Kategoria : Kulturë

 • E diela e “C’est La Vie” në Televizionin Klan

  Këndimi nuk është profesioni, por një nga pasionet e tyre. E nëse deri dje zëri i personazheve të njohur të jetës publike, aktorë, politikanë e mjekë, ishte dëgjuar në mjedise familjare apo mes miqsh, nga mbrëmja e së Dielës, në ekranin e Televizionit Klan, ëndrra e tyre për të...
 • “In Love” me Preç Zogaj

  Preç Zogaj shkruan Gëzim Basha bën gjithçka të mundur që të mbajë gjallë atë komunitetet lexuesish që ende besojnë te poezia e vërtetë lirike, tek kjo formë e hershme e komunikimit. “In Love, njëqind e një poezi dashurie” u bë shkak që komuniteti për të cilin flet Gëzim Basha...
 • “Rikthehet” Tefta Tashko Koço

  Zëri i mrekullueshëm i Tefta Tashko Koços është tashmë një trashëgimi e çmuar e kulturës sonë. Regjistrimet në disqe të këngëve lirike qytetare të Teftës u bënë emblematike dhe u ndërthurën me shpirtin e përbashkët shqiptar si pjesë e ndjesisë, qenies dhe krenarisë. Ajo regjistroi në Itali 42 këngë,...
 • Hapet ‘varri i mallkuar’

  Arkeologët në Egjipt kanë rihapur për publikun një ‘varr të mallkuar’ që mban eshtrat e njerëzve që ndërtuan piramidën e Gizës. Kjo është hera e parë që varri hapet për vizitorët që kur u zbulua 30 vite më parë. Zona daton 4,500 vjet më parë dhe ndodhet në një...
 • “Nata e Bardhë”, një tjetër yll muzikor ndez Tiranën

  A jeni gati për “Natën e Bardhë”? Nëse përgjigja është po, atëherë bëhuni gati për surprizën e radhës. Sepse pas Jessie J, John Newman, Giusy Ferrerit, Bebe Rexhës dhe Dua Lipës, një tjetër emër i njohur i muzikës botërore do të ndezë Tiranën e 29 Nëntorit. Kësaj here në...
 • “Lufta e klasave” në tapiceritë e Grayson Perry

  Si në jo të zakonshmet herë, në Galerinë Kombëtare të Arteve, ke një arsye të fortë për të shkuar. Në katin e dytë, në pavionin që deri dje qëndronin veprat në skulpturë të realizmit socialist, sot gjen, nga ato krijime artistike që të duhet të shkosh në galeritë e...
 • Akademikët kundër heqjes së fondit buxhetor

  Akademikët bëhen bashkë kundër vendimit të Kryeministrit Edi Rama për t’i hequr fondin Akademisë së Shkencave për vitin 2018. Duke i kaluar në plan të dytë debatet mes tyre mbi reformimin e institucionit, në përfundim të mbledhjes urgjente të asamblesë, akademikët u shprehën kundër heqjes së fondit, pasi kjo...
 • Simbolet sekrete që fshihen pas politikanëve

  Veprat e artit që udhëheqësit botërore mbajnë në sfond gjatë fjalimeve shpesh përmbajnë mesazhe të fuqishme që s’janë dhe aq të vështira për t’u deshifruar. Harrojeni atë çfarë thonë liderët e botës! Nëse dëshironi të kuptoni se çfarë kanë në të vërtetë në mendje, shihni pikturat që varen pas...
 • Ndahet nga jeta regjisori Mihal Luarasi

  Ndahet nga jeta në moshën 88-vjeçare nga shkaqe natyrore regjisori i njohur Mihal Luarasi. Ai ishte një ndër regjisorët më të njohur të viteve 1957-1973, kur edhe filloi të përplasej me regjimin për shkak të veprave që vinte në skenë. Përplasja e fundit dhe fatale në festivalin XI në...
 • Të “restaurojmë” fillimisht restauruesit

  Restaurimi i monumenteve të kulturës është një nga veprimtaritë sistematike, por që pas vitit 1990 nuk është edhe aq. Nuk janë të pakta rastet kur ndërhyrjet restauruese në objektet e kategorisë së parë, të dytë dhe historike janë quajtur nga specialistët e trashëgimisë kulturore jo cilësore. Njëri prej tyre...
 • Në mbrojtje të mjedisit

