Kategoria : Kuzhine

 • Gjoks pule i mbushur spinaq dhe gjizë

  Përbërësit: Vaj ullliri 50 gr spinaq i freskët 50 gr gjizë pa kripë Dy fileto (gjoks) pule 20 gr kaçkavall i grirë Spec djegës i bluar Kripë Piper Përgatitja: Në një tigan me vaj ulliri hedhin spinaqin dhe e gatujmë për rreth 5 minuta deri sa të zbutet, shtojmë...
 • Petulla të mbushura me reçel

  Përbërësit Gjysmë filxhani sheqer pluhur Gjysmë luge çaji kanellë 4 filxhanë reçel qershie 5 lugë çaji, sodë buke 4 filxhanë miell 3 kokrra vezë 3 filxhanë qumësht 5 lugë çaji, gjalp të shkrirë Vanilje dhe kripë Përgatitja Në një tas përzijeni sheqerin pluhur dhe kanellën. Hidheni miellin, sodën e...
 • Pastiço me sallam në formë keku

  Përbërësit 500 gram makarona pene 200 gram sallam 3 kokrra vezë 300 gram djath kaçkavall Gjysmë gote qumësht 2 petë byreku Kripë dhe vaj Përgatitja Pasi të keni zier makaronat , hidhini  në një tas dhe shtojini sallamin dhe djathin kaçkavall. Hidhini kripë dhe përziejini mirë me njëra- tjetrën....
 • Mish derri me verë të kuqe

  Mishi i derrit me verë të kuqe është një pjatë e dytë, mjaft e shijshme dhe e lehtë në përgatitje. Përgatitja: Në një tigan të thellë hedhim vaj, qepë të grira hollë, karrota dhe selino, i skuqim derisa të zbuten. Më pas shtojmë mishin e prerë në formë kubike, dhe...
 • Akullore me limon dhe borzilok

  Akullore me limon dhe borzilok është një ëmbëlsirë e freskët dhe aromatike e realizuar me një bazë të lëngut të limonit dhe fletëve të borzilokut. Kjo është një ëmbëlsirë mesdhetare e cila preferohet shumë në një moment pushimi ose pas një vakti të bollshëm. Përgatitja: Në një tenxhere vendosim...
 • Biskota me kanellë

  Përbërësit: Një petë sfoljatë Gjalp i shkrirë Sheqer Kanellë Një filxhan sheqer pluhur Një lugë çaji qumësht Përgjatitja: Hapim petën e sfoljatës dhe presim cepat, duke krijuar një formë drejtëkëndshe. Përhapim me një furçë gjalpin e shkrirë në të gjithë sipërfaqen dhe më pas shtojmë sheqerin, si dhe kanellën. E rrotullojmë...
 • Spageti me djathë dhe limon

  Përbërësit: 250 Gram spageti Vaj 1 Limon 5 Lugë djathë parmixhan Borzilok 200 Gram djathë feta 2 Lugë arra pishe Kripë Përgatitja: Ziejmë makaronat. I hedhim përsipër limonin e shtrydhur. I kullojmë makaronat dhe i lëmë në tenxhere. Në tigan hedhim 4 lugë vaji ulliri, pak lëng limoni, djathin...
 • Kos me mjaltë dhe fruta

  Përbërësit 2 filxhanë kos 2 lugë gjelle mjaltë 1 kokërr portokalle 1 banane 4 kokrra arrë 4 kokrra luleshtrydhe Përgatitja Në një enë qelqi hidhni kosin dhe më pas i shtoni mjaltë. Përziejini mirë më njëra-tjetrën. Grini bananet, luleshtrydhet dhe portokallet.  Hidhni sipër tyre përzierjen e kosit dhe mjaltit....
 • Pasha Qofte

  Përbërësit: Mish i grirë Qepë e grirë në rende Oriz Nenexhik Kripë Piper Një vezë Qumësht Gjalp Miell Majdanoz Vaj ulliri Përgatitja: Në një tenxhere të vogël ziejmë për pak minuta 2 lugë oriz me pak ujë. Kur orizi të jetë gjysmë i zier, e heqim nga zjarri. Në...
 • Cheesecake me çokokrem

  Përbërësit: 24 biskota “Oreo” 1/3 filxhan gjalp i shkrirë Një 1 kavanoz me çokokrem 200 gram krem djathi 200 gram pana kuzhine Çokollatë e grirë për dekorim Përgatitja I thërmojmë biskotat dhe i përziejmë me gjalpin e shkrirë. I hapim duke i ngjeshur mirë në një tas qelqi me...
 • Supë me patate e proshutë

