Kategoria : Kuriozitete

 • Përse duhet ngrënë lëvozhga e vezës

  Business Insider raporton se çdo vit, vetëm në SHBA industria e ushqimit është përgjegjëse për rreth 150 mijë ton humbje të lëvozhgave. Kur vjen puna tek vezët, lëvozhga padyshim që përfundon në kosh të mbeturinave, sapo të jetë çarë. Por në vend se t’i flakni tutje, merreni parasysh edhe opsionin...
 • Zgjidhni një numër/ Rrethi i Nostradamusit tregon me saktësi të ardhmen tuaj

  Parashikimet e tij janë realizuar dhe janë duke u realizuar edhe sot e kësaj dite. Michelle De Notre Dame, apo thjesht, Nostradamus, ishte astrolog, mjek dhe alkimist, por në botë u bë i njohur me parashikimet e tij, transmeton gazeta Kosova Sot. Nostradamus shkruante parashikimet e tij në metafora,...
 • Foto/ Fëmijët gjejnë një kafshë mutante në fshatrat e Shqipërisë, mister i pazbuluar

  Në fshatin Llakavicë në kufi me Shqipërinë pikërisht në afërsi të tunelit të hekurudhave, disa fëmijë kanë gjetur një lloj kafshë të pazakontë. Sipas tyre kafsha ishte disa herë më e madhe se një mace. Kjo lloj kafshe është e pazakontë për trojet tona pasi as ekspertët nuk dhanë...
 • NASA: Dielli me vrimë! Toka do përfshihet nga stuhitë diellore më 23-24 Prill

  Fenomeni që shkakton edhe dritat veriore shumëngjyrëshe mund të sjellë një rrezik të madh për planetin tonë. Observatori për Dinamika Diellore i NASA zbuloi në atmosferën e diellit një vrimë të madhe e cila e ka drejtimin nga Toka dhe mund të shkaktojë stuhi diellore. Stuhitë do të ndodhin...
 • “Lajmëtari i Zotit” që parashikoi Trump-in President: Tani shpërthen Lufta III Botërore

  Një fallxhor që pretendon se ka parashikuar me saktësi presidencën e Donald Trump thotë se e di ekzaktësisht se kur do të shpërthejë Lufta III Botërore. I vetëshpalluri “lajmëtar i Zotit”, Horacio Villegas beson se lufta bërthamore do të shpërthejë në 100 vjetorin e vizitës së Virgjëreshës Mari tek...
 • FOTO – “Mysafiri i papritur”

  Një qytet i vogël në Newfoundland, Kanada, është kthyer në destinacion turistik falë një vizitori të papritur – ajsbergu i parë i sezonit. “CBC News” i Kanadasë tha se rruga përgjatë bregdetit jugor u mbush me fotografë profesionistë apo amatorë që fotografonin ajsbergun gjigant, që po i afrohej bregut...
 • Një asteroid i madh kalon afër Tokës

  Një asteroid i madh pritet të kalojë afër Tokës sot, në një distancë prej 1.8 milionë kilometrash. Lajmi bëhet i ditur nga shkencëtarët e agjencisë amerikane të gjithësisë, NASA, të cilët thonë se asteroidi nuk do të shkaktojë ndikime në planetin tonë. “REL” thotë se asteroidi, megjthqë dy herë...
 • Kjo foto po çmend internetin, shiheni me vëmendje ka diçka që nuk shkon

  Që nga momenti i postimit në Reddit kjo foto u bë hit në rrjetet sociale. Fotoja mund të duket mjaft normale po kur shihet me vëmendje ka një detaj të pazakontë e konfuz. Të treja vajzat kanë pozuar në mënyrë të natyrshme përpara kameras dhe duken shumë rehat. Nëse...
 • Video/ Filmohet anija aliene në qiell, sulmoi avionin në fluturim

  Pas lajmërimit të fundit zyrtar të NASA-s, planetit tonë i është shtuar një shqetësim jo i vogël. Për vite me radhë ekzistenca e alienëve ka ngjallur kureshtje tek njerëzit por në këtë video e cila duket mjaft e vërtetë. Një anije aliene në formë prizmi është filmuar në qiellin...
 • 9 – vjeçarja zgjohet me gjarpërin 2.5m rreth krahut

  9 – vjeçarja Gabby Pettigrew po flinte në tendën e familjes në ishullin Moreton, Australi, kur u zgjua në mëngjes dhe gjeti të mbërthyer rreth krahut një piton 2.5 metra të gjatë. Zvarraniku kishte hyrë nga një pjesë e çarë e tendës. “Mbaj mend vetëm që u zgjova dhe...
 • NASA: Mund të ekzistojnë alienët në sistemin tonë diellor!

