Kategoria : Kulturë

 • Gjysmë shekulli pa “Peshkatarët e Perlave”

  Ndryshe nga një vit më parë, ky sezon i ri artistik në Teatrin e Operas dhe Baletit nis me një premierë. Do të jetë një opera, e cila i ka munguar skenës shqiptare prej gjysmë shekulli. Drejtorja artistike në TKOB, Abigela Voshtina thotë: “Kemi filluar punë pak më shpejt...
 • “Maratona e Këngës” ul siparin në Konispol

  “Maratona e Këngës” mbyll udhëtimin e saj në skajin më jugor të Shqipërisë, në Konispol. Fillimisht, ishin përmetarët ata që në fundjavë pritën artistët e kësaj ngjarjeje muzikore. Ishte hera e parë që “Maratona e Këngës” vinte në këtë qytet dhe kjo u bë e mundur falë bashkëpunimit me...
 • Poliçani dhe Belshi mirëpresin “Maratona e Këngës”

  “Maratona e Këngës” vijon udhëtimin e saj në qytetet shqiptare, ku ndalesa e radhës ka qenë Poliçani dhe Belshi.  Nga Shkodra, artistët dhe stafi i produksionit artistik i këtij eventi, kanë zbritur drejt jugut. Ishte hera e parë në historinë shumëvjeçare të “Maratonës së Këngës” që skena instalohej në...
 • Rikthimi i spektatorit në kinema

  Spektatori i kinemasë nuk është ai që çdo regjisor shqiptar apo organizator i festivaleve të filmit që zhvillohen në vendin tonë do të dëshironte të ishte. Pavarësisht kësaj, përpjekja për t’i rikthyer njerëzit te magjia e artit të shtatë ende vazhdon. Një shembull i tillë është edhe Festivali Ndërkombëtar...
 • Një “Za Festival” për Thethin

  Për të përjetuar bukurinë e Alpeve, për të shijuar tingujt e muzikës më të mirë shqip, për të mos i humbur rrëfenjat e paraardhësve tanë, ishin tre thirrjet e brendshme të kantautorit Vlashent Sata që sot i mishëron në një festival të vetëm. Muzika e mirë folk e krijuar...
 • “Merimanga…” e Robert Wilton

  Nga arkivat sekrete të Drejtorisë së Përgjithshme për Shqyrtim dhe Hetim në Britaninë e Madhe të 1914 buron libri “Merimanga e Sarajevës” e shkrimtarit Robert Wilton me detyrën zëvendës ambasador i OSBE-së në Tiranë. Studiuesit e historisë do të gjejnë në ketë libër të dhëna mbi përpjekjet e fuqive...
 • Dalin në dritë fotot e ndaluara të holandezit Piet den Blanken

  Në fundin e viteve ’80, foto-reporteri holandez, Piet den Blanken, vizitoi Shqipërinë komuniste. Edhe pse ishte e ndaluar të fiksonte në celuloid vendin tonë, ai ia doli të bënte disa shkrepje. 30 vite më pas, fotografitë i prezantohen për herë të parë publikut në Muzeun Historik Kombëtar. Holandezi Ad...
 • “Dita zë fill”, një sukses në Sarajevë

  Përfaqësimi i kinemasë shqiptare në festivalin me të madh të filmit në Evropë, të Sarajevës shënoi suksesin e saj të parë. Ornela Kapetani u vlerësua si aktorja më e mirë për rolin e Letës në filmin “Dita zë fill” të regjisorit Gentian Koçi. E përlotur aktorja tha se nuk...
 • Nga Kruja në Shkodër me “Maratona e Këngës”

  Një vit më parë në Krujë artistët shqiptarë morën premtimin se “Maratona  e Këngës” do të kthehej në një ngjarje kulturore tradicionale për qytetin. Dhe ashtu ndodhi. Mijëra qytetarë iu bashkuan projektit të madh muzikor të verës brenda mureve të kalasë. Një vit më parë “Maratona e Këngës” në Krujë...
 • Filmi shqiptar në garën botërore të filmit në Montreal

  I shoqëruar vetëm nga fëmijët pasi aktorët kryesorë të rritur mungonin, Fatmir Koçi, dha lajmin se filmi që mban regjinë e tij “Elvis walks home”, “Elvisi kthehet në shtëpi” është një nga konkurrentët për çmimin “Grand Prix des Americas” për 2017. Bashkëprodhimi britanik-shqiptar i përzgjedhur mes dhjetëra propozimeve thuajse...
 • Regjisori spanjoll që “u dashurua” me Shqipërinë nga rrëfenjat e të atit

