Kategoria : Politika

 • ILDKPI

  Gjyqtarët e prokurorët 1 javë afat për deklarimin e pasurisë

  Gjyqtarët dhe Prokurorët shqiptarë kanë edhe 1 javë afat për të deklaruar pasurinë e tyre, nëse do të duan që të jene pjesë e sistemit të drejtësisë. Formularët e pasurisë do të administrohen nga Inspektorati i Lartë të Deklarimit dhe Kontrollit të Pasurive. Ndërsa në Drejtorinë e Sigurimit të...
 • bashatakim

  Basha takon Presidentin e PE Antonio Tajani

  Kreu i opozitës Lulzim Basha mori pjesë në Asamblenë Politike të Partisë Popullore Europiane që po zhvillohet në Bruksel. Nëpërmjet një statusi në Facebook, Basha tregon për qëllimet e këtij takimi lidhur me aktivitetet politike që do të zhvillohen  ketë vit. Gjata takimi Basha takoi dhe Presidentin e ri...
 • rmaaa

  Rama: 600 mijë të pasiguruar, ilaçe të rimbursueshme falas

  “Falë reformave të gjithë qytetarët shqiptarë kanë sot akses falas në shërbimin shëndetësor”. Ishte kjo deklarata e kryeministrit Edi Rama nga Durrësi, ku u zhvillua një takim me temë “Mbulimi universal, barna me rimbursim edhe për 600 mijë të pasiguruar”. Rama tha se falë reformave tërësore sot jemi në...
 • pd albana

  PD: Reforma në shëndetësi, dështim i kryeministrit

  Partia Demokratike ka reaguar në kundërpërgjigje të deklaratës së kryeministrit Edi Rama, se në tre vjet qeverisje janë ulur ndjeshëm shpenzimet për shëndetin e shqiptarëve. Reforma në shëndetësi për opozitën është një ndër dështimet më të mëdha të qeverisë. Albana Vokshi, deputete e PD: Gënjeshtra më e madhe e...
 • Taulant-Balla-

  Balla-opozitës: Kthehuni në Komisionin e Reformës Zgjedhore

  Bashkëkryetari socialist i Komisionit të Reformës Zgjedhore nga selia e PS i bën apel përmes mediave kolegeve të tij opozitar, që të rikthen për të bashkuar votat për rekomandimet e OSBE/ ODIR-it . Taulant Balla thotë se janë të rëndësishme për standardet e zgjedhjeve dhe mbi të gjitha për...
 • Selami

  Gjykata Administrative rrëzon ish-deputetin Shkëlqim Selami

  Gjykata Administrative ka rrëzuar kërkesën e ish-deputetit Shkëlqim Selami, për pezullimin e vendimit të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve për heqjen e mandatit, derisa çështja të përfundojë shqyrtimin në themel. Kërkesa nuk u pranua nga togat e zeza dhe vendosën që seancën e radhës të zhvillohet në 6 shkurt, kur...
 • rama-basha

  Reagon Basha: T’i thotë dikush Ramës, fol më ngadalë se të merret fryma

  Kryetari i opozitës Lulzim Basha ka reaguar menjëherë pas komunikimit të përjavshëm të Ramës, ku ky i fundit  i bëri të qartë PD-së që të kthehet në realitet dhe të sfidojë qeverinë. Basha është kundërpërgjigjur kreut të qeverisë duke i thënë duhet të shikojë premtimet dhe jo të merret...
 • RAMAA

  Rama: Votimi elektronik alibi për humbjen e zgjedhjeve

  Kryeministri Edi Rama e konsideron kërkesën e Partisë Demokratike për të futur votimin e elektronik në zgjedhjet e qershorit si një alibi për humbjen e zgjedhjeve. Në komunikimin javor në rrjetin social Facebook, Edi Rama thotë se nëse opozita sjell një variant të qartë të votimit elektronik duke marrë...
 • denari

  KQZ: S’ka kohë për votim e numërim elektronik

  Kreu i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Denar Biba thotë se për aplikimin e teknologjisë në procesin zgjedhor nevojitet rreth 2 vjet kohë. Këto deklarata kryetari i KQZ-së i bëri në përfundim të nënshkrimit të një memorandumi mirëkuptimi me Shoqatën Botërore të Organeve Zgjedhore, që do të ndihmojë lidhur me...
 • 1

  Rama: Zbardhja e 21 Janarit, më pranë me Reformën në Drejtësi

  6 vjet pas ngjarjeve të 21 Janarit, Kryeministri Edi Rama në një pritje me familjarë e katër viktimave tha se zbardhja saj është më pranë me zbatimin e Reformës në Drejtësi. “21 Janari është një nga ato momentet në historinë e një vendi që krijojnë një peng dhe që...
 • Bujar-Nishani

  Tirana uron Trump

  Krerët politikë shqiptarë kanë uruar presidentin e ri amerikan, Donad Trump. Presidenti Bujar Nishani në mesazhin e tij thekson se Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë partneri kryesor i Shqipërisë. Presidenti thekson se Shqipëria do jetë krah amerikës në luftën ndaj ISIS. Kreu i PD, Lulzim Basha ka uruar përmes...
 • pd