  NASA në konferencën për shtyp të mbajtur sot ka deklaruar se UFO-t janë prezentë në sistemin tonë diellor. Të gjitha kushtet e nevojshme për të suportuar jetën aliene janë gjetur në një tjetër botë të akullt brenda sistemit tonë. Enceladus, një nga hënat që sillet rreth diellit, ka kimikate...
 • Akademiku francez: Shqiptarët, një prej kombeve më të vjetra të botës

  Shqiptarët, një prej kombeve më të vjetër të botës. Në këtë përfundim ka dalë akademiku i njohur francez Maurice Druon, duke studiuar etimologjinë e fjalës Cranaens, emri i parë i Pellazgëve Athinas. Druon ishte nipi i shkrimtarit të madh Joseph Kessel. Ai filloi të shkruante për revista letrare në...
 • “Kur të zë belaja nga gjarpëri…”

  190 dollarë është shuma me të cilën është gjobitur një burrë, pasi e la gjarpërin e tij të lëvizte lirshëm nëpër park. Jerry Kimball mendoi se bëhej fjalë për një shaka kur iu dorëzua gjoba nga kontrolli kafshëve javën e shkuar në Dakotën e Jugut. “Më kërkuan që t’i...
 • Gjendet në frigoriferin e supermarketit gjarpri 4 metra i gjatë

  Një gjarpër 4 metra i gjatë është gjetur në frigoriferin e një supermarketi. Një qytetar nga Johannesburgu ka shkuar në frigoriferin e supermarketit për të marrë një kos, por është përballur me një piton. “Ai ishte një piton katër metra i gjatë dhe ne të gjithë jemi shokuar”, është shprehur...
 • Ja çfarë ka parashikuar për të ardhmen e njerëzimit kjo shenjtore

  Libri “Profecitë katolike” me autor Yves Dupont, publikuar në vitin 1973 është ai që i bashkon profecitë e njerëzve të kishës, me tituj apo thjesht besimtarë, është se shumë ngjarje të parashikuara prej tyre përkojnë me njëra- tjetrën.  Një pjesë prej tyre kanë ndodhur në të kaluarën, kryesisht ato...
 • Foto-Video/ Tuneli i parë në botë për anije

  Norvegjia ka shpallur planin për ndërtimin e tunelit të parë në botë për anije. Tuneli do të jetë rreth 1700 metër i gjatë, 26.5 metër i gjerë, 27 metër i lartë dhe do të kalojë përmes pjesës më të ngushtë në gadishullit Stad në Norvegjinë perëndimore. Ai do u japë...
 • Foto/ Vajza e rritur nga majmunët

  Një vajzë 8-vjeçare u gjet nga policia indiane në një pyll, ku ishte rritur dhe jetonte në një tufë majmunësh. Ajo është pagëzuar me emrin “Mogli”, njësoj si personazhi në përrallën e famshme të Rudyard Kipling, ku një djalë i humbur në xhungël rritet mes ujqerëve. Vajza u pikas...
 • Thesari më i çmuar në botë, me vlerë 66.7 mln euro

  66.7 milionë euro për këtë diamant 59.6 karatësh, me peshë 12 gramë. Njihet si “ylli rozë” dhe konsiderohet si një prej thesareve natyrorë më të çmuar të botës.  Pikërisht ky diamant i rrallë theu rekord botëror për çmimin e shitjes të martën, në shtëpinë e ankandeve Sothebi’s në Hong...
 • Kapet një piton 4.5 metra i gjatë

  Nick Banos dhe Leonardo Sanchez patën një arritje të madhe të shtunën, kur u përballën me një piton 4.5 metra të gjatë dhe 65 kilogramë, e ia dolën që ta nënshtronin zvarranikun gjigant. Ata e dalluan gjarpërin në shkurre pranë një rezervuari dhe u hodhën për ta kapur. “Na...
 • Video/ Doni vërtetë ta dini se çfarë ju bën Coca Cola?

  Eksperimenti që tregon se çfarë ndodh kur Coca Cola mbërrin në stomak është shumë shqetësues për konsumatorët e pijes së ëmbël. Videoja është postuar online nga Molten Science dhe tregon procesin e reaksionit dhe kthimit të Coca Cola-s dhe materialit të ngjashëm me acidin e stomakut në diçka, që në...
1 2 3 57
Publicitet


Emisione