Kategoria : Kulturë

 • “Gjeniu i Vogël 7”, rikthehet të shtunën në Tv Klan spektakli i talentëve të vegjël

  32 gjenitë janë përzgjedhur. Pas javësh përgatitjesh në studiot e Televizionit Klan, e premtja është prova e fundit, ajo gjeneralja. Teksa në teatrin e dedikur për “Gjeniun e Vogël”, çdo element i spektaklit është kuruar, një ekip grimierësh dhe parukierësh po përkujdeset për protagonistët e vegjël me zëra të...
 • “Il mio canto” e Saimir Pirgut, tenori i famshëm shqiptar prezanton albumin e tij

  “Teknika e tij është e shkëlqyer dhe cilësia lirike e zërit është kaq e bukur”, është vlerësimi i Placido Domingos për nxënësin e tij, tenorin shqiptar Saimir Pirgu, që vazhdon të marrë duartrokitje në çdo skenë të botës gjatë prezantimit të albumit “Il mio canto” Albumi përmban 16 nga...
 • “Adams” përballë një familje shqiptare

  Ajo amerikane është Adams, ndërsa shqiptarja Beinek. Të parët njihen si të çmendur, të dytët si normal. Mbi këto dy përcaktime e ndërton shfaqjen regjisori Endri Cela. Duke përplasur mendësitë, ai rreket të thyejë kufinjtë mendorë, paragjykimet e shoqërisë për njëra – tjetrën, deri te ato brenda anëtarëve të...
 • Ermonela Jaho në garë për çmimin “International Opera Awards”

  Soprano lirike shqiptare Ermonela Jaho është përfshirë në listën e tetë këngëtarëve më të mirë lirikë në garë për çmimin prestigjoz “International Opera Awards”. Këto vlerësime të cilësuar si çmimet “Oscars” të muzikës klasike, jepen çdo vit për kategori të ndryshme të operas, duke përfshirë të gjithë elementët që...
 • “Dashuritë e George Washington”, premierë në Tiranë

  Frikërat, pasiguritë, dridhjet e këmbëve dhe të rrahurat e shtuara të zemrës deri në dialogun e fundit të shfaqjes “Dashuritë e George Washington” ia dolën ti mundnin në skenën e Qendrës Rinore të Shkodrës. Dy protagonistët e vetme, Kristjana Dodaj dhe Sara Smaja, sfidën për të ngjitur në skenë...
 • “Reja” metalike në oborrin e Galerisë së Arteve

  Prej disa ditësh para Galerisë Kombëtare të Arteve po merr formë “Reja”, vepra e arkitektit të njohur japonez, Sou Fujimoto. Për artistin, Ardian Isufi dhe arkitektin, Artan Raça, vendndodhja e zhvesh intalacionin nga ngacmimet artistike. Për Isufin dhe Raçën këto kilometra tub metalik të prera në qindra seksione bëjnë...
 • Alban Kondi me bashkëshorten fitojnë episodin e 3 -të të “Lufta e Nuseve”

  Alban Kondi dhe bashkëshortja e tij Eneida janë shpallur fituesit e episodit të radhës të “Lufta e Nuseve”. Kjo ishte padyshim një ndër seritë më emocionuese të këtij reality – show kaq të dashur për publikun. Emocionet ishin të forta pikërisht në dasmën fituese, të pjesëtarit të grupit Produkt 28...
 • Nis “shërimi” i shtatoreve dhe busteve nga dhunimi i kohës

  Janë 60 nga shtatoret, bustet dhe lapidarët e riparuar. Prej nëntorit të një viti më parë qendra e riprodhimit të veprave të artit është angazhuar për t’i rikthyer në gjendjen fillestare këto monumente të kulturës, të shpërndara kudo në territorin shqiptar. Ndërhyrjet e para janë pastruese dhe meremetuese. Restaurimi...
 • Dy shqiptarët pjesëmarrës në Bienalen e Venecias 2016

  Dy shqiptarë janë në listën e artistëve pjesëmarrës në Bienalen e Arkitekturës në Venecia, e cila do të mbahet këtë vit. Bëhet fjalë për Anri Sala, artist i njohur botërisht dhe fotografja, piktorja dhe shkrimtarja Ornela Vorpsi, përveç këtyre emrave, të tjerët janë artistë të panjohur për publikun shqiptar....
 • 1 mijë libra për shkollën “Scanderbeg Parma” në Itali

  Pas vizitës që pati në shkollën shqipe “Scanderbeg Parma” në Itali dhe ku drejtuesit apeluan për libra shkollore dhe artistike në gjuhën shqipe, është Zonja e Parë Odeta Nishani që u mundëson mbi një mijë tituj. Këto libra që i përkasin ciklit të ulët do t’i shërbejnë nxënësve, fëmijë...
 • Legjenda e gjallë Christian Lindberg

