Kategoria : Shendet

 • Dëmet e rënda të duhanpirjes tek bebet e palindura

  Një studim i ri ka zbuluar dëmet e rënda që shkakton duhanpirja tek bebet ende të palindura. Shkencëtarët kanë zbuluar se kimikatet në cigare janë veçanërisht të dëmshme për qelizat në zhvillim të mëlçisë tek bebet. Skuadra e udhëhequr nga Universiteti i Edinburgut, por ku morën pjesë edhe Universitetet...
 • Ja çfarë ndodh kur hamë një vezë për mëngjes

  Pothuajse të gjithë i konsumojmë vezët në mëngjes pasi janë shumë të shijshme dhe të shëndetshme. Vezët janë një burim i mineraleve dhe vitaminave e janë të rëndësishme për riparim të indeve dhe muskujve. Dietologët thonë se duhet të hamë deri në 3 vezë në ditë për të mbajtur një...
 • Sekretet dëmtojnë shëndetin

  Është koha që të nxirrni të pathënat. Një studim i kohëve të fundit pretendon se të mbajturit sekrete mund të dëmtojë shëndetin, pasi brengat e brendshme shkaktojnë stres, probleme me pagjumësinë, rrudha dhe sëmundje të ndryshme. Shkencëtarët thonë se 95 përqind e njerëzve mbajnë mesatarisht 13 sekrete në të...
 • Pasojat e pariparueshme të pagjumësisë

  Arsyeja pse flemë shkon përtej faktit se gjumi na rimbush me energji. Çdo 12 orë truri ynë ndryshon gjendje kur ne flemë për të hequr nënproduktet toksike të aktivitetit nervor ditor. Shkencëtarët kanë zbuluar se gjumi i pakët bën që truri të “likuidojë” një sasi të madhe neuronesh dhe...
 • Ndiente dhembje të tmerrshme në brinjë dhe mjekët i thanë se ishte kalimtare, por kur mori vesh të vërtetën

  Haley, një notare shumë e zonja u ankua një ditë për dhimbje të tmerrshme në brinjë por e trishtushmja e kësaj historie ishte se askush nuk e besonte atë. Mjekët nuk e kishin diagnostikuar sëmundjen e saj dhe i kishin thënë se ishte diçka kalimtare. Babai i saj ishte shumë...
 • Testi i thjeshtë që parashikon nëse do prekeni nga kanceri

  Një test i zakonshëm gjaku ka rezultuar të jetë shumë më i saktë në parashikimin e kancerit se gjëndrat për kancerin e gjirit. Shkencëtarët thonë se kjo është metoda më premtuese e zbulimit të sëmundjes në 30 vitet e fundit. Numri i lartë i trombociteve (qelizave të gjakut që luftojnë mbylljen e...
 • “9 muajshe shtatzënë”, por pësoi “shokun e jetës” nga ajo që lindi

  Një vajzë 24-vjeçare nga Zelanda e Re, ka zbuluar një kist gjigand, ndërkohë që të gjithë përfshirë dhe atë vetë kujtonin se ishte 9 muajshe shtatzënë. Keahnee Tioke, nga Opotiki ka shpjeguar për një gazetë të famshme dhimbjet e forta që përjetonte gjatë mestruacioneve. “Më dukej sikur dikush më...
 • Sëmundjet vdekjeprurëse që përhapen nga ngrohja globale

  Çfarë do të ndodhë nëse papritur ekspozohemi ndaj baktereve vdekjeprurëse që nuk kanë qenë në atmosferë për mijëra vite? Këtë mund ta zbulojmë shpejt pas shkrirjeve si pasojë e ngrohjes globale. Ngrohja globale po shkakton shkrirjen e permafrosteve, tokë që ka qenë e ngurtë për mijëra vite. Me shkrirjen...
 • “Sëmundja e padukshme që po më shpërbën çdo ditë”

  Rebecca Hempsell i nënshtruar 24 operacioneve për të rregulluar nyjet e zhvendosura, për shkak të një çrregullimin genetik, tepër të rrallë. 40 – vjeçarja nga Plymouth vuan nga një sëmundje që prek indet lidhëse të lëkurës, kockave, enëve të gjakut dhe organeve të tjera. Nëna e dy fëmijëve, përveç 24...
 • Kjo video po bën xhiron e internetit, “plas nëna e puçrrave”

  Dermatologia e famshme Sandra Lee, ka xhiruar një video kur i plas një burri një puçërr të stërmadhe në qafë e cila ka masën e një topi bowling-u. Ajo tregon se kjo ishte puçrra më e madhe që kishte parë ndonjëherë. Mbetjet e puçrrës ishin me masë 400 g....
 • Të risjellësh në jetë të “vdekurin”? Shkencëtarët bëjnë një hap përpara

