Kategoria : Politika

 • “Ngërçi” institucional, Xhafa i shkruan Llallës: Lexo Kushtetutën

  Kryetari i Komisionit të Posaçëm Parlamentar për Reformën në Drejtësi, Fatmir Xhafa i’u përgjigj pretendimeve të Prokurorit të Përgjithshëm, Adriatik Llallës, se ka një ngërç institucional në punën e Prokurorisë, pas ndryshimeve kushtetuese. Xhafa tha se prokurorët duhet të vazhdojnë punën për dosjet që hetojnë zyrtarët e lartë, pasi...
 • Zgjedhjet në Dibër, PD: Rrjet i strukturuar kriminal në çdo qendër votimi

  Një ditë pas denoncimit të bërë nga kryetari i Partisë Demokratike se zgjedhjet në Bashkinë e Dibrës u blenë nga karteli i drogës, deputeti Oerd Bylykbashi i bëri thirrje prokurorisë të hetojë rastet e denoncuara në media për blerje votash. Bylykbashi tha se pjesë e kësaj skeme kanë qenë...
 • Rama: Ata që e meritojnë do të jenë në universitete

  Për të dytën herë brenda 1 jave, maturantët e ekselencës janë thirrur në Kryeministri në kulmin e debatit për pranimet në universitetet. Por kësaj here, Kryeministri Edi Rama ka preferuar të ishte ai vetë dhe jo t’ia lerë në dorë Ministres së Arsimit, shpjegimin për të gjithë procedurën që...
 • Zgjedhjet në Dibër, Rama: Fjalët e tepërta janë fukarallëk

  Kryeministri Rama ka reaguar pas fitores së kanditatit të majtë Muharrem Rama në zgjedhjet për Kryetar Bashkie në Dibër. Në një postim të bërë në rrjetet sociale Rama i falenderoi të gjithë votuesit që ia besuan votën Muharrem Ramës. Këtë fitore kryeministri tha se e lexon si një detyrim...
 • Zgjedhjet në Dibër, Basha: Karteli i drogës shfrytëzoi mjerimin

  Pas fitores së kandidatit të majtë Muharrem Rama për zgjedhjet në Dibër, Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka dalë në një konferencë për mediat. Në fjalën e tij Basha tha se fatkeqësisht karteli i drogës e fitoi këtë garë. Kreu i PD tha gjithashtu se dibranët kanë humbur, po ashtu...
 • Basha: E sotmja, ditë e zezë për politikën

  Sot është një ditë e zezë për politikën shqiptare, sepse politika u bë njësh me krimin. Ky ishte mesazhi i parë i Lulzim Bashës, pas humbjes se kandidatit të djathtë në Bashkinë e Dibrës. Në një ceremoni në përkujtim të 18 vjetorit të vrasjes së liderit të Dhjetorit, Azem...
 • Mazhoranca fiton zgjedhjet në Dibër, humbje e thellë për kandidatin e djathtë

  Mazhoranca i fitoi zgjedhjet në Dibër. Me mbi 4 mijë vota diferencë, kandidati i Aleancës për Shqipërinë Europiane, Muharrem Rama, u shpall fitues në garën për Bashkinë e qytetit verilindor. “Falenderoj popullin e Dibrës për mbështetjen masive që më bëri. E prisnim mbështetjen, por jo kaq të madhe. Dola...
 • Politika uron Kurban Bajramin, mesazhe për mirësi e bashkëjetesë

  Urimeve të festës së Kurban Bajramit u është bashkuar edhe politika. Presidenti Bujar Nishani vizitoi selinë e Komuniteti Mysliman, nga ku dha mesazhin e mëshirës, vëllazërimit dhe paqes. Presidenti Bujar Nishani: Dita e Kurban Bajramit përfaqëson dy dimensione: atë të Sakrificës dhe të ndarjes së të mirës me të...
 • Zgjedhjet në Dibër pa incidente, të dy kampet shpallin fitoren

  Në Dibër pritet të nisë numërimi i votave nga ku do të mësohet  se kush do të jetë kryetari i ri i bashkisë. Në garë janë Sherefedin Shehu i Partisë Demokratike dhe Muharrem Rama i Koalicionit për Shqipërinë Europiane. Të 118 kutitë e votimit gjenden në KZAZ 19 me...
 • KQZ: Zgjedhjet në Dibër, pjesëmarrja 60 %

  Pas përfundimit të procesit të votimit në Dibër për zgjedhjen e kryebashkiakut të ri, në një deklaratë për mediat zëdhënësja e KQZ-së, Drilona Hoxhaj tha se pjesëmarrja në këto zgjedhje, në total ka qenë 60 %. “Komisioni Qendror i zgjedhjeve informon te dhënat e marra nga të gjithë qendrat...
 • LSI kërkon hetim të plotë për dhunimin e biznesmenit

