Kategoria : Politika

 • Rama-Bashës: Zhytu në llum dhe nxirr xhevahirë kundër Shqipërisë

  Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas deklaratave të kreut të opozitës kundër ministrit të Brendshëm. Në një reagim në rrjetet sociale, Rama akuzon opozitën se po punon kundër integrimit dhe për audio-përgjimin po pret provën shkencore të prokurorisë. “Zhytu Lulëzim zhytu, thellë e më thellë, nxirr nga fundi i...
 • Vokshi: Agresioni ndaj medias, nevojë e Ramës për të mbuluar skandalin Xhafaj

  Kryetarja e Komisionit të Medias, Albana Vokshi, ka denoncuar atë që e quan, shantazh të kryeministrit ndaj gazetarëve që e përballin me realitetin e bashkëqeverisjes me krimin. Deputetja demokrate iu referua komunikimit të tensionuar të Ramës, në konferencën me gazetarët një ditë më parë. Albana Vokshi: “Agresioni i djeshëm...
 • Meta takim me fëmijë dhe të rinj jetimë: Kujdesi ndaj tyre do të jetë prioritar

  Presidenti Ilir Meta, në bashkëpunim me Institutin Kombëtar të Integrimit të Jetimëve Shqiptarë, organizoi një pritje me fëmijë dhe të rinj jetimë, në kuadër të 20 majit, “Dita Kombëtare e Jetimëve”. Meta zhvilloi një bisedë të ngrohtë me fëmijët dhe të rinjtë e pranishëm, duke ju shprehur mbështetjen e...
 • Meta pret Zëvendëskryeministrin e Maqedonisë, Bujar Osmani

  Presidenti Ilir Meta, priti sot Zëvendëskryeministrin e Republikës së Maqedonisë për Çështjet Evropiane, Bujar Osmani. Gjatë takimit u vlerësua rëndësia e madhe e zbatimit të ligjit për gjuhët, që u votua në Maqedoni. Gjithashtu, u diskutua për mundësinë e çeljes së negociatave të anëtarësimit për të dy vendet tona...
 • Rama: Sulmi i opozitës është ndaj negociatave

  Publikimi i dëshmisë së Abert Veliut nuk e ka lëkundur qëndrimin e kryeministrit që të mendojë se gjithçka është e inskenuar për të luftuar ministrin e Brendshëm për të cilin nuk i kursen vlerësimet dhe deklaron se do të vazhdojë të qëndrojë në detyrë. “Unë i jam drejtuar një...
 • Opozita thërret qytetarët në protestë

  Vendimin e madh të paralajmëruar më herët Lulzim Basha e bëri publik pas takimit që zhvilloi në selinë blu me krerët e partive opozitare. “I ftoj qytetarët që të protestojmë së bashku për largimin e Fatmir Xhafajt. Të shtunën më 26 Maj të protestojmë që të ndahemi nga qeveria...
 • Xhafaj reagon për dëshminë e Albert Veliut: Është sajesë dixhitale e PD!

  Ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj e ka cilësuar si sajesë dëshminë e Albert Veliut, Dëshmitarit X që shfaqet në videopërgjimin që sipas tij dhe Partisë Demokratike implikon vëllain e ministrit ne trafikun e drogës. Ai e komentoi dëshminë e Veliut për herë të parë, teksa u pyet nga mediat...
 • Politico: Liderët e BE kërkojnë më shumë nga Ballkani

  “Sofja nuk ishte një rinovim i premtimeve martesore, pasi ceremonia e madhe nuk ka ndodhur kurrë. Ishte një deklaratë e dy partnerëve se dëshirojnë ende të martohen, por tashmë njëra palë po bën çmos për t’u martuar”. Kështu e nis komentin për Samitin me vendet e Ballkanit Perëndimor, prestigjiozja...
 • Audiopërgjimi, Prokuroria thërret sërish 3 zyrtarët e PD

  Prokuroria e Krimeve të Rënda ka thirrur sërish të premten 3 zyrtarët e Partisë Demokratike që publikuan të hënën audiopërgjimin për vëllain e ministrit të Brendshëm, Fatmir Xhafaj. Deputetët Enkelejd Alibeaj dhe Ervin Salianji sëbashku me ekspertin ligjor Gazmend Bardhi nuk iu përgjigjen thirrjes së parë të Prokurorisë, duke...
 • Rama: Nëse “Dëshmitari X” është flamuri i opozitës, BE është treg fshatar

  Pas kreut të Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla, ka reaguar dhe kryeministri Edi Rama lidhur me audio-përgjimin e publikuar këtë të enjte nga opozita, ku shfaqet “Dëshmitari X” Albert Veliu. Rama nëpërmjet një postimi në Facebook, thotë se nëse ky është flamuri i opozitës atëherë, bota nuk...
 • Balla: Lulzim Basha është aktori dhe regjisori i video-përgjimit të montuar

