Kategoria : Rajoni

 • F32CE94C-8D9E-4293-9D40-D62C1886E4FB_cx0_cy9_cw0_w987_r1_s_r1

  VMRO-DPMNE dhe BDI ‘mund’ ta bëjnë qeverinë sërish

  Dy partitë politike në Maqedoni, VMRO DPMNE-ja, e cila ka fituar numrin më të madh të mandateve në bllokun politik maqedonas, dhe Bashkimi Demokratik për Integrim, në bllokun politik shqiptar, nuk kanë dhënë hollësi për bisedimet që po zhvillojnë për formimin e Qeverisë së re të Maqedonisë. Ato as...
 • maja-kocijancic

  Tensionet Kosovë-Serbi: Kocijancic konfirmon vijimin e dialogut

  Presidentët dhe kryeministrat e Kosovës dhe Serbisë do të marrin pjesë në dialogun e nivelit të lartë që do të zhvillohet të martën në Bruksel. Ky është takimi i parë mes tyre që nga incidenti me trenin serb që u pengua të hynte në Mitrovicë. Prania e delegacioneve të...
 • ImageHandler

  Shqiponja e ushtarëve, trondit Greqinë. Priten dënimet për të rinjtë

  Një foto e 7 ushtarëve shqiptarë në Greqi, duke bërë shqiponjën me duar, ka ngjallur reagime të shumta në shtetin helen. Referuar gazetës “Protothema”, kjo foto është bërë në repartin e këmbësorisë së ushtrisë greke, në Mesologji. Pas publikimit të fotos e furtunës së reagimeve ajo që pritet tani...
 • qeveria-640x394

  Qeveria e re, Ahmeti më afër Gruevskit

  Partia e Ali Ahmetit duket se po përgatit terrenin për të krijuar koalicion të ri qeveritar me partnerin e deritanishëm Nikolla Gruevskin. Zëdhënësi i BDI-së Bujar Osmani nga Uashingtoni ka thënë se gjatë formimit të qeverisë së re duhet të respektohet parimi “fituesi me fituesin” që nënkupton  se kabineti...
 • secret

  Zbulohet dokumenti sekret/ Plani i Rusisë të bëjë një shtet Shqipërinë me Maqedoninë

  CIA ka publikuar mbi 12 milion dokumente sekrete, në mesin e të cilave ka edhe mijëra dokumente për Republikën e Maqedonisë. Një njërin prej tyre, prezantohet plani i Rusisë për një intervenim ushtarak në Bullgari me qëllimin për të krijuar Maqedoninë e Madhe në Ballkan, e cila pastaj do...
 • vucic

  Cili lider kosovar e falënderoi Vuçiçin për ndaljen e trenit?

  Kryeministri serb, Aleksandar Vuçiç, pretendon se dikush nga liderët kosovarë e ka falënderuar atë pasi sipas tij, ishte ai që e ka ndaluar trenin serb të arrinte nga Beogradi në Mitrovicën e Veriut. “Tash po thonë, hajt faleminderit që e ndale trenin, hajde tash ta ruajmë paqen. Jo, jo,...
 • OSMANI

  Osmani: Parimi fitues-fitues, i rëndësishëm për BDI-në

  Zëdhënësi i BDI-së Bujar Osmani theksoi në një intervistë për Zërin e Amerikës në gjuhën shqipe se parimi kryesor i marrëveshjes së 29 majit, se fituesi duhet të shkojë me fituesin, është tepër i rëndësishëm për partinë e Ali Ahmetit. Nëse marrëveshja nuk do të respektohet, atëherë edhe zgjedhjet...
 • Maqedoni

  Nuk do të ketë ndryshime të qasjes së SHBA-së ndaj Maqedonisë

  Njohësit e marrëdhënieve ndërkombëtare thonë se në plan afatshkurtër nuk do të ketë ndonjë ndryshim sa i përket qasjes së politikave të SHBA-së ndaj Maqedonisë si shtet. Denko Malevski ish ministër i Punëve të Jashtme, njëherësh dhe ish ambasador i Maqedonisë në OKB, thotë se nuk do të ketë...
 • vuucici

  Vuçiç: Jemi treguar solidarë

  Serbia vazhdon të synojë antarësimin në BE, thotë kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiç në bisedë për Deutsche Welle. Në intervistë për DW flet mbi çështjen e refugjatëve. DW: Aktualisht mijëra refugjatë ndodhen në Serbi. Vendi juaj është kritikuar nga shumë anëtarë të BE-së për shkak të qëndrimit ndaj refugjatëve? ...
 • shkup

  Maqedonia e quan Serbinë “fqinj i keq”

  Maqedonia e akuzoi Serbinë si “fqinj të keq”, duke thënë se duhet të ndalojë së “fyeri” atë, duke e quajtur “Ish-Republika Jugosllave e Maqedonisë”. Ministria e Jashtme e Maqedonisë e përshkroi përdorimin e këtij termi si “provokim që ofendon ndenjat e qytetarëve maqedonas”. Qeveria në Shkup tha se Beogradi...
 • gfuouxphna5881bc9f180ea

