Kategoria : Rajoni

 • Serbia do ta përdorë brenda vendit trenin e kthyer mbrapsht nga Kosova

  Autoritetet në Serbi thanë se do ta përdorin për transportin e brendshëm trenin që të shtunën ishte nisur nga Beogradi drejt Mitrovicës, duke nxitur tensione të larta ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Vendimi pasoi veprimet e Prishtinës për të ndaluar hyrjen në Kosovë të trenit që ishte dekoruar me flamuj...
 • Regres në luftën kundër korrupsionit

  Maqedonia nuk ka përmbushur as minimumin e rekomandimeve të organizatave relevante ndërkombëtare që kanë të bëjnë me luftën kundër korrupsionit në institucionet shtetërore. Në raportin më të ri të grupit të shteteve kundër korrupsionit i njohur si GRECO (The group of States against Corruption), Maqedonia ka përmbushur vetëm 3...
 • Vuçiç: Beogradi dhe Prishtina t’i harrojnë armët

  Kryeministri serb Aleksandar Vuçiç ka deklaruar se paqja dhe stabiliteti janë më të rëndësishmet dhe se në këtë drejtim është i përgatitur për krijimin e një “linje të nxehtë” Beograd –Prishtinë. Kreu i ekzekutivit serb në një intervistë për TV Pink në Davos të Zvicrës theksoi se në Forumin...
 • “Ushtria dhe policia serbe – një grusht mjerim”

  Gazetari i të përditshmes “Frankfurter allgeimeine Zeitung” Michael Martens shkruan për “Dramën hekurudhore në Kosovë”, me fjalët se “disa trena e arrijnë qëllimin e vet edhe pa arritur në destinacionin e parashikuar”. Pas incidentit me trenin, në Beograd po dëgjohen klithje lufte. “Presidenti i shtetit, Tomislav Nikoliç ka kërcënur...
 • Shkup- Prokuroria Speciale ‘ngelet’ në seanca parapërgatitore

  Në Gjykatën Themelore të Shkupit, të martën është mbajtur seanca përgatitore, e dyta me radhë, rreth procesit gjyqësor të iniciuar nga Prokuroria Speciale Publike të njohur si “Fortesa II”. Në këtë rast, ish-drejtori i Drejtorisë për Siguri dhe Kundërzbulim Goran Grujovski, me gjashtë të punësuar të tjerë në këtë institucion, akuzohen...
 • Treni, tërhiqet kryeministri serb

  Kryeministri i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, citohet të ketë thënë se e paqja dhe qëndrueshmëria janë më të rëndësishmet dhe se për këtë është i gatshëm për të vendosur edhe një “linjë të nxehtë” me Prishtinën për të komunikuar në çdo moment. “Të bëjmë diçka o njerëz që të kemi...
 • “Serbia po provokon për të kërkuar ndërhyrjen e Rusisë”

  Intervistë me Jelena Miliç, kryetare e Qendrës për Studime Euroatlantike në Serbi. Miliç u largua nga podiumi i një interviste të përbashkët me kryeministrin Vuçiç. Ajo mendon se Serbia po provokon ndërhyrjen ruse. Deutsche Welle: Zonja Miliç, të dielën në mbrëmje u larguat nga një intervistë të përbashkët me...
 • Aktivistja serbe përplaset me kryeministrin gjatë debatit

  Jelena Miliç, drejtuese e qendrës së studimeve euroatlantike, njëkohësisht një aktiviste e njohur në Serbi është përfshirë në një përplasje verbale me kryeministrin serb, Aleksandër Vuçiç, gjatë një debati televiziv. Ajo akuzoi publikisht kryeministrin serb se ai bashkëpunonte me të inkriminuar dhe të dyshuar për krime lufte, përfshirë gjeneralin...
 • “Atje ku serbët shkuan me tanke, u kthyen si refugjatë me traktorë”

  Kryetari i Partisë Demokratike të Serbisë Dragan Shutanovac  ka akuzuar sot presidentin serb, Tomislav Nikoliç se “me deklarata luftënxitëse po ushqen konflikte të mëtejshme dhe po i fut serbët në Kosovë dhe Metohi në rreziqe të reja” në vend se t`i qetësojë  ai paralajmëron  kryeministrin për “parodi të një...
 • Qeveria në Maqedoni vazhdon me politikën e borxheve

  Borxh i jashtëm i Maqedonisë vazhdon të rritet, ndërsa institucionet nuk japin sqarime për destinimin e parave që merren si nga bankat vendore, ashtu edhe nga ato ndërkombëtare. Sipas të dhënave të fundit të Ministrisë së Financave, në tremujorin e fundit të vitit 2016, borxhi publik ka arritur në...
 • Vuçiç: Ky është paralajmërimi im i fundit ndaj shqiptarëve

