Kategoria : Kulturë

 • “Gjeniu i vogël 7”, kush e zëvendëson Vikena Kamenicën në juri

  Nata e 11-të e superspektaklit “Gjeniu i vogël 7”, rivjen sot në mbrëmje për të gjithë shikuesit në ekranin e Televizionit Klan. Në këtë mbrëmje, një tjetër personazh i njohur do të zëvendësojë në karrigen e jurisë, këngëtaren Vikena Kamenica. Organizatorët ende e kanë ruajtur sekret emrin e anëtarit...
 •  “Brisku” një dramë shqipe nga Naser Shatrolli

  Pas “Made in Albania”, një tjetër dramë për shqiptarët ngjitet në skenën e Teatrit Eksperimental “Kujtim Sphivogli”. Titullohet “Brisku”. Dramaturgu dhe regjisori është kosovari Naser Shatrolli nën interpretimin e trupës pejane të “Istref Begolli”. Vendngjarja është një bërberhane. Një pikëtakimi mes të rinjve, e sotmja, dhe të vjeterve, e...
 • Ismail Kadare merr “Dekoratën e Flamurit Kombëtar”

  Ismail Kadaresë i jepet “Dekorata e Flamurit Kombëtar”. Medalja iu akordua nga Presidenti i Republikës, Bujar Nishani në shenjë mirënjohje për veprat e vyera letrare dhe kontributin në lartësimin e vlerave të kombit shqiptar. Falënderimet e shkrimtarit më të njohur të letrave shqip shkuan për Kreun e Shtetit dhe për...
 • “In memoriam” për Agron Jano

  Tre vite pas vetëvrasjes së arkitektit Agron Jano, fragmente kohore të koleksionit kryesisht në vizatim përbëjnë këtë prezantim “In memoriam”. 53 krijime që dëshmojnë dy cikle të tij. Përveç qasjes së tij në arkitekturë, ekspozita thekson rëndësinë e vizatimit gjatë procesit të projektimit. Një element të cilin e ndesh...
 • Anxhela Peristeri, mbretëresha e javës së 9-të

  Your Face Sounds Familiar përmbyll javën e nëntë me sukses. Mbrëmja, përveç performancave plot energji dhe transformimeve të papritura, u karakterizua edhe nga surprizat e shumta të humorit. Por mbretëreshë e mbrëmjes ishte ajo e cila në fund emocionoi sallën, Anxhela Peristeri, e transformuar në këngëtaren e famshme greke...
 • Inva Mula me “La boheme” në Serbi

  Zëri i saj i ka dhënë shumë muzikës operistike shqiptare, franceze dhe evropiane. E për këtë arsye, kremtimi i Ditës së Europës, iu besua për të dytin vit sopranos së njohur shqiptare Inva Mula në një koncert me mezzosopranon Vikena Kamenica dhe tenorin Klodjan Kaçani. Simfonia e përzgjedhur ishte...
 • Përurohet muzeu i fotografisë “Marubi”

  Përurohet në Shkodër muzeu i fotografisë “Marubi”. Në një aktivitet ku ishin të pranishëm ambasadorë dhe personalitete të artit, Kryeministri Edi Rama tha se pas dixhitalizimit të 100 mijë fotografive, tashmë ky thesar i çmuar do të ekspozohet në muzeun e parë të një gjenerate të re muzeshë në...
 • “Gjeniu i Vogël”, 13 fëmijë vazhdojnë garën

  Në mbrëmjen e dhjetë rrjedha e “Gjeniu i Vogël” nuk ishte ajo e zakonshmja. Asnjë nga fëmijët nuk u skualifikua. Në fund kur do të përcaktohej se kush do të vazhdonte garën e kush do të shkonte në sfide Vikena Kamenica refuzon të zgjedhe mes Elitit, Megit dhe Gretës....
 • “Gjeniu i Vogël”, një tjetër mbrëmje plot emocione

  “Gjeniu i Vogël 7” ka mbërritur në natën e të tij të dhjetë. Sot në mbrëmje, në ekranin e Televizionit Klan do të jenë 13 konkurentët, që do të rikthehen për të na dhuruar emocione të veçanta me zërat e tyre. Ashtu si çdo javë, artistët e vegjël do të shpalosin...
 • Audicionet, çelësi i suksesit te “Qiell i heshtur”

  Kur në dy teatrot, ai Kombëtar dhe Eksperimental “Kujtim Spahivogli”, audicioni është një praktikë e harruar, në Teatrin Metropol, besohet fort në këtë traditë. Dhe rezultatet i ka dhënë. Pas “Rashomon”, harmonia mes aktorëve, përshtatja e personazheve ndihet edhe në komedinë romantike “Qiell i Heshtur”, të regjisores Armela Demaj....
 • Fëmijet në teatër

