Kategoria : Rajoni

 • Të burgosurit kërkojnë faljen e presidentit, paralajmërojnë greva

  Janë 1800 të burgosur në Idrizovë dhe në burgun e Shtipit të cilët  kanë kërkuar faljen nga Presidenti Ivanov. Me numër të burgut dhe firma, të burgosurit kërkesat e tyre ua kanë dorëzuar avokatëve, të cilët do t’i dorëzojnë në kabinetin e presidentit. Të burgosurit i dërgojnë porosi presidentit...
 • Kriza në Maqedoni, krerët politikë bisedime në Vjenë

  Bashkësia ndërkombëtare ka thirrur në një takim të planifikuar ditën e premte në Vjenë liderët e katër partive më të mëdha politike në Maqedoni. Ftesën deri te tre partitë zyrtarisht e dërgojnë tre eurodeputetët e përfshirë në arritjen dhe zbatimin e Marrëveshjes së Përzhinës, Ivo Vajgl, Eduard Kukan dhe...
 • Ministri i Jashtëm grek, Kozias: Maqedonia të menaxhojë krizën e refugjatëve

  Shefi i diplomacisë greke, Nikos Kozias, ka akuzuar Maqedoninë se disa herë ka shkelur të drejtën ndërkombëtare dhe është treguar e paekuilibruar në menaxhimin e krizës me refugjatët. Gjatë një interviste për mediat greke, në pyetjen se sa kanë të bëjnë incidentet në Idomeni me marrëdhëniet mes Greqisë dhe...
 • Maqedoni – Kosovë, nga sot me karta identiteti

  Qytetarët e Kosovës dhe Maqedonisë nga dita e sotme, kufirin mund ta kalojnë vetëm me karta identiteti. Në ceremoninë e fillimit të lëvizjes së qytetarëve vetëm me ID, zv/Ministri i brendshëm i Maqedonisë Agim Nuhiu, komunikimin me homologët kosovarë e bëri në gjuhën maqedonase. Pas takimit, dy zv/ministrat e...
 • Ivanov nuk e tërheq dekretin për faljen e politikanëve

  Presidenti i Maqedonisë, Gjeorge Ivanov ka vendosur që të mos e tërheqë dekretin e tij për faljen e politikanëve që janë nën procesin e hetimeve, pas skandaleve të shumta për përgjimet në Maqedoni. Reagimi i tij u bë gjatë një konference të jashtëzakonshme për mediat, ku theksoi se nuk...
 • Shprehje raciste, në Podgoricë digjen flamujt e Shqipërisë dhe Kosovës

  Persona të paidentifikuar i kanë flakën flamurit shqiptar dhe atij të Kosovës, përpara ndërtesave të ambasadave të të dyja vendeve në Podgoricë. Sipas Klan Kosovës, flamujt ishin të varur në sheshin e Capital Plaza të Shën Petrit bashkë me atë të Malit të Zi, flamuri i të cilit nuk është...
 • Maqedoni/ Zgjedhjet e parakohëshme më 5 Qershor

  Zgjedhje e parakohëshme në Maqedoni do të mbahen më 5 Qershor. Lajmin e ka bërë të ditur, Kryetari i Parlamentit të Maqedonisë, Trajko Veljanovski. “Bazuar në kompetencat e mia kushtetuese dhe ligjore dhe në përputhje me vendimin për të shpërbërë Parlamentin, sot nënshkrova dekretin për caktimin e zgjedhjeve të parakohshme...
 • Janinë/ Përplasje mes refugjatëve dhe policisë, 27 të arrestuar

  Dhjetëra refugjatë sirianë janë përplasur me policinë greke në Janinë, qytetin fqinj me Shqipërinë, duke shkaktuar tensione të forta. Sipas policisë greke, një grup refugjatësh ka bllokuar gjatë natës autostradën “Egnantia”  duke u zhvendosur në rrugë me gra dhe fëmijë nga kampi i aerodromit fare pranë. Burimet gazetareske nga...
 • Kocijançiç: BE, e shqetësuar për situatën në Maqedoni

  Bashkimi Europian ka shprehur shqetësimin sa i përket vendimit të të Presidentit Ivanov për faljen e zyrtarëve të cilët janë nën hetim. “Ne jemi shumë mirë të njoftuar dhe jemi seriozisht të shqetësuar me vendimin e presidentit Ivanov për të falur një numër të madh politikanësh dhe personash zyrtar...
 • Video/ Falja e politikanëve nën hetim, sërish përleshje në Shkup

  Në Shkup, protestat e së mërkurës gjatë mbrëmjes, kundër vendimit të presidentit të Maqedonisë, Gjorgje Ivanov, për të amnistuar politikanët të cilët hetohen nga Prokuroria, janë përshkallëzuar në dhunë. Disa protestues janë lënduar gjatë përleshjeve me policinë, ndërsa disa të tjerë janë shoqëruar. Situata ka eskaluar në momentin kur forcat...
 • Maqedoni/ Ivanov nuk tërhiqet nga vendimi i tij

