Kategoria : Kuriozitete

 • “Shtëpitë arkivol”

  Shumë qytete dhe metropole botërore po përballen me rritjen e jashtëzakonshme të qirave dhe çmimeve të shtëpive. Qytetarët po ankohen gjithnjë e më shumë edhe në kryeqytetin tonë, Tiranë, për rritjen e çmimeve të shtëpive dhe zvogëlimin gjithnjë e më të madh të dhomave. Por, situata është shumë më...
 • Rishfaqet brenda natës plazhi i zhdukur 33 vite më parë

  Një plazh i zhdukur më shumë se 33 vite më parë është rishfaqur në një ishull irlandez. Rëra në Dooagh, në ishullin Achill u zhduk në vitin 1984 si pasojë e stuhive të fuqishme, duke lënë pas vetëm gurë dhe të çara toke. Por pas një dallge të frikshme...
 • Pamje horrori, luani masakron instruktorin e tij

  Një luan cirku ka ofruar pamje horrori për prindërit dhe fëmijët. Në veri të Francës gjatë një shfaqeje cirku luani ka sulmuar instruktorin e tij. Tashmë instruktori është jashtë rrezikut për jetën pas një operacioni që ka zgjatur 5 orë. Luani nuk është dëbuar nga tenda e cirkut dhe...
 • Cili është i vërteti?

  Thonë shpesh se diku në botë frymon edhe një njeri pothuajse identik me ne. Ky lajm është një provë e kësaj. Reza Parastesh, një student iranian, ka ngjashmëri të jashtëzakonshme me yllin e Barcelonës, Lionel Messi. Një ditë ai mendoi se do të ishte gallatë nëse vishet me bluzën...
 • Vendi ku nuk lejohet hyrja e grave

  Mali i Athosit në Greqi është zona më e madhe në botë ku nuk lejohet hyrja e femrave, e madje as e kafshëve të asaj gjinie. Sipërfaqja prej 335 kilometrash katrorë, mal dhe gadishull në pjesën verilindore të Greqisë, është një qendër e rëndësishme e Murgjërisë së Kishës Ortodokse...
 • Video/ Peshkatari hodhi grepin, “i dolën sytë vendit” kur pa çfarë kishte ngecur

  Një peshkatar britanik hodhi rrjetat në ujërat e gjirit irlandez dhe mbeti i shtangur kur pa se çfarë kishte peshkuar. Ben Bond, 26 vjeç zuri një peshkaqen 680 kg i cili për pak sa nuk i përmbysi varkën. Peshkaqeni i kalonte 2 metra gjatësi dhe është më i madhi...
 • Bëmë baba të të ngjaj! Ja pse kanë hyrë në Librin Guinness

  Byron dhe Emily Schlenker, babë e bijë nga Sirakuza, New York kanë hyrë në librin e rekordeve Guinness pasi janë personat me gjuhën më të gjerë në Tokë. 8.5 cm arrin gjuha e Byron dhe mund të krahasohet me një iPhone 6. Gjerësia e gjuhës së 16-vjeçares Emily arrin...
 • Shkencëtari i njohur jep alarmin: Toka do shfaroset nga një katastrofë e pashmangshme vitet e ardhshme

  Profesori i njohur Stephen Hawkings ka thënë raca njerëzore duhet të largohet nga Toka 100 vitet e ardhshme nëse do të vazhdojë të ekzistojë. Fizikani mendon se Tokës i kanoset një rrezik i pashmangshëm dhe do zhduket nga një katastrofë. Ai ka shtuar se planeti ynë do goditet nga...
 • Gjahtarët vunë kamerën në pyll për të ndjekur kafshët, por mbetën të shokuar nga ajo çfarë kishte filmuar

  Imazhi i një vajzë të vogël fantazmë të filmuar në një pyll të New York-ut ka tmerruar banorët e zonës. Kamera u vendos në pyll nga disa gjahtarë të cilët donin të inspektonin zonën nëse ishte e vlefshme për të nisur gjuetinë. Ata mbetën të shokuar kur panë imazhin...
 • Tradita më e çuditshme fisnore

  Fisi Bodi që jeton në Luginën Omo, në Etiopi, tërheq vëmendjen e botës me traditat shumë të çuditshme që ka.   Djemtë e rinj që zgjidhen nga çdo fshat ushqehen për gjashtë muaj me gjak lope dhe qumësht, në përgatitje për garën që organizohet për festimet e Vitit të...
 • Ky është treni më luksoz në botë, ja sa kushton bileta