  Të jesh aktor në në shfaqje për fëmijë është një sfide më vete dhe kjo jo nga këndvështrimi i interpretimit, por publikut të cilit i drejtohesh. Dhe për ta konkretizuar me pamje ja si e përjetojnë fëmijët një teatër. Njoftimi mbani qetesi në salle, nuk vlen… Entuziasmi dhe ndërveprimi...
 • Konkursi i parë i filatelisë ballkanike

  Dëshirë e të ndjerit Nikolla Xharo, një prej koleksionisteve më të angazhuar në historinë e filatelisë shqiptare, u formësua sot. Në Tiranë, e konkretisht në Galerine Kombëtare të Arteve hapet konkurs-ekspozita e parë ballkanike të pullës portare dhe materilave të tjera filatelike. Janë 101 grumbullues që garojnë mes njëri-tjetrit...
 • Era Rusi, një Nicki Minaj shpërthyese

  “Your Face Sounds Familiar” ka sjellë sërish spektakël, në mbrëmjen e të hënës në Televizionin Klan. Gara ishte e fortë dhe fituese u shpall Era Rusi, me një performancë të Nicki Minaj. Tv Klan  ...
 • Jonida Beqo, pas regjisë provon aktrimin

  Përveç detyrës si drejtore e Teatrit të Metropolit, në harkun e pese muajve Jonida Beqo i është prezantur publikut të Tiranës në disa dimensione brenda institucionit, që ajo vetë drejton. Fillimisht si regjisore e shfaqjes “Rashomon” dhe se fundmi si aktore. Regjisorja e Teatrit të Metropolit, Armela Demaj i...
 • Fotografia profesioniste me film apo digjitale?

  Në një kohë kur fotografia digjitale është dominuese, profesionistët janë ata që e ruajnë artin e të bërit fotografi me film. Roland Serani, shqiptari i diplomuar në Londër, thotë se shkrepjet me film janë art i gjallë. Për këtë arsye Roland Serani vazhdon t’i qëndrojë besnik shkrepjeve me film....
 • Teatri Operas dhe Baletit “në pikë të hallit”

  Listës së gjatë të artistëve, që apelojnë për një teatër, siç duhet vazhdojne t’i shtohen zerat. Emri i fundi është ai i Ilir Mërgjyshit. Prej 15 vitesh nuk kishte shkelur në skenën e vetme të Operas dhe Baletit. Dhe rikthimi me koncertin “Klasikët në Opera” ishte një shok për kushtet...
 • Gara në “Gjeniu i Vogël” përfundon për Melisë

  Për Melisë, mbrëmja e nëntë në “Gjeniu i Vogel” ishte e fundit. Sfidën, që përcaktoi edhe se kush do të vazhdonte garen e fitoi Borena. Katër anëtarët e jurisë e vlerësuan performancën e saj më të mirë, duke i dhënë mundësinë për të qenë ende në garë. Konkurimin në...
 •  “Normal” një dokumentar për prostitucionin

  Kur emigracioni dhe rrjetet sociale janë bërë furnizues të industrisë së seksit Nicola Mai, profesori i socioligjisë në Universitetin e Kingston në Londer sjellë në Tiranë, filmin dokumentar “Normal”. Shikuesit janë studentët e Shkencave Sociale. Një nga historitë e prostitucionit është ajo e shqiptarit, të prezantuar si Besniku nga...
 • “Gjeniu i Vogël 7”/ 14 konkurentë nën ethet e garës

  Tashmë janë vetëm 14, konkurentët që i kanë bërë ballë sfidave dhe që kanë të drejtën të ngjiten në natën e 9 -të, të super produksionit “Gjeniu i Vogël 7”. Talentet e “Gjeniut” edhe sot në mbrëmje do të ngjiten në skenë e Teatrit të Televizionit Klan, për të...
 •  “Klasikët në opera”, katër instrumentistë në një koncert me Mozart dhe Haydn

  I kemi parë të interpretojnë në shfaqje operash, baletesh apo koncertesh, por asnjëherë si solistë bashkë me Orkestrën e Operas dhe Baletit. Gjenialiteti i Mozart dhe mjeshtëria e Haydn, në të pari koncert të këtij lloji, do të vijnë me violinën e Fatos Bardullës, oboes së Erik Tauzit dhe...
Publicitet

Emisione