  I cilësuar si një nga trombonistët më të mirë të shekullit të fundit  dhe deri sot i vetmi që arrin të mbajë një koncert solistik nga fillimi deri në fund, suedezi Christian Lindberg prej disa ditësh po udhëheq orkestrën e Teatrit të Operas dhe Baletit. Përgatitjet për koncertin ku...
 • Filmi “Shok” merr votën e kritikës në Los Angelos Times

  Për nëntë ditë, duke nisur nga sot filmi “Shok” do të projektohet për publikun e amerikan, në IFC Center, një nga qendrat më të njohura të Teatrit dhe kinemasë në New York. Kur duhen vetëm tre ditë nga ndarja e çmimeve “Oscar”, prodhimi kosovaro-britanik, që është lakuar nga kritikët...
 • “Made in Albania” një dramë për Shqipërinë

   “Ti rikthejmë nderin e humbur dramës shqipe” Është nyja që lidhi dramaturgun Stefan Çapaliku dhe regjisorin Altin Basha. Vepra titullohet “Made in Albania”. Ngjarjet zhvillohen në një rrobaqepësi. Aty punojnë vajza, djem, gra e burra. Punonjësit më të vjetër në moshë bëjnë këtë zanat sepse pensioni nuk i mjafton...
 • Umberto Eco dëshironte të vizitonte Shqipërinë

  Pas “Emri i trëndafilit”, “Lavjerresi i Fukoit” është vlerësuar nga recensionistët si libri i dytë më i fuqishëm i Umberto Ecos. Nëse i pari është shqipëruar, i dyti është në proces. Libri i gjithi i ndërtuar mbi referenca ezoterike do të vijë për lexuesin brenda këtij viti. Botuesi është...
 • Ekipi i filmit “Shok” niset për në Los Angelos

  Janë nisur drejt Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ekipi i filmit me metrazh të shkutër “Shok”. Kasti i filmi britaniko-shqiptar, i cili do të prezantojnë për herë të parë shqiptarët, në ceremoninë e ccmimeve prestigjoze “Oscar”, janë tashmë rrugës për në Los Angelos. Lajmi është bër publik nga vetë...
 • Çështja Radika rikthehet sërish. Tre studiues sjellin librin me dokumenta nga arkiva londineze

  Tre studiuesit, Tofik Jegeni, Molnar Kolaneci, Saimir Shatku kanë promovuar sot librin e parë me dokumenta nga arkiva e Londërs mbi çështjen e Radikas, ku qartësohen marrëveshja për ujërat mes Shqipërisë, ish – Federatës Jugosllave dhe vlefshmëria e tyre në ditët e sotme. Në 2014 – ën, opinioni publik në Shqipëri...
 • Ndahet nga jeta shkrimtari Italian Umberto Eco

  Ndahet nga jeta autori i romanit më të njohur në botë, “Emri i trëndafilit”. Shkrimtari,  filozofi dhe publicisti më i rëndësishëm bashkëkohorë, Umberto Eco u nda nga jeta mbrëmjen e së premtes në moshën 84-vjeçare. Lajmi për ndarjen nga jeta të shkrimtarit Italian u dha nga familjarët e tij...
 • “Lufta e Nuseve”, ja çfarë rezervon episodi i sotëm

  Sezoni i dytë i “Lufta e Nuseve”, një prej reality show më të ndjekur në Shqipëri, rikthehet sonte me një tjetër episod tepër interesant. Këtë herë, tre dasma të tjera do të shfaqen në ekranin e Televizionit Klan, tre nuse të reja që do luftojnë për dasmën më të bukur....
 • Rikthimi si polic i Mehmet Xhelilit

  “Gënjeshtër pas gënjeshtre”, ishte vepra që riktheu si aktor Mehmet Xhelilin. Në  veprën e skocezit Anthony Nelson me regji të Qëndrim Rijanit, ai bashkë me Genci Fugën ishin dy policët që si aktorë kishin peshën kryesore dhe si personazhe ishin strumbullari i gjithë ndodhive. Tani që “Gënjeshter pas gënjeshtre”...
 • Red Radoja sjell folklorin në piano

  Folklori gjen gjithnjë vend në muzikën e Red Radojës. Dashuria për t’i përfshirë këto melodi instrumentore. Në krijmtarinë e tij vjen që nga fëmijëria. Legjendat, proverbat e këngët e kreshnikëve tërhiqnin imagjinatën e Redit fëmijë. Pas studimeve për piano në të mesmen artistike “Jan Kukuzeli” në Durrës me pas...
Publicitet


Emisione