Kategoria : Kuriozitete

 • Foto/ Pamje spektakolare të vullkanit Kilauea

  Këta janë imazhet spektakolare të momentit të shpërthimit të vullkanit Kilauea, në Hawaii. Ky është vullkani më aktiv në botë deri më sot dhe ndodhet në ishullin më të madh amerikan të arkipelagut Hauajan. Llava ka nisur të zbresë poshtë malit vullkanik, që në datën 7 Shtator, por pamjet...
 • Çokollata e rrallë ngjyrë rozë

  Shkencëtarët tashmë kanë një lajm të mirë për të gjithë adhuruesit e çokollatës. Kompania e famshme zvicerane Barry Callebaut thotë se përveç asaj me ngjyrë të bardhë dhe të zezë, tashmë kanë krijuar edhe çokollatën me ngjyrë rozë, e cila quhet “rubin”. Sipas ekspertit Angus Kennedy, kjo çokollatë ka...
 • Video/ Piu 7 birra në 10 sekonda

  Një burrë piu shtatë birra në 10 sekonda në një mënyrë të pabesueshme. Boozer, i cili thuhet se është nga Zelanda e Re, është filmuar nga disa shokë, duke  pirë shtatë birra me anë të një shishe të madhe plastike. Ndërkohë që derdhi pak në pjesën e përparme të...
 • “Shenjat e apokalipsit…” fenomenet natyrore ngjallin frikë

  Uragani Irma ka mbërritur në SHBA, pasi goditi ishujt e Karaibeve më herët gjatë kësaj jave. Kjo stuhi e fuqishme sëbashku me uraganin Harvey dhe tërmetin me magnitudë 8.1 që goditi Meksikën, eklipsin diellor, zjarret në Australi e SHBA, sëbashku me kërcënimet për luftë bërthamore, kanë shtuar frikën tek...
 • ‘Zhduket oqeani’, fenomeni i rrallë i shkaktuar nga Irma

  Pamjet e jashtëzakonshme nga Bahamas tregojnë se bregu u tërhoq më shumë se zakonisht, duke bërë që uji të zhdukej nga një sipërfaqe e madhe e plazhit. @Kaydi_K, një përdoruese në Twitter nga Long Island, Bahamas, në një postim shkruajti të premten: “Jam në dyshime momentalisht… kjo është Long...
 • Pas tërmetit të fuqishëm, shfaqen në qiell drita misterioze

  Vetëtima të çuditshme dhe të pashpjegueshme janë parë gjatë tërmetit të fuqishëm që goditi Meksikën. Dritat, që ngjajnë si rrufe, ndriçuan qiellin pasi lëkundjet goditën kryeqytetin meksikan dhe jo vetëm. Tërmeti ishte më i fuqishmi që ka goditur vendin në 100 vjet, duke shkaktuar edhe një paralajmërim për cunami dhe...
 • Vendos të hapë kapakun e makinës së ishte nxehur, por gjen brenda…

  Një shofer është përballur me një ngjarje aspak të bukur, pasi zbuloi një “mik” të paftuar në motorin e makinës së tij. Ngjarja ka ndodhur në Australi dhe i riu ka qenë dukë udhëtuar nga Noosa deri në Queensland. Pasi, bëri rreth 30 km rrugë ai hasi probleme me...
 • Studimi: 1 në 5 drejtorë ekzekutivë është psikopat

  Një studim australian ka zbuluar se rreth një në pesë drejtues ekzekutiv është psikopat, afërsisht e njëjta shkallë si në mesin e të burgosurve. Studimi në të cilin u përfshinë 261 profesionistë të posteve të larta në Shtetet e Bashkuara, zbuloi se 21 për qind kishin karakteristika të tipareve...
 • Video/ I keni parë si zihen gjarpërinjtë për dashurinë e një femre?

  Në një video shihen dy gjarpërinj pitonë, që po ndeshen më njëri tjetrin në verandën e një shtëpie në Uells. Videoja e xhiruar tregon një shembull të një beteje të dy gjarpërinjve meshkuj. Në video ata shihen duke u sulmuar dhe u rrotulluar rreth njëri-tjetrit teksa luftojnë për të...
 • Studimi/ Prindërit u lejojnë celularin fëmijëve që në moshën 3-vjeçare

  Pavarësisht rreziqeve të shumta që lindin kur një fëmije i jepet një celular, një studim i ri ka zbuluar se prindërit i lejojnë fëmijët të përdorin aparatet e tyre që në moshën tre vjeçare. Sipas të dhënave nga një sondazh i Galaxy, më shumë se 10 për qind e...
 • Si të dilni nga makina nëse zhytet në ujë

  Aksidentalisht mund t’i thyeni edhe barrierat e një ure dhe bashkë me makinën që drejtoni të përfundoni në ujëra të thella. E për të shpëtuar nga aty, kyç është reagimi i shpejtë që mund ta bëni, shkruan Tech Insider. Makina që sapo mund të ketë rënë, nuk fundoset menjëherë....
 • Mos e besoni por në këtë restorant mund të paguani me fytyrën tuaj!

