Kategoria : Kuriozitete

 • Parashikimi i frikshëm i Nostradamus për 2019-n

  2019-ta po afron dhe nëse ishit optimistë se do të jetë më i mirë se viti që po lemë pas, parashikimi i Nostradamus mund t’ju bëjë të ndryshoni mendim. Sipas “profetit” që mbart me vete një numër të madh parashikimesh që kanë rezultuar të vërteta, mes tyre ngritja në...
 • Pasojat dramatike të ndryshimit të klimës

  Efektet dramatike të ndryshimit të klimës shkaktojnë viktimat e radhës. Fluturat monark janë pranë zhdukjes dhe ekspertët thonë se në migrimin e këtij viti kanë mbërritur 86% më pak insekte në krahasim me vitin e kaluar. Kjo lloj fluture është shumë e përhapur në Amerikën e Veriut dhe gjatë...
 • Planeti me ujë si i Tokës

  Uji në planetin Saturn dhe satelitët e tij është i ngjashëm me ujin e Tokës. Ndryshe nga sa mendohej deri më sot nga shkenca, sipas të dhënave të fundit nga sonda hapësinore Cassini, rezulton se uji në formë të akullt në sistemin e Saturnit mund të ketë të njëjtën...
 • Incidenti që “ëmbëlsoi” rrugët

  Një “mrekulli Krishtlindjesh” e kanë konsideruar mediat një incident të ndodhur në një qytet në perëndim të Gjermanisë. Rreth 1 ton çokollatë rrodhi nga kamioni i një fabrike duke u përhapur nëpër rrugët e Werl. Shkak u bë një “defekt i vogël teknik”, në një kamion transporti të kompanisë...
 • Zbulimi i pabesueshëm që mbahet sekret 

  Zbulohet një shpellë në Kanada. Mendohet se ka një madhësi të jashtëzakonshme duke pasur parasysh se vetëm hyrja e saj është mbi 60 metra e gjerë dhe gjithashtu ekziston ideja se deri më sot askush nuk ka vënë këmbë në brendësi të saj. Deri më sot ka qenë e...
 • Një planet i ri pranë nesh

  Zbulohet një planet i ri pranë nesh. Ai ngjason me një kometë, pasi ka një bisht të gjatë, ndodhet 124 vjet dritë larg nesh dhe ka një atmosferë shumë të pasur me helium. Ky trup qiellor ngjan me një top të fryrë, që duke orbituar rreth yllit mëmë gradualisht...
 • Zbulohen bakteret që restaurojnë pikturat

  Zbulohen bakteret restaurues të veprave të artit, të cilat janë në gjendje të luftojnë mikroorganizmat e dëmshme që kolonizojnë dhe degradojnë pikturat antike. Rezultatet e studimet janë publikuar në revistën shkencore “Plos One” dhe janë kryer nga kërkuesit e Universitetit të Ferrarës në Itali. Ekseperimenti ka rezultuar deri tani...
 • Si ndikojnë produktet kozmetike dhe pastat e dhëmbëve te gratë shtatzëna

  Puberteti i parakohshëm mund të shkaktohet si pasojë e ekspozimit ndaj pastave të dhëmbëve dhe produkteve kozmetike që në barkun e nënës. Ky është dyshimi i fundit që hedh një studim i kryer nga Universiteti i Berkley në Kaliforni që është botuar në revistën shkencore Human Reproduction. Kërkuesit kanë...
 • Kometa e Krishtlindjes i afrohet Tokës

  Një javë para afrimit me Tokën, kometa e Krishtlindjes ka nisur tashmë spektaklin në qiell. Pavarësisht se bërthama e saj ka një diametër prej vetëm një kilometër, reja që rrethon është kaq e madhe sa arrin përmasat e Hënës së plotë. Sipas astronomëve kometa po rrit dita ditës shkëlqimin...
 • “Letra e Zotit” shitet rreth 3 milion Dollarë në ankand

  Është shitur për 2.89 milion Dollarë ajo që ka marrë emrin si “Letra e Zotit” e Albert Einstein në ankandin e “Christie’s” në New York. Një shifër rekord, e cila shkoi shumë larg vlerësimit fillestar prej 1,5 milionë Dollarë. Është vetëm një faqe e gjysmë, shkruar në gjermanisht nga...
 • “Zhduket” ikona e Koresë së Veriut

  Spikerja e lajmeve të televizionit shtetëror të Koresë së Veriut, e njohur edhe si zonja me veshje rozë, mesa duket po zëvendësohet me prezantues më të rinj në moshë. Ri Chun-hee 75 vjeç është shfaqur nëpër ekrane televizive anembanë globit për dekada të tëra. Duke transmetuar lajmet e servirura...
 • Pse kilogramët e tepërt hiqen ngadalë dhe merren shpejt?

