Kategoria : Kulturë

 • “Çelësin e Qytetit” për këngëtaren Dua Lipa

  Kryebashkiaku Erion Veliaj i ka dorëzuar sot Çelësin e Qytetit këngëtares së njohur me origjinë shqiptare, Dua Lipa. Në një pritje të organizuar në ambientet e Bashkisë së Tiranës, Veliaj i ka shprehur mirënjohjen këngëtares me famë ndërkombëtare dhe i ka dorëzuar asaj një prej simboleve që u jepet...
 • Sot në Tv Klan, “Maratona e Këngës” në Lushnje

  Sonte në mbrëmje, në orën 21:00 do të keni mundësinë të ndiqni “Maratonën e Këngës” në Lushnje. Nga Veriu në Jug, nga Lindja në Perëndim, nga stacioni i fundit në Bilisht të Devollit, “Maratona e Këngës” është zhvendosur në zemër të Myzeqesë, pikërisht në qytetin e Lushnjes. Një kast i panumërt...
 • Një “ciceron virtual” për Galerinë e Arteve

  Ajo që prej vitesh njihet si praktikë në çdo muze e galeri të rëndësishme të artit në Evropë, në vendin tonë, ciceroni virtual do të nisë të aplikohet për herë të parë në Galerinë Kombëtarë të Arteve. Aplikacioni që do të bëjë të mundur shpjegimin virtual të veprave të...
 • Saranda mirëpret “Maratonën e Këngës”

  Nuk mund të mungonte, “Maratona e Këngës”, edhe në perlën e jugut, buzë Jonit, në qytetin e Sarandës. Këtë vit Saranda ishte e tejmbushur nga turistë shqiptarë e të huaj, dhe si dëshmi e këtij frekuentimi të jashtëzakonshëm turistik, ishte edhe skena e Maratonës. Mijëra admirues të këngës, qëndruan...
 • Kasëm Trebeshina, i lënë në harresë nga vendi i tij

  90 vjetori i lindjes së një prej shkrimtarëve më të njohur të letërsisë shqipe, Kasëm Trebeshina, u kalua thuajse në heshtje nga Ministria e Kulturës. Institucioni i saj i varësisë, Biblioteka Kombëtare, u mjaftua me një ekspozite me libra, gjithnjë nëse mund të quhet e tillë. E vendosur jo...
 • Skena e pavarur e kulturës, larg vëmendjes së MK

  Prej disa vitesh edhe jeta kulturore në vend njeh si alternativë skenën e pavaruar, por që deri më tani nuk ka mundur të marrë vëmendjen e Ministrisë së Kulturës, kur bëhet fjalë për mbështetje financiare. Edhe për këtë vit koreografi Gjergj Prevazi thotë se mbështetja për të nxitur krijimtarinë artistike...
 • Përcillet aktori Demir Hyskja

  Demir Hyskja, aktori që i dhuroi teatrit dhe kinemasë shqiptare mbi 100 role, është përcjellë për në banesën e fundit. Të gjithë famijarët, të afërmit, miq e bashkëpunëtorët kanë patur mundësi të bëjnë homazhe për aktorin 79 – vjecar në teatrin Skampa të qytetit Elbasanit, ku Hysko lindi dhe...
 • Sot në Tv Klan vjen “Maratona e Këngës” në Krujë

  Sonte në mbrëmje në orën 21:00 do të keni mundësinë të ndiqni “Maratonën e Këngës” në Krujë. Si asnjëherë tjetër, qyteti legjendar i Krujës ka pritur mijëra e mijëra qytetarë, por nuk kanë munguar në këtë event edhe pushuesit e turistët, të cilët janë ngjitur brenda mureve për të ndjekur...
 • Shuhet Demir Hyskja

  Ibrahim Beu, “Pylli i Lirisë”…Halimi, “Rrugicat që kërkoni diell”…Thoma Shpuza, “Kur zbardh një ditë”… Janë vetëm disa nga dhjetëra personazhet që Demir Hyskja i dhuroi kinematografisë shqiptare . Sot aktori i mbi 100 roleve në kinema dhe teatër nuk jeton më. Ai u shua në moshën 79-vjeçare, pasi shëndeti...
 • Nis “Verë në Epidamn” në Amfiteatrin antik

  Për më shumë se dy javë Amfiteatri antik i Durrësit do të mirëpresë Festivalin e Artit të Muzave, i pagëzuar me emrin “Verë në Epidamn”. Nga mbrëmja e së enjtes në këtë skenë kanë nisur shfaqjet e para. Artistë nga qytete të ndryshme të vendit do të sjellin për...
 • Ermonela Jaho i jep pompozitetin “La Traviata-s”