  Për dhunën e ushtruar ndaj biznesmenit libanez ka reaguar dhe Lëvizja Socialiste për Integrim. Përmes një deklarate, Sekretari i Përgjithshëm i kësaj force, Luan Rama, ka kërkuar një hetim të thellë dhe të gjithanshëm për ngjarjen, duke gjetur dhe nxjerre sa më parë përpara drejtësisë autorët e dhunës. Sipas...
 • Zgjedhjet në Dibër, KQZ: Partitë politike po pengojnë procesin

  Kur ka nisur heshtja zgjedhore dhe kanë ngelur pak orë nga nisja e procesit zgjedhor, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve akuzon partitë politike, pjesëmarrëse në zgjedhjet e pjesshme lokale në Dibër se po bëhen pengesë për përgatitjen e infrastrukturës zgjedhore në këtë qark. Zëdhënësja e këtij institucioni përmes një deklarate...
 • PD mbështet protestat e maturantëve: Ministrja e Arsimit të japë dorëheqjen

  Partia Demokratike do të mbështesë  protestat e maturantëve, të cilët nuk u shpallën fitues në asnjë nga degët që konkurruan për të ndjekur studimet e larta. Gjatë një takimi me të rinjtë e ekselencës, Sekretarja për Marrëdhëniet me Publikun në selinë blu, Grida Duma dhe Ervin Salianji kërkuan dorëheqjen...
 • Berisha denoncon të afërmit e kandidatit Rama

  Ish – Kryeministri Sali Berisha ka denoncuar në rrjetet sociale përfshirjen në fushatën e kandidatit të majtë për Bashkinë e Dibrës, e personave të inkriminuar. Berisha ka publikuar dhe një foto, ku thotë se personi që shfaqet i rrethuar është Jonal Mato, i dënuar sipas tij me 15 vjet burg...
 • Rregjistrimet në universitete, LSI mbledh kryesinë

  Shqetësimi i maturantëve për regjistrimin në shkollat e larta ka bërë që Kryetari i Kuvendit, njëkohësisht edhe i LSI, Ilir Meta të thërrasë në takim Rektorin e Universitetit të Tiranës, Mynyr Koni dhe disa prej anëtarëve të kryesisë se Lëvizjes Socialiste për Integrim që kanë lidhje me botën akademike....
 • PD mbyll fushatën për Bashkinë e Dibrës

  Shoqëruar nga aleatët e koalicionit të djathtë, Partia Demokratike mbylli fushatën për zgjedhjet në Bashkinë e Dibrës. Duke kërkuar votën e dibranëve për Sherefedin Shehun, kryetari i demokratëve, Lulzim Basha akuzoi qeverinë se ka angazhuar në fushatë persona të inkriminuar, për t’u bërë presion qytetarëve. “Keni parë banda që...
 • Protestat e maturantëve, Meta takim me Rektorin Koni

  Shqetësimi i maturantëve për regjistrimin në shkollat e larta ka bërë që kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta të thërrasë në takim Rektorin e Universitetit të Tiranës, Mynyr Koni dhe disa prej anëtarëve të kryesisë së LSI –së. Takimi u mbajt për të koordinuar një qëndrim mbi...
 • Nishani pret në takim Zv/Asistenten Kryesore të Sekretarit të Shtetit në Zyrën për Burimet Energjetike

  Presidenti i Republikës, Bujar Nishani priti sot në një takim të veçantë Zëvendës Asistenten Kryesore të Sekretarit të Shtetit në Zyrën për Burimet Energjetike, Ambasadoren Meri Brus Uorlik. Presidenti Nishani shprehu mirënjohjen për mbështetjen e vazhdueshme që Shtetet e Bashkuara i kanë dhënë Shqipërisë. Kreu i Shtetit vlerësoi gjithashtu...
 • “Ligji i Kamerave”, PS – LSI shtyjnë votimin. Presidenti pritet ta çojë në Kushtetuese për afatet

  Me kërkesë të dy grupeve parlamentare, PS dhe LSI, dekreti i Presidentit për rishqyrtim të Ligjit për Masat Shtesë të Sigurisë Publike, apo siç njihet ndryshe, Ligji i Kamerave u shty për në seancën plenare të së enjtes së ardhshme. Kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste nuk dha...
 • Prioritetet e Sherefedin Shehut për Dibrën

  Përmirësimi i furnizimit më ujë të pijshëm, i infrastrukturës rrugore, sistemit të kanalizimeve, kullimit dhe vaditjes deri në fshatrat më të thella të Dibrës dhe punësimi janë prioritetet që Sherefedin Shehu ka për Dibrën. Kandidati i Partisë Demokratike thotë se ka një axhendë të qartë për të përmirësuar jetesën...
Publicitet

Emisione