Kategoria : Politika

 • Basha-Ramës: Qeveri teknike, ose do të përballesh me qytetarët

  Një ditë pasi paralajmëroi përshkallëzim të aksionit opozitar deri në bllokimin e rrugëve në mbarë vendin, Lulzim Basha thotë se kryeministrit Rama i kanë mbetur dy rrugë.  “Dy janë rrugët përmes dialogut ose ndryshe populli do marrë fatet e veta në dorë” Kundërshtarit të tij politik dhe aktorëve të...
 • Dy lexime në Tiranë për deklaratën e DASH

  Deklarata e nënsekretarit amerikan të shtetit, Tomas Shenon se është e rëndësishme që në zgjedhje të marrin pjesë  të gjitha partitë politike, është lexuar në dy mënyra të ndryshme në Tiranë. Kryeministri Rama e publikoi atë në faqen e tij në Facebook, nën diçiturën kush gënjen, duke e vënë...
 • Rama: SHBA kërkon Reformën në Drejtësi

  I menjëhershëm ka qenë reagimi i Kryeministrit Edi Rama, pas deklaratës së Departamentit Amerikan të Shtetit, që përmes Nënsekretarit amerikan për Çështjet Politike, Thomas A. Shannon bëri thirrje për pjesëmarrjen e të gjitha partive politike në zgjedhje. Teksa postoi deklaratën e plotë të DASH, Kryeministri shkruajti: Departamenti i Shtetit...
 • Rama: Me Lulëzimin pa Lulëzimin, Vettingun do ta bëjmë me mandatin e ri

  Kryeministri Edi Rama ka reaguar pasi kryetari opozitës, Lulzim Basha tha se refuzon Vettingun e Ramës sepse kërkon një Vetting të vërtetë. Sikurse dhe Basha i cili publikoi një status në rrjetet sociale edhe kreu i qeverisë ka zgjedhur Facebook, për të reaguar. Ai shkruan: SHENIMI I DITES Lulëzimi,...
 • “Refuzuam Vettingun e Edi Ramës sepse duam një Vetting të vërtetë”

  Kryeopozitari Lulzim Basha iu përgjigj mbrëmjen e së enjtes, kryeministrit Edi Rama në lidhje me votimin e Vettingut. Nëpërmjet një statusi në rrjetin social Facebook,  ai shkruan: Sot Kryeministri në ikje na propozoi të gjejmë një kompromis me shtyrjen e Vettingut. Kjo është një tjetër dëshmi se për Edi...
 • Blushi: Çadra e PD arriti një sukses, futi në krizë PS-LSI

  Kreu i LIBRA-s, Ben Blushi  ka deklaruar nga studio e emisionit “Opinion”, se çadra e Partisë Demokratike ka arritur një sukses të madh dhe ai është futja në krizë e koalicionit mes PS dhe LSI.   Gjithashtu Blushi u shpreh se Rama dhe Meta janë duke bërë lojë, përsa...
 • Basha: Opozita shtrin protestat në mbarë vendin

  Lulzim Basha paralajmëroi  shtrirjen e protestave në mbarë vendin dhe radikalizmim të aksionit opozitar deri në bllokimin e akseve rrugore. Basha “Në funksion të arritjes të këtij vendimi opozita e bashkuar ka vendosur intensifikimin e protestës qytetare në të gjithë Shqipërinë, duke ruajtur si bërthamë të kësaj lëvizje çadre...
 • Rama: Në 18 qershor do shembim murin e padrejtësisë

  Kryeministri Edi Rama ka folur nga qyteti i Durrësit dhe ka zhvilluar një takim me votuesit për herë të parë. Gjatë fjalës së tij, kreu i qeverisë foli për qeverisjen e mëparshme dhe situatën në të cilën ai e gjeti vendin. Gjithashtu Rama nuk kurseu as batuat për tifozët...
 • Basha mbledh krerët e degëve për protestën e 7 majit

  Kryetari i opozitës Lulzim Basha mblodhi  në një takim krerët e degëve në rrethe me të cilët diskutoi për përgatitjen e protestës së 7 majit  në Kavajë. Basha ka kërkuar nga strukturat angazhim maksimal, ndërkohë që një grup deputetësh prej disa ditësh janë zhvendosur në Kavajë. Pjesë e takimit ka...
 • KQZ, asnjë vendimmarrje për kërkesën e PS – LSI

  Pasi anëtarët dhe përfaqësuesit politikë dhanë argumentet e tyre pro dhe kundër për afro 120 minuta, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve nuk doli me një vendimmarrje lidhur me kërkesën e Partisë Socialiste dhe Lëvizjes Socialiste për Integrim për shtyrjen me disa ditë të afatit të regjistrimit të koalicioneve për zgjedhjet...
 • Mungesa e kandidatëve djeg raundin e dytë për zgjedhjen e Presidentit