  I pyetur nëse Presidenti Gjorge Ivanov do ta tërheqë vendimin e tij lidhur me faljen e politikanëve, ai është shprehur i bindur se do t’i përmbahet asaj që ai ka deklaruar. “Gjithçka që kisha e thashë në deklaratën time, kështu që mbetem në atë qëndrim”, u përgjigj Ivanov. Ndërsa...
 • Maqedoni/ Publikohen emrat e politikanëve të amnistuar nga Ivanov

  Pas vendimit të Presidentit të Maqedonisë, Georgje Ivanov për faljen e politikanëve që janë nën hetim është publikuar edhe lista me emrat e personave të implikuar. Në mesin e tyre, pjesa më e madhe janë nga VMRO-DPMNE-ja qeveritare edhe atë nga kreu më i lartë i partisë, përgjithësisht, janë...
 • Video/Sërish protesta në Idomeni, policia përdor gazlotsjellës

  Përplasje të reja kanë shpërthyer ditën e sotme mes policisë së maqedonase dhe emigrantëve, në kampin e Idomenit, që vijojnë me përpjektjet e tyre për të kaluar kufirin me Greqinë. Policia ka përdorur gaz lotsjellës dhe granata shurdhuese, për të sprapsur një grup prej 50 refugjatësh, të cilët ishin mbledhur...
 • Foto/ Gjysmë ton hashash zbulohet në Korfuz, skafi nuk u shkarkua dot në Itali

  Mbi gjysmë toni hashash është gjetur nga policia kufitare helene në ishullin grek, Korfuz. Autoritetet kishin marrë informacione se një skaf, me dy persona në bord, po përpiqej të shkarkonte sasi të mëdha lëndësh narkotike. Autoritetet kishin marrë informacione se, skafi nuk ishte shkarkuar dot në Itali e kështu ishte...
 • KE kërkon sistemimin e refugjatëve sirianë

  Komisioni Europian përsërit thirrjen e urgjencës për transferimin dhe risistemimin e refugjatëve sirianë në shtetet anëtare të Bashkimit Europian për të lehtësuar situatën dramatike humanitare në Greqi dhe për të parandaluar përkeqësimin e situatës në Itali. Dimitris Avramopoulos – Komisioner për Migracionin dhe Punët e Brendshme: “Imazhet e gazit lotjsellës...
 • Maqedoni/ Qytetarët protestojnë përballë qeverisë kundër vendimit të Ivanov

  Vendimi i Presidentit Ivanov për faljen e politikanëve që janë nën hetim, ka ngjallur mjaft reagime. Qytetarë të shumë ndërkohë kanë nisur protestat përpara qeverisë së Maqedonisë për të kundërshtuar këtë vendim. “Nuk ka drejtësi nuk ka paqe”, “shtet mafioz”, janë këto disa nga thirrjet që ata bëjnë në...
 • Ministria e Bujqësisë: Kastravecët e importuar nuk janë helmues, rezultatet janë lexuar gabimisht

  Ministria e Bujqësisë, Agjencia për ushqim dhe Laboratori fito- sanitar kanë reaguar në lidhje me kastravecët e importuar nga Shqipëria duke thënë se ato nuk janë helmuese. Ata deklaruan gjithashtu se rezultatet e analizave që i publikoi opozita, kanë qenë gabimisht të lexuara, ndërsa në kastravecët e importuar madje...
 • Ambasada e SHBA në Maqedoni reagon ndaj vendimit të Ivanov për faljen e politikanëve

  Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Shkup ka reaguar duke shprehur shqetësimin në lidhje me vendimin e marrë nga presidenti Gjorge Ivanov, për t’i amnistuar politikanët e Maqedonisë që janë nën hetim. “Presim detaje të mëtejshme dhe sqarime. Megjithatë, deklarata e kryetarit ka shkaktuar shqetësim për angazhimin...
 • Maqedoni/Zv.ministri: Kastravecët e importuar nga Shqipëria, me substanca helmuese

  Zëvendësministri i Bujqësisë, Lupço Nikollovoski, ka deklaruar se nga Shqipëria janë importuar kastravecë helmues të cilët janë shitur në tregjet e vendit.  Ekipi i Nikollovoskit ka dorëzuar mostra të kastravecëve të importuar që janë prodhuar në zonën e Lushnjës në Shqipëri. “Analizat që janë marrë nga laboratori shtetëror fitosanitar...
 • Zaev: Vendimi i Ivanov, shpëtim nga krimi e korrupsioni që i kanë bërë shtetit

  Kryetari i Lidhjes Socialdemokrate dhe i opozitës maqedonase, Zoran Zaev, ka reaguar menjëherë ndaj vendimit të Presidentit të Maqedonisë, Gjorge Ivanov, për faljen e të gjithë politikanëve të cilët janë nën hetim, duke e konsideruar si një grusht-shteti ndaj Maqedonisë. “Grusht-shtet ndaj Maqedonisë. Vendimi i Ivanovit është tentim për shpëtim...
Publicitet


Emisione