Kategoria : Politika

 • PD: Tahiri nuk ka pjekurinë për të mbajtur postin

  Postimin në faqen personale të Facebook–ut nga ministri i brendshëm Saimir Tahiri, me anë të të cilit përgëzon forcat e policisë për vrasjen e një qytetari të shpallur në kerkim, në Durrës, Partia Demokratike e quan të turpshme. Për demokratët, me këtë qëndrim ministri i brendshem ka treguar se...
 • PS hedh poshtë propozimin e LSI për biznesin fason

  Paketa e re fiskale ka përçarë mazhorancen në komisionin parlamentar të ekonomisë. Ministria e Financave ka kundështuar propozimin e bërë nga Levizja Socialiste për Integrim për ta lënë në masën 10 përqind tatim-fitimin për biznesin fason. Sipas zëvendësministrit Ervin Mete, nga ulja e tatim-fitimit nga 15% në 10% efekti në...
 • PD, 39 amandamentet për projektbuxhetin 2014

  Partia demokratike ka depozituar pranë parlamentit 39 amendamente për të ndryshuar projektbuxhetin e vitit 2014. Kryetari Lulzim Basha ka pranuar se ato mbështeten në tryezat e organizuara me grupet e interesit, por edhe në premtimet elektorale të kryeministrit, që sipas Bashës nuk janë reflektuar në këtë projektbuxhet. Ai renditi...
 • Rama “harron” premtimin për gjobat e bizneseve

  E kishte premtuar disa herë në fushatë elektorale se do të falte të gjitha gjobat e bizneseve të vëna në fillim të muajit mars. Por pas tre muajsh në krye të qeverisë, kryeministri Edi Rama nuk ka bërë asnjë hap për të përmbushur këtë premtim. Burime nga ministria e...
 • Rama "harron" premtimin për gjobat e bizneseve

  E kishte premtuar disa herë në fushatë elektorale se do të falte të gjitha gjobat e bizneseve të vëna në fillim të muajit mars. Por pas tre muajsh në krye të qeverisë, kryeministri Edi Rama nuk ka bërë asnjë hap për të përmbushur këtë premtim. Burime nga ministria e...
 • PD feston 23-vjetorin në Durrës

  Partia Demokratike ka kremtuar me një ceremoni të veçantë 23-vjetorin e themelimit të degës së saj për qytetin e Durrësit. I pranishëm në aktivitet, kreu i Partise Demokratike Lulzim Basha vlerësoi lart figurën e të ndjerit Sokol Olldashi, për të cilin tha se ishte një ndër të rinjtë e...
 • Dorëzojnë mandatin 5 ministra të kabinetit Rama

  Pak ditë pas lënies së mandatit të deputetit nga 7 ministra të qeverisë Rama, edhe 5 anëtarë të tjerë të kabinetit kanë dorëzuar sot mandatin e fituar më 23 qershor. Ministrat që kanë dorëzuar mandatin janë; ministri i brendshëm Saimir Tahiri, ai i shëndetësisë Ilir Beqja, ministrja e arsimit...
 • Republikanët dhe ish -pronarët kundër projekt buxhetit

  Zgjidhja njëherë e përgjithmonë e çështjes së pronës dhe kthimin e saj pronarëve të ligjshëm duket se është një tjetër premtim i pambjatur i kryeministrit Rama. Qeveria ka parashikuar 16 milion dollarë në buxhetin e vitit 2014, ku 13 milion dollarë do të vijnë nga fondi që do të...
 • PD, kërkon shpjegim nga ministri i Brendshëm, për vrasjen e vellezërve Çollaku

  TIRANË-Dielli-al-Pas heshtjes së qeverisë mbi vrasjen e 2 vëllezërve Korcar Çollaku, Partia Demokatike ka dorëzaur ditën e sotme në Komisioni e Sigurisë kerkesën për seancë dëgjimore për vrasjen e dy vëllezërve shqiptarë. Shpjegimet PD i kërkon nga ministri i Brendshëm, Sajmir Tahiri. Për të bërë transparencën e kësaj ngjarjeje...
 • Basha:Rama flet për administra, kur shkarkon nga puna gra e burra sipas qefit

  TIRANË-Dielli.al-Kryetari i Prtisë Demokrtike ka regauar sot ne Facebook pas bashkëbisedimit që pati Rama me punonjësit e administratës publike të zhvilluar në Teatrin e Operas dhe Baletit, ku gjatë fjalës së tij kryeministri Rama tha se “Administrata nuk ka luksin të konkurrojë privatin” Ndersa kreu i Bashkisë sw Tiranës...
 • Rama: Administrata ti shërbejë qytetarëve, jo politikës

  TIRANË-Kryeministri Edi Rama ka marrë pjesë pasditen e sotme në një një bashkëbisedim që ministrat e qeverisë së tij kanë organizuar me Administratën Publike. Në fjalën e tij në këtë bashkëbisedim, kryeministri Rama u shpreh se Administrata publike është ajo që ka munguar më shumë në të gjithë këta...
 • Seqiu:Nevojiten reforma për integrimin në BE

  TIRANË-Dielli.al-Na ndajnë dhe 5 ditë nga vendimi për Shqipërinë për marrjen e statusit në BE, Ambasadori i Bashkimit Evropian në vendin tonë Etore Sequi nëpërmjet një dalje për mediat, ka thënë se e rëndësishme për Shqipërinë është procesi reformave. Sipas tij ky proces do të shtyjmë më tej Shqipërinë...
 • Policia kap tre veta në kërkim

  TIRANË – Gentjan Resmi Rakipi, Oligerta Sulejman Agushi dhe Besmir Ibrahim Ramadani janë arrestuar nga strukturat e policisë në rrethe të ndryshme. Lajmi është bërë i ditur nga Ministria e brendshme, sipas së cilës që të tre personat kanë qenë shpallur në kërkim nga drejtësia.  Rakipi u ndalua në...
Publicitet


Emisione