Kategoria : Lajmet Kryesore

 • Brenda vitit që vjen, të gjithë me kontrata e matësa

  Të gjithë qytetarët që kanë lidhje të paligjshme në rrjetin e ujësjellësit duhet që brenda 90 ditëve të bëjnë vetëdeklarimin, e në rastet kur kjo lidhje rezulton e padëmshme për rrjetin do të amnistohet në këmbim të lidhjes së një kontrate uji. Lajmërimin e ka bërë ministri i Infrastrukturës...
 • PS: Prokuroria të hetojë paratë e lobimit të PD

  Partia Socialiste i akuzon kundërshtarët demokrat se me para të dyshimta kanë lidhur kontrata me kompani lobimi duke mos i deklaruar zyrtarisht ato. Akuzat e mazhorancës që u artikuluan nga kryetari i grupit parlamentar socialist, bazohen në një investigim të bërë nga Birn. Sipas tij në prag të fushatës...
 • Video/ Përplasja Braçe – Shehaj, ndërhyn Garda

  Ka përfunduar me përplasje dhe debate mbledhja e Komisionit të Ekonomisë. Shkak për përplasjen mes kryetarit Erion Braçe dhe deputetit opozitar Agron Shehaj është bërë koha e debatit. Dy deputetët Agron Shehaj i PD dhe ai i PS, Erjon Braçe kanë debatuar ashpër mes tyre, duke bërë që të...
 • Katër shkolla në Tiranë kthehen në sistem me drekë

  Duke filluar nga viti i ardhshëm nxënësit e katër shkollave 9-vjeçare në Tiranë do të qëndojnë në mjediset e insitucionit arsimor nga ora 08:00 deri në 17:00. Atje do të konsumojnë ushqim, do të zhvillojnë aktivitet argëtuese dhe do të kryejnë detyra e shtëpisë. Projektvendimi për të pilotuar këtë...
 • Qeveri minorance në Gjermani?

  Një qeveri minorance për Gjermaninë. Kjo është një prej alternativave më të diskutuara në politikën gjermane, teksa kancelarja gjermane Angela Merkel nuk po gjen dot partnerë për bashkëqeverisje. Në rolin e negociatorit për zgjidhjen e ngërçit, presidenti Shtajnmajer ka si pikë më të rëndësishme të axhendës së ditës takimin...
 • Foto-Video/ Burri vret me thikë gruan

  Ishte ora 11:00 kur salla operative e policisë Kavaje u njoftua për krim në familje. Sami Metushi 57-vjeç, vrau me thike bashkëshorten e tij Sose Metushi, 55-vjeçe, nënë e pese fëmijëve. Ngjarja ndodhi në fshatin Karpen të Kavajës në banesën e bashkëshortëve pas një sherri banal. Ne banesë ndodhej...
 • Rama: S’ka profesionistë, 36 mijë vende të lira punë

  Zyrtarisht niveli i papunësisë në vend është 13.9 %,  në sondazhet rajonale Shqipëria renditet në krye të listave për numrin e të papunëve, por paradoksi qëndron në faktin se janë 36 mije vende pune të lira që janë në pritje të punonjësve të kualifikuar. Kryeministri dhe ministri Financave në...
 • Urdhër-arrestet për tre ish-zyrtarët e Policisë, nis hetimi për dekonspirim operacioni

  Shërbimi për Çështjet e Brendshme dhe Ankesat ka nisur hetim ndaj oficerëve që kishin dijeni për operacionin për arrestimin e ish-zyrtarëve të Policisë së Vlorës, të akuzuar si të përfshirë në trafikun e drogës në bashkëpunim me grupin e vëllezërve Habilaj. Prokuroria e Krimeve të Rënda kishte firmosur urdhër-arrestet...
 • Video/ U kapën me 44 kg drogë dhe armë zjarri, dy në pranga

  Dy të rinj janë arrestuar në flagrancë pasi u kapën me 44 kg drogë dhe me dy armë zjarri. Në kuadër të operacionit antidrogë të koduar “Luzi”, Policia e Durrësit arrestoi 33-vjeçarin Lek Biba dhe 23-vjeçarin Jurgen Tufa, të dy banues në Luz, Fushë-Krujë. Të rinjtë u vunë në pranga...
 • Eksploziv dyqanit ushqimor në Krujë

  Një shpërthim eksplozivi ka ndodhur pak pas mesnatës në Nikël të Krujës. Sipas policisë, shpërthimi ka ndodhur në orën 01:05 pas mesnatës në fshatin Zezë, ku i është vendosur një “sasi e vogël lënde eksplozive dyqanit ushqimor” të 57-vjeçarit G. M. Nga shpërthimi nuk ka të lënduar, teksa janë...
 • Video/ SHÇBA nis kërkimet për ish-zyrtarët e policisë

