Kategoria : Rajoni

 • Video/ Sherr mes të rinjve, vritet 17-vjeçari në Greqi

  Greqi- Një konflikt mes të rinjve ka çuar në vdekjen e një 17- vjeçari afgan. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mbrëmjen e së premtes në Patra. Sipas mediave greke mësohet se disa të rinj janë konfliktuar me njëri- tjetrin dhe më pas sherri ka degraduar në përdorimin e dhunës...
 • Rëndohen marrëdhëniet Greqi-Turqi, ekspertët grekë lëshojnë alarmin

  Sulmet kibernetike i rëndojnë marrëdhëniet midis Greqisë dhe Turqisë. Ekspertët grekë lëshojnë alarm dhe paralajmërojnë për sulme të tjera. Gati si njoftim rutinë duket reagimi i ministrisë së Jashtme greke të enjten: “Sulmet kibernetike neutralizohen menjëherë nga instancat kompetente. Në asnjë moment nuk u nxor jashtë shërbimit faqja e...
 • Takimi i Selanikut, pa epilog për emrin e Maqedonisë

  Takimi i Ministrave të Punëve të Jashtme të Maqedonisë dhe Greqisë në Selanik, në kuadër të një konference rajonale, ka përfunduar pa ndonjë rezultat konkret sa i përket çështjes së emrit, bazuar në qëndrimet e deritashme të palëve.  Edhe kësaj radhe, ministrat Nikolla Dimitrov dhe Nikos Kotzias kanë theksuar...
 • Anija turke përplas luftanijen greke në Detin Egje

  Një anije mallrash turke ka përplasur një luftanije greke në Detin Egje orët e para të mëngjesit të së premtes, para se të futej në ujërat territoriale turke, në fërkimin e fundit mes dy fuqive mesdhetare dhe aleatëve të NATO-s. Lajmi bëhet i ditur nga marina greke, sipas të...
 • Marrëveshja përfundimtare Kosovë – Serbi, me fuqi detyruese

  Autoritetet në Kosovë dhe në Serbi, tashmë janë të vetëdijshme se dialogu për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet të dy vendeve do të duhet të përmbyllet me një marrëveshje ligjërisht të obligueshme, vlerësojnë ekspertët e çështjeve juridike ndërkombëtare. Ndonëse, sipas tyre, deri te arritja e një marrëveshjeje të tillë, palët...
 • Mediat në Maqedoni ende në presionin e politikës

  Sulmet dhe kërcënimet ndaj gazetarëve në Maqedoni kanë vazhduar edhe gjatë qeverisjes së re, por për dallim nga qeverisja e kaluar, ato janë në numër shumë më të vogël. Kërcënimet me vdekje ndaj kryetarit të Shoqatës së Gazetarëve, Naser Selmani, nga funksionarë të BDI-së, kërcënimet dhe fyerjet ndaj gazetarëve...
 • Selanik, takim i ri i ministrave Dimitrov-Kocias

  Në prag të takimit tet-a-tet mes kryediplomatëve, Nikolla Dimitrov e Nikos Kocias në Selanik për emrin që pritet të mbahet të premten, ekspertë nga të dy vendet dhanë pikëpamjet e tyre mbi kontestin. Sipas tyre arritja e një marrëveshjeje eventuale politike për emrin nuk do t’i japë fund problemit...
 • Ekspertët: Maqedonia mbetet në zonën e ndikimit amerikan

  Njohësit e marrëdhënieve ndërkombëtare thonë se deklarata e fundit e Sekretari amerikan i Mbrojtjes, James Mattis paraqet edhe një dëshmi për mbështetjen e fuqishme të SHBA-së për zgjidhjen e çështjes së emrit, si çështje kruciale për anëtarësimin e vendit në Aleancën Veri-atlantike. Sekretari amerikan i Mbrojtjes, James Mattis pas...
 • Maqedoni/ Protesta dhe festime me rastin e 1 Majit

  Papunësia e lartë, pagat e ulëta, mungesa e perspektivës për jetë më të mirë, shkeljet e të drejtave të punëtorëve, ndryshimet ligjore në shumë sfera të ekonomisë dhe sektorëve të tjera, largimi i të rinjve nga Maqedonia, ishin disa nga shqetësimet e shprehura në protestat në Shkup më rastin...
 • Serbët në dilemë, targat e Kosovës apo të Serbisë?