  Një tren pasagjerësh shkaktoi një pikë të re të ulët në marrëdhëniet gjithsesi jo të mira midis Serbisë dhe Kosovës. Policë shqiptarë e ndaluan në kufi, trenin që kishte nisur Serbia nga Beogradi për në Kosovë. “Për pak shpërtheu lufta për shkak të trenit” “Thaçi gati shpërtheu luftën për...
 • Rëndësia e pjesëmarrjes së shqiptarëve në qeverinë e re të Malit të Zi

  Polonia i uroi sot zyrtarisht mirëseardhjen një kontigjenti trupash amerikane që arritën atje këtë javë. Trupat janë pjesë e një misioni të NATO-s që synon frenimin e një agresioni të mundshëm rus në rajon. Kryeministrja e Polonisë, Beata Szydlo, tha se prania e ushtarëve amerikanë në Poloni “është një...
 • Vuçiç – Prishtinës: Mos provoni të sulmoni serbët me armë, nuk do ta lejojmë

  Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiç tha të shtunën në një konferencë të jashtëzakonshme me gazetarët, se ka marrë vendim që ta ndalë trenin me qëllim të “shmangies së konfliktit”. “Vendimi im ishte dhe krenohem me të, që ta ndaloj trenin në Rashkë me qëllim të ruajtjes së lirisë së...
 • Përpjekjet për formimin e qeverisë në Maqedoni

  Ndërsa po afron koha për afatin e mandatarit Nikolla Gruevski për formimin e qeverisë së Maqedonisë, partia e tij VMRO-DPMNE ka bërë të ditur se nuk pranon të bisedoj për gjuhën shqipe dhe as për vazhdimin e mandatit të Prokurorisë së Posaçme. Këto janë disa prej kërkesave të partive...
 • VMRO-ja refuzon kërkesat e BDI-së për qeverinë e re

  Formimi i qeverisë së re të Maqedonisë nga VMRO DPMNE, duket i pamundur bazuar në qëndrimin e saj të fundit ku përjashton çdo mundësi për të biseduar me Bashkimin Demokratik për Integrim të Ali Ahmetit, e cila të enjten në mbrëmje doli me platformën e saj për negociata me...
 • Lirimi i Haradinaj, presidenti serb akuzon BE-në

  Presidenti i Serbisë Tomisllav Nikolic, deklaroi se vendimi i gjykatës franceze për lirimin me kusht të liderit të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj është “tregues i refuzimit të aktakuzës së autoriteteve serbe, dhe se shtetet anëtare të Bashkimit Evropian kanë dhënë direktiva për refuzimin e kësaj aktakuze”....
 • Të pastrehët viktima të temperaturave ekstreme të ulëta

  Temperaturat e ulëta ekstreme që kanë kapluar javën e fundit Maqedoninë madje duke u ulur në 20 gradë nën zero, kanë prekur veçanërisht personat e pastrehë. Mamut Bekirov prej vitesh jeton në rrugë. Ai thotë se nga lëmosha arrin të sigurojë ushqim të mjaftueshëm për të mbijetuar,por për të...
 • Daçiç: Sot nuk flasim për Haradinajn

  Pas vendimit të drejtësisë franceze për lirimin me kusht të ish kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj, ministri i jashtëm dhe zëvendëskryeministri serb, Ivica Daçiç ka thënë se qeveria e Serbisë, sot nuk do të deklarohet rreth këtij rasti. Televizioni shtetëror serb, RTS raporton se kryeministri Aleksandar Vuçiç e ka...
 • Letra e Tahirit drejtuar Interpol, reagon ashpër Serbia

  Kërkesën e Shqipërisë drejtuar Interpol, për të rishqyrtuar edhe njëherë urdhër – arrestin ndërkombëtar për liderin e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, Serbia e sheh si shkelje të sovranitetit nga Shteti Shqiptar. Siç raporton KlanKosova, letrën e Ministrit të Brendshëm të Shqipërisë, Saimir Tahiri, dërguar Sekretarit të...
 • Shkupi: Shqipëria mos përzihet me punët tona

  Shefi i diplomacisë maqedonase, Nikolla Poposki, ka kritikuar Shqipërinë dhe Kosovën. Ai ka thënë se këto dy vende po përzihen në punët e brendshme të Maqedonisë. “Gjithmonë kemi qenë plotësisht korrekt në bashkëpunim me fqinjët. Më së miri do të jetë që edhe ato të na bashkohen në këtë...
Publicitet
Emisione