  Shërbimi për Çështjet e Brendshme dhe Ankesat pranë Ministrisë së Brendshme ka nisur kërkimet për gjetjen e 3 ish-zyrtarëve të policisë pas nxjerrjes së urdhër-arresteve nga Gjykata e Krimeve të Rënda në lidhje me dosjen “Habilaj”. Gazetari Spartak Koka, i ftuar në emisionin “Opinion”, ka deklaruar se SHÇBA është...
 • Kryebashkiaku i Pustecit i ndaluar në Maqedoni, por Bashkia thotë se ka marrë lejen e zakonshme

  Mediat e Maqedonisë kanë transmetuar lajmin e arrestimit të kryetarit të bashkisë së Pustecit në vendin fqinj. Edmond Themelko akuzohet dhe po gjykohet në qeli, për manipulimin e zgjedhjeve të vitit 2013 atje. “Stop” udhëtoi drejt Pustecit dhe nënkryetari i bashkisë, kishte marrë de facto frenat në dorë. Ai...
 • Dosja “Habilaj”, urdhër-arresti për 3 ish-zyrtarë të policisë

  Prokuroria e Krimeve të Rënda firmos urdhër-arrestet për 3 ish-zyrtarë të Policisë së Vlorës të akuzuar si të përfshirë në trafikun e drogës në bashkëpunim me grupin e vëllezërve Habilaj. Nuk ka ende një njoftim zyrtar nga organi i akuzës, por Tv Klan mësoi se janë shpallur në kërkim...
 • Eurodeputeti Fleckenstein: Amerikanët po ndjekin me vëmendjen hetimin për Saimir Tahirin

  Në një intervistë ekskluzive për ABC News, raportuesi per Shqipërinë, Knut Fleckenstein, deklaron se nuk ka rrugë tjetër përveçse hapjes së dritës jeshile për hapjen e negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë në BE. Ai shpreson që shtetet anëtare do ta mbështetin këtë rekomandim dhe nxit qeverinë shqiptare për rezultate...
 • Shkarkohen zyrtarët e hipotekave, u denoncuan për abuzime nga qytetarët

  Ministrja e Drejtësisë ka lajmëruar shkarkimin e disa zyrtarë të hipotekave, të cilët akuzohen për shpërdorim detyre. Denoncimi për të 2 rastet, një në Zyrën e Regjistrimit të Pasurive të Paluajtshme në Fier dhe tjera në Tiranë janë bërë në “Platformën Bashkëqeverisëse” dhe si për të dëshmuar funksionimin e...
 • Investigimi i “Stop”, pezullohet mjekja dhe infermieri

  Pezullohen nga detyra infermieri, Ylli Coraj dhe mjekja Eneida Rustemi, pas denoncimit në  emisionin  “Stop”, ku ata shfaqen duke marrë 40 mijë lekë një qytetari për caktimin e një operacioni jashtë radhë në spitalin francez në Tiranë. Në pamjet e publikuara nga “Stop” një qytetar paraqitet për të hequr...
 • Rithemelimi i Akademisë së Shkencave

  Në përballjen e parë të Kryeministrit Edi Rama me akademikët pas paralajmërimeve për heqje të fondit buxhetor dhe shkrirje të Akademisë së Shkencave, Edi Rama, kërkoi rithemelimin e institucionit, si një strukturë mbarë kombëtare me dijetarë e shkencëtarë përtej vendit. Pasi renditi argumentet, ai përcaktoi si afat të fundit...
 • PD: Paratë në makinën e Sotës janë të Tahirit

  Partia Demokratike publikoi disa dokumente që sipas saj vërtetojnë se 863 mijë eurot e gjeta në makinën e Orest Sotës nuk do të përdoreshin për blerje hekuri nga kompania“Kurum”. Bazuar mbi këto prova selia blu pretendon se shuma e parave ishte e ish- ministrit të Brendshëm Sajmir Tahiri. “Dokumentet...
 • Debate për zgjedhjen e drejtorëve të spitaleve

  Emrat e rinj të përzgjedhur nga konkursi për drejtimin e 5 spitaleve universitare dhe 11 rajonale, pjesa më e madhe e të cilëve rezultojnë me lidhje politike me Partinë Socialiste kanë shkaktuar debat në Komisionin e Ekonomisë.  Ka qenë deputeti i Partisë Demokratike, Agron Shehaj, ai që ka pyetur...
 • 58% e fëmijëve dhunohen fizikisht

  Dhuna ndaj fëmijëve dhe adoleshentëve vazhdon të jetë në nivele shqetësues në shoqërinë shqiptare. Raporti i fundit i “Save the Children” ka nxjerr në pah se 58% e tyre dhunohen, ndërsa ndihen të mbingarkuar dhe stresuar nga shkolla. “58 përqind e fëmijëve kanë parë fëmijë që të dhunohen fizikisht,...
Publicitet
Emisione