Kategoria : Kuriozitete

 • Shkrirja e akujve, qytetet që rrezikojnë të përmbyten

  Një pajisje parashikimi zbulon se cilat qytete do të preken pasi pjesë të ndryshme akullnajash do të shkrihen, thonë shkencëtarët. Ky pajisje sheh rrotullimin e Tokës dhe efektet gravitacionale për të parashikuar se si uji do të “rishpërndahet” globalisht. “Kjo bën të mundur, për çdo qytet, një përfytyrim të...
 • Kafka që mund të ndryshojë historinë

  Një kafkë 260,000 vjeçare mund të rishkruajë historinë e evolucionit të njerëzve. Bëhet fjalë për disa kërkime të reja, të cilat kanë zbuluar se kjo kafkë është e ngjashme me fosilin e paraardhësve tanë, që u gjet 10,000 kilometra larg Marokut në Qershor. Kjo tregon se njerëzit e sotëm...
 • Mysafiri i veçantë

  Klientët në një hotel në Singapor, pothuajse çdo ditë takohen me një imazh të pazakontë, meqë atyre rregullisht u vjen “në vizitë” një ketër Ai ushqehet me frutat e thata nga tavolinat e restoranti dhe kthehet sërish në kopshtin e hotelit. Klientët e rregullt të hotelit në qytetin-shtet në...
 • Gjenden eshtra mbi 1 mijë vjeçare

  Eshtrat njerëzore të varrosura në Kinë, më shumë se njëmijë vjet më parë, pretendohet se i përkasin Budës.   Besimtarët thonë se 2 mijë copa të eshtrave të djegura i përkisnin Siddhartha Gautama, mësimet e të cilit formuan themelet e fesë budiste. Sipas “Daily Mail”, eshtrat e djegura u...
 • Pamje mahnitëse/ Çfarë ndodh brenda një llave vullkanike

  E keni pyetur ndonjëherë veten se çfarë ndodh brenda në llave vullkanike? Erik Storm, nga Kilauea EcoGuides, një grup turne i bazuar në Parkun Kombëtar të Vullkaneve të Hawaii, arriti të humbte kamerën e tij GoPro në një pikë që ngadalë po mbushej me lavë. GoPro-të janë shpalosur si të...
 • Fëmijët e trashëgojnë inteligjencën nga nëna

  Genet e nënës përcaktojnë se sa të zgjuar janë fëmijët, ndërsa ato të babait nuk bëjnë asnjë diferencë. Sipas ekspertëve, gratë kanë më shumë gjasa të transmetojnë genet e inteligjencës tek fëmijët e tyre, sepse ato mbahen në kromozomin X dhe gratë kanë dy prej tyre, ndërsa meshkujt kanë vetëm...
 • Arsyeja përse stilolapsat kanë një vrimë të vogël

  Ka një arsye të rëndësishme pse ekzistojnë vrimat në kapakët e stilolapsave BIC dhe që nuk ka të bëjë me parandalimin e tharjes së bojës. Kompania ka shpjeguar se arsyeja është që të zvogëlojë rriskun e mbytjeve së njerëzve, shkruan The Independent. Vrima është projektuar për të lejuar kalimin...
 • Foto/ Filmohet anija fluturuese mbi bazën ushtarake, dyshimet se janë alienë

  Disa foto tronditëse të filmuara nga një person me pseudonimin “Keith Bradshaw” tregojnë një anije alienësh që qëndron pezull në ajër në një bazë ushtarake në Kaliforni. Ai ka shkrepur fotot në vitin 2007 por është shprehur se ka qenë i frikësuar që t’i publikonte ato më parë. Sipas...
 • Video e pazakontë/ Zemra e gjarprit rreh jashtë trupit të tij

  Një gjarpër ka luftuar me vdekjen për shkak të një plage të rëndë, saqë zemra e tij rrihte jashtë trupit për disa orë. Një veteriner e gjeti atë në rrugë në Australi dhe e mori ta ndihmonte. Sikurse duket në video, zemra e gjarprit rreth mbi lëkurën e tij...
 • Shtëpia juaj është plot me insekte dhe nuk mund të bëni asgjë për këtë

  Ky nuk është një lajm i mirë, por duhet të dini se shtëpia juaj është plot me insekte. Ata ndodhen në bodrumin tuaj, në papafingo dhe kudo. Ata janë duke u zvarritur përgjatë pllakave të dyshemesë suaj dhe dritareve. E kanë kthyer bufenë e kuzhinës suaj në një ekosistem...
 • Jeta në Mars, mikroorganizmat mund të mbijetojnë me miliona vite

