Kategoria : Kulturë

 • Nishani nderon dy përfaqësues të Vatikanit

  Për Imzot Dario Edoardo Vigano ky është rikthimi i dytë në institucionin e Presidentit. Para tre vitesh ai bashkë me Dom David Gjugja ishin pjesë e stafit shoqërues të Papa Françeskut në vizitën që ai pati në Tiranë. Prefekti i Sekretarisë së Selisë së Shenjtë për Komunikimin dhe përgjegjësi...
 • Piktori Agim Faja nuk jeton më

  Vetëm para pak ditësh Agim Faja ishte një nga piktorët pjesëmarrës në të parën ekspozitë të Galerisë Kombëtare të Arteve që i dedikohej veçanërisht publikut të vogël. Ky është edhe prezantimi i fundit i krijimtarisë së piktorit në të gjallë. Si një ndër më të mirët e penelit shqiptar...
 • “Dhuntitë artistike të kryeministrit të Shqipërisë”

  Prania e kryeministrit Edi Rama në bienalen e 57-të të Venecias, një nga më prestigjiozet e artit bashkëkohor në botë, tërhoqi vëmendjen e “Rai”-t. “Dhuntitë artistike të kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama” është një mikrografi që “Rai Arte” sjell për Edi Ramën artist. Rrëfimi nis me prezantimin në bienale,...
 • “Rai Arte”: Dhuntitë artistike të Kryeministrit të Shqipërisë, Edi Ramës

  ​“Rai Arte” takoi Kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama, në hotelin ku ai po qëndronte në Venezia, me rastin e Bienales së 57-të, në të cilën ai merr pjesë si artist. Edi Rama është i njohur për pasionin e tij estetik dhe dellin artistik. Pasi arriti të bëhej një pedagog...
 • Ditët e provimit te artet pamore të hapura për publikun

  Ky fundviti akademik solli një praktikë të re në Universitetin e Arteve. Ditët e diplomimit të studentëve të Bachelorit ishin të hapura për publikun. Si dashamirës të artit vizituan ekspozitat brenda dhe jashtë Fakultetit të Arteve të Bukura, si spektatorë ndoqën gjithë procesin vlerësues të pedagogëve. Kjo hapje ndaj...
 • “Lule borë” e kënduar nga gjermanët

  Nuk është hera e parë që repertori i koreve të ndryshme në Evropë të përmbajë edhe muzikë shqiptare. Pas “Po vijn’ krushqit maleve” interpretuar nga zërat e Akademisë së Muzikës në Basel të Zvicrës, janë 70 liceistë gjermanë që prezantohen me “Lule Borë”. Nxënësit e shkollës së “Heidenheim-it” dhe...
 • Foto/ Hapja e Bulevardit të ri, spektakli që nuk u pa mbrëmë

  Një spektakël i vërtetë fishekzjarresh shoqëroi ceremoninë e ndezjes së dritave në segmentin e parë të Bulevardit të Ri të Tiranës. Mijëra qytetarë nga Tirana, por jo vetëm, mbushën dje Bulevardin e ri për të ndjekur hapjen e tij, por njëkohësisht edhe koncertin festiv të organizuar nga Bashkia e...
 • Traditë dhe modë nga studentët e arteve

  Veshjet popullore mbeten një pasuri e pashtershme, nga i cili në çdo kohë mund të marrësh elementë për t’i sjellë në trajta të ndryshme. Kështu ndodhi edhe në prezantimin e veshjeve të krijuara nga studentët e ateliesë së tekstilit dhe modës në Universitetin e Arteve. Viti i III bachelor...
 • “Nyja e harresës…” e artistit Çeraj

  Shqetësimi i lindur tre vite më parë te pedagogu i Fakulteti të Arteve të Bukura, artistit dhe kuratorit Edison Çeraj, sot përmblidhet në një libër të vetëm, “Nyja e harresës ose një hartë për kujtesën”. Për autorin është edhe një përpjekje eseistike. Për lexuesin, një dritë më shumë në...
 • Ndërron jetë regjisori i “Rocky-t”

  John G. Avildsen, regjisori i filmave legjendarë “Rocky” dhe “Djali i Karatesë”, ka ndërruar jetë në moshën 81-vjeçare. Lajmi u bë i ditur nga djali i Avildsen-it, Anthony, i cili tha për median amerikane se i ati kishte vdekur si pasojë e kancerit pankreatik në një spital në Los...
 • Randall Paul në Tiranë, aktori i Hollywoodit pjesë e një projekti filmik