  Aksident rrugor, vdesin dy shqiptarë në Greqi

  Përplasja e një kamioni me një fuoristradë në Patra të Greqisë ka përfunduar me tre të vdekur, dy nga ata shqiptarë. Mediat greke shkruajnë se viktima të këtij aksidenti janë: greku 51-vjeçar Christos Magkiras dhe dy shqiptarët Hava Majko, 49 vjeç, dhe Neim Qamili, 48 vjeç. Të tre viktimat...
 • nikolla gruevski

  Ahmeti takon Zaevin, Gruevski: Soros nxit shqiptarët kundër maqedonasve

  Një ditë pas takimit me kreun e VMRO-DPMNE-së, Nikolla Gruevski, Ali Ahmeti u takua këtë të enjte me liderin e social-demokratëve, Zoran Zaev. Dy krerët e partive diskutuan mbi mundësinë e formimit të qeverisë, nisur edhe nga fakti se Ahmeti dhe Gruevski, nuk pajtohen me kushtet e vendosura nga...
 • pat190117

  “Kam gjetur një dashuri tjetër”, nëna shqiptare braktis tre fëmijët

  Greqi-Një histori e pabesueshme… Një nënë shqiptare ka braktisur në rrugë tre fëmijët e saj të mitur. Ngjarja e rëndë ka ndodhur të shtunën e kaluar në Patra të Greqisë. Për këtë autoritetet greke sot kanë arrestuar babain e tre fëmijëve 27-vjeçar, ndërsa kanë shpallur në këkrim nënë e...
 • Treni

  Serbia do ta përdorë brenda vendit trenin e kthyer mbrapsht nga Kosova

  Autoritetet në Serbi thanë se do ta përdorin për transportin e brendshëm trenin që të shtunën ishte nisur nga Beogradi drejt Mitrovicës, duke nxitur tensione të larta ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Vendimi pasoi veprimet e Prishtinës për të ndaluar hyrjen në Kosovë të trenit që ishte dekoruar me flamuj...
 • Maqedoni

  Regres në luftën kundër korrupsionit

  Maqedonia nuk ka përmbushur as minimumin e rekomandimeve të organizatave relevante ndërkombëtare që kanë të bëjnë me luftën kundër korrupsionit në institucionet shtetërore. Në raportin më të ri të grupit të shteteve kundër korrupsionit i njohur si GRECO (The group of States against Corruption), Maqedonia ka përmbushur vetëm 3...
 • vuc

  Vuçiç: Beogradi dhe Prishtina t’i harrojnë armët

  Kryeministri serb Aleksandar Vuçiç ka deklaruar se paqja dhe stabiliteti janë më të rëndësishmet dhe se në këtë drejtim është i përgatitur për krijimin e një “linje të nxehtë” Beograd –Prishtinë. Kreu i ekzekutivit serb në një intervistë për TV Pink në Davos të Zvicrës theksoi se në Forumin...
 • vuu

  “Ushtria dhe policia serbe – një grusht mjerim”

  Gazetari i të përditshmes “Frankfurter allgeimeine Zeitung” Michael Martens shkruan për “Dramën hekurudhore në Kosovë”, me fjalët se “disa trena e arrijnë qëllimin e vet edhe pa arritur në destinacionin e parashikuar”. Pas incidentit me trenin, në Beograd po dëgjohen klithje lufte. “Presidenti i shtetit, Tomislav Nikoliç ka kërcënur...
 • 369922CC-DA94-4C0F-B2CB-B0BF097FF6EA_w987_r1_s

  Shkup- Prokuroria Speciale ‘ngelet’ në seanca parapërgatitore

  Në Gjykatën Themelore të Shkupit, të martën është mbajtur seanca përgatitore, e dyta me radhë, rreth procesit gjyqësor të iniciuar nga Prokuroria Speciale Publike të njohur si “Fortesa II”. Në këtë rast, ish-drejtori i Drejtorisë për Siguri dhe Kundërzbulim Goran Grujovski, me gjashtë të punësuar të tjerë në këtë institucion, akuzohen...
 • trrrrr

  Treni, tërhiqet kryeministri serb

  Kryeministri i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, citohet të ketë thënë se e paqja dhe qëndrueshmëria janë më të rëndësishmet dhe se për këtë është i gatshëm për të vendosur edhe një “linjë të nxehtë” me Prishtinën për të komunikuar në çdo moment. “Të bëjmë diçka o njerëz që të kemi...
 • jelena

  “Serbia po provokon për të kërkuar ndërhyrjen e Rusisë”

  Intervistë me Jelena Miliç, kryetare e Qendrës për Studime Euroatlantike në Serbi. Miliç u largua nga podiumi i një interviste të përbashkët me kryeministrin Vuçiç. Ajo mendon se Serbia po provokon ndërhyrjen ruse. Deutsche Welle: Zonja Miliç, të dielën në mbrëmje u larguat nga një intervistë të përbashkët me...
1 2 3 23
Publicitet

Emisione