  Ishin rrëfenjat e të atit arsyet që e çuan regjisorin spanjoll Marco Lledo Escartindo të realizonte një film ku historia po aq edhe aktorët janë shqiptarë. “Zgjimi i Enver Simakut” është produkti i një dashamirësie që regjisori, njëherësh dhe skenaristi i filmit kultivoi ndër vite për një vend që...
 • Lezha, qyteti me histori mijëravjeçare pa muze

  Ka histori mijëra vjeçare e kulturë për të prezantuar por nuk ka asnjë muze. Ky paradoks shoqëron qytetin e Lezhës. Zinxhirët mbajnë të mbyllura në bodrumin e bibliotekës së qytetit reliket, trashigiminë kulturore e zbulimet e gjetura gjatë gërmimeve, por askush nuk i sheh ato. Vizitorë e turistë kanë...
 • Maratona, nga Devolli në Myzeqe

  Maratona e këngës ka mbyllur javën më të plotë të koncerteve në qytete. Disa etapa ditë pas dite ka ndjekur ekipi i artistëve që janë pjesë e eventit më masiv të kësaj vere. Pas përmbylljes në Fier, Maratona ka udhëtuar drejt Devollit. Ka qenë qendra e zonës, qyteti i...
 • “Associated Press” shkruan për thesaret nënujore të Shqipërisë

  Associated Press i ka kushtuar një reportazh thesareve nënujore të paeksploruara të Shqipërisë. Shkrimi i agjencisë ndërkombëtare është shpërndarë nga shumë media prestigjoze dhe sjell në vëmendje objektet e lashta që i përkasin shekullit 3 dhe 4 para erës sonë. *** “Duke zbritur poshtë valëve, metrat e para të...
 • Shqipëria sërish në mediat e huaja

  Shqipëria, ‘Toka e Shqiponjave’ me një pasuri të madhe natyrore ishte sërish një destinacion i rekomanduar nga mediat franceze. Marie-France Parra, e cila ka shëtitur vetë Shqipërinë u kthye në Francë dhe në artikullin për la ‘Femme Actuelle’ rekomandon për lexuesit e saj të vizitojnë vendin, për të cilin...
 • Kumbaro prezanton koncept-idenë “Parku i Artit”

  Veprat e artistëve të rinj por jo vetëm, tashmë do të mund të ekspozohen edhe në  Parkun e Artit”. Koncept ideja e Ministrisë së Kulturës merr udhë me të parin projekt atë “Shokët dhe engjëjt” që i kthen ambientet e ish-kinostudios në një hapësirë- kopsht, dedikuar Antonio Gramscit.  Ministrja...
 • Lufta kundër trafikimit të pasurive kombëtare

  Lufta kundër trafikimit të objekteve të trashëgimisë kulturore forcohet me mekanizma të rinj që ia mundëson Sistemi i ri Informatik Kombëtar i Administrimit të Pasurive Kulturore. Pas më shumë se dy dekadash, ky sistem online shmang burokracitë mes institucioneve dhe i përgjigjet në kohë çdo denoncimi për humbjen, grabitjen...
 • Arkitektura në periudhën komuniste

  Këtij realiteti të pa eksploruar Universiteti i Venecias, më i miri në Evropë, i dedikoi një ekspozitë në ambientet për një muaj. Për herë të parë, qasja e ideologjisë komuniste ndaj arkitekturës u vendos në qendër të një audience profesioniste ndërkombëtare. “Under pressure”, “Nën presion” ishte puna dhe përpjekja...
 • Berati dhe Fieri, suksesi i radhës për “Maratona e Këngës”

  “Maratona e Këngës” këtë javë u ndal fillimisht në qytetin e Beratit për të vazhduar në Fier. Qytetarët e Beratit i pritën me duartrokitje artistët pjesëmarrës të edicionit të 9 të “Maratona e Këngës”. Në vendin që mund të konsiderohet si djep i këngës popullore qytetare interpretuan këngët më...
 • “Maratona e Këngës” në Vlorë

  Ndalesa e radhës së  “Maratona e Këngës” ishte në qytetin e Vlorës. Në sheshin e qytetit,  aty ku nis “Lungomare”, këngëtarët e traditës dhe muzikës moderne i dhuruan vlonjatëve dhe pushuesve të shumtë një mbrëmje të mbushur me muzikë të bukur shqiptare. Edhe këtë herë, në Vlorë, nuk mungoi...
Publicitet
Emisione