i kushtohet një mbrëmje në 90 – vjetorin e lindjes. Nga gjinitë kompozicioanale të krijuara për filma, balete, orkestër, suita, poema vokale janë përzgjedhur më...
 • Si i përgjonte “Shtëpia me Gjethe” shqiptarët

  Quhet Nesti Vaka dhe përgjatë regjimit komunist punoi për 21 vite në ndërtesën dykatëshe të sigurimit të shtetit, “Shtëpia me Gjethe” sot me statusin e një muzeu kombëtar. Fillimisht në pozicionin e radioteknikut dhe më pas shef i teknikës operative, Nesti, është një nga krijuesit e laboratorit që merrej...
 • Hapet muzeu “Shtëpia me Gjethe”

  Muzeu Kombëtar i Përgjimeve “Shtëpia me Gjethe”, godina e mistershme që prej 45 viteve mbuluar nga gjethet iu fsheh syrit të publikut dhe ku u përgjuan, kontrolluan dhe spiunuan njerëz të pafajshëm nga regjimi komunist, është hapur këtë të martë për publikun. “Dallimin mes nesh dhe atyre andej në Bashkimin Europian,...
 • Gjysmëfinalja e “YFSF”, kupën e rrëmbeu Arinda Gjoni

  Startoi mbrëmjen e së hënës nata gjysmëfinalja e spektaklit “YFSF”, e cila do të sjellë finalen e shumë pritur ku do të zgjidhë dhe fituesin e sezonit të dytë të kësaj patente të gjigantit Endemol. E hëna tashme i përket atyre, yjeve botërore e shqiptar. Herion Mustafarai me Mike...
 • “Blue Odyssey”, projekti shqiptar në konkursin e NASA-s

  Jurgeni, Nikolini, Fabjoni, Denisi, Alerti dhe vajza e vetme, Ema, janë të rinjtë që bashkë i bëri NASA. Studentë në fakultete të ndryshme nga informatikë ekonomike tek agrobiznes, ata i kanë vënë një objektiv vetes të jenë shqiptarët e parë fitues të maratonës së programimit që NASA organizon çdo...
 • Fustanella Festival “pushton” Gjirokastrën

  Nga “Sheshi i Çerçizit”, te “Odeoni” për të kulmuar në kalanë e qytetit të gurtë me “Fustanella Festival”. Artistë nga vende të ndryshme të botës, edhe nga Amerika e largët u bën pjesë e të parit organizim ku tradita dhe e tashmja qëndrojnë mirë të njëra tjetra. Gjithfarëlloj tingujsh...
 • “Shqipëria ime” turistike promovohet nga fëmijët

  Përmes një postimi në rrjetin social, Kryeministri Edi Rama publikoi një video promovuese të turizmit shqiptar. “Video e veçantë promovuese për turizmin e vendit tonë, ku vlerat e jashtëzakonshme historike e kulturore të Shqipërisë shfaqen të përjetuara dhe të treguara përmes një performance fantastike nga të vegjlit”, shkruan Kryeministri Rama...
 • “Reja” 150 aktivitete kulturore në 1 vit

  Muzikë polifonike dhe shumë argëtim është ofruar në 1 vjetorin e vendosjes së “Resë”, përpara Galerisë Kombëtare të Arteve. Kryebashkiaku Erion Veliaj ka kujtuar kontestimet për vendosjen e këtij insatalacioni në qendër të kryeqytetit, por që sot rezulton vendi më i fotografuar. Ai zbuloi se “Reja” nuk do të...
 • Të pathënat e të paparat në muze

  Muzeu nuk është vetëm një institucion, i cili ruan dhe ekspozon të kaluarën, por ai duhet ti shërbejë edhe njerëzve që mes tyre të ndërtojnë marrëdhënie të paqëta. Shqipëria përbën një nga shumë vende kur ngjarjet e së kaluarës ngjallin debat e kundërshti. Nisur nga kjo e dhënë, tema...
 • “Lihnida”, një përrallë balet

  Jo vetëm i është përkushtuar përgatitjes së balerinëve të ardhshëm por tu japë atyre edhe mundësinë të prekin skenën që në fillimet e shkollës. Koreografia Rudina Demaliaj me “Lihnida” kërkon ti sjellë publikut një shfaqje të mirëfilltë baleti dhe ti mësojë artistët e vegjël se si zhvillohet ajo, që...
 • Piktura e Basquiat u shit per 110.5 mln dollarë

  Një pikturë e artistit të viteve 80 – të, Jean – Michel Basquiat, është shitur në një ankand me një vlerë rekord. Plot 110.5 milionë dollarë amerikanë. Çmimi i majmë, është pothuajse dyfish më i lartë se vlera monetare e një pikture tjetër të artistit amerikan, e blerë po...
 • Edicioni i 70-të i Festivalit në Kanë. 18 filma në garë, Belluci puthet me Alex Lutz

  Fetsivali prestigjoz i filmit në Kanë ka hapur siparin e edicionit të 70 mbrëmjen e kaluar në rivierën Franceze. Sytë e të gjithëve u ndalën si fillim në tapetin e kuq ku parakaluan yjet botërore. Nën kryesimin e regjisorit spanjoll Pedro Almodovar në jurinë e edicionit të 70 të...
 •  ‘Fustanell Festival’ kthim tek rrënjët

  Fustanella, një nga veshjet tradicionale të trashëgimisë sonë kulturore  do të vijë përmes një festivali që rikthehet tek rrënjët Shqiptare. Për tre ditë rresht, Gjirokastra do të festojë me muzikë pa kufij nga Shqipëria, Greqia, Italia Maroku dhe Amerika. Për Ministrinë e Kulturës, ajo që synohet është rikthimi i...
 • “Shqipëria ime”, klipi i Festivalit Folklorik të Fëmijëve

  Nuk po xhirohet një film, por videoklipi i këngës “Shqipëria ime” që do të çel siparin e Festivalit Folklorik për fëmijë në Gjirokastër. Pa dashur tu zbulojmë më shumë seç duhet, kamera e Televizonit Klan, inkuadroi vetëm disa nga momentet e xhirimeve në shtëpinë e Sali Shijakut në kryeqytet....
 • Festivali Ndërkombëtar i Tunxhit

  Për 5 ditë, edicioni i dytë i Festivalit Ndërkombëtar të Tunxhit do të hapë dyert për artëdashësit shqiptar. Në të do të marrin pjesë artistë nga Kosova, Italia, Spanja, Kroacia, Meksika dhe SHBA. Ashtu si në edicionin e parë, edhe këtë vit do të shfaqet ekspozita Retro – Bras,...
1 2 3 27
PublicitetEmisione