  Projekti i Sokol Pepkolajt për realizmin e një filmi të pagëzuar me emrin “Parajsa e Zezë”, solli në Tiranë, hollywoodianin Randall Paul. Aktorin që e njohim për interpretimet e tij në filma të famshëm si “Eyes Wide Shut”, “Mission:Impossible” apo “Four Weddings and a Funeral” do të jetë pjesë...
 • “Equus”, konfliktet njerëzore dhe triniteti

  Rikthimi i “Equus” edhe për pesë ditë në skenën e Teatrit Kombëtar përmban një dozë të lartë emocionale veçanërisht për një aktorët, Igli Zarkën. Regjisori boshnjak Dino Mustafiç në veprën e Peter Shaffer i besoi personazhin e Alan Strang. Pasi 17 vjeçari i qëron sytë gjashtë kuajve, psikiatri Martin...
 • “Mbiemri i ri” i Elena Ferrantes

  Si një nga shkrimtaret më të njohura në Itali, Elena Ferrante e fton në një takim të dytë lexuesin shqiptar. “Mbiemri i ri” është vazhdimi i historisë së dy mikeshave Lilës dhe Elenës. Në të njëzetat, martesa është gracka ku gjendet Lila, ndërsa Elena vazhdon kërkimin e saj brendësor....
 • Kompozimi i fundit i Prenkë Jakovës, gati për tu vënë në skenë

  Pritën 100 – vjetorin e lindjes për t’i nxjerrë nga arkivi sendet personale të Prenkë Jakovës. Përveç shkopit me të cilin dirigjoi operan “Mrika”, paketën e cigareve në ditën e vetëvrasjes, ora,  medaljeve apo çertifikatave edhe të fundit kompozim. Ai mban vitin 1969, nën titullin Hymni i Republikës Popullore...
 • “Jazz-i” kryefjala e Festivalit të Muzikës Moderne

  Pasi për pesë vite Festivali i Muzikës Moderne, e që në fakt himnizon tingujt “Jazz”, ishte ekskluzivitet i Shkodrës, në ndalesën e gjashtë i shtrin kufijtë deri në Tiranë e Vlorë. Eugen Gargjola që e drejton artistikisht, thotë se festivali nuk qëmton vetëm grumbullimin e artistëve shqiptare dhe të...
 • “Panairi i fëmijëve” te pedonalia

  Prej 1 Qershorit, pedonalia, i shërbeu veçanërisht fëmijëve. Shtatë ditë ia dedikuan edukimit dhe argëtimit të të vegjëlve. Në secilën nga shtëpizat fëmijët mund të pasuronin informacionin e tyre mbi të ushqyerin shëndetshëm apo për librin më të ri në libraritë e Tiranës. Për ata që përveç shkollës i...
 • Gjirokastra fiton Festivalin Folklorik për fëmijë

  I nisur të enjten me shfaqje teatri nga fëmijët e Qendrës Kombëtare të Kulturës, parakalimit të kostumeve popullore nga gjithë trevat shqiptare, aktiviteteve që kryefjalë kishin muzikën dhe vallen e traditës, Festivali Mbarëkombëtar Folklorik për Fëmijë, njohu në mbrëmjen e së shtunës fituesit e saj. 16 grupe folklorike me...
 • “Dritë”, një dokumentar për Gjon Milin

  Më shumë i njohur përtej kufijve të Shqipërisë, Yllka Gjollesha dhe Suela Bako, sjellin të parin film dokumentar për Gjon Milin. “Dritë” është ecja e dy regjisoreve në gjurmët e fotografit në vendin e lindjes, Korçë, në Rumani ku jetoi deri në adoleshencë e më pas në Shtetet e...
 • Nis festivali mbarëkombëtar folklorik për fëmijë

  1 Qershori erdhi ndryshe në qytetin e Tepelenës. Fëmijët e Qendrës Kombëtare të Kulturës për Fëmijë rezervuan për bashkëmoshatarët e tyre një mbrëmje teatri. Pas suksesit në Tiranë, “Rozi dhe Kopshti Magjik”, u luajt në sheshin e qytetit, në qiell të hapur, në mbrëmjen e së enjtes. Trupa e...
 • Diplomati anglez, përkthyes i Migjenit

  Në orarin zyrtar, Robert Wilton është zëvendës ambasadori i OSBE-së në Tiranë. Jashtë tij, përveç shkrimtarisë, diplomati anglez është angazhuar në përkthimin e krijimtarisë së Migjenit. Kjo nismë personale, për të sjellë në anglisht një nga poetët që Roberti i jep statusin “i veçantë”, në historinë e Letërsisë Shqipe...
PublicitetEmisione