Kategoria : Lajmet Kryesore

 • Arrestohet për korrupsion ish – Presidenti i Brazilit, Da Silva

  Policia braziliane arrestoi ish – Presidentin Luis Inasio Lula da Silva, në kuadër të një hetimi të gjerë për korrupsion në kompaninë shtetërore të naftës “PetroBras”. Policët bastisën në orët e para të mëngjesit shtëpinë e tij në San Bernardo, pranë San Paolo dhe Lula Da Silva u mor...
 • Gjebrea: Nuk kisha synim të shfajësoja Rrokun, por të sillja tipologjinë e këtij të burgosuri në ekran

  Moderatori i mirënjohur Ardit Gjebrea ka reaguar për herë të parë për intervistën e transmetuar një javë më parë me Marjan Rrokun, në rubrikën “24 orë me…” në programin e “Diela Shqiptare”. Ky reagim vjen në një kohë kur, intervista e Gjebreas me Rrokun, i dënuar me burgim të...
 • “Gjeniu i Vogël 7”, rikthehet të shtunën në Tv Klan spektakli i talentëve të vegjël

  32 gjenitë janë përzgjedhur. Pas javësh përgatitjesh në studiot e Televizionit Klan, e premtja është prova e fundit, ajo gjeneralja. Teksa në teatrin e dedikur për “Gjeniun e Vogël”, çdo element i spektaklit është kuruar, një ekip grimierësh dhe parukierësh po përkujdeset për protagonistët e vegjël me zëra të...
 • Mogerini: Miratoni reformën në Drejtësi! Rama: Nuk hapim kufijtë për emigrantët

  Në vizitën e saj të parë në Tiranë, përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Europian, Federica Mogherini, u tregua e drejtëpërdrejtë me klasën politike shqiptare. Gjatë fjalës së saj përpara deputetëve në sallën e kuvendit, ajo kërkoi miratimin e një reforme të thellë dhe tërësore të gjyqësorit, jo vetëm si...
 • Berisha: Dekusarizim ose jashtë parlamentit, jo në një vend me njerëz që i kanë duart e lyera me gjak

  Duke e konsideruar të papranueshëm faktin që qeveria dhe maxhoranca parlamentare po mbështesin deputetë që po përballen me procese penale apo edhe të tjerë të cilët opozita i ka akuzuar për përfitim të fondeve publike, ish-kryeministri Sali Berisha, duket se po i vë një tjetër kusht kundërshtarëve politikë pas...
 • Vrasja në Durrës, autori pranon krimin. Kajno: I rrëmbeva pistoletën për të mbrojtur nipin

  Gëzim Kajno, i arrestuari kryesor për vrasjen e Asllan Kërtushës të martën në Durrës, ka pranuar krimin. Në dëshminë e dhënë pas arrestimit, ai ka deklaruara se 30 – vjeçari shkonte shpesh në lokalin e tij dhe pasi konsumonte alkool bezdiste klientët. 31 – vjeçari pretendon se Kërtusha iu...
 • Frroku do të gjykohet nga Shkalla e Parë, Gjykata e Lartë shpall moskompetencën

  Akuzat për përfshirjen e ish – deputetit Mark Frroku në vrasjen e Aleksandër Kurtit në Belgjikë do të gjykohen nga Gjykata e Tiranës dhe jo nga Gjykata e Lartë. Kolegji Penal i Gjykatës së Lartë, kryesuar nga Andi Çeliku ia ka deleguar Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë këtë...
 • Gjykata Kushtetuese shfuqizon “super – gjobat” për bizneset dhe burgun për kuponin

  Gjykata Kushtetuese ka shfuqizuar 7 nenet në ligjin e Procedurave Tatimore që parashikonin super – gjoba për bizneset që kapen me shkelje. Padia u bë nga Shoqata për Mbrojtjen e Tregut dhe Tregtarëve, pasi sipas saj, gjobat ishin antikushtetuese dhe çonin biznesin ne faliment. Konkretisht, gjobat që nuk janë...
 • Tusk emigrantëve: Mos hajdeni në Europë

  “Mos hajdeni në Europë! Mos u besoni trafikantëve! Mos rrezikoni as jetën dhe as paratë tuaja! Nuk vlen aspak. Greqia apo ndonjë vend tjetër europian nuk do të jenë më vende tranzit”. “Fjalët e tij do të kenë ndikim tek afganët, të dytët në Greqi, pas sirianëve, të cilëve...
 • “Il mio canto” e Saimir Pirgut, tenori i famshëm shqiptar prezanton albumin e tij

  “Teknika e tij është e shkëlqyer dhe cilësia lirike e zërit është kaq e bukur”, është vlerësimi i Placido Domingos për nxënësin e tij, tenorin shqiptar Saimir Pirgu, që vazhdon të marrë duartrokitje në çdo skenë të botës gjatë prezantimit të albumit “Il mio canto” Albumi përmban 16 nga...
 • Prag derbi Partizani – Tirana