  PD: Kryeministri i bën presion Akademisë së Shkencave

  Partia Demokratike akuzoi Kryeministrin Edi Rama se po tenton të kapë institucionet e drejtësisë përmes presionit ndaj Akademisë së Shkencave. Sipas opozitës, kryesia e Akademisë pa bërë asnjë mbledhje apo konsultë me akadamikët ka propozuar kandidaturat dhe ka kërkuar konfirmim ‎me email për emrat, duke cënuar haptazi fshehtësinë e...
 • rama

  Rama: Votimi elektronik, alibi e PD për humbjen

  Futja e elektronikës në procesin zgjedhor të 18 Qershorit, për Kryeministrin është një aventurë që e ka të sigurt një fund të dështuar, çka sipas tij është dhe qëllimi për të cilën po e kërkon opozita: për të patur një alibi për humbjen e garantuar të këtyre zgjedhjeve. Në...
 • fatmir_xhafa

  Xhafa: Po ushtrohet presion për Vetting -un

  Javën e ardhshme në Tiranë do të mbërrijnë anëtarët e operacionit ndërkombëtar të monitorimit, ndërsa Kryetari i Kuvendit do të shpallë të hapur garën për Këshillit e Emërimeve në Drejtësi. “Ka përfunduar edhe procesi i shprehjes se interesit të gjyqtarëve dhe prokurorëve evropiane dhe amerikanë që do të jenë...
 • tahiri

  Tahiri: Sigurim shëndetësor të posaçëm për Forcat Speciale

  Nga Reparti i FNSH së Tiranës ku zhvilloi një vizitë, Ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri komunikoi sot vendimin e qeverisë për sigurim shëndetësor të posaçëm për punonjësit e Forcave Speciale në Policinë e Shtetit. Në fjalën e tij, Ministri u shpreh se ky është një angazhim politik i kësaj mazhorance...
 • FRANKFURT AM MAIN, GERMANY - OCTOBER 21: A man walkes in front of Lufthansa airplanes at the Frankfurt Airport on October 21, 2014 in Frankfurt am Main, Germany. Vereinigung Cockpit, the labor union that represents the pilots, launched the two-day strike yesterday that has been expanded from short and medium-distance flights on the first day to long haul flights today, affecting over 100,000 passengers. This is the seventh strike by Lufthansa and Germanwings (a Lufthansa subsidiary) pilots this year as the union attempts to maintain the Lufthansa pilots' early retirement guarantee, a benefit that Lufthansa is trying to cut. (Photo by Thomas Lohnes/Getty Images)

  Kryeministri Rama mbetet në Singapor, avari në avion

  Avari në avionin që do të kthehej kryeministri Edi Rama dhe delegacioni shqiptar nga Singapori. Burime të Tv Klan kanë thënë se ka pasur një defekt në avionin e linjës Singapor-Frankfurt. Gjithashtu mësohet se mjeti flutures ka pasur defekt në motor. Delegacioni shqiptar, i drejtuar nga kryeministri, do të...
 • vlcsnap-00013_6

  Basha në SHBA: Më ftuan republikanët

  Kreu i Partisë Demokratike ndodhet në SHBA për të marrë pjesë në ceremoninë e inaugurimit të Donald Trump në krye të Shtëpisë së Bardhë. Gjatë një interviste për Zërin e Amerikës, Basha tha se është ftuar në këtë ceremoni nga kongresmenët republikanë. Kreu i opozitës shprehu bindjen se me...
 • Kokedhima-Tirane

  Koço Kokëdhima me lëvizje të re, kritika të forta Ramës

  Ish-deputeti socialist, Koço Kokëdhima ishte i ashpër me drejtuesit e Partisë Socialiste. Në një takim me socialistët e Tiranës, ish deputeti i Vlorës foli për një lëvizje të re brenda partisë më të madhe në pushtet. “Politikanët nuk i mundësojnë dot popullit zgjidhje të lira. Pastrimi i zgjedhjeve kërkon...
 • Meta

  Meta takon kongresmenin amerikan

  Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta është pritur në një takim nga Kryetari i Komisionit të Ligjeve dhe Procedurave në Kongresin Amerikan, Pit Seshën. Kongresmeni, sipas njoftimit të zyrës së shtypit të Kuvendit, është shprehur se presidenti Donald Trump do të bashkëpunojë ngushtë për t’i forcuar edhe më tej marrëdhëniet...
 • Blushii

  Blushi: Ka kohë për numërim elektronik

  Ben Blushi mendon se koha mjafton për të aplikuar të paktën numërimin elektronik, për të garantuar që rezultatet e zgjedhjeve të 18 Qershorit të jenë të pakontestueshme. Por Blushi di dhe përgjegjësit e sabotimit të Reformës Zgjedhore dhe këtë e thotë në një bashkëbisedim në selinë e Libras me gazetarët....
1 2 3 101
Publicitet

Emisione