Kategoria : Politika

 • Rama: Gjysmë miliardë dollarë në duart e shqiptarëve

  Komunikimin e fundjavës në rrjete sociale, Kryeministri Edi Rama ia kushtoi buxhetit për vitin e ardhshëm. Në veçanti rritjes së pagave për buxhetorët, që sipas tij, në mandatin e parë të kësaj qeverie kanë përfituar, jo vetëm nga shtesat e pagave, por edhe nga ulja e taksave, ashtu si...
 • Meta: LSI, pararojë e europianizimit të vendit

  Për Ilir Metën, Lëvizja Socialisite për integrim është pararojë e ndryshimeve europianiziuese të vendit. Duke folur në mbyllje të konventës zgjedhore, Meta u shpreh se përpara LSI-së, del si detyrë një orientim sa më I qartë në sektorët kyç të ekonomisë, ku zhvillimi ekonomik I vendit mbetet prioritet. Meta...
 • Basha: Nuk do pranojmë një taksë të re për rrugën Durrës-Kukës

  Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha paralajmëroi nga Kukësi anulimin e tarifave konçensionare për Rrugën e Kombit. Gjatë një takimi që zhvilloi me demokratët kuksianë, Basha e akuzoi qeverinë se ka braktisur këtë zonë duke u vënë në shërbim të krimit dhe klientëve të pushtetit. Lulzim Basha, Kryetar i...
 • KQZ miraton ndarjen e re të mandateve

  Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka miratuar me 7 vota pro ndarjen e re të numrit të mandateve për çdo zonë zgjedhore për zgjedhjet parlamentare të vitit të ardhshëm. Kështu Korçës, Beratit dhe Kukësit sipas kësaj ndarje u hiqet nga një mandat deputeti, të cilat kalojnë dy për qarkun e...
 • Meta: Koalicioni PS – LSI ka potenciale të pashfrytëzuara

  Në Konventën e parë pasi u rikonfirmua si Kryetar i LSI me tone shumë optimiste dhe konsesuale, Ilir Meta lë të kuptohet se vijimin i koalicionit me Edi Ramën është më se i mundshëm. Edhe pse renditi shumë probleme që ka patur në këto 4 vite bashkëpunim Meta vlerëson...
 • Basha: Gjendja e rëndë e vendit kërkon t’i prijmë ndryshimit, jo ta presim atë

  Lulzim Basha u tha demokratëve të Delvinës se gjendja në vend është e padurueshme dhe ka ardhur ora e ndryshimit. Sipas kreut të PD, realiteti është dramatik, shqiptarët janë braktisur nga qeveria që ekziston në botën e saj të luksit. “Në këto 3 vite janë dhënë 1 miliardë dollarë...
 • Komisioni Europian pranon autorësinë e përkthimit të Vettingu-t

  Komisioni Europian ka pranuar autorësinë e përkthimit të Ligjit të Ventting -ut në Anglisht, i cili rezulton me gabime e pasaktësi, që sipas opozitës, ndryshojnë kuptimin e ligjit. Duke iu përgjigjur interesit të Televizionit Klan mbi këtë skandal, Zyra e Delegacionit të Komisionit në Tiranë nuk e mohoi që...
 • “Reforma në Drejtësi” sërish në Kushtetuese

  Ashtu siç kishin paralajmëruar Unioni i Gjyqtarëve dhe Shoqata Kombëtare e Gjyqtarëve ankimuan në Gjykatën Kushtetuese ligjin për statusin e gjyqtarëve dhe prokurorëve, pjesë e paketës së reformës në drejtësi. Në kërkesë-padinë drejtuar kësaj gjykate kërkohet pezullimi dhe shpallja si antikushtetues i ligjit. Unioni dhe Shoqata e Gjyqtarëve argumentojnë...
 • Nishani flet në PE për krimet e regjimit komunist

  Ekoja e rëndë e krimeve të regjimit komunist në Shqipëri ka mbërritur në Parlamentin Europian, përmes konferencës së organizuar nga Eurodeputeti Louis Michel, i grupimit Liberal dhe Demokrat në Parlamentin Europian, në bashkëpunim me Kryetarin e Këshillit Kombëtar Shqiptaro – Europian, Ramadan Gjanaj. I ftuari i nderit, Presidenti i Republikës,...
 • Berisha: Falsifikimi i Vettingut, akt i turpshëm

  Ish-Kryeministri Sali Berisha thotë se falsifikimi i ligjit të Vettingu-t dhe i Kushtetues nëpërmjet përkthimit nuk është standard evropian por anti-evropian. Sipas tij ky është një akt mafioz korruptiv, i turpshëm dhe poshtërues për Shqipërinë, i mafies qeveritare, që meriton ndëshkim. Berisha thotë se ekzekutimi i këtij akti korruptim...
 • Greqia posta ushtarake në kufi me Shqipërinë, ministri i Mbrojtjes mesazh për Ramën

