Kategoria : Kuzhine

 • Ravioli me patate në krem djathi (Video)

  Përbërësit: 500 gr patate 100 gr parmigiano 100 gr panna për kuzhinë 50 gr djath i tymosur 20 gr domate të thara 2 vezë kripë vaj Përgatitja: Fillimisht qërojmë patatet dhe i vendosim në një tenxhere që të ziejnë. Grijmë domatet e thara bashkë me gjethet e borzilokut, majdanozit,...
 • Penne me fruta deti furre (Video)

  Përbërësit: 200 gr kallamarë 100 gr penne 100 gr midhje 70 gr karkalec 50 gr domate qershi 30 gr ullinj 20 gr majdanoz 20 gr borzilok 20 gr capperi kripë vaj ulliri Përgatitja: Vendosim një tenxhere me ujë që të ngrohet dhe në të hedhim 1 tabletë pule, pasi...
 • Patëllxhanë të mbushur (Video)

  Përbërësit: 600 gr patëllxhanë 2 thelpinj hudhër 10 gjethe borzilok 1 kokërr qepë 300 gr mish derri i grirë 60 gr bukë qumështi 50 gr mozzarela 50 gr parmixhano 2 domate 1 gotë verë të bardhë Përgatitja: Në një tenxhere skuqim qepën e grirë imët dhe pak hudhër. Në...
 • Kanderli me speek (Video)

  Përbërësit: 2 baget 2 presh 1 litër qumësht 50 gr parmixhano 50 gr gjalp 50 gr speek 2 qepë të njoma 100 gr pomodorini sherebelë borzilok Përgatitja: Fillimisht presim bukën në kubikë, i grijmë pak hudhër, pak vaj ulliri, kripë dhe piper dhe e fusim në furrë për ta...
 • Makarona me pjesë kungulli (Video)

  Përbërësit: 1 kg kungull jeshil 125 gr vaj ekstra të virgjër 50gr pistakjo 70 gr parmixhano 20 gr borzilok 1 pako rikota 50 gr arra 1 pako mezzi paccheri Përgatitja: Në një tenxhere me ujë të ngrohtë hedhim dy galeta viçi dhe e lemë të ngrohet. Në mikser vendosim...
 • Fileto merluci me krem misri (Video)

  Përbërësit: 2 merluc 300 gr miell misri 200 gr pomodorini 1 thelp hudhër 1 qepë 1 limon 1 gjethe dafine Pak selino Pak majdanoz Përgatitja: Në një tenxhere vendosim ujin të ngrohet dhe në të shtojmë piper dhe pak vaj ulliri. Filetot e merlucit i marinojmë me kripë, piper...
 • Qofte karkaleci (Video)

  Përbërësit: 300 gr karkaleca 100 gr bukë e grirë 40 gr borzilok 40 gr majdanoz 30 gr gjalp 3 vezë 1 gotë qumësht Përgatitja: Në një tenxhere skuqim karkalecat e grirë imët me vaj ulliri, trumzë dhe i shuajmë me konjak. Në to shtojmë edhe kripë dhe piper. Pasi...
 • Krem karamel me bajame (Video)

  Përbërësit: 450 gr qumësht 150 gr pana 80 gr sheqer 4 vezë 1 të bardhë veze 1 shkop vanilje Për karamelin: 150 gr sheqer 60 gr ujë 30 gr bajame me feta Përgatitja: Fillimisht ngrohim qumështin me shkopin e vaniljes. Në një tas hedhim vezët dhe sheqerin dhe me...
 • Quiche me gështenja (Video)

  Përbërësit: 300 gr gështenja 100 gr pana 5 gr parmigiano 50 gr pomodorini 4 vezë 2 karota 1 petë sfoliat 1 qepë 1 presh 1 brokoli borzilok Përgatitja: Fillimisht presim gështenjat dhe i pjekim për pak minuta. Në një tigan me pak vaj ulliri skuqim fillimisht qepën bashkë me...
 • Mini strudel molle (Video)

  Përbërësit: 500 gr mollë 60 gr sheqer 60 gr bukë e grirë 50 gr gjalp 50 gr rrush i thatë 50 gr bajame 2 limona 1 petë sfoliat 1 vezë Përgatitja: Fillimisht pastrojmë mollët dhe i bëjmë me limon që të mos nxihen, në to shtojmë kanellë dhe sheqer...
 • Krepa me salmon (Video)

