Kategoria : Lajmet Kryesore

 • Digjet makina e djalit të Kryetari të Bashkisë së Dibrës

  Makina e djalit të kryetarit të Bashkisë së Dibrës, Shukri Xhelili u përfshi nga flakët gjatë natës. Në momentin e rënies së zjarrit automjeti tip Mercedez Benz ndodhej i parkuar para oborrit të shtëpisë. Kanë qenë fqinjët që kanë pikasur flakët dhe kanë njoftuar familjarët e Kryebashkiakut. Policia dyshon se...
 • FOTO / Autorët e vrasjes së Asllan Kërtushës, zbardhet dinamika e ngjarjes

  Policia ka arrestuar dy autorët e vrasjes së mbrëmjes së të martës në Durrës. Në pranga kanë rënë Gëzim Kajno 39 – vjeçari, që shihni në këtë foto të siguruar nga Televizioni Klan dhe nipi i tij, Bledar Kajno, 31 – vjeç. Ata akuzohen për vrasjen e Asllan Kërtusha,...
 • Arrihet marrëveshja për dy taksa mes Biznesit dhe Bashkisë

    Pas tre takimesh radhazi, më në fund Bashkia dhe përfaqesuesit e bizneseve kanë arritur një marrëveshje për dy taksat vendore të shtuara në fillim të ketij viti. Pas një takimi që zgjati rreth 30 minuta, përfaqesuesit e biznesve dhe kryebashkiaku Veliaj konfirmuan marrëveshjen për  taksën e tavolinës dhe...
 • Koreja e Veriut predha në det, pas votimit të sanksioneve kundër saj

  Koreja e Veriut ka lëshuar një seri predhash me rreze të shkutër në det, ka deklaruar Ministria e Mbrojtjes së Koresë së Jugut. Kjo ka ndodhur vetëm një orë pasi Këshilli i Sigurimit të Kombeve të Bashkuara kanë vendosur në mënyrë unanime për senksionet më rënda ndonjëherë kundër shtetit komunist....
 • Golat e shqiptarëve në Kroaci

  Rijeka fitoi me rezultatin 2 – 1 takimin e kampionatit kroat me RNK Splitin, në ndeshjen e javës së 25 ishin lojtarët e Kombëtares protagonistë. Amir Rrahmani realizoi golin e barazimit të përkohëshm për Splitin, i pari për të në Kroaci. Megjithatë futbollisti më i rëndësishëm ishte Bekim Balaj,...
 • Krujë, tenton të vrasë mësuesin pasi e përjashtoi nga gara sportive, arrestohet 14 – vjeçari

  Një ngjarje e rëndë kriminale është parandaluar gjatë mesditës në shkollën 9 – vjeçare në Larushk të Fushë Krujës. Konflikti mes një nxënësi të klasës së 8 dhe mësuesit të Fiskulturës, për pak sa nuk ka përfunduar në një tragjedi. Nxënësi me inicialet K.M, 14 – vjeç, ka debatuar...
 • Marjan Rroku i drejtohet Gjykatës Kushtetuese, kërkon shfuqizim të dënimit me burg përjetë

  Marjan Rroku kërkon t’i shpëtojë burgimit të përjetshëm dhe ka bërë tentativën e fundit ligjore, duke iu drejtuar Gjykatës Kushtetuese. Në 9 Shkurt, i dënuari me burgim të përjetshëm për vrasjen e Mbarime dhe Alda Canaj, në vitin 2001, i është drejtuar me një kerkesë kësaj gjykate, me anë...
 • Basha paralajmëron bllokim të Kuvendit. Debate në grup për sjelljen e opozitës

  Lulzim Basha paralajmëroi bllokimin e punimeve të Kuvendit, nëse mazhoranca dhe Kryeministri Rama nuk miratojnë aktet nënligjore për zbatimin e ligjit për Dekriminalizimin. Pas mbledhjes së Grupit Parlamentar, të zhvilluar me dyer të mbyllura, që zgjati më shumë se 90 minuta, Basha tha se, Rama po përpiqet të pengojë...
 • Blushi, paketë me 8 pika për kongresin: Ndryshimet në statut po bëhen sipas Ramës

  Ben Blushi do t’i drejtohet Kongresit të socialistëve me një paketë amendametesh që përfshin për të, disa parime mbi të cilat duhet të funksionjë Partia Socialiste. Janë 8 parime, që sipas Blushit, synojnë modernizimin e partisë, kufizimin e mandatit të Kryetarit, zgjerimin e vendimmarrjes në përcaktimin e kandidatëve për...
 • Situatë e rënduar në kufirin greko – maqedonas

  Numri i emigrantëve në pikën e kalimit të Idhomenit, mes Greqisë dhe Maqedonisë po rritet, pas mbylljes së kufirit, duke thelluar krizën humanitare dhe të çarën brenda Bashkimit Europian. Tarek – Emigrant nga Aleppo, Siri: “Nuk ka tenda të mjaftueshme, nuk ka vend të mjaftueshëm, vetëm dy apo tre persona...
 • Super e martë për Clinton dhe Trump