  Shkencëtarët kanë arritur që të rizgjojnë nga koma pacientët, duke ngacmuar trurin e tyre, falë tejçimit të elektricitetit me intensitet tepër të ulët. 2 persona në gjendje vegjetative dhe 13 të tjerë në koma me ndërgjegje minimale, ishin në gjendje që të shfaqnin shenja vetëdije, pasi iu nënshtruan simulimit...
 • Ushqimet që parandalojnë rënien e flokëve

  Një shprehje thotë, “flokët  e bukur dhe të shëndetshëm janë gjysma e bukurisë”.  Por, për  t’i pasur të tillë duhet të kujdesemi dhe t’i trajtojmë. Jo gjithmonë blerja e produkteve të shtrenjta luan një rol primar për të pasur flokë të shëndetshëm. Nëse kujdeseni dhe për ushqimet që ju...
 • Duroi 20 vite dhimbje të tmerrshme barku, mjekët u shokuan nga ajo që i nxorrën kur e bënë operacion

  Një grua nga Watford, Britani iu nënshtrua 20 vite më parë një operacioni për heqjen e dhjamit të tepërt, por që atëherë ka vuajtur nga një dhimbje e tmerrshme barku. Përgjegjës për dhembjet e saj ka qenë një shirit 11 cm i gjatë i vendosur në zorrë që shërbente...
 • Këto janë ushqimet që s’duhet t’i konsumoni kurrë në mëngjes! Zhvillojnë kancerin!

  Mëngjesi është vakti më i rëndësishëm për t’u konsumuar gjatë ditës. Për më shumë një mëngjes i shëndetshëm na sjell një mendje të shëndoshë. Ushqimet që duhet të shmangen me patjetër në mëngjes janë proshuta, sallami dhe salsiçet. Instituti Kërkimor ndaj Kancerit në SHBA ka zbuluar se mishi i...
 • Pse Aloe vera quhet bima e pavdekësisë dhe si e rikuperon trupin tuaj?

  Aloe vera është e njohur nga egjiptianët si bima e pavdekësisë. Ajo ka një seri cilësish shëruese dhe disa prej të cilave mund të jeni të vetëdijshëm. Aloe vera përmban më shumë se 200 përbërës biologjikisht aktivë, që përfshijnë polisakaridet, vitaminat, enzimat, aminoacidet, dhe minerale që nxisin përthithjen e...
 • Ja cili është grupi i gjakut më i preferuar për mushkonjat

  Mushkonjat janë një nga insektet më të rrezikshme pasi në momentin që ju pickojnë mund t’ju infektojnë sëmundje të ndryshme duke ju lënë të ekspozuar ndaj mikrobeve. Lëkura e secilit prej nesh lëshon një kimikat të caktuar që çon sinjale tek mushkonjat për grupin e gjakut që ne kemi....
 • Eliminoni celulitin me këto ushtrime

  Rreth 90% përqind e femrave kanë celulit, por nëse keni vullnet dhe dëshirë për ta hequr atë mund t’ia dilni. Celuliti është një lloj dhjami në një nënshtresë të lëkurës që përmban grupe të kontraktura të indeve lidhëse. Ky ind lidhës që varion në trashësi dhe është i lidhur...
 • Mungon Metadoni për trajtimin e të varurve nga droga

  500 të rinjë rrezikojnë t’i rikthehen përdorimit të heroinës për shkak të mungesës së Metadonit, preparatit që duhet të marrin çdo ditë për të shpëtuar nga varësia. Prej më shumë se 6 muajsh, ata enden për të gjetur ilaçin. Drejtohen çdo mëngjes në qendrën “Aksion Plus”, por përballen me...
 • Vetitë kuruese të dietës mesdhetare

  Ishujt e Mesdheut ndryshe quhen shtëpia e diellit, e detit, e ushqimeve të shijshme të cilat thuhet se mbajnë çelësin e një shëndeti të mirë. Victoria Taylor një dietologe e famshme britanike ka folur mbi përfitimet e shëndetshme të “kuzhinës së diellit”, siç e quan ajo ndryshe kuzhinën Mesdhetare....
 • Merr fund problemi i thinjave dhe rënies së flokëve?

  Teksa vitet kalojnë, shumë prej nesh përballen me realitetin e vështirë të thinjave, apo edhe më keq të rënies së flokëve. Prej shumë dekadash shkencëtarët janë rrekur të zbulojnë arsyet biologjike pas këtyre ndryshimeve të padëshiruara dhe më në fund duket se ka shpresë. Një studim i ri publikuar në...
1 2 3 30
PublicitetEmisione