  Përbërësit për krepin: 300 gr qumësht 150 gr miell 40 gr vaj kikiriku 2 vezë Përbërësit për mushjen: 100 gr djath danez 1 fetë salmon 1 presh 1 pako djath kaçkavall i grirë 1 sallatë kaçurele Përgatitja: Fillimisht përgatisim brumin. Në një tas hedhim dy vezë, kripë, piper dhe...
 • Karkaleca me kadaif (Video)

  Përbërësit: 300 gr kadaif 200 gr karkaleca pa pastruar 200 gr pisele të grira 2 lime 2 kokra vezë 1 top radichio belg bizele mente pak xhinxher spec djegës i freskët Përgatitja: Në një tenxhere vendosim bizelet të ziejnë. Ndërkohë marrim dy të bardha veze, i shtojmë kripë dhe...
 • Kordon blu me martadella (Video)

  Përbërësit: 200 gr fileto derri 70 gr mozzarella 50 gr proshutë mortadell 2 kunguj jeshilë 1 domate lule kungulli selino kripë piper Përgatitja: Fillimisht në një mikser bëjmë krem djathin mozzarella, proshutën mortadell, lulet e kungullit dhe bashkë me to kripë dhe piper. Mishin e shtypim derisa të bëhet...
 • Krem misri me brusketë (Video)

  Përbërësit: 100 gr karotë 1 vazo misër 1 presh 1 hudhër 1 patate 1 domate 1 bukë baguette 1 qepë e kuqe Përgatitja: Fillimisht në një tenxhere me ujë të ngrohtë, shtojmë një tabletë pule. Në një tjetër tenxhere hedhim vaj ulliri dhe skuqim qepët, hudhrën dhe patatet. Në...
 • Fileto viçi me petë byreku (Video)

  Përbërësit: 500 gr patate 200 gr fileto viçi 200 gr kërpudha 50 gr mustardë 50 gr proshutë krudo rozmarinë sherebelë trumzë Përgatitja: Në një tenxhere vemë patatet të ziejnë. Ndërkohë në një tas bëjmë gati brumin për petë, hedhim fillimisht miellin, i shtojmë pak kripë, vaj ulliri dhe ujë...
 • Cheesecake me mare (Video)

  Përbërësit: 500 gr biskota 500 gr riccota ose gjizë pa kripë 500 gr pana për ëmbëlsirë 500 gr mare 10 fleta xhelatinë 1 limon gjalp Përgatitja: Fillimisht vendosim xhelatinën që të shkrihet në ujë të ftohtë për 5-6 minuta. Më pas shtypim biskotat dhe shkrijmë gjalpin të cilat më...
 • Liker shege (Video)

  Përbërësit: 500 gr shegë 500 ml alkool 375 gr sheqer 4 shegë të mëdha të kuqe 3 limonë 1 shkop kanelle karafil Përgatitja: Fillimisht presim shegët dhe nxjerrim prej tyre të gjitha kokrrat. Në një tenxhere vendosim ujin dhe në të shtojmë sheqerin karafilin, kanellën, dhe lëkurën e limonit...
 • Peshk koc me salcë patëllxhani dhe qiqra (Video)

  Përbërësit: 1 koc i freskët 3 patëllxhanë 1 vazo qiqra 3 kunguj jeshilë 2 domate borzilok Përgatitja: Fillimisht në një tenxhere me vaj ulliri skuqen qepët, patëllxhanët dhe borziloku për përgatitjen e kremit. Më pas shtojmë një tabletë pule për shije dhe ujë që të ziejnë bashkë. Pasi ziejnë...
 • Biskotë e mbushur me krem kosi dhe kivi (Video)

  Përbërësit për brumun e biskotës: 250 gr miell 125 gr gjalp 100 gr sheqer 50 gr lajthi 20 gr kakao 1 vezë 1 limon Përbërësit për kremin: 200 gr pana e ëmbël 100 gr kos 50 gr çokollatë 4 kivi esencë valilje Përgatitja: Në një tas bëjmë bashkë miellin,...
 • Si të përgatisni qofte me perime dhe majonezë (Video)

  Ana ishte një tjetër konkurente që mori pjesë sot në “Sfida e Gatimit” në Tv Klan. Ajo kishte zgjedhur të përgatisë qofte me perime të cilat i shoqëroi me majnezë të freskët të cilën po ashtu e përgatitën gjatë emisionit. Në bashkëpunim me Alfion, Ana ia doli të realizojë...
1 2 3 13
Emisione