Kategoria : Kuzhine

 • Mish qengji me shegë dhe oriz

  Përbërësit: 1 kg mish pa kocka 1 qepë e grirë imët 1 spec i kuq 1 gotë verë e kuqe ½ filxhan vaj ulliri Kripë Piper 1 shegë 250gr oriz 150gr bajame 3 lugë gjalpë lugë majdanoz i grirë Përgatitja: Marrim mishin e qengjit dhe e vendosin në një tigan,...
 • Mish qengji me kërpudha dhe pomodorini

  Përbërësit: Gjysmë kg mish qengji 500gr. kërpudha 20 kokrra pomodorini 3 thelpinj hudhra, të grira hollë 1 filxhan kafe më vaj ulliri 1 limon 1 gotë verë e bardhë Kripë Piper Përgatitja: Ndezim furrën në 200 gradë dhe më pas nisim nga përgatitja. Marrim një tigan dhe hedhim vajin...
 • Oriz japonez me proshutë dhe perime

  Përbërësit: 3 vezë 3 feta proshutë e tymosur 1 filxhan bizele  3 lugë lugë salcë                                                                ½ lugë sheqer 1 lugë vaj luledielli 3 qepë të grira 500 gr oriz japonez piper Përgatitja: Marrim vezët dhe i hedhim në një tas, ku shtojmë salcën, sheqerin dhe piperin. Më pas...
 • Supë me presh, patate dhe mollë jeshile

  Përbërësit: 2 patate të mëdha të prera në kubikë 1 presh, i prerë hollë 1 qepë e grirë 1 mollë jeshile e prerë në kubikë ½ filxhan verë e bardhë 3 lugë. vaj ulliri + 1 lugë gjalpë 3-4 feta proshutë majdanoz i grirë kripë Përgatitja: Marrim një tigan...
 • Brinjë qengji me rozmarinë

  Përbërësit: 2 pjesë nga brinjët e qengjit 4 lugë rozmarinë të freskët, e grirë 100 gr mustardë 5-6 hudhëra të grira piper  vaj ulliri 1 kg patate të freskëta 2 qepë të grira 1 limoni i shtrydhur 120 ml verë e bardhë Përgatitja: Ndezim paraprakisht furrën në 200 °...
 • Salcë me patëllxhan dhe kos

  Përbërësit: 1 kg palltëxhanë 1 kg kos i trashë 3 lugë salcë kosi 5 thelpinj hudhra Spec djegës, 1 lugë uthull Vaj ulliri Kripë Përgatitja: Marrim palltëxhanët dhe pasi i kemi larë, i pjekim në furrë ose në zgarë. Pasi të jenë pjekur i pastrojmë lëkurën dhe i grijmë...
 • Recetë/ Fasule në furrë

  Përbërësit: – 1 kg fasule – 1 kg qepë – 5-6 speca të pjekur – 100-150 gr proshutë – 1 filxhan vaj – Piper, kripë – Gjethe dafine Përgatitja: -I vëmë fasulet të ziejnë në ujë të bollshëm dhe më pas i kullojmë. -Pasi u hedhim kripë i shtojmë piperin e zi, gjethet...
 • Makarona me salçiçe dhe salcë

  Përbërësit: 1 pako makarona të gjata, ose makarona të tjera 500 gr saliçiçe 1 qepë të madhe, e grirë ½ filxhan verë e bardhë 400gr. domate  të grira 1/2 filxhan kafeje me vaj ulliri 5 lugë majdanoz të grirë kripë, piper Përgatitja Në fillim presim salçicet në kubikë të...
 • Menyja e Vitit të Ri që s’duhet të mungojë në asnjë tavolinë shqiptare

  Darka e Vitit të Ri në vendin tonë është një nga ato festa e cila mbledh pranë tryezës të gjithë familjen, pavarësisht nga besimi fetar i tyre. Gjyshet tona dhe më pas nënat, gatuanin një ditë të tërë për të ngrënë 3 apo 4 ditë radhazi. Më poshtë po...
 • Mish derri me patate në furrë

  Përbërësit: 2 kg fileto mishi derri 3 kokrra hudhra 2 limona të shtrydhur 1 portokall të shtrydhur  gjalpë 5 lugë. lugë mustardë 1 filxhan verë e bardhë 2  patate ½ filxhan vaj ulliri rigon, kripë, piper   Përgatitja: Si fillim hapim furrën dhe e vendosim në 190 gradë. Më...
 • Video/ Makarona me kimë