  Njihuni me trenin më luksoz të botës, ku një biletë varion nga 2860-10.000 $ amerikanë, por sigurisht që ky çmim është i justifikueshëm. Eksperienca e udhëtimit do të jetë e paharrueshme pasi treni nuk ka ambiente të zakonshme.   Brenda ka vend për 34 pasagjerë kështu që pamja është...
 • Vdes njeriu më i moshuar në botë

  Njeriu më i vjetër në botë, i cili pretendonte të ishte 146-vjeç – ka ndërruar jetë në një fshat në Javan Qendrore, në Indonezi. Sodimedjo, i njohur po ashtu edhe si Mbah Ghoto, kishte lindur në Dhjetor 1870. “BBC” tha se ai pretendonte të ishte njeriu më i vjetër...
 • CIA zbulon dokumentin: Ja njerëzit në botë me fuqi të mbinatyrshme

  Departamenti i CIA-s ka publikuar një dokument në faqen zyrtare duke zbuluar se kinezët janë njerëzit që kanë fuqi të mbinatyrshme. Ky dokument publikohet pas 20 viteve zbulim nga shkencëtarët, të cilët kanë qenë duke studiuar disa njerëz në Kinë të cilët duket se kanë fuqi mbinjerëzore. Mendohet se...
 • Kapet pitoni 40 kg, aq i madh sa kujtuan se ishte krokodil

  Një grua nga Queensland, Australi mbeti e shokuar mesditën e djeshme pasi pa një piton gjigant në pjesën e pasme të shtëpisë së saj. Rini Steenwinkel shkoi menjëherë të shihte ç’kishte ngjarë kur një fqinj e alarmoi se në shtëpinë e saj kishte hyrë një krokodil. Zvarraniku 5 metra...
 • Po lutej nën statujën 300-vjeçare të Jezusit, por kur ngriti sytë lart…

  Ky është momenti kur statuja e Jezusit të kryqëzuar lëvizi kokën gjatë një meshe të së shtunës në një kishë në Jalisco, Meksikë. Dëshmitarët e cilësuan momentin e rrallë si një mrekulli ndërkohë që një nga priftërinjtë thotë se litarët që e mbanin atë ishin liruar. Koka e statujës...
 • Trupi i Jezusit shfaqet mbi qytet nga rrezet e diellit, njerëzit i falen t’i ndihmojë

  Një javë më parë në qytetin e Manizales, Kolumbi është fotografuar një imazh i pazakontë. Banorët e zonës besojnë se imazhi i formuar nga rrezet e diellit në zonën e Caldas, ku mbetën të vdekur 17 persona dhe humbën mijëra të tjerë nga rrëshqitja e tokës e shkaktuar nga...
 • Rrëfehet pas 36 viteve: Më kërcënuan të mos flisja për aktivitetin e UFO-ve mbi bazën e NATO-s!

  Një burrë i quajtur Steve Longero nuk i ka treguar askujt për plot 36 vite atë çfarë pa për 3 net në pyllin “Rendlesham” në Suffolk të Anglisë. Gjatë datave 26-28 Dhjetor 1980 kur ai shërbente në ushtri, rrëfen se pa drita të shndritshme në pyll, që qëndronin pezull...
 • “Raca njerëzore mund të zhduket rreth vitit 2050”

  Sipas një studimi rreth të ardhmes së inteligjencës rtificiale, raca njerëzore mund të zhduket brenda gjeneratës sonë. “The Independent” thotë se Jeff Nesbit, ish-drejtor për marrëdhëniet publike dhe legjislativit në “Fondacionin Kombëtar të Shkencave” dhe autor i më shumë se 24 librave, ka ekzaminuar mundësitë e Inteligjencës Artificiale. Gazeta...
 • Rrufetë hapin “portën e ferrit”

  Pamjet e kësaj peme të djegur nga brenda, pasi u godit nga tri rrufe kanë shkaktuar jo pak debate në internet, ku shumë përdorues debatojnë nëse bëhet fjalë për “një portë drejt dimensioneve të tjera”. Imazhi në fjalë u postua në Twitter. Ai u realizua në veri të Mississippi...
 • Kësaj vajze i rritet mjekra ashtu si burrat, por ja ç’thotë i dashuri i saj për këtë

  Alma Torres, u shpërngul që herët në SHBA dhe pasi postoi disa foto ku dukej dukshëm mjekra e saj me një gjatësi jo normale për një femër, njerëzit në rrjetet sociale filluan ta tallnin. 24-vjeçarja thotë se i dashuri i saj nuk e ka aspak problem këtë gjë dhe...
PublicitetEmisione