Kategoria : Kuriozitete

 • Medalje e artë për qenin hero, që u plagos në Irak

  Lucca, është një pastor gjerman i mrekullueshëm, 12 vjeçar, që për 6 vite ka qënë një “gjahtar bombash” në marinën e SHBA-ve, në luftën në Irak dhe Afganistan. E stërvitur të nuhasë municione dhe eksplozivë, në jo pak raste ajo i shpëtuar jetën ushtarëve amerikanë, në misione me rrezikshmëri...
 • Toyota sjell makinën e rrallë prej druri

  Ajo është një ndër makinat më të rralla, që ka debutuar gjatë këtij muaji në panairin “Milan Design Week”, në Itali. Quhet “Setsuna” dhe është një automobil me dy vende, i konceptuar jo të zgjasë jo për 5, apo 50 vite, por për gjenerata të tëra. Makina e ndërtuar tërësisht...
 • Gjyshja 55 – vjeçare lind trinjakë

  Një 55 – vjeçare është konsideruar si nëna më e vjetër në Britani, pasi ka lindur trinjakë me anë të fekondimit artificial. Sharon Cutts, nga Bostoni i Lincolnshire , lindi Mason, Ryan dhe Lilyn më 21 Mars me të dashurin e saj 40 – vjeçar, Stuart Reynolds. Nëna e...
 • Si ishte, si është!

  Një 25 – vjeçare nga Missisippi, e cila peshonte 321 kg, ka humbur 83 kg, pas një ndërhyrje kirurgjikale në stomakun e saj. Christina Phillips edhe pas ndryshimit drastik të saj, pranon megjithatë se është ende duke luftuar aspektet emocionale të humbjes në peshë. “Unë kam humbur shumë peshë...
 • Foto/ Ish-ushtari kthen furgonin në shtëpi

  Ish-ushtari Jamie Waddington harxhonte rreth 800 paund në muaj për të paguar qeranë e shtëpisë.  Kështu ai vendosi të shëndrrojë furgonin e ndryshkur në shtëpinë e tij të re. Pas një punë tre mujore për ndërtimin e “shtëpisë” së tij të re, rezultati ishte fantastik. Megjithëse hapësira brenda furgonit është...
 • Papa Françesku takon vajzën që do të humbasë shikimin dhe dëgjimin

  Papa Françesku ka takuar Lizzy Myers, një vajzë 6 – vjeçare, e cila është e destinuar që të humbasë shikimin dhe dëgjimin, si pasojë e një sëmundje të rrallë gjenetike. Vetë Papa i është afruar Lizzy (Elisabeth) Myers dhe i ka vënë dorën mbi sy dhe ka shkëmbyer me...
 • Foto/ Vritet krokodili 5 metra i gjatë

  Ata ishin në hall prej kohësh, pasi “grabitqari” hante lopët e tyre. Bëhet fjalë për një krokodil, rreth 5 metra të gjatë, që është vrarë në Okeechobee, Florida, të SHBA-ve. Kanë qenë pronarët e fermës, “OutWest” ata që janë hakmarrë me grabitqarin, i cili peshonte 363 kg. “Ne zbuluam mbetjet...
 • Kriminelët më “budallenj” në botë

  Dy persona nga Skegness, Lincolnshire, të cilët fotografuan veten teksa vidhnin miliona paundë nga makinat e lojërave të fatit, u dënuan me burg nga një gjykatë në Britani. Por ata nuk janë kriminët e vetëm që kanë përfunduar në prangat e policisë për shkak të “budallallëkut”. Rastet e mëposhtme, të...
 • Foto prekëse e djalit në lot, i gjunjëzuar mbi trupin e të atit hero

  Foto e një djali të gjunjëzuar mbi trupin e të atit, i cili sapo ishte vrarë duke kryer një akt heroik, por bën xhiron e botës. Anthony Dellegrazie, është djali nga Brooklyn, SHBA, i cili qëndron në lot mbi trupin e të atit, Phil Dellegrazie, që u shtyp me...
 • Britanikja 102-vjeçare, lë skitë pas 80 vitesh në pistë

  Hilda Jamieson, 102 vjeç, është britanikja më e vjetër në sportin e skive. Gruaja pas thuajse 80 vitesh mbi pistën, është detyruar ta braktisë atë si pasojë e një problemi të rëndë me syrin e saj të majtë. Hilda dhe bashkëshorti i saj, janë pionierët e këtij sporti në...
 • Video/ “Spiderman -ët” me çantat me drogë, zbresin murin në kufirin amerikan