  Nëse në Mars ka forma elementare të jetës nën dy metra thellësi, ato arrijnë të mbijetojnë 3 milionë vjet. Ky është rezultati i një eksperimenti gjatë të cilit janë krijuar kushtet e njëjta me ato të planetit të kuq nga një grup biologësh rusë. Kushtet e ashpra atmosferike të...
 • Çfarë duhet të bëni që të filloni ditën e punës mirë

  Momentet e para të mëngjesit janë shumë të rëndësishme në mënyrë që të keni rezultate të mira në punë. Kështu që është shumë e nevojshme që të keni një rutinë e cila do t’iu ndihmojë të nisni rrugën tuaj drejt suksesit. Ekspertët shpjegojnë se është shumë e rëndësishme që të...
 • Kapet një peshkaqen që i përket epokës së dinozaurëve

  Disa kërkues, të cilët po punonin në një projekt në brigjet e Portugalisë janë befasuar këtë javë, kur kanë kapur një peshkaqen që i përket parahistorisë. Krijesa e çuditshme njihet si ‘peshkaqeni i frikshëm’. Ai daton që prej 80 milionë vite më parë dhe është një nga speciet më...
 • Video/ ‘Po na pushtojnë alientët’, panik mes banorëve

  Disa banorë të një fshati në Ukrainë u frikësuan për një pushtim alienësh, kur disa drita të çuditshme u shfaqën në qiell. Dritat e ndritshme ngritën dyshime për praninë e UFO-ve tek banorët në fshatin Novogradovka, në jug-perëndim të Odessa-s. Shtatë drita u shfaqën në qiell duke qëndruar në një formacion,...
 • Delet “mund të njohin fytyrat njerëzore”

  Studiuesit e Universitetit të Kembrixhit  kanë trajtuar delet për të identifikuar fytyrat e aktorëve Jake Gyllenhaal dhe Emma Watson, ish-Presidentit të SHBA Barak Obama dhe spikeren e lajmeve të BBC Fiona Bruce. Pas trajnimit, delet ishin në gjendje të zgjidhnin fotot e fytyrave të njohura në shumicën e provave....
 • Njerëzit e zgjuar e kanë më të vështirë të marrin patentën

  Sipas studimeve më të reja, njerëzit që kanë një diplomë ose një kualifikim pasuniversitar kanë më shumë gjasa të të dështojnë në kalimin e testeve për lejen e drejtimit të automjetit se sa personat që janë të pa diplomuar, shkruan The Independent. Disa sigurues britanikë kanë kryer analizën e 1,564...
 • Paralajmërimi i shkencëtarit: Toka do të kthehet në ‘top zjarri’

  Stephen Hawking, një ndër shkencëtarët më të njohur në botë, ka paralajmëruar se njerëzit do të shkatërrojë botën, duke e kthyer në një ‘top të zjarri’ brenda 600 viteve të ardhshme. Fizikanti i njohur beson se rritja e popullsisë dhe kërkesat gjithnjë në rritje për energji do ta çojnë...
 • Pse avionët nuk mund të fluturojnë mbi trekëndeshin e Bermudës?

  Imagjinata njerëzore ka tendencë mbingarkohet kur përballet me prova të qarta të forcave të natyrës, dhe pa shpjegime konkrete në lidhje me ekzistencën e këtyre forcave, si për shembull trekëndëshi famëkeq i Bermudës. Ajo që qëndron në zemër të “misterit” janë konvergjencat e fenomeneve të shumëfishta natyrore që kanë...
 • Misteri i “Vrimës Blu”

  Ato janë përshkruar fillimisht nga gjeologët, por kanë qenë disa zhytës që patën mundësinë të ekplorojnë një vrimë misterioze në një nga sistemet më të mëdha të koraleve në botë. “Vrima Blu” ndodhet 200 kilometra larg një ishulli në verilindje të Australisë. Edhe pse dihet akoma shumë pak për...
 • Vendi ku nuk bie shi prej 2 milion vjetësh

  Vendi që bie më pak shi nuk është shkretëtira Mund të jetë e mbuluar me akull, por Antarktika është vendi ku bie më pak shi. Madje vendi më i thatë në botë ndodhet aty dhe quhet ‘Lugina e Thatë’, ku shkencëtarët mendojnë se nuk ka rënë shi për afërsisht...


Emisione