  Ministria e Punëve të Brendshme e Qeverisë së Kosovës, në muajin Mars të këtij viti ka sjellë vendimin për regjistrimin e sërishëm të automjeteve me tabelat e regjistrimit serbe, që bartin shenjat e qyteteve të Kosovës. Vendimi mbetet në fuqi për një vit dhe gjatë kësaj kohe të gjitha...
 • Gazetarët në Maqedoni kërkojnë paga më të larta

  Gazetarët në Maqedoni kërkojnë paga më të larta dhe kushte më të mira pune. Kërkesa është bërë sot më 1 Maj nga Sindikata e Pavarur e Gazetarëve dhe Punonjësve të Mediave. Kryetarja e kësaj sindikate, Tamara Çaushidis tha se pavarësisht premtimeve të bëra, asgjë nuk ka ndryshuar sa i...
 • Çështja e emrit/ Këtë javë takim i ri mes Dimitrovit dhe Kociasit

  Përveç ndryshimeve Kushtetuese të nevojshme për anëtarësimin e vendit në Bashkimin Evropian kryeministri Zoran Zaev është i gatshëm t’i ofrojë edhe garanci të tjera palës greke në mënyrë që të zgjidhet përfundimisht çështja e emrit. Zaev nuk precizoi se për çfarë garancish bëhet fjalë por tha se kërkon mënyra...
 • Zaev: Zgjidhja e çështjes së emrit para mbledhjes së Këshillit të BE

  Kryeministri maqedonas Zoran Zaev është optimist se çështja e emrit me Greqinë do të zgjidhet përpara mbledhjes së Këshillit të Bashkimit Europian në qershor. “Jam optimist… seriozisht sepse po bëhen 27 vite që s’po gjendet zgjidhje. Dhe përderisa tani bisedimet kanë arritur deri në këtë nivel, është mundësia që...
 • Tensioni me Turqinë, SHBA ndihmon Greqinë në përmirësimin e avionëve luftarakë

  Teksa tensioni mes Greqisë dhe Turqisë vijon të mbetet i lartë, Athina ka njoftuar se SHBA-të do të përmirësojnë 85 avionët e tyre F-16 me standardin Viper. Lajmi është bërë i ditur nga e përditshmja greke “Protothema”, e cila tha se vendimi është marrë të shtunën në mëngjes nga Këshilli...
 • Greqia ultimatum Maqedonisë: Pa “emrin” s’ka NATO

  Maqedonia do të anëtarësohet në NATO, vetëm pasi të ketë zgjidhur çështjen e emrit me Greqinë. Deklarata që bllokon aspiratën e vendit fqinj për anëtarësim në aleancën ushtarake, vjen nga ministri i Jashtëm grek Nikos Kotzias, në përfundim të Samitit të ministrave të Jashtëm të aleancës në Bruksel. “Ne...
 • Video/ Zbulohet laborator kanabisi në Shkup, dy të arrestuar

  Sektori për Punë të Brendshme Shkup deri tek Prokuroria Themelore Publike ka dorëzuar padi penale ndaj dy personave me iniciale S.K. 25 vjeç dhe G.K. 28 vjeç, për “prodhim të paligjshëm dhe lëshim në treg të lëndëve narkotike”. Të paditurit gjatë këtij viti në mënyrë të paligjshme kanë blerë...
 • Tusk përgëzon Maqedoninë për progresin

  Presidenti i Këshillit të Europës, Donald Tusk, përgëzoi Maqedoninë për progresin e arritur. Ai lavdëroi punën e kryer nga qeveria e Zoran Zaev, për të cilin tha se përcjell një mendësi të re pro-europiane të Maqedonisë. Sa i përket marrëveshjes me Greqinë, presidenti i Këshillit të Europës, inkurajoi Shkupin...
 • Tusk sot në Shkup

  Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk sot do të qëndrojë për vizitë në Shkup me rastin e takimit të liderëve të vendeve të procesit Brdo – Brioni, në organizim të presidentit Gjorgje Ivanov. Në kuadër të vizitës, Tusk do të takohet me kryeministrin Zoran Zaev.  Pas takimit Tusk dhe...
 • Video/ Një vit nga dhuna në Kuvendin e Maqedonisë

  Të premten bëhet një vit nga pushtimi i Kuvendit të Maqedonisë nga një grup i protestuesve opozitarë, të cilët kundërshtonin zgjedhjet e kryetarit shqiptar të institucionit ligjvënës. Ithtarët e VMRO-së, që atë kohë drejtohej nga kryeministri Nikolla Gruevski, më 27 Prill 2017 jo vetëm që pushtuan Kuvendin, por edhe...
 • Xhaferi: Ligji për gjuhët do të publikohet në Fletoren Zyrtare pa nënshkrimin e Ivanovit

  Kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi, mbrëmjen e së enjtes tha në TV Telma ka deklaruar se ligji për gjuhët do të hyjë në fuqi edhe pse nuk e dekreton presidenti Gjorge Ivanov. “Ligji do të shpallet pa nënshkrim të presidentit, pasi që ai refuzon, ndërkaq Kushtetuta ka dispozitë përkatëse...
Emisione