  Në mbrëmjen e së mërkurës, zëri më i famshëm lirik shqiptar i momentit, Ermonela Jaho u rikthye në skenën antike të “Choregie d’Oranges”, në Francë. Krah një emri të madh të muzikës operistike botërore, tenorit spanjoll Placido Domingo, ajo ishte protagonistja kryesore, Violeta, në “Traviatën” e Giuseppe Verdit. “France...
 • “Maratona e Këngës” në Fier, vjen sonte në ekranin e Tv Klan

  “Maratona e Këngës” në qytetin e Fierit do të vijë për të gjithë teleshikuesit e ekranit të Televizionit Klan, sot në orën 21.00. Në kuadrin e një javë të mbushur me aktivitete, nën logon Fieri International Fest, të enjten e shkuar në zemër të qytetit përformuan rreth 30 artistë të muzikës...
 • Një vepër arti për Rio 2016

  Pak ditë para nisjes së Lojërave Olimpike në provincën e Veronës është krijuar një vepër arti duke pluguar në fushë. Dario Gambarin përdori një traktor 40-vjeçar për veprën e tij 47 mijë metra katror të madhe, ku shfaqet Krishti me krahë hapur, ashtu si në Rio De Janerio, qyteti...
 • Rama firmos dorëheqjen e Ilir Kernit

  Zyrtarisht Ilir Kerni nuk është më Drejtor i Teatrit Kombëtar të Operas dhe Baletit. Në mbledhjen e së mërkurës qeveria miratoi dorëheqjen e parevokueshme të Ilir Kernit nga detyra e drejtuesit të TKOB. Kur kanë kaluar katër ditë nga dorëzimi i dorëheqjes, as Ilir Kerni dhe as Ministria e...
 • Një dramë për ikjen dhe ardhjen e drejtorëve

  “Kompleksi i Edipit”  është drama e vetme shqipe që do të sjellë sezoni i ri artistik në Teatrin Kombëtar. Dramaturgu Ferdinand Hysi, autori i veprës, sjell komedinë që luhet sa herë ikën dhe vjen një drejtor i administratës shtetërore. Origjina e ngjarjeve janë tre zarfe. Secili përmban një këshillë....
 • Ertugrul dhe Sarasvaticandra rikthehen në Shtator

  Serialet hite të këtij sezoni televiziv, që transmetohen ekskluzivisht në ekranin e Televizionit Klan, Ertugrul dhe Sarasvaticandra, do të rikthehen në Shtator. Seritë e reja të këtyre dy serialeve kaq të dashura për publikun do të keni mundësinë t’i ndiqni duke filluar nga data 5 Shtator. Gjithashtu edhe “Fate të...
 • Peticion kundër dorëheqjes së Ilir Kernit. Artistët thirrje Ramës: Mos e thyej!

  Pas dorëheqjes së Ilir Kernit, nga Drejtori i Teatrit Kombëtar të Operas dhe Baletit, artistët i kërkojnë Kryeministrit Edi Rama të mos e firmosë dorëheqjen. Peticioni është nënshkruar nga thuajse e gjithë trupa e baletit, operës, korit dhe orkestrës. Në apelin drejtuar Kryeministrit Edi Rama, ata i kërkojnë të...
 • Maratona e Këngës në Velipojë, vjen sot në Tv Klan

  Maratona e Këngës në Velipojë do të vijë për të gjithë teleshikuesit e ekranit të Televizionit Klan, sot në orën 21.00. Plazhi i shkodraneve, por edhe i gjithë shqiptareve, Velipoja, ka qenë stacioni i katërt i Maratonës se Këngës ku mbi 30 artistë kanë ofruar emocione duke kënduar për...
 • Jep dorëheqjen drejtori i TKOB

  Ilir Kerni ka dhënë dorëheqjen nga detyra e drejtorit të Teatrit Kombëtar të Operas dhe Baletit. Arsyeja e dorëheqjes nuk është bërë ende e ditur. Disa burime i thanë Televizionit Klan se dorëheqja e tij është pranuar. Kerni u emërua në këtë detyrë në Tetor të vitit 2013, duke...
 • “Maratona e Këngës” ndez Elbasanin

  Ndalesa e radhës për “Maratonën e Këngës” ka qenë qyteti i Elbasanit. Artistët më të mirë shqiptarë dhe ata të rinj, kanë ndezur skenë e qytetit të Shqipërisë së Mesme, me muzikë dhe shumë entuziazëm. Me qindra qytetarë kishin dalë në shesh, për t’ju bashkuar artistëve duke duartokitur dhe...
Publicitet
Emisione