  Derbi i kreyqytetit pritet të mbushë edhe këtë të premte në orën 18:00 stadiumin “Qemal Stafa”. Partizani është pritës dhe për Andrea Agostinelli fitorja është më e rëndësishme për tifozët se sa për titullin. Trajneri italian duket e ka kuptuar rëndësinë e kësaj sfide. Andrea Agostinelli,Trajner i Partizanit:Kjo ndeshje...
 • Digjet makina e djalit të Kryetari të Bashkisë së Dibrës

  Makina e djalit të kryetarit të Bashkisë së Dibrës, Shukri Xhelili u përfshi nga flakët gjatë natës. Në momentin e rënies së zjarrit automjeti tip Mercedez Benz ndodhej i parkuar para oborrit të shtëpisë. Kanë qenë fqinjët që kanë pikasur flakët dhe kanë njoftuar familjarët e Kryebashkiakut. Policia dyshon se...
 • FOTO / Autorët e vrasjes së Asllan Kërtushës, zbardhet dinamika e ngjarjes

  Policia ka arrestuar dy autorët e vrasjes së mbrëmjes së të martës në Durrës. Në pranga kanë rënë Gëzim Kajno 39 – vjeçari, që shihni në këtë foto të siguruar nga Televizioni Klan dhe nipi i tij, Bledar Kajno, 31 – vjeç. Ata akuzohen për vrasjen e Asllan Kërtusha,...
 • Arrihet marrëveshja për dy taksa mes Biznesit dhe Bashkisë

    Pas tre takimesh radhazi, më në fund Bashkia dhe përfaqesuesit e bizneseve kanë arritur një marrëveshje për dy taksat vendore të shtuara në fillim të ketij viti. Pas një takimi që zgjati rreth 30 minuta, përfaqesuesit e biznesve dhe kryebashkiaku Veliaj konfirmuan marrëveshjen për  taksën e tavolinës dhe...
 • Koreja e Veriut predha në det, pas votimit të sanksioneve kundër saj

  Koreja e Veriut ka lëshuar një seri predhash me rreze të shkutër në det, ka deklaruar Ministria e Mbrojtjes së Koresë së Jugut. Kjo ka ndodhur vetëm një orë pasi Këshilli i Sigurimit të Kombeve të Bashkuara kanë vendosur në mënyrë unanime për senksionet më rënda ndonjëherë kundër shtetit komunist....
 • Golat e shqiptarëve në Kroaci

  Rijeka fitoi me rezultatin 2 – 1 takimin e kampionatit kroat me RNK Splitin, në ndeshjen e javës së 25 ishin lojtarët e Kombëtares protagonistë. Amir Rrahmani realizoi golin e barazimit të përkohëshm për Splitin, i pari për të në Kroaci. Megjithatë futbollisti më i rëndësishëm ishte Bekim Balaj,...
 • Krujë, tenton të vrasë mësuesin pasi e përjashtoi nga gara sportive, arrestohet 14 – vjeçari

  Një ngjarje e rëndë kriminale është parandaluar gjatë mesditës në shkollën 9 – vjeçare në Larushk të Fushë Krujës. Konflikti mes një nxënësi të klasës së 8 dhe mësuesit të Fiskulturës, për pak sa nuk ka përfunduar në një tragjedi. Nxënësi me inicialet K.M, 14 – vjeç, ka debatuar...
 • Marjan Rroku i drejtohet Gjykatës Kushtetuese, kërkon shfuqizim të dënimit me burg përjetë

  Marjan Rroku kërkon t’i shpëtojë burgimit të përjetshëm dhe ka bërë tentativën e fundit ligjore, duke iu drejtuar Gjykatës Kushtetuese. Në 9 Shkurt, i dënuari me burgim të përjetshëm për vrasjen e Mbarime dhe Alda Canaj, në vitin 2001, i është drejtuar me një kerkesë kësaj gjykate, me anë...
 • Basha paralajmëron bllokim të Kuvendit. Debate në grup për sjelljen e opozitës

  Lulzim Basha paralajmëroi bllokimin e punimeve të Kuvendit, nëse mazhoranca dhe Kryeministri Rama nuk miratojnë aktet nënligjore për zbatimin e ligjit për Dekriminalizimin. Pas mbledhjes së Grupit Parlamentar, të zhvilluar me dyer të mbyllura, që zgjati më shumë se 90 minuta, Basha tha se, Rama po përpiqet të pengojë...
 • Blushi, paketë me 8 pika për kongresin: Ndryshimet në statut po bëhen sipas Ramës

  Ben Blushi do t’i drejtohet Kongresit të socialistëve me një paketë amendametesh që përfshin për të, disa parime mbi të cilat duhet të funksionjë Partia Socialiste. Janë 8 parime, që sipas Blushit, synojnë modernizimin e partisë, kufizimin e mandatit të Kryetarit, zgjerimin e vendimmarrjes në përcaktimin e kandidatëve për...
PublicitetEmisione