Kategoria : Kuriozitete

 • Video/Në valixhe drejt Zvicrës…

  Një emigrant nga Eritrea është pikasur duke udhëtuar fshehurazi në një valixhe, pasi kishte terrorizuar pasagjerët e trenit të nisur nga Milano në drejtim të Zvicrës. Udhëtarët që kishin dëgjuar rënkimet që vinin nga brenda valixhes, të frikësuar kanë lajmëruar autoritetet e kontrollit. Në videon e pabesueshme fillimisht duket...
 • Video/Hipopotami i guximshëm mbron nënën nga luani

  Ky është momenti i pabesueshëm kur ky hipopotam i vogël rrezikon jetën për të shpëtuar atë të nënës e tij, e cila rrezikohet nga sulmi i një luani, i cili ka vendosur se ajo do të jetë darka e tij. Në video shfaqet moment se si i vogli, bën...
 • Taksisti kthen mbrapsht 187 mijë dollarë të harruar në makinë

    Nëse ju do të gjenit 187 mijë dollarë çfarë do të bënit? Ndoshta jo të gjithë gjestin e një shoferi taksie në qytetin e Bostonit, SHBA, i cili i ktheu ato në polici. Raymond Maccausland,  72-vjeçar i gjeti paratë në një çantë të lënë në sedijen e pasme...
 • Trishtohet Argjentina për ariun që tërhoqi vëmendjen e botës

  Ariu i vetëm Polar në kopshtin zoologjik të “Mendoza” në Argjentinë, ka ngordhur në moshën 30-vjeçare ditën e djeshme. Ariu i quajtur Arturo, erdhi në vëmendjen e botës dy vjet më parë, kur mijëra njerëz nënshkruan një peticion duke kërkuar transferimin e tij në një klimë më të ftohtë,...
 • Video/Jeton 25 vite në një shpellë, nuk do ta besoni çfarë ka realizuar

  Një artist mund të gjejë frymëzimin kudo. Ky është rasti konkret, ndoshta më i veçanti ndër vite. Një njeri ka kaluar 25 vite në një shpellë, i izoluar krejtësisht nga bota. Por ajo çfarë Ra Paulette ka realizuar brenda saj do t’ju mahnisë. Brenda kësaj shpelle në shkretëtirën e Veriut të...
 • Video/Burri “martohet” me telefonin e tij

  “Ju deklaroj burrë dhe iPhone”… Kjo duhet të ketë qenë fraza e deklaruar në Las Vegas, qytetin i famshëm amerikan për martesat e shpejta dhe të çuditshme. Protagonist i historisë është Aaron Chervenak, nga Los Angeles, i cili ka udhëtuar drejt qytetit të mëkatit për t’i premtuar besnikëri iPhone-it...
 • Mund ta dalloni zogun në këtë foto?

  Me nisjen e sezonit të gjuetisë këto disa lloje zogjsh në Malet e Skocisë, përdorin një mënyrë shumë të veçantë mbrojteje. Ata kamuflohen me shkëmbinjtë, duke u bërë thuajse të padukshëm. Foto e mësipërme është realizaur nga Laurence Debailleul, një turiste nga Begjika, i cila i ka bërë shkrepjet...
 • Foto/Kjo është vogëlushja që “sfidon” Kim Kardashian

  Këto janë padyshim fotot më të veçanta dhe më të komentuara në Instagram. Për disa arsye të çuditshme, prindërit kanë postuar fotot e vogëlushes së tyre, te cilat tregojnë fundshpinën e saj të mbuluar me një pjeshkë. Fotot tregojnë vogëlushen e zhveshur, fundshpina e të cilës mbulohet nga një pjeshkë, në pozicione të ndryshme....
 • Foto/ Delfinët “vjedhin” shfaqjen e serfistëve

  Karen O’dell është fotografi që ka kapur një seri fotografish të mahnitshme. Ai ka fotografuar disa serfistë të cilët janë mahnitur nga delfinët , që janë afruar pranë tyre duke kërcyer lart nga uji për rreth disa minuta. Nëna e tre fëmijëve e cila po qëndronte në breg të detit...
 • Video/Iluzioni optik që po çmend internetin

  Një video e postuar së fundmi në internet, tregon një iluzion optik, i cili po shpërndahet në mënyrë virale dhe po “çmend” përdoruesit e rrjetit. Video tregon se përpara pasqyrës vendoset një objekt plastik me forma katrore. Por, ajo që e bën të pabesueshme këtë video është se si...
 • Video/Martohet me 4 gra brenda ditës

  Një 28-vjeçar nga Kuvajti ka vendosur që në njëjtën ceremoni dasme, të martohet me 4 gra. Martesat me disa bashkëshorte janë një femonen jo i rrallë në këtë vend, por duket se sheiku nga Kuvjati e ka tepruar paska me ekstravagancën e tij. Shtypi arab shkruan e arsyeja se...
 • Video/A është kjo prova që fantazmat ekzistojnë?