  Një nga zyrtarët grek, Ministri i Mbrojtjes Panos Kammenos vazhdon t’i hedh benzinë zjarrit për një konflikt të shtetit helen me Turqinë dhe Shqipërinë. Deklarata e tij provokuese ai i ka bërë gjatë ngritjes së postave ushtarake, në kufi me Shqipërinë, një lëvizje që sipas shtypit grek është bërë...
 • Rama, Veliaj e Dervishi inspektojnë mbikalimin tek Teknologjikja

  Bashkia e Tiranës është optimiste se përpara fillimit të verës së ardhshme mbikalimi në kryqëzimin e Rrugës se Kavajës me Unazën e Re do të jetë funksional. Kryeministri Edi Rama, kryebashkiaku Erion Veliaj dhe ministri i Transporteve, Sokol Dervishaj kanë inspektuar punimet që po kryen në këtë projekt, qe...
 • Basha: Në qeverinë time asnjë familje nuk do vuajë për bukë

  Kreu i demokratëve Lulzim Basha edhe njëherë ka theksuar hapjen e partisë. Nga Gjirokastra, numri një i PD-së iu bëri thirrje demokratëve që prekin nga afër realitetin e njerëzve. “Kjo qeveri është shkëputur tërësisht nga realiteti i qytetarëve, që prej ditës së pare, me vullnetin e saj. Ky kryeministër...
 • 16 orë debate, Kuvendi miraton në parim pr/buxhetin 2017

  Pas më shumë se 15 orë debate, Kuvendi miratoi në parim, në orët e para të së premtes(02:40), projekt-buxhetin e shtetit për vitin 2017. Me 82 vota pro dhe dy vota kundër deputetët e maxhorancës kaluan ligjin më të rëndësishëm të qeverisë, të cilin e konsideruan mbështetës të reformave...
 • “Opinion”/ Basha: Jo, nuk do të ketë koalicion me LSI

  I ftuar në emisionin “Opinion” të gazetarit Blendi Fevziu, në Televizionin Klan, Lulzim Basha deklaroi se Partia Demokratike nuk do të krijojë asnjë aleancë me Lëvizjen Socialiste për Integrim. Basha sqaroi se nuk do të ketë asnjë koalicion elektoral me LSI dhe se Partia Demokratike është pro koalicionit dhe...
 • Ben Blushi: Paratë e të varfërve shkojnë tek të pasurit

  Deputeti Ben Blushi nuk i ka kursyer as këtë herë kritikat ndaj qeverisë. Gjatë fjalës së tij në seancën plenare, Blushi tha se ky buxhet ka shumë mangësi dhe mungojnë politikat për punësimin, varfërinë, arsimin dhe shëndetësinë. “Paratë e të varfërve shkojnë tek të pasurit. Më shumë para për...
 • Tabaku: Shqiptarët kërkojnë punë dhe azil jashtë Shqipërisë

  Deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku ka folur gjatë seancën plenare, ku po diskutohet për buxhetin. Tabaku akuzoi qeverinë se ka ulur fondin për Përkujdesin Social në tre vitet e fundit. “Shërbimi Social ka po të njëjtin fat, siç kanë zërat e tjerë. Qeveria nuk ka para për të...
 • Buxheti, Tahiri i përgjigjet akuzave të opozitës

  Ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri i është përgjigjur nga foltorja e Kuvendit akuzave të opozitës. Sipas tij, opozita flet për gjithçka përveçse për buxhetin, i cili është për pastrimin e sistemit të drejtësisë. “Jam i qartë që ka pak veshë që dëgjojnë në këtë parlament. Ju flisni për varfëri...
 • Euralius turpëron Shqipërinë

  Euralius turpëron Shqipërinë përpara Europës. Tashmë është provuar zyrtarisht se misioni që asiston vendin tonë në Konsolidimin e Sistemit të Drejtësisë është autori i përkthimit të gabuar të ligjit të Vettingu-t që i është dërguar Komisionit të Venecias nga Gjykata Kushtetuese. Kryetari i Gjykatës, Bashkim Dedja, e ka konfirmuar...
 • Zbardhen “gabimet” në përkthimin e EURALIUS

  EURALIUS nuk ka ndryshuar vetëm përmbajtjen e Ligjit të Vetting -ut në variantin në Anglisht, por edhe atë të ndryshimeve kushtetuese të 21 Korrikut. Televizioni Klan ka siguruar ndryshimet e dy varianteve, që u konstatuan nga Partia Demokratike. Në nenin B të Kushtetutës, në variantin Shqip thuhet se; “Operacioni ndërkombëtar...
Publicitet
Emisione