Kategoria : Rajoni

 • Vuçiç: Nuk jam optimist për marrëveshje me Kosovën

  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç thotë se nuk është optimist se ai do të arrijë marrëveshje brenda fatit kohor të përmendur nga homologu i tij i Kosovës, Hashim Thaçi. “A do të vije deri te zgjidhje? Shpresoj. Nuk jam optimist, do të bëj më të mirën dhe do të...
 • Zaev: Një opsion për emrin i pranueshëm për të dyja palët

  Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev ka deklaruar se bashkë me homologun e tij nga Greqia, Aleksis Tsipras, kanë ardhur deri te një opsion i pranueshëm për të dyja palët rreth kontestit për emrin e Maqedonisë. Zaev dhe Tsipras kanë biseduar në Sofje të Bullgarisë, ku po mbahet Samiti i...
 • Pakënaqësi për zgjerimin e koalicionit qeverisës në Maqedoni

  Pakënaqësi të mëdha kanë shpërthyer në radhët e LSDM dhe aleatëve të saj në Maqedoni, që janë kundër vendimit të Kryeministrit për zgjerimin e Qeverisë. Një lloj pakënaqësie u duk dje edhe një postim në Facebook nga ana e nënkryetarit të LSDM-së, Muhamed Zekiri duke shkruar “dirty politics”, ndërsa...
 • Thaçi dhe Vuçiç takohen në Sofje

  Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi dhe Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç, janë takuar sot në Sofje. Takimi është bërë me ndërmjetësimin e përfdaqësueses së BE Federica Mogherinit. “Ishte një takim rëndësishëm, takim shumë produktiv me zonjën Federika Mogherini. Mogherini me iniciativën e vet na ka takuar me Presidentin e  Serbisë,...
 • Zgjerimi i BE-së me vendet e Ballkanit

  “Samiti i Sofies është prezantuar si një samit kyç për integrimin europian të vendeve të Ballkanit. 15 vjet pas perspektivës europiane që iu dha vendeve të Ballkanit në Samitin e Selanikut të 2003, samiti i Sofies pritej të konfirmonte anëtarësimin e ardhshëm të vendeve të Ballkanit në këtë organizatë....
 • Lëvizja Besa dhe PDSH-ja bëhen pjesë e Qeverisë së Maqedonisë

  Koalicioni qeverisës në Maqedoni do të zgjerohet edhe me dy partitë politike, Lëvizjen Besa që drejtohet nga Afrim Gashi dhe Partinë Demokratike Shqiptare (PDSH) të Menduh Thaçit. Dy partitë, që deri tani ishin në opozitë pritet t’i bashkohen Lidhjes Socialdemokrate së kryeministrit Zoran Zaev dhe Bashkimit Demokratik për Integrim...
 • Zaev i gatshëm për takim me liderët

  “Jam në dispozicion për takim liderësh”, deklaroi kryeministri Zoran Zaev, duke u përgjigjur pyetjes së gazetarëve a do të ketë takim liderësh me kërkesë të opozitës. Ai theksoi se që dje ka pasur informata se janë në dispozicion, por se për takim liderësh të gjithë pjesëmarrësit duhet të jenë...
 • Bisedimet për emrin hyjnë në fazën finale

  Bisedimet për çështjen e emrit kanë hyrë në fazën finale dhe në ditët në vijim pritet të shihet nëse do të ketë ose jo marrëveshje për mbylljen e kontestit më se 27 vjeçar. Palët ende nuk kanë kumtuar detaje nga takimi i së shtunës në afërsi të Athinës mes...
 • Kotzias e Dimitrov takohen për herë të katërt në Athinë

  Ministrat e jashtëm të Greqisë dhe Maqedonisë zhvilluan sot takimin e katërt mes tyre në Athinë, me ndërmjetësimin e Methju Nimiç. Ministrat përcaktuan datën e takimit mes kryeministrave Tsipras e Zaev, që do të zhvillohet më 17 Maj në Sofje, krahas samitit mes vendeve të Ballkanit Perëndimor dhe Bashkimit...
 • Ambientalistët ngrejnë alarmin për mbeturinat në Maqedoni

  Organizatat joqeveritare të cilat në fokus kanë mbrojtjen e ambientit jetësor, kanë ndezur alarmin se në Maqedoni institucionet përkatëse nuk i paraqesin mbeturinat e rrezikshme industriale me mbetje toksike si dhe mbeturinat mjekësore, por pjesën më të madhe të tyre e hedhin në deponitë bashkë me mbeturinat e tjera...
 • Kisha Ortodokse Serbe bën thirrje për mosnjohjen e Kosovës