  Çështja “Xhafaj” është kthyer në temë diskutimi në politikën shqiptare. Opozita dhe mazhoranca nuk ndalin akuzat ndaj njëra-tjetrës lidhur më dënimin në Itali me 7 vite burg të Agron Xhafajt, vëllait të ministrit të Brendshëm, Fatmir Xhafaj. Lidhur me publikimin e një video-dëshmie dhe identitetin e Dëshmitarit X nga Partia...
 • “Çështja Xhafaj”, PD publikon videodëshminë e Dëshmitarit X

  Partia Demokratike ka publikuar të enjten videodëshminë dhe identitetin e Dëshmitarit X, i cili quhet Albert Veliu. Veliu pretendon se në vitin 2000 ka punuar në Itali me grupin e Agron Xhafajt dhe është personi që regjistroi audiopërgjimin kundër vëllait të ministrit të Brendshëm, Fatmir Xhafaj. Ai tha se nuk...
 • Propozohet statusi i vëzhguesit në PE për Partinë Socialiste

  Në një intervistë eskluzive për ABC News, kreu i ri i grupimit të Socialistëve dhe Demokratëve në Parlamentin Europian, Udo Bullman propozon statusin e vëzhguesit për Partinë Socialiste të Shqipërisë në Parlamentin Europian. Ai thekson se vendet e Ballkanit duhet të përparojnë në forcimin e shtetit ligjor dhe stabilitetin...
 • Video/ Ruçi ndërpret seancën, Basha vazhdon live në Facebook

  Kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi ka ndërprerë seancën e sotme plenare, pasi kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha refuzoi të lironte foltoren. Por kjo nuk e ka penguar kreun e PD që të vijonte fjalën e tij. Ai është futur në transmetim live në Facebook, nga ku vijoi të...
 • Basha: Dëshmitari X, nën terror nga policia. Arta Marku, kamikaze

  Ministri i Brendshëm nuk ishte në seancë plenare, kur Lulzim Basha tha se po i bën terror përmes policisë Dëshmitarit X, si dëshmi e origjinalitetit të audio-përgjimit të publikuar nga Partia Demokratike. “Prej 72 orësh Dëshmitari X dhe familja e tij janë nën presionin e tmerrshëm të bandave Xhafaj...
 • Sot mbahet takimi i lartë BE-Ballkani Perëndimor

  Bashkimi Evropian dhe gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor, Shqipëria, Kosova, Maqedonia, Serbia, Mali i Zi dhe Bosnjë e Hercegovina, pritet të miratojnë të enjten në Sofje një deklaratë për përmirësimin e lidhjeve infrastrukturore si dhe për përmirësimin e sigurisë, luftën kundër radikalizmit dhe për migrimet. Deklarata, gjuha e së...
 • Audio-përgjimi fals? Alibeaj: Shqiptarët duan të dëgjojnë vetë zërin e Agron Xhafajt

  Deputeti i opozitës Enkelejd Alibeaj ka reaguar nëpërmjet një deklarate për mediat lidhur me konferencën e ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafaj, ku ky i fundit tha se nuk jep dorëheqjen nga posti duke e cilësuar audio-përgjimin si një manipulim nga Partia Demokratike.  Alibeaj tha se shqiptarët duan të dëgjojnë...
 • Berisha- Xhafajt: Rama nuk mbron Gonin dhe ty, por Olsin dhe veten

  Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar, pasi kreu i qeverisë Edi Rama tha se materiali audio i publikuar nga opozita është një akt mashtrimi. Nëpërmjet një statusi në Facebook, Berisha shkruan se Rama është duke mbrojtur vëllain e tij dhe veten. Statusi i plotë O Fatzi, Rama nuk mbron Gonin...
 • Ministri Xhafaj: Nuk jap dorëheqjen, audio-përgjimi është manipulim

  Ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj ka deklaruar se nuk do të japë dorëheqjen në lidhje me akuzat e Partisë Demokratike për dënimin e vëllait të tij. “Lidhur me dorëheqjen, Kryeministri nuk më ka kërkuar asnjëherë dorëheqje. Nuk shoh asnjë shkak, asnjë arsye për dorëheqjen time në këtë rast”. Gjatë...
 • Basha: Rama mashtroi shqiptarët, audio – përgjimi i vërtetë

  Pas deklaratave të kryeministrit Edi Rama ka reaguar kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha që thotë se materiali audio provoi se Agron Xhafaj nuk bën një jetë normale, por është drejtues i trafikut të drogës, nën mbrojtjen e të vëllait Ministër i Brendshëm. Basha e konsideron mashtrim deklaratën e...
Emisione