Kategoria : Kuzhine

 • Video/ Racione spageti me qofte

  Përbërësit: 1 Pako makarona spageti 3 Vezë të mëdha 400 gr Djathë parmixhan 1 kg Mish të grirë 200 gr Thërrime buke 2 Hudhra të prera 2 lugë Majdanoz i copëtuar Kripë Piper i zi 1 lugë Vaj ulliri 1 kavanoz Salcë marinara Përgatitja: Ngroheni sobën deri në 200...
 • Video/ Picë me racione

  Përbërësit 1 lugë gjelle vaj ulliri 1/4 e një tasi me qumësht 3/4 e një tasi me ujë Pak kripë dhe pak sheqer 250 gr miell 2 lugë gjelle salcë domateje 300 gr sallam i prerë në feta 300 gr djathë mocarela 1 lugë rigon 6 gr maja e...
 • Role pule me arra

  Përbërësit: 4 feta fileto pule 4 feta proshutë e pjekur 1 presh 1 qepë 100 g arra verë e bardhë majdanoz i grirë kripë, piper, vaj ulliri Përgatitja: Në fillim përgatisim mbushjen e roletës së pulës. Grijmë qepët dhe preshin, më pas i kaurdisim në një tigan me vaj...
 • Tost i thjeshtë

  Përbërësit: 2 feta buke të gjata Gjalpë 30 gr djathë cheddar, mocarela, djathë pice 1-2 feta proshutë 1 lugë mustardë Përgatitja Ngohni paraprakisht një tigan të gjerë. Prisni dy fetat e bukës dhe lyejini me gjalpë. Mund të bëni një vrimë tek njëra nga fetat për të futur vezën...
 • Supë me fileto pule

   Përbërësit për 4 persona: 400 gr fileto pule 1 filxhan çaji makarona supe 1 lugë gjelle kos 1 vezë 1 lugë gjelle miell Limon, kripë, piper, arrë moskat, majdanoz Si fillim presim fileton e pulës në kubikë të vegjël dhe e skuqim në një tenxhere me pak gjalpë. Sapo...
 • Ravioli me spinaq

  Përbërësit: (për 100 gram miell) Spinaq Miell 100 gr Vezë 1 kokërr Vaj Kripë Përgatitja: Në fillim skuqim spinaqin derisa të pijë të gjithë ujin që lëshon. Për përgatitjen e brumin në çdo 100 g miell i hedhim një kokërr vezë, shtojmë pak vaj, kripë dhe ujë të ngrohtë...
 • Video/ Ide për një mëngjes të shijshëm

  Përbërësit: Gjysmë buke të rrumbullakët 2 vezë Proshutë Djathë pice Erëza (piper të kuq dhe të zi, rigon, kripë, majdanoz) Përgatitja: Merrni gjysmën e bukës rrumbullake dhe hiqni pjesën e tulit të mesit. Futini brenda dy vezë dhe më pas hidhni sipër djathin e picës, proshutën dhe erëzat. Futeni...
 • Tiramisu me pjeshkë

  Përbërësit: 1 pako biskota 250 gramë krem djathi ose salcë kosi 3-4 pjeshkë 2 lugë gjelle mjaltë 50 gr çokollatë e shkrirë 1 filxhan çaji nescafe Vanilje Përgatitja: Qëroni dy pjeshkë dhe i vendosni në blender së bashku me një lugë mjaltë. Kokrrat e mbetura të pjeshkave, i prisni...
 • Pispili me spinaq

  Përbërësit:  150 gr miell misri i përzier 1 vezë 1 l qumësht 50 gr gjalpë 500 gr spinaq 1 qepë të thatë ose tre qepë të njoma djathë ose kaçkavall i butë kopër e grirë piper kripë Përgatitja: Përdorni 1/4 e gjalpit për skuqjen e qepës. Sipas dëshirës mund...
 • Rizoto me ullinj

  Përbërësit:  1 L lëng perimesh të ziera 320 gr oriz për rizoto 230 gr sallatë jeshile 40 gr verë e bardhë 40 gr djathë grana 30 gr stika pishe 30 gr ullinj të zinj gjysmë qepe e njomë vaj ulliri kripë Përgatitja: Në një tigan me vaj ulliri skuqni...
 • Hamburger me mish pule