  Asnjë surprizë në fazën kryesore të zgjedhjeve paraprake në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, e pagëzuar si “Super e marta”. Donald Tramp dhe Hilari Klinton u shpallen fituesit e mëdhenj. Dy kandidatët kryesorë kanë fituar secili në 7 shtete, nga 11 të mundshëm. Të vetëdijshëm për suksesin e tyre...
 • Rregullat e “Fair Play”, UEFA përjashton Galatasaray nga kupat e Europës

  Galatasaray, ekipi fitues i Kupës UEFA në vitin 2000, është përjashtuar nga aktivitetet Europiane për një 1 vit. Vendimi erdhi pasi klubi i njohur turk nuk respektoi rregullat e fair play financiar. Drejtuesit e Galatasaray janë të shtrënguar të ulin shpenzimet për këtë vit dhe atë pasardhës. Një masë...
 • Bill Gates, sërish më i pasuri

  Revista amerikane “Forbes” ka renditur listën e përvitshme të 20 personave më të pasur të botës. Manjati amerikan Bill Gates kryeson për të tretin vit rradhazi me një pasuri prej 75 miliardë dollarë. Themeluesi dhe shefi i gjigantit kompjuterik “Microsoft” është 4.2 miliardë dollarë më i varfër krahasuar me...
 • EURO 2016 mund të luhet pa tifozë, masë për të shmangur rrezikun e terrorizmit

  Kur duhen rreth 100 ditë nga nisja e finaleve të Euro 2016 drejtues të UEFA-s lajmërojnë se mund të luhen edhe ndeshje pa tifozë. Një pohim të tillë e ka bërë drejtori i turneut Marton Kellen dhe kjo vjen nga një rrezik i mundshëm nga terrorizimi. Një dëshmi e...
 • Tiranë, Banorët e fshatit Kodër Mjull prej 20 vitesh pa ujë të pijshëm/ Denoncimi në emisionin “STOP”

  Emisioni investigativ “STOP” ndër të tjera, mbrëmjen e sotme ka trajtuar një problematikë për sa i përket ujit të pijshëm. Pamjet që do të shikoni ngjajnë me prehistorinë, por në fakt, ky është një realitet që i përket vitit 2016. Banorët e këtij fshati detyrohen të ngarkojnë gomerët me ujë,...
 • Mandati i Deputetit socialist Rakip Suli, Këshilli rrëzon kërkesën e PD-së

  Këshilli për Rregulloren, Mandatet dhe Imunitetin rrëzoi kërkesën e Partisë Demokratike për mbarimin e mandatit të Deputetit socialist, Rakip Suli dhe dërgimin e çështjes në Gjykatën Kushtetuese për të konstatuar papajtueshmërinë. Sipas opozitës, Deputeti Suli është në konflikt të pastër interesi, pasi i biri i tij, ka përfituar fonde publike nëpërmjet...
 • Tv Klan zbardh vendimin e gjykatës për dënimin me burgim të përjetshëm të Marjan Rrokut

  Televizioni Klan ka siguruar vendimin e gjykatës së Tiranës, e cila ka dënuar me burgim të përjetshëm Marjan Rrokun. Vendimi është i datës 2 Maj 2002 dhe në 5 faqe janë sjellë në mënyrë kronologjike ngjarjet që pasuan krimin e dyfishtë. Njohja mes Marjan Rrokut dhe viktimës, Alda Canaj, ka...
 • Meta: Të mblidhet Komisioni i Reformës në Drejtësi, s’ka rëndësi nga ku do të varet Byroja

  Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta mendon se raporti i Komisionit të Venecias duhet t’i hapë rrugën mbledhjes së Komisionit për Reformën në Drejtesi dhe miratimin sa më të shpejtë të ndryshimeve kushtetuese. Ilir Meta – Kryetar i Kuvendit: “Komisioni i Posaçëm Parlamentar për Reformën në Drejtësi tashmë duhet të fillojmë...
 • Protesta e grave demokrate, mes fjalëve fyese dhe fotografive para Kryeministrisë

  Edhe pse ishin mbledhur për të protestuar kundër fjalorit denigrues, që sipas tyre Kryeministri Rama përdori ndaj një deputetje të opozitës seancën së enjtes në parlament, gratë demokrate nuk u përmbajtën në fjalorin e tyre. Ky zhargon nuk mungoi tek asnjë nga folëset. Kryetarja e Gruas Demokrate, Albana Vokshi...
 • Emigrantët, rrezik për konflikte në Ballkan, Poposki: Të shmangim përplasjet mes vendeve

  Ministri i jashtëm i Maqedonisë, Nikolla Poposki tha se presioni mbi vendet e Ballkanit për çështjen e emigrantëve mund të ndezë konflikt mes vendeve fqinje. Në një intervistë për të përditshmen gjermane “Handelsblat” Poposki tha se: “Sllovenia ia kthen emigrantët Kroacisë, Kroacia, Serbisë dhe Serbia Maqedonisë. Nëse shtohet presioni...
PublicitetEmisione