Kategoria : Lajmet Kryesore

 • Video/ Jashtë frigoriferit dhe të skaduara… Këto janë produktet që konsumojmë përditë

  Emisioni “Stop” iu rikthye problemit të sigurisë ushqimore. Përmes një vëzhgimi të kamerave të fshehta rezultoi se thuajse të gjitha supermarketet mbajnë produkte jashtë standardeve. Produkte si kosi apo vezët gjenden jashtë afatit të skandencës ose pa barcode. Supermarketi 1 Qytetarja – Vajza, më fal! Këto vezët që janë...
 • Burgoset shqiptari, një ndër figurat kryesore të bandës së kanabisit në Britani

  Shqiptari Besjan Muja, i konsideruar si një ndër figurat kryesore të bandës së trafikantëve që qëndronte pas drogës me vlerë 750 mijë paund, të kapur në Gloucestershire, është dënuar me 2 vjet burg. 10 persona u arrestuan në operacionin e policisë në disa fabrika kanabisi dhe në prona që...
 • Rama: Zyrtarë të lartë të PD të lidhur me 613 kg kokainë. PD: Është droga e të afërmve të tu, arrestoji!

  Kryeministri Edi Rama e lidh aksionin e fundit opozitar me arrestimin e Arbër Çekajt në Gjermani. Në një intervistë dhënë për ABC News, kreu i qeverisë thotë se ka të dhëna që pas trafikimit të 613 kg kokainë nga Kolumbia janë të lidhur edhe zyrtarë të lartë të Partisë...
 • Policia vihet në kërkim të “Ermalit”

  Pas marrjes së dëshmive të tre zyrtarëve të Partisë Demokratike, Albert Veliut, Agron Xhafajt dhe gazetarit Jetmir Olldashi, puna e Prokurorisë së Krimeve të Rënda për çështjen “Xhafaj” fokusohet në Vlorë. Në qytetin bregdetar, sipas audiopërgjimit, janë bërë bisedat e pretenduara mes Albert Veliut e Agron Xhafajt. Gjithashtu po...
 • FMN: 210 milionë Euro fatura të papaguara ndaj privatit

  Detyrimet e prapambetura të shtetit ndaj sektorit privat kanë arritur në 210 milionë Euro në dy vitet e fundit, 2016 dhe 2017. Një raport i programit të parë të post monitorimit të Fondit Monetar Ndërkomëbtar, thotë se sipas vlerësimeve të bëra nga stafi i fondit, borxhet e shtetit ndaj...
 • Alkooli, flet përdoruesi: Kam dhunuar familjen

  Rreth 20 % e shqiptarëve janë përdorues të alkoolit. Edhe pse numri i personave me sëmundjen e varësisë alkoolike ka rënë, sipas ekspertëve 14 % e popullisë konsumon alkool tej normave të lejuara. Roland Shuperka, ekspert për politikat e kontrollit të alkoolit: “Rreth 1.5 % e popullsisë janë të...
 • Video/ Devijohet lumi Erzen për gjetjen e 20-vjeçarit

  Polombarët e RENEA-s edhe gjatë ditës së djeshme dhe sot, vijojnë kërkimet në grykën e Skuranës në lumin Erzen, për gjetjen e trupit të 20 -vjeçarit Xhorxho Seferi, që u mbyt në Shpellën e Pëllumbasit. Gjatë ditës së sotme do të devijohet nga forcat xheniere edhe një pjesë tjeter e...
 • 16 mijë automjete në Shqipëri nuk presin siguracionin

  Rreth 16 mijë makina që qarkullojnë në Shqipëri janë pa prerë siguracionin. Shifrën e ka dhënë drejtori ekzekutiv i Autoritetit të Mbikëqyrjes Financiare Ervin Koçi, i thirrur për herën e tretë që të raportojë në Komisionin e Ekonomisë. Koçi sqaroi se këto mjete kanë paguar taksën e regjistrimit, por...
 • “Shtesa” fenomeni unikal në Shqipëri

  Hapësira territoriale shqiptare në brendësi të saj zhvillon fenomene që thuajse nuk i ndesh në vende të tjera. I papërsëritshëm është ai i shtesave në pallatet e ndërtuara para vitit 1990. Me ndryshimin e sistemit, fasadat e pallateve u shndërruan në një terren eksperimentesh arkitekturore nga vetë banorët. Mbi...
 • Mattarella shtyn mandatimin e qeverisë së re italiane

  Presidenti italian Sergio Mattarella nuk do ta mandatojë para të mërkurës qeverinë e re euroskeptike. Ai po shqyrton kandidaturat për ministra dhe programin qeverisës, pas shqetësimit të shprehur nga partnerët europianë. E teksa presidenti mendohet, ministri i Jashtëm i Luksemburgut Jean Asselborn i bëri thirrje atij të mos e...
 • Pirlo largohet nga futbolli i luajtur