  Përbërësit: Gjysmën tasi thërrime buke Gjysmë luge kripë 200 gr djathë parmixhan Një racion mish të grirë Gjysmë luge piper të zi Gjysmë luge rigon Gjysmë lugë borzilok të grirë Gjysmë luge majdanoz të grirë Gjysmë lugë hudhër të shtypur Djathë mocarela Përgatitja: Shtoni në një tas thërrimet e...
 • Makarona me proshutë dhe brokoli në furrë

  Përbërësit: 400 gr makarona rotini 280 gr brokoli 1 lugë gjelle vaj ulliri 2 filxhanë proshutë 425 gr salcë Alfredo piper i zi 1 filxhan djathë 1/2 filxhan qumësht Përgatitja: Marrim një tenxhere me ujë, vendosim brenda kripë dhe e lemë të vlojë. Më pas vendosim makaronat të ziejnë...
 • Toptha me arrë kokosi

  Përbërësit: 300 gr gjizë 60 gr djath Parmigiano 120 gr arrë kokosi e grirë 80 gr bajame të grira Kripë, piper Arrë moskat Bukë e thekur e grirë Disa degë kopër Përgatitja: Marrim një tas në të cilin përziejmë parmigianon, bajamet, kripën, piperin, arrën moskat dhe bukën e thekur...
 • Video/ Krem karamel

  Përbërësit: 4 vezë + 2 të verdha vezësh 150 ml krem pastiçerie 250 ml qumësht Gjysmë lugë çaji vanilje 200 gr sheqer Gjysëm tasi qumësht panda Përgatitja: Si fillim nxeheni sobën në 160 gradë. Merrni një tas dhe hidhi 4 vezët së bashku me 2 të verdhat shtesë. Shtoni...
 • Video/ Spageti me qofte shtëpie

  Përbërësit: 500 gr salcë 250 ml ujë 400 gr spageti 500 gr mish të grirë 2 lugë çaji hudhre të shtypur 2 lugë çaji majdanoz të grirë 2 lujë [aji piper të ku Kripë Djathë pice i grirë Përgatitja: Hidhni në një tas salcën dhe ujin dhe i përzini....
 • Video/ Biskota të thjeshta me Nutella brenda

  Përbërësit: 100 gr miell lajthie  60 gr miell të zakonshëm 60 gr sheqer 80 gr gjalpë të kripur 1 vezë 1 lugë çaji sodë 1 kavanoz Nutella 200 gr çokollatë e grirë Përgatitja: 1. Bëni topa të vegjël me Nutella dhe lërini të ngrijnë për 15 minuta 2. Në...
 • Tortë me mollë

  Marrim 3 mollë, i presim në feta dhe sipër u hedhim lëng limoni. I lëmë kështu derisa të përgatitim brumin. Për përgatitjen e brumit duhen: 450 gr miell 100 gr sheqer sheqer pluhur për embëlsirat 150 gr gjalpë i ftohtë i prerë në copëza 1 vezë 125 gr kos i...
 • Kek me mollë

  Përbërësit: 3 filxhan e gjysmë më gjalp të shkrirë 1 filxhan e gjysmë sheqer 3 vezë 1 lugë çaji me vanilje gjysmë filxhani qumësht 1 filxhan e gjysmë miell 1 lugë çaji kripë 1 lugë gjelle kanellë 4 mollë të prera në 4 feta 1 filxhan sheqer kaf Përgatitja:...
 • Mëlçi me salcë

  Përbërësit: 600 g mëlçi pule 40 g gjalp 200 g qepë 1 lugë gjelle miell 100 ml verë të bardhë 2 lugë kos trumzë 1 lugë mustardë Kripë dhe piper Përgatitja: Në një tigan shkrijmë gjalpin dhe më pas skuqim qepën. Pasi të kenë marrë ngjyrë vendosim mëlçitë e...
 • Patëllxhane të pjekura

  Përbërësit: Patëllxhane Speca Vaj ulliri Uthull Hudhra Majdanoz Kripë Përgatitja: Pasi i kemi larë dhe ndarë në dy pjesë, patëllxhanet piqen të paqëruar. Së bashku me to piqen dhe specat. Më pas të gjitha grihen hollë. Masa e përgatitur vendoset në një enë dhe duke e përzjerë me lugë...
Emisione