  Ky film tregon se si liqeni i Prespës u shpëtua nga shkatërrimi, falë punës së një biologeje maqedonase, e cila zbuloi pasojat e pesticideve që përdoreshin në plantacionet e mollëve në dëmtimin e jetës nënujore. “Liqeni i mollëve” fitoi çmimin e parë në gjininë e filmit me metrazh të...
 • “Letërsi në nxitim” me Blendi Fevziun

  I ftuar për të folur për “Letërsi në nxitim” në Festivalin Ndërkombëtar të Letërsisë të zhvilluar në Tiranë, gazetari Blendi Fevziu, interesit të bashkëbiseduesve për polemikat e shkaktuara nga sulmi i Kryeministrit Edi Rama ndaj gazetarëve iu përgjigj kështu: “Nuk Besoj se i ka fyer, sepse që të të...
 • 146 vite nga lindja e “Homerit të Shqipërisë”

  Si sot 146 vjet më parë ka lindur në fshatin Fishtë të Zadrimës një nga personalitetet më të shquar të letrave shqipe, At Gjergj Fishta. I cilësuar ndryshe si Homeri i Shqipërisë, Fishta njihet edhe si poeti ynë kombëtar pasi ka shkruar të parën dhe të vetmen poemë epike...
 • Shqipëria dhe Kina në akuarel

  Bashkëpunimin e tyre, dy piktorët e akuarelit, shqiptari Helidon Haliti dhe kinezi Li Xiaocheng  fillimisht e prezantuan në Kinë. Për publikun e Tiranës, nga mbrëmja e së premtes është e vizitueshme në Muzeun Historik Kombëtar. Titullohet “Home and abroad” dhe sjell peizazhe në akuarel nga Lindja e Largët dhe...
 • “Hamami” i zbuluar në Berat

  Enkelejda Mema: “Ky është kilomeri i 137 i gazësjellësit ‘TAP’ në Fushë-Peshtan në afërsi të Beratit. Prej pak kohësh në këtë zonë është zbuluar një sit arkeologjik i cili ndodhet pas krahëve të mi”. Vetëm të veshur kështu të jepej e drejta të përjetoje në të njëjtin çast dy kohë,...
 • Regjisori i famshëm rus në Tiranë, nis audicionet për rolin kryesor

  Ai që pritet të jetë një sukses i kinemasë ruse me atë shqiptare, për aq kohë sa pjesë e ekipit realizues është Alexander Sokurov, një nga regjisorët më të mirë rus, fitues i shumë çmimeve në festivalet prestigjioze, si i Cannes, Venecias, apo Berlinit, ka hyrë në fazën e...
 • Nderimet e fundit për Robert Elsie

  I jepet lamtumira e fundit albanologut Robert Elsie. Nderimet për të u mbajtën në ambientet e Bibliotekës Kombëtare. Historianë, studiues, akademikë, përfaqësues të politikës dhe njerëz të zakonshëm morën pjesë në homazhe. I veshur me kostumin kombëtar popullor, Robert Elsie do të prehet në Theth, mes Alpeve Shqiptare. Ky ishte...
 • Thethi, banesa e fundit e Robert Elsie

  Robert Elsie do të prehet në Shqipëri. Amaneti i albanologut të njohur është përmbushur. Banesa e tij e fundit do të jetë në zemër të Alpeve Shqiptare, në Theth. Ceremonia e lamtumirës do të prihet nga homazhet që do të zhvillohen fillimisht në Bibliotekën Kombëtare të martën. Më pas...
 • Turistët e huaj vazhdojnë të joshen nga historia e Rozafës

  Nga Izareli për të parë Rozafën në Shkodër. Dhe nga viti në vit numri turistëve izraelitë vjen në rritje. Fillimisht vizitojnë këtë kala dhe me pas zbresin në pjesën tjetër të Shqipërisë.  Historia e Rozafës e ndjekur nga vendodhja e saj, është ajo që i tërheq më së shumti të...
 • “Dritëroi është më i gjallë se të gjallët”

  Mes poezive dhe tingujve të muzikës, pasditen e së premtes në atriumin e Muzeut Historik Kombëtar u përkujtua datëlindja e 86-të e shkrimtarit Dritëri Agolli, i ndarë nga jeta disa muaj më parë. E mallëngjyer dhe zërin që i dridhej, e bija Elona Agolli tha se ashtu si vargjet...


Emisione