  Përbërësit: 3 thelpinj hudhër të qëruar 1 tufë selino 1 karotë 1 qepë e vogël Disa gjethe dafine 2 lugë vaj ulliri Gjysmë kg mish i grirë 2 lugë salcë domateje Kripë, piper i zi dhe i kuq, borzilok Domate të prera në copa dhe të shtypura Makarona penne...
 • Video/ Supë me perime

  Përbërësit: 3 tasa të vegjël të mbushur me brokoli 2 tasa me lëng pule 1 tas me 2 lloje djathërash 1 tas karota të freskëta 1 qepë e madhe 2 thelpinj hudhër 1 tas të vogël me krem 4 lugë miell 4 lugë gjalpë Gjysmë luge kripë, piper të...
 • Rizoto me kërpudha

  Përbërësit: -500 gr kërpudha -2 gota oriz -2 qepë, e grirë imët -piper -1 hudhër – karafil, i copëtuar imët -½ e filxhanit me verë -1.5 lt lëng mishi -2 lugë gjalpë -1 filxhan me djathë të grirë -majdanoz -6 lugë vaj ulliri -kripë, piper Përgatitja: Marrim tiganin dhe...
 • Sufle me çokollatë

  Përbërësit: 250 gr. çokollatë 250 gr. gjalpë 4 të kuqe vezësh 120 gr. sheqer 40 gr. miell Përgatitja: Sufleja është një ëmbëlsirë e shijshme, që bazë kryesore ka çokollatën. Për përgatitjen e saj si fillim, shkrijmë çokollatën duke përdorur metodën e vaskës me ujë të ngrohtë.  Pra marrim një...
 • Video/ Tortë me mollë e karamelizuar

  Përbërësit: 4 lugë gjalpë i shkrirë 8 mollë të qëruara të ndara në copa 2 lugë sheqer kaf 2 lugë lëng limoni Çerek tasi miell misri 1 lugë kanellë Karamel Gjysmë tasi sheqer pluhur Pak kripë Përgatitja: 1. Nxeheni sobën në temperaturën 200 gradë celsius. 2. Shkrijeni gjalpin në...
 • Video/ Kek me kakao dhe vanilje

  Përbërësit: 4 vezë 1 filxhan sheqer 1 tas mesatar qumësht 1 filxhan vaj 1 lugë çaji vanilje 2 tasa mesatarë miell 1 lugë çaji sodë buke 4 lugë çaji kakao Përbërja: Shtoni 4 vezët, filxhanin e sheqerit, qumështin, vajin dhe vaniljen në një tas të madh dhe përzjini. Në...
 • Video/ Racione spageti me qofte

  Përbërësit: 1 Pako makarona spageti 3 Vezë të mëdha 400 gr Djathë parmixhan 1 kg Mish të grirë 200 gr Thërrime buke 2 Hudhra të prera 2 lugë Majdanoz i copëtuar Kripë Piper i zi 1 lugë Vaj ulliri 1 kavanoz Salcë marinara Përgatitja: Ngroheni sobën deri në 200...
 • Video/ Picë me racione

  Përbërësit 1 lugë gjelle vaj ulliri 1/4 e një tasi me qumësht 3/4 e një tasi me ujë Pak kripë dhe pak sheqer 250 gr miell 2 lugë gjelle salcë domateje 300 gr sallam i prerë në feta 300 gr djathë mocarela 1 lugë rigon 6 gr maja e...
 • Role pule me arra

  Përbërësit: 4 feta fileto pule 4 feta proshutë e pjekur 1 presh 1 qepë 100 g arra verë e bardhë majdanoz i grirë kripë, piper, vaj ulliri Përgatitja: Në fillim përgatisim mbushjen e roletës së pulës. Grijmë qepët dhe preshin, më pas i kaurdisim në një tigan me vaj...
 • Tost i thjeshtë

  Përbërësit: 2 feta buke të gjata Gjalpë 30 gr djathë cheddar, mocarela, djathë pice 1-2 feta proshutë 1 lugë mustardë Përgatitja Ngohni paraprakisht një tigan të gjerë. Prisni dy fetat e bukës dhe lyejini me gjalpë. Mund të bëni një vrimë tek njëra nga fetat për të futur vezën...
Publicitet
Emisione