  Gazetarja meksikane Carolina Rocha, e ka regjistruar në 16 Mars disa pamje jo të zakonshme. Pamjet filmike tregojnë dy të rinj shpërndarës droge, të veshur me të zeza që janë të quajtur ndryshe dhe “Spiderman-ët” meksikan, që arrijnë të zbresin muri më i kontrrolluar në botë, ai që ndan...
 • 166 km not vetëm me një këmbë, italiani në kërkim të rekordit

  Nga Kuba në Key West, rreth 166 km të mundimshme për 60 orë not pa pushim, vetëm me një këmbë. Ky është rekordi që synon të arrijë një 52-vjeçar italian, Salvatore Cimmino. Në këtë sipërmarrje të tij është angazhuar dhe Kampusi Biomjekësor i Romës, i cila do të kontribojë...
 • Video/Si mund të zbuloni nëse mirkovala juaj ka rrjedhje rrezatimi?

  Përdorimi i tyre në kuzhinë është gjithmonë e më i shpeshtë, por të shumtë janë ata që e lidhin përdorimin e mikrovalës me rrezatimin e “rrezikshëm”, që kjo e fundit përçon. Një video e publikur së fundmi në YouTube tregon një mënyrë shumë të thjeshtë se si mund të...
 • Priste fëmijën e saj të parë, gruaja lind pesënjakë

  Një grua në Indi ka shkuar në spital për të lindur fëmijën e saj të parë, por për habi të të gjithëve ka lindur pesënjakë. Manita Singh, ka shkuar në spital pavarësisht se ishte 26-javëshe shtatëzënë, sepse i kishin filluar dhimbjet e lindjes. 25-vjeçarja, e cila nuk kishte bërë...
 • Makina e Mbretëreshës del në shitje për 200.000 paund

  Makina e mbretëreshës Elizabeta II  ka dalë në shitje për 200 mijë dollarë, në tregun e makinave të përdorura. Makina Bently  e viti 2012 ka bërë rreth 6000 milje dhe është përdorur për dy vitë nga mbretëresha. Është një makinë antiplumb e përbërë nga sedilje lëkure, ka sensorë  të...
 • Qentë e adhurueshëm që krijohen nga përzierja e racave

  Mania për përzierjen e racave të qenëve po bëhet më popullore se kurrë. Çiftëzime mes qenëve të racave të ndryshme kanë nxjerrë krijesa të mrekullueshme.Labradorë, Chiuaua, Bulldogë, Haski dhe një sërë racash qensh, nga kombinimi mes të cilëve janë krijuar qen të shartuar, të cilët po marrin vëmendje në...
 • Video/Fëmijët ndihmojnë policinë për të kapur grabitësit

  Disa të rinj gjetën një mënyrë tepër inteligjente për të ndihmuar policinë që të kapute dy hajdutë. Në një video të postuar në internet, shfaqen një grup fëmijësh që formojnë një shigjetë për t’i dhënë policisë drejtimin nga ku ishin arratisur dy grabitësit, që falë tyre u kapën shumë pak...
 • Foto mahnitëse të realizuara nën ujë

    “Underwaterphotography.com”,  ka shpallur fituesit për fotografitë më të mira nënujore. Çmimi i madh për këtë vit iu dha fotografit me rezymenë më të qëndrueshme dhe më të plotë, zhytësit britanik, 46 – vjeçarit, Terry Steely. Tridhjetë e shtatë nga 165 punët e tij janë përzgjedhur. Britanikët e tjerë...
 • E mbani mend 2 –vjeçarin e braktisur nga familja? Shikoni si duket ai sot!

  Në fillim të këtij viti, punonjësja sociale Anja Ringgren Loven, shpërndau një fotografi të sajën duke i dhënë ujë një fëmije të braktisur. 2 – vjeçar i quajtur Hope, ka qenë i braktisur nga familja e tij pranë Uyo, në jug të Nigerisë. Ai u gjet më 30 Janar, i...
 • Fotografja krijon kryevepra me fotot e vogëlushëve

  Fotografja profesioniste Lindsay Walden u është përkushtuar fotografive të fëmijëve që prej vitit 2010. Kohët e fundit ajo ka zbuluar procesin e të fotografuarit të sapolindurit duke e përzier fotografinë me artet e bukura. Ideja i erdhi pas një udhëtimi të fundit në një muze arti. “Pasi e mendova...
Publicitet

Emisione