  Largimi nga futbolli i luajtur i Andrea Prilo mblodhi në “San Siro” shumë lojtarë dhe ish-lojtarë. Në fushë fitues të Topit të Artë ndër vite si Baggio, braziliani Ronaldo apo Shevchenko dhe shumë kampionë të tjerë sollën ekipin e ëndrrave. “Mbrëmja e mjeshtrit” ishte një festë sportive ku 39-vjeçari...
 • Rama nga Tepelena: Emigrantët t’i kthejnë shtëpitë në bujtina

  Nga Tepelena, Kryeministri Edi Rama u ka bërë thirrje emigrantëve të kësaj zone që të rikonstruktojnë banesat e tyre të vjetra dhe t’i kthejnë në bujtina të vogla për agro-turizmin. Kjo sipërmarrje e vogël do ta ndihmojë këtë zonë për të dalë nga varfëria, tha Rama. Ai i ka...
 • Hetimi për financimin e lobimit të PD/ Prokuroria nis letërporosi në Skoci

  Prokuroria e Tiranës ka dërguar një letërporosi drejt Skocisë për llogari të hetimit të nisur pas dyshimeve të ngritura për mënyrën e financimit të  kontratave lobuese të Partisë Demokratike në Washington. Përmes kësaj letërporosie pala shqiptare do të kërkojë informacion për kompaninë “Biniata Trade”, kompani e regjistruar “Off shore”,...
 • Emrat/ 200 mijë Euro mashtrim për punësim, arrestohet çifti i bashkëshortëve

  Fier –Një çift bashkëshortësh të shpallur në kërkim janë arrestuar nga policia, pasi në bashkëpunim me njëri-tjetrin kanë mashtruar persona të ndryshëm me pretendimin se do i punësonin. Në pranga ka rënë Fisnik Kajolli, 34 vjeç dhe bashkëshortja e tij Migena Kajolli, 27 vjeçe banues në Dërmënas, Fier. Ata...
 • Emrat/ Pranga 4 personave, shpërndanin heroinë

  Katër persona janë arrestuar nga policia e Beratit. Mësohet se të rinjtë shpërndanin drogë të llojit heroinë. Në pranga kanë rënë: Argent Myftari, 31 vjeç, banues në Berat, Françesko Mehmetaj, 19 vjeç, banues në Kuçovë, (i dënuar më parë për veprën penale “Prodhim dhe shitje të lëndëve narkotike”), Alvaro...
 • Pas shqiptarit me heroinë, trafik opiumi nga Porti i Igumenicës

  Policia kufitare greke në Portin e Igumenicës ka goditur sërish një rast të trafikut të lëndëve narkotike. Autoritetet sekuestruan 2.3 kg opium. Lënda narkotike ishte fshehur në një makinë me targa gjermane që drejtohej nga një shtetas iranian. Bëhet me dije se opiumi ishte futur në Greqi nga Turqia....
 • Video/ Kush “ia merr shpirtin” Çiljetës?

  Duket se mashkulli që ia bën jetën sa të bukur aq edhe të vështirë Çiljeta Xhilagës, është pikërisht djali i saj i vogël Fernando. E ftuar këtë të hënë “Në Kurthin e Piter Pan” në Televizionin Klan, këngëtarja tha se ai është mashkulli i jetës së saj. E teksa...
 • Video/ Rama: Njerëz të lartë në PD, të lidhur me kokainën e kapur në Durrës

  Kryeministri Edi Rama tha mbrëmjen e së hënës në “Mbrëmje në ABC News” se ka informacione që çojnë në dyshime të arsyeshme se zyrtarë të lartë të PD kanë lidhje me kokainën që u kap në Durrës. Edi Rama: Procesi tashmë ka hyrë në një fazë të re me...
 • Video/ Audiopërgjimi, Rama: Nëse Prokuroria i shkon në fund, do të shikohet diçka tronditëse

  Kryeministri Edi Rama tha të hënën se, nëse Prokuroria do t’i shkojë deri në fund hetimeve për audiopërgjimin e publikuar nga opozita, në të cilat pretendohet se është kapur vëllai i ministrit të Brendshëm duke folur për trafik droge, “njerëzit do të shikojnë diçka shumë tronditëse”. I ftuar në...
 • Dy makina për të transportuar 86 kg kokainë… 4 shqiptarë në pranga në Spanjë

  4 shqiptarë kanë përfunduar në prangat e policisë spanjolle në Benalmadena, pasi u kapën me mbi 86 kilogramë kokainë, të cilën e kishin fshehur në automjet. Sipas mediave spanjolle, të arrestuarit janë të moshës 24 deri në 38 vjeç, megjithatë identiteti i tyre nuk bëhet i ditur. Ata mësohet...
Emisione