  Kontrollimi i peshës është i bazuar në balancën në mes konsumimit të kalorive dhe energjisë që harxhoni gjatë një dite. Zona e trurit që e bën kontrollimin e peshës është hipotalamusi. Hipotalamusi i integron sinjalet që vijnë nga truri dhe më pas e kontrollon peshën i ndikuar nga uria...
 • Pistoleta e Bond tërhiqet nga ankandi

  Kjo pistoletë Walther PPK që Sean Connery përdori në filmin e parë të James Bond në vitin 1962, doli në ankand në Britaninë e Madhe. Por gara për blerjen e armës së Agjentit 007 nuk zgjati shumë pasi ankandi u tërhoq, pasi dyshohet se pistoleta nuk e njëjta e përdorur...
 • Arritja e rëndësishme e shkencëtarëve

  Realizohet matja e dritës së të gjithë yjeve të Universit. Është një numër colosal, një 4 e ndjekur nga 84 zero që me fjalë nuk arrihet të thuhet. Kalkulimi është realizuar falë të dhënave të teleskopit Fermi të NASA-s dhe është publikuar në revistën Science. Sipas shkencëtarëve ndërkombëtarë të...
 • 2019-ta, viti i “përvëlimit”

  Viti që po lemë pas pritet të jetë i katërti me temperatura të nxehta rekord, ndërsa ekspertët paralajmërojnë se trendi afatgjatë i ngrohjes së klimës vijon. Të dhënat tregojnë se temperaturat botërore ishin gati 1 Celcius mbi nivelet para-industriale përgjatë 10 muajve të parë të 2018-s. Kjo vjen pas...
 • I gjithë planeti u shkund për 20 minuta, por askush nuk ndjeu gjë

  Më 11 Nëntor, i gjithë planeti u shkund përreth 20 minuta, por asnjë njeri nuk ndjeu asgjë. E ndonëse shkencëtarët janë në dijeni që ndodhi, ata nuk kanë asnjë ide se çfarë mund të jetë. Ngjarja sizmike nisi rreth orës 10:30, 24 kilometra nga Mayotte, ishulli francez që ndodhet...
 • Kaq i madh sa i shpëtoi jetën

  Në Australi jeton një mëzat shumë i madh, emri i së cilit është Knickers. Ai është rreth 2 metra i lartë dhe peshon plot 1.4 ton. Është kaq i madh sa mediat ndërkombëtare shkruajnë se është thuajse i lartë sa ylli i basketbollit Michael Jordan dhe peshon sa një...
 • Zbret në Mars sizmiografi i NASA-s

  Entuziazëm mes shkencëtarëve të NASA-s pas uljes me sukses të sondës “InSight” mbi sipërfaqen e Marsit. U deshën rreth 7 muaj udhëtim që anija hapësinore të mbërrijë në planetin e kuq, për të nisur studimet mbi përbërjen gjeologjike dhe aktivitetin tektonike ne planetin e kuq. Laboratori robotik dërgoi foton...
 • Blen një magazinë për pak para, brenda zbulon të pabesueshmen

  Shumë njerëz kasafortat i përdorin pikërisht për të mbajtur paratë e sigurta, megjithatë rrallë herë mund të ndodhë që t’i harrojnë ato brenda saj. Por ja që ka edhe kështu. Një burrë në Kaliforni zbuloi plot 7.5 milionë dollarë në një kasafortë, që ndodhej brenda një magazine të cilën...
 • Përpjekje për të kontaktuar alienët

  Një tjetër mesazh do të dërgohet në hapësirë në kërkim të civilizimeve të panjohura. Kështu, pas 44 vitesh nga radiomesazhi i parë i drejtuar në thellësi të hapësirës, në drejtim të yjeve M13 në yjësinë e Herkulit, vrojtuesi kozmik i Porto Ricos po punon pikërisht mbi një të ri,...
1 2 3 93
Emisione