  Kisha Ortodokse Serbe ka përsëritur qëndrimin e tyre në lidhje me statusin ligjor të Kosovës. “Ju bëjmë thirrje udhëheqësve tanë që të mos japin pëlqimin e tyre për Kosovën, sepse diçka që është marrë me forcë mund të kthehet, mirëpo diçka që i jepet dikujt është përherë e humbur....
 • “Çështja e emrit të Maqedonisë duhet të zgjidhet këtë vit”

  Ministri i shtetit për Çështje Evropiane në ministrinë e Jashtme gjermane Michael Roth, vizitoi Maqedoninë. Në konferencën e përbashkët me kryeministrin Zaev, ai tha se kontesti me Greqin duhet të zgjidhet këtë vit. “Gjermania e përkrah gjetjen e zgjidhjes në një periudhë të afërt, dhe gjithashtu vlerëson rolin e...
 • Papandreu rol kyç në procesin e zgjidhjes së emrit

  Ish-Kryeministri grek Jorgo Papandreu, që tani udhëheq partinë Lëvizja Greke e socialistëve-demokratë, do të përfshihet në procesin e zgjidhjes së emrit të Maqedonisë. Këtë informacion e ka konfirmuar për MIA vet ish-Kryeministri Papandreu, pas takimit me Kryeministrin grek Alexis Tsipras. Papandreu dje bisedoi me Tsipras dhe ministrin e Jashtëm Nikos...
 • Serbia: Përfaqësuesja e Kosovës në karate mund të marri pjesë, por pa simbole shtetërore

  Zyra për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, ka lëshuar një njoftim rreth çështjes së pjesëmarrjes së përfaqësueses kosovare në Kampionatin Evropian për sendor në Novi Sad, e cila mëngjesin e së mërkurës nuk u lejua të kalojë në kufi.  Aty thuhet se Serbia lejon pjesëmarrjen e sportistëve kosovarë, por...
 • Plagoset gazetarja malazeze, po investigonte korrupsionin në qeveri dhe biznese

  Një gazetare malazeze, e njohur për hetimin e korrupsionit në biznes dhe qeveri, u qëllua dhe u plagos përpara shtëpisë së saj në Podgoricë, të martën vonë, tha policia. “Olivera Llakiç u plagos me plumb në këmbën e saj të djathtë, por jeta e saj nuk është në rrezik”,...
 • Zgjedhjet e përgjithshme në Bosnje do të mbahen më 7 Tetor

  Bosnja do t’i mbajë zgjedhjet e përgjithshme më 7 Tetor, bëri të ditur Komisioni Zgjedhor i këtij vendi. Votuesit do të zgjedhin anëtarët kroatë, serbë dhe boshnjakë të presidencës trepalëshe, deputetët në dhomën e ulët të Parlamentit kombëtar, plus kryetarët dhe asambletë rajonale, tha kryetarja e Komisionit Qendror të...
 • Maqedonia hyn në finalen e bisedimeve për zgjidhjen e kontestit me Greqinë

  Diplomatët e akredituar në Shkup e kanë çmuar lartë klimën pozitive që po krijon qeveria maqedonase sa i përket zgjidhjes së kontestit të emrit të Maqedonisë në kuadër të bisedimeve që po zhvillon me qeverinë greke. Zëvendësambasadorja e Bullgarisë në Maqedoni, Daniela Boudinova në kuadër të konferencës ndërkombëtare me...
 • Jep dorëheqje ministri serb i Financave

  Ministri i Financave i Serbisë, Dushan Vujoviç ka dhënë dorëheqje më 7 maj, duke përmendur arsye personale.  Vujoviç i ka dorëzuar letrën e dorëheqjes kryeminisres Ana Brnabiq. Aty ai ka detajuar arsyet e largimit të tij, ka raportuar e përditshma serbe Blic dhe televizioni N1. Televizioni N1 ka raportuar...
 • Maqedoni, Kryeministri Zaev del sot para Gjykatës

  Kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev sot do të jetë në gjykatë për rastin “Ryshfeti”, ku ai është i akuzuari për një rast të denoncuar për mitmarrje, gjatë kohës si kryetar i komunës së Strumicës. Në seancën e fundit, pa praninë e mediave janë paraqitur video-materialet, sipas të cilit Zaev...
 • Maqedoni/ Finalizohen këtë javë bisedimet për zgjerimin e Qeverisë

  Kryeministri Zoran Zaev u ka dhënë disa propozime Lëvizjes Besa dhe PDSH-së për disa poste ministrore dhe zëvendës ministrash, por BESA dhe PDSH ende po studiojnë nëse këto propozime mjaftojnë dhe janë të përshtatshme me kërkesat e tyre.  Televizioni Shenja jozyrtarisht mëson se Zaev do të takohet edhe një...
Emisione