  Nuk ka nevojë për panik, por mesa duket fantazmat ekzistojnë dhe mund të lëvizin edhe objekte. Nëse nuk e besoni, shihni videon më lart. Në të shfaqet një ‘fantazmë’ që lëviz një arush prej pelushi. Klipi u regjistrua nga kamera infra – red, që dyshohet se ishte vendosur në...
 • Zakonet e presidentëve amerikanë

  Rahm Emanuel, ish – shefi i Kabinetit të Shtëpisë së Bardhë, sot Kryetar i Bashkisë së Çikagos, ka treguar për “New York Times” si janë mbrëmjet për presidentët amerikanë. Pavarësisht se është në fund të mandatit dhe tashmë e pret një jetë prej rrëfimtari, Barak Obama nuk heq dorë...
 • “Vrasësi i padukshëm”, përgjegjës për tragjeditë ajrore?

  Grimcat mikroskopike prej akulli, që nuk mund të kapen nga sensorët, mund të jenë shkaktare të aksidenteve ajrore, që i kanë marrë jetën me qindra personave. Këto grimca mund të jenë përgjëgjëse për sabotimin e avionëve që fluturojnë mbi 10 mijë kilometra lartësi, ku në të shkuarën besohej se dhe...
 • Video/ E frikshme! Bën tatuazh, por… (Kujdes pamje të forta)

  Tatuazhet janë në trend. Por kujdes! Mund të jenë shumë të rrezikshëm për ju… Kjo video tregon se si një burri meksikan i është infektuar tatuazhi. Video është vërtet e rëndë, ndërsa një burrë tjetër me një prerëse thonjsh nxjerr nga plaga disa fije cist-i. Videoja e tmerrshme është...
 • Foto mahnitëse të botës nënujore në Mesdhe

  Këto foto, të anijeve në fund të detit, do t’ju lenë pa fjalë. Një grup aventurierësh u zhytën mbi 29 metra nën ujë, në thellësitë e detit Mesdhe, për të eksploruar atë çka ka mbetur nga këto anije. Imazhet u realizuan nga fotografi i botës nënujore Wojciech Podhorski, nga...
 • Priste binjakë, por kur lindi dolën…

  Një grua, e cila mendonte se priste binjakë, u shokua kur vajti për të lindur dhe dolën pesënjakë. Oksana Kobeletska nga Ukraina, solli në jetë 3 djem dhe 2 vajza, me anë të ndërhyrjes cesariane. Ajo dhe bashkëshorti i saj, që kanë edhe një vajzë 3 – vjeç, pavarësisht...
 • Ambasadat, fotot e rralla të fëmijëve shqiptarë

  2 Korriku përkon me një ngjarje të rëndësishme në Shqipëri, pikërisht me atë që në historinë e pas viteve ’90, do të njihej si dita e ambasadave. Kastriot Dervishi, ish-drejtori i arkivit të Ministrisë së Brendshme, ka pasuar në 26 vjetorin e kësaj datë, foto e fëmijëve shqiptar të...
 • “Hulku” iranian firmos për të luftuar në Siri

  Njeriu që u bë i njohur në rrjetet sociale të gjithë botës si “Hulku” iranian, ka vendosur që të regjisrohet si vullnetar për të luftuar në Siri. Sipas BBC, Sajad Gharibi që peshon rreth 152.5 kilogramë, ka përgënjeshtuar shumë zëra që e lidhin atë me Shtetin Islamik. 24-vjeçari është...
 • Çfarë ndodh pas vdekjes? Ata që i mbijetuan tregojnë eksperiencat e tyre

  Një ndër pyetjet që askush nuk i di përgjigjen është se çfarë vjen pas vdekjes… Qeniet njërëzore kanë qenë kureshtare për vdekjen prej miliona vitesh, duke krijuar rituale, imagjinata dhe teori të ndryshme për atë që ndodh pas largimit nga kjo jetë, në mënyrë që t’i japin kuptim. Kjo...
Emisione