Kategoria : Kulturë

 • “Mbiemri i ri” i Elena Ferrantes

  Si një nga shkrimtaret më të njohura në Itali, Elena Ferrante e fton në një takim të dytë lexuesin shqiptar. “Mbiemri i ri” është vazhdimi i historisë së dy mikeshave Lilës dhe Elenës. Në të njëzetat, martesa është gracka ku gjendet Lila, ndërsa Elena vazhdon kërkimin e saj brendësor....
 • Kompozimi i fundit i Prenkë Jakovës, gati për tu vënë në skenë

  Pritën 100 – vjetorin e lindjes për t’i nxjerrë nga arkivi sendet personale të Prenkë Jakovës. Përveç shkopit me të cilin dirigjoi operan “Mrika”, paketën e cigareve në ditën e vetëvrasjes, ora,  medaljeve apo çertifikatave edhe të fundit kompozim. Ai mban vitin 1969, nën titullin Hymni i Republikës Popullore...
 • “Jazz-i” kryefjala e Festivalit të Muzikës Moderne

  Pasi për pesë vite Festivali i Muzikës Moderne, e që në fakt himnizon tingujt “Jazz”, ishte ekskluzivitet i Shkodrës, në ndalesën e gjashtë i shtrin kufijtë deri në Tiranë e Vlorë. Eugen Gargjola që e drejton artistikisht, thotë se festivali nuk qëmton vetëm grumbullimin e artistëve shqiptare dhe të...
 • “Panairi i fëmijëve” te pedonalia

  Prej 1 Qershorit, pedonalia, i shërbeu veçanërisht fëmijëve. Shtatë ditë ia dedikuan edukimit dhe argëtimit të të vegjëlve. Në secilën nga shtëpizat fëmijët mund të pasuronin informacionin e tyre mbi të ushqyerin shëndetshëm apo për librin më të ri në libraritë e Tiranës. Për ata që përveç shkollës i...
 • Gjirokastra fiton Festivalin Folklorik për fëmijë

  I nisur të enjten me shfaqje teatri nga fëmijët e Qendrës Kombëtare të Kulturës, parakalimit të kostumeve popullore nga gjithë trevat shqiptare, aktiviteteve që kryefjalë kishin muzikën dhe vallen e traditës, Festivali Mbarëkombëtar Folklorik për Fëmijë, njohu në mbrëmjen e së shtunës fituesit e saj. 16 grupe folklorike me...
 • “Dritë”, një dokumentar për Gjon Milin

  Më shumë i njohur përtej kufijve të Shqipërisë, Yllka Gjollesha dhe Suela Bako, sjellin të parin film dokumentar për Gjon Milin. “Dritë” është ecja e dy regjisoreve në gjurmët e fotografit në vendin e lindjes, Korçë, në Rumani ku jetoi deri në adoleshencë e më pas në Shtetet e...
 • Nis festivali mbarëkombëtar folklorik për fëmijë

  1 Qershori erdhi ndryshe në qytetin e Tepelenës. Fëmijët e Qendrës Kombëtare të Kulturës për Fëmijë rezervuan për bashkëmoshatarët e tyre një mbrëmje teatri. Pas suksesit në Tiranë, “Rozi dhe Kopshti Magjik”, u luajt në sheshin e qytetit, në qiell të hapur, në mbrëmjen e së enjtes. Trupa e...
 • Diplomati anglez, përkthyes i Migjenit

  Në orarin zyrtar, Robert Wilton është zëvendës ambasadori i OSBE-së në Tiranë. Jashtë tij, përveç shkrimtarisë, diplomati anglez është angazhuar në përkthimin e krijimtarisë së Migjenit. Kjo nismë personale, për të sjellë në anglisht një nga poetët që Roberti i jep statusin “i veçantë”, në historinë e Letërsisë Shqipe...
 • Pas 27 vitesh, ora e kalasë së Gjirokastrës do të rregullohet

  Pas 27 vitesh heshtje, një nga simbolet e qytetit të gurtë, do të rregullohet duke i rikthyer Gjirokastrës tik-takun e munguar. Ri-jetësimi i objektit vjen si bashkëpunim i Ministrisë së Kulturës me “Rotary Club Gjirokastra”. Mirela Kumbaro tha se ky bashkëpunim përfshin edhe restaurimin e kullës së sahatit. E...
 • Opera Histori, një dedikim për Çesk Zadenë

  Për të mos harruar atë që muzikologët e identifikojnë si themeluesin e tingujve shqiptarë, Çesk Zadenë, në çdo përvjetor lindjeje, Teatri i Operas dhe Baletit i dedikon një koncert. Për 90 vjetorin, dirigjenti Desar Sulejmani, orkestra simfonike dhe kori luajtën krijimet më përfaqësuese dhe më të njohura edhe për...
 • “Reja” në festë