  Të paguash për ushqimin tënd në një restorant kinez në Kinë, është kthyer në një gjë shumë normale. Harrojini paratë në dorë, kartat e kreditit apo Smartphone, klientët tani mund të shlyejnë faturën me fytyrën e tyre, falë risisë teknologjike të zbuluar të premten e kaluar. Klientët në këtë...
 • Ky është sekreti i jetëgjatësisë së një 182 – vjeçari

  Është pjesë e Librit të Rekordeve Botërore, pasi konsiderohet se njeriu më i vjetër në botë.  Mahashta Mûrasi, 182 vjeç nga qyteti i Bangalore i Indisë Veriore, jeton i vetëm, pasi edhe një pjesë e mirë e stër nipërve ka ndërruar jetë. Mûrasi ka lindur më 6 janar 1835,...
 • Kush është makina e preferuar e Kim Jong Un

  Ndërkohë që populli i tij mund të ketë nevojë jetike për ushqim, diktatori i Koresë së Veriut Kim Jong Un bën një jetë luksi dhe asgjë nuk i mungon. Hobi i tij janë automjetet. 35-vjeçari ka një koleksion me 100 makina të shtrenjta dhe ka një dobësi për industrinë...
 • Si mund ta dini nëse vërtet ju do i dashuri?

  Keni kohë që jeni përfshirë në takime të shumta dashurie në jetë? Keni kërkuar nëpër internet, keni përjetuar takime të para të çuditshme, lidhje të mbushura me premtime të kota dhe dëshpëruese. Ndërsa tani më në fund e keni gjetur dikë që mendoni se ndoshta mund të jetë i...
 • Video/ Keni parë ndonjëherë se si lind gjarpri?

  Nëse nuk keni parë asnjëherë se si lindin gjarpërinjtë, kjo video tregon gjithçka. Në pamjet që shikoni më poshtë, ky gjarpër lind 6 të vegjël. Video është publikuar nga ‘Reptile Collective’, që rrit gjarpërinj në Amerikë. Kjo video deri tani ka arritur 8.7 milionë klikime. Kujdes, kjo video nuk...
 • Video/ Gjendet një insekt “alien”

  Kjo krijesë e çuditshme i ka hutuar të gjithë, ndërkohë që zvarritej në tokë në një mënyrë të pazakontë dhe rrënqethëse. Huang Meilan ka filmuar insektin misterioz në shkëmbinjtë e Hsinchu në Tajvan. Ajo tha se ajo ishte “e tronditur” nga kacavjerja e çuditshme, pasi nuk kishte parë kurrë...
 • Kjo është e vërteta e fotografive me bikini që shfaqen në Instagram

  Blogerja britanike i ka dhënë një mision vetes për t’i treguar botës se femrat mund të dalin bukur në fotografi me bikini thjesht duke “shtyrë” brenda stomakun e tyre dhe duke qëndruar drejt. 24-vjeçarja Chessie King ka thënë për Mail Online se në të kaluarën i ka bërë fotografitë...
 • Ky është kodi sekret që përdoret në aeroport nëse ka alarm për sigurinë

  Aeroportet janë ndër zonat më të rrepta të kontrollit të sigurisë. Gjatë viteve të fundit, industria e aviacionit është përballur me raste terrorizmi. Kjo ka bërë që të forcohen edhe masat e sigurisë nëpër aeroporte. Stafi ka vendosur disa rregulla të rrepta që duhet të zbatohen nga udhëtarët. Ekziston...
 • Si të dukeni më të gjatë përmes veshjes

  Nëse doni vithe të rrumbullakosura, mund t’i arrini duke u ushtruar, nëse doni gjoks më të madh mund t’i nënshtroheni operacioneve plastike. Por nëse doni këmbë më të gjata, mund të realizoni disa truqe me veshjet tuaja, që ju bëjnë të dukeni më të gjata. Që t’ju lehtësojmë veshjen...
Publicitet
Emisione