  Përbërësit 2 lugë kafeje gjalp Gjysmë filxhani me qepë të grira 2 filxhanë me patate të qëruara e të prerë në kubikë Gjysmë filxhani ujë 1 lugë çaji kopër Kripë dhe piper të zi gjysmë filxhani qumësht 2 lugë gjelle proshutë e copëtuar 1 lugë çaji majdanoz Përgatitja Në...
 • Lazanjë me perime dhe salcë pesto

  Përbërësit Kungull Speca Karrota Vaj ulliri Kripë Beshamel Peta lazanje Salcë pesto Djathë parmigiano i grirë Përgatitja Presim hollë në mënyrë vertikale perimet dhe i hedhim në një tigan me vaj ulliri.  Shtojmë kripë dhe piper. Pasi i japim një të skuqur të lehtë, fikim sobën. Hedhim në tavë...
 • Sallatë me biftekë dhe rukola

  Përbërësit 2 feta bukë 4 lugë gjelle djath parmixhan 4 copa biftek 150 gramë rukola 2 lugë gjelle mustard 1 kokërr qepë të kuqe Kripë dhe piper Vaj ulliri uthull Përgatitja Ndizeni furrën dhe në një prej vatrave të sobës, thekni bukën pasi ta keni spërkatur me pak vaj...
 • Sallatë jeshile me vezë

  Përbërësit 4 kokrra vezë të ziera 1 gjysmë avogado (të prerë në kubikë) 3 kokrra domate 300 gr sallatë jeshile 1 kokërr qepë 2 lugë çaji uthull 2 lugë gjelle mustardë 3 lugë gjelle vaj ulliri Kripë dhe piper Përgatitja Ziejini vezët mirë dhe më pas vendosini në një...
 • Makarona me borzilok

  Përbërësit: gjysmë kokrre qepë 2 thelbinj hudhër 100 g domate të vogla 12 g borzilok 15 g majdanoz 150 makarona (spaghetti) kripë piper pak spec djegës 2 lugë çaji vaj ulliri 600 ml ujë të ftohtë djathë parmixhano të grirë Përgatitja: Presim hollë qepën, domatet, borzilokun e majdanozin dhe...
 • Qofte me lulelakër

  Përbërësit: 150 g lulelakër 2 lugë çaji kripë 1 lugë çaji piper 2 thelbinj hudhër të grirë 100 g qepë të prera hollë 50 g majdanoz të grirë 100 g miell 70 g djathë parmixhan të grirë 1 vezë vaj për skuqje Përgatitja: Ziejmë derisa të jetë zbutur lulelakrën, më...
 • Kek me çokollatë

  Përbërësit: 4 lugë çaji miell 2 lugë çaji kakao 3 lugë çaji sheqer 1 lugë çaji sodë buke Disa copëza çokollate (të thërrmuar) 3 lugë gjelle qumësht 3 lugë çaji vaj 1 lugë çaji vanilje Përgatitja Në një gotë qelqi ose filxhan hidhni fillimisht miellin, kakaon, sheqerin, sodën e...
 • Ravioli në furrë

  Përbërësit: 2 pako ravioli 1 pako djathë Mozzarella i grirë djathë kaçkavall të grirë salcë domate borzilok të freskët Përgatitja: Marrim një tepsi dhe shtrojmë salcën e domates, ndërsa lart vendosim raviolit duke i hapur në mënyrë të rregullt, sa hapësira e tepsisë dhe i lyejmë sërish me salcë. E mbulojmë...
 • Peshk i skuqur me patatina dhe birrë

  Përbërësit: fileto peshku (sipas dëshirës) 150 g patatina të kripura 100 g miell 15 g sodë buke kripë 250 ml birrë Përgatitja: Vendosim në 50 gramë patatina në një enë dhe i thërmojmë me dorë. Shtojmë miellin, sodën, birrën dhe pak kripë. Në një pjatë thërmojmë pjesën tjetër të...
 • Sfoljatë me çokokrem dhe krem djathi

  Përbërësit: Një fletë sfoljate ¼ filaxhan çaji krem djathi 2/3 filaxhan çaji çokokrem Një vezë Ujë Përgatitja: Në një tas bashkojmë kremin e djathit dhe çokokremin dhe i rrahim fort. Masën e lemë mënjanë. Hapim petën sfoljatë dhe e presim në 9 katorë të barabartë. Marrin një nga katrorët...


Emisione