  Një ditë pasi dështoi raundi i parë i zgjedhjes së Presidentit të Republikës ka dështuar edhe raundi i dytë. Shkak është bërë mungesa e një kandidati për postin më të lartë të shtetit. Komisioni Parlamentar i Ligjeve konstatoi se nuk kishte asnjë kandidaturë për president as para raundit të...
 • Rama konfirmon koalicionin me Metën

  Kryeministri Edi Rama ka konfirmuar vijueshmërinë e koalicionit PS – LSI, duke hedhur poshtë zërat se pas letrës drejtuar KQZ-së për shtyrjen e afateve për regjistrimin e koalicioneve zgjedhore qëndrojnë mosmarrëveshjet mes dy aleatëve qeverisës. Të njëjtin argument solli edhe kur iu referua dy raundeve për zgjedhjen e Presidentit...
 • Berisha: Shqipëria e Ramës është ajo e karriges së tij

  Nga çadra e protestës ish- Kryeministri Sali Berisha i bëri thirrje mbështetësve të opozitës të vijojnë qëndresën për votën e lirë. Qytetaret i paralajmëroi për një betejë të ashpër, ndërsa pasardhësin e tij për fundin politik. Kreun e qeverisë, Berisha e akuzoi gjithashtu se në katër vite qeverisje ka...
 • Blushi: Rama e Meta, skenar për zgjedhje të parakohshme

  Në procesin e zgjedhjes së Presidentit të ri të Republikës, Ben Blushi sheh një skenar të mazhorancës për zgjedhje të parakohshme. Kryetari i LIBRA –s thotë se nuk po jepet kohë opozitës, por kjo është kohë që u shërben Kryeministrit dhe Kryetarit të Parlamentit për koalicionin e tyre. “Koalicioni...
 • Meta me të rinjtë në autoservis

  Kryetari i LSI-së, Ilir Meta mori pjesë në një bashkëbisedim me të rinjtë e Fierit që studiojnë në gjimnazet profesionale. Gjatë bashkëbisedimit me të rinjtë fierakë në aktivitetin e zhvilluar në ambientet e një autoservisi, Meta theksoi se është mjaft e rëndësishme, që të përmirësohen kurrikulat e arsimit në...
 • Rama siguron: Nuk ka shans të destabilizohet Shqipëria, nuk jemi në vitin 1997

  Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka siguruar sot nga foltorja e parlamentit të gjithë qytetarët shqiptarë se pavarësisht thirrjeve dhe kërcënimeve të ndryshme, Shqipëria nuk do të destabilizohet. “Unë jam i bindur se të gjithë kërcënimet, të gjitha insinuatat, të gjitha përpjekjet për tu thënë shqiptarëve se nëse nuk...
 • Kukan: Në Shqipëri dhe Maqedoni ka krizë shqetësuese politike

  Eurodeputeti Eduard Kukan thekson se kriza politike në Shqipëri dhe Maqedoni është shumë shqetësuese. Sipas tij bojkoti parlamentar është kthyer në një trend rajonal në vendet e Ballkanit Perëndimor. Në një intervistë për portalin “Eropian të Ballkanit Perëndimor”. Kukan foli për krizën politike dhe bojkotin parlamentar që ka prekur...
 • Rama: Kërkesa drejt KQZ, shprehje vullnetmirë ndaj PD

  Kryeministri Edi Rama thotë se kërkesa drejtuar KQZ-së për të shtyrë afatin e regjistrimit të koalicioneve është një përpjekje për të t’i dhënë një mundësi opozitës për të marrë pjesë në zgjedhjet e ardhshme.  “Kërkesa drejtuar KQZ-së është e koalicionit PS-LSI, si shprehje vullnetmirë ndaj PD. Po asnjë merak...
 • Nesër raundi i dytë për zgjedhjen e kandidaturave për President

  Kreu i Kuvendit, Ilir Meta ka përcaktuar ditën për raundin e dytë për zgjedhjen e kandidaturave për President. Meta tha se raundi i dytë zhvillohet ditën e nesërme në orën 15:00. Ndërsa raundi i parë u ezaurua pas asnjë kandidat. Meta është shprehur se do e presin opozitën brenda...
 • Rama për Presidentin e ri/ Një President sa më dinjitoz e të paanshëm që të qëndrojë mbi palët

  Kryeministri Edi Rama ka folur për mediat menjëherë pas përfundimit të seancës parlamentare për raundin e parë për zgjedhjen e Presidentit. Kryeministri Edi Rama ka folur për mediat menjëherë pas përfundimit të seancës parlamentare për raundin e parë të votimit për zgjedhjen e Presidentit. “Ata që bëjnë akuza janë...
Publicitet


Emisione