  Edhe pse jo e natyrshme që të festosh 1-vjetorin e vendosjes së një vepre arti në një hapësirë publike, “Reja” është instalacioni i parë i krijuar nga arkitekti japonez Sou Fujimoto, katër vite më parë, që i dedikohet një festival në 1-vjetorin e vendosjes në Tiranë. Për të kurorëzuar...
 • Regjisorja Najada Elmazi sjell “Komedi në errësirë”

  Dramaturgu britanik Peter Shaffer pas premierës me “Equus” rikthehet në skenën shqiptare me një tjetër vënie për herë të parë. “Komedi në errësirë” quhet vepra dhe regjisorja Najada Elmazi sjell historinë e piktorit Brindsley Miller dhe të fejuarës së tij, Carol. Për t’i bërë përshtypje vjehrrit kolonel dhe milionerit...
 • Rudi Erebarës i jepet çmimi “Evropian i Letërsisë”

  Shkrimtarit Rudi Erebara i dorëzohet Çmimi “Evropian i Letërsinë” për librin “Epika e Yjeve të Mëngjesit”. Në ceremoninë e zhvilluar në Bruksel, çmimi iu dorëzua nga komisionieri evropianë për kulturën Tibor Navracsics, ku të ftuar ishin edhe 11 fituesit e tjerë të këtij konkursi të përvitshëm të letërsisë. “Epika...
 • 90 – vjet Çesk Zadeja

  Për ata që bashkëpunuan, që qenë studentë të tij dhe për gjithë të rinjtë që sot këndojnë e luajnë muzikën e Çesk  Zadejës, kompozitorit i kushtohet një mbrëmje në 90 – vjetorin e lindjes. Nga gjinitë kompozicioanale të krijuara për filma, balete, orkestër, suita, poema vokale janë përzgjedhur më...
 • Si i përgjonte “Shtëpia me Gjethe” shqiptarët

  Quhet Nesti Vaka dhe përgjatë regjimit komunist punoi për 21 vite në ndërtesën dykatëshe të sigurimit të shtetit, “Shtëpia me Gjethe” sot me statusin e një muzeu kombëtar. Fillimisht në pozicionin e radioteknikut dhe më pas shef i teknikës operative, Nesti, është një nga krijuesit e laboratorit që merrej...
 • Hapet muzeu “Shtëpia me Gjethe”

  Muzeu Kombëtar i Përgjimeve “Shtëpia me Gjethe”, godina e mistershme që prej 45 viteve mbuluar nga gjethet iu fsheh syrit të publikut dhe ku u përgjuan, kontrolluan dhe spiunuan njerëz të pafajshëm nga regjimi komunist, është hapur këtë të martë për publikun. “Dallimin mes nesh dhe atyre andej në Bashkimin Europian,...
 • Gjysmëfinalja e “YFSF”, kupën e rrëmbeu Arinda Gjoni

  Startoi mbrëmjen e së hënës nata gjysmëfinalja e spektaklit “YFSF”, e cila do të sjellë finalen e shumë pritur ku do të zgjidhë dhe fituesin e sezonit të dytë të kësaj patente të gjigantit Endemol. E hëna tashme i përket atyre, yjeve botërore e shqiptar. Herion Mustafarai me Mike...
 • “Blue Odyssey”, projekti shqiptar në konkursin e NASA-s

  Jurgeni, Nikolini, Fabjoni, Denisi, Alerti dhe vajza e vetme, Ema, janë të rinjtë që bashkë i bëri NASA. Studentë në fakultete të ndryshme nga informatikë ekonomike tek agrobiznes, ata i kanë vënë një objektiv vetes të jenë shqiptarët e parë fitues të maratonës së programimit që NASA organizon çdo...
 • Fustanella Festival “pushton” Gjirokastrën

  Nga “Sheshi i Çerçizit”, te “Odeoni” për të kulmuar në kalanë e qytetit të gurtë me “Fustanella Festival”. Artistë nga vende të ndryshme të botës, edhe nga Amerika e largët u bën pjesë e të parit organizim ku tradita dhe e tashmja qëndrojnë mirë të njëra tjetra. Gjithfarëlloj tingujsh...
 • “Shqipëria ime” turistike promovohet nga fëmijët

  Përmes një postimi në rrjetin social, Kryeministri Edi Rama publikoi një video promovuese të turizmit shqiptar. “Video e veçantë promovuese për turizmin e vendit tonë, ku vlerat e jashtëzakonshme historike e kulturore të Shqipërisë shfaqen të përjetuara dhe të treguara përmes një performance fantastike nga të vegjlit”, shkruan Kryeministri Rama...
Publicitet

Emisione