Kategoria : Kulturë

 • Rrënimi i vazhdueshëm i “Shqiptarët”

  Së fundmi jetën artistike të Tiranës e pasuroi ekspozita “Pasqyre e Thyer” në Galerinë e Fakultetit të Arteve te Bukura. Anastas Kostandini, një artist i meritur, një nga piktorët e rëndësishëm të para dhe pas realizmit socialist, e prezantoi publikun kryeqytetas mes veprat e tij më të fundit, shumë...
 •  “Njeriu si shkatërrimtar”, 24 fotografë dokumentojnë rrënimin e natyrës në TIPHT

  Për të dytin vit Festivali Ndërkombëtar i Fotografisë në Tirane nën kujdesin e zonjes së parë Odeta Nishani bën bashkë 24 fotografe nga vende të ndryshme të Europës. Tema është “Njeriu si shkatërrimtar” e më së shumti i natyrës. Shkrepjet dokumentojnë të shkuarën dhe të tashmen në një çast...
 • “Your Face Sound Familiar” në Tv Klan

  “Your Face Sounds Familiar” përmbyll një tjetër episod të suksesshëm. Tiparet e fytyrave dhe detaje si performanca apo zëri i personazheve internacionale të zgjedhur u imituan me shumë hollësi. Votimi i jurisë dhe vetë konkurentëve, rezultoi në kurorëzimin e Rozanës si fituese e mbrëmjes, e cila erdhi me një...
 • Shqipëria në “Balkan Trafik”

  Në dhjetë vjetorin e “Balkan Trafik”, festivali që shkëmben kulturën Perëndimore me atë Juglindore të Evropës çdo vit në Bruskel, vendi ynë u përfaqësua me Keli Band, Ali Pashë Tepelena dhe Vikena Kamenicën. Grupi i artistëve vendosën një standard të ri, duke e prezantuar publikun me forcën e legjendave...
 • E vërteta e legjendave sipas Virgjil Muçit

  “Mëkati Fillestar”. Një libër që mban autorësinë e Virgjil Muçit. Personazhet dhe ngjarjet nuk janë të panjohura për lexuesin, por këndvështrimi po. Me fantazinë e një shkrimtari, Virgjil Muçi, udhëton në kohën e legjendave të Rozafes apo Besës së Kostandinit. Ky kthim në zanafillë ndërton një tjetër ngjarje duke...
 • Mbyllet gara për Livian dhe Xhesikën

  Livia dhe Xhesika janë dy vajzat që ndërprenë konkurimin në spektaklin e talenteve “Gjeniu i Vogël”. Mbrëmja e shtatë ishte për katërshen e gjyqtarëve e vështirë në përzgjedhjen e zërave për netët në vazhdim. Dhe kjo nisi që në përballjen e parë mes Melisës dhe Livias. Performancat ishin thuajse...
 • Nata e 7 -të e “Gjeniu i Vogël” starton me një eliminim

  Talentet e vegjël të “Gjeniu i vogël 7”, do të ringjiten sot në mbrëmjen në skenë, në natën e 7 -të të këtij superproduksioni, për të sfiduar njëri – tjetrin dhe për të dhuruar shumë emocione. Mbrëmja e sotme do të nisë nën ethet e një sfide, që do të...
 • Nga interneti në bibliotekë

  Një rini e apasionuar pas botës virtuale dhe teknologjike, tashmë ka gjetur vend edhe tek librat artistikë dhe ato shkencor. Mbi 50 mijë të rinj kanë zgjedhur që kohën e tyre ta shpenzojnë në bibliotëkë. Si pjesëmarrëse në javën e Bibliotekës në Kosovë, tashmë biblioteka kombëtare shqiptare pritet të...
 •  “Shpagim, jo hakmarrje”, fotografi të rënda që rrëfejnë gjenocidin serb në Kosovë

  Në mungesë të tij, Fetnete Ramosaj ish-korrespodente e lufte në Kosovë, përpiqet të bëj atë me këtë ekspozite të lëvizshme dhe të përkoheshme. Pas Prishtinës, vjen në Tirane. Janë fotografi me imazhe të renda të grumbullura nga shtypi i kohës, arkivat personale apo organizma ndërkombetare. Rrëfejnë në mënyrë kronologjike...
 • “Made in Albania”, një model i ri teatri

  Për dramaturgun Stefan Çapaliku dhe regjisorin Altin Basha është një festë që drama shqipe rikthehet në teatër, jo në skenën e Kombëtarit, por të eksperimentalit “Kujtim Spahivogli”. Për dy bashkëpunëtorët “Made in Albania” është një metaforë e dyfishtë. Ajo demaskon skllavërinë e kohëve moderne në një rrobaqepësi, ku krahu i...
 • Olsi Qinami sjell veprën e parë të Puccini -t

  Kur e la Tiranën për Londrën, ishte një ide e mjegullt rikthimi në orkestrën e Teatrit të Operas dhe Baletit, e më tepër ta drejtonte atë me një premierë siç është “Messa Di Gloria” . Është kompozimi i parë i rëndësishëm i Giacomo Puccinit, kur ishte 18 – vjeç dhe...
 • Eni Çobani, “Gruaja e vitit 2015 në Media”

  Eni Çobani është vlerësuar me çmimin “Gruaja e vitit 2015 në Media”për emisionin “Shihemi në Gjyq” tek E diela Shqiptare, në Televizionin Klan. Çmimi i vlerësimit është dhënë nga ambasadorja hollandese Dewi de Weerd , në bashkëpunim me koalicionin për gratë dhe të rinjtë në politikë dhe Shtëpinë e...
 • Imitimi i Azis i jep fitoren Kastros

  Imitimi i këngëtarit bullgar Azis i ka dhënë fitoren Kastros në natën e mbrëmshme të spektaklit  “Your Face Sounds Familiar”. Performanca e tij dhe konkurentëve të tjerë sollën edhe nota humori. Tv Klan...
 • Shqipëria mes dy luftërave botërore

  E shfrytëzoi qëndrimin 48 orë në Tiranë për të vizituar çdo institucion të kulturës. I fundit, pak para nisjes në Gjermani, ishte Galeria Kombëtare e Arteve. I gjithi ky tur i Monika Flacke, kuratores së Muzeut Historik të Berlinit, është të ndërtojë një ekspozitë që të flasë për Shqipërinë,...
 • Arti dhe kultura jashtë Tiranës

  Ashtu si një pasqyrë e thyer formon imazhe të shumëllojshme, edhe ekspozita e Anastas Kostandinit të zhvendos nga një mikrokozmos te tjetri. Realitete që nuk i përkasin Tiranës, por që ekspozohen aty, pasi përtej kufijve administrativë të kryeqytetit, arti është kthyer në ccështje dëshirë të drejtuesve të institucioneve. “Pasqyrë...
 • Një dramë pas dy dekadash në Lezhë, vihet në skenë “Na të birtë e shekullit të ri”

  Premiera “Na të birtë e shekullit të ri”, përshtatje nga drama e autorit Ridvan Dibra dhe me regji nga Alma Hoti, riktheu pas gati dy dekadash artin e munguar të aktrimit në skenën e Pallatit të Kulturës. Aktori lezhjan i dramës, Getjan Zeneli kishte këmbëngulur që premieren t’ia dedikonte...
 • Ikën Verona. Sfida përsëritet për Livian dhe Melisen

  Për Veronën dhe Melise ishte hera e dytë që në mbrëmjet gjysmëfinale, katër anëtarët e jurisë i çuan në sfidat e drejtpërdrejta, pas konkurimit individual. Përballja e parë ishte mes Veronës dhe Borenës. Duelin e fitoi Borena. Për Veronën ishte ndalesa e fundit. Këndimi i dytë ishte mes Livias...
 • “Jo Vetëm Modë”/Historia e transgjinores Serafina

  Të jetosh nën hijen e mohimit nga shoqëria dhe nga familja nuk është e lehtë. Por edhe të jetosh një jetë të rreme si dikush që nuk je, nuk është normale. Kështu e rrëfen Serafina historinë e jetës së saj, e lindur si një djalë, por që kurrë nuk...
 • Sonte në “Jo Vetëm Modë”, një transgjinore dhe një gay tregojnë historitë e tyre

  Sonte në mbrëmje, në programin “Jo Vetëm Modë” do të keni mundësinë të ndiqni një intervistë tepër të veçantë. Drejtuesja e emisionit, Floriana Garo ka realizuar një intervistë me Serafinën, një transgjinore që tregon eksperiencën e saj dhe të gjitha sfidat që ka hasur, ndërkohë që përpiqet ta jetojë jetën ashtu...
 • “Gjeniu i Vogël 7”, 18 talente ngjiten sonte në skenën e Tv Klan

  18 talente të vegjël do të rikthehen sonte në teatrin e Televizionit Klan, në superspektaklin “Gjeniu i Vogël 7”. Artistët e vegjël do të përcjellin edhe sonte nëpërmjet zërit të tyre emocione të forta. Në mbrëmjen e gjashtë të spektalit, 2 prej konkurentëve do të duhet të ndërpresin rrugëtimin...
PublicitetEmisione