Kategoria : Shendet

 • 5 ndryshimet që pëson trupi juaj kur puthni për herë të parë

  Puthja e parë nuk harrohet kurrë për vetë emocionet që të përcjell. Sipas studiuesve, në trupin tuaj ndodh reaksion kimik kur puthni për herë të parë. Në këtë mënyrë ju përjetoni ndjenja të këndshme. Më poshtë 5 gjërat që ndodhin me trupin tuaj kur puthni për herë të parë:...
 • Zbulohet ilaçi që parandalon kancerin e lëkurës dhe ngadalëson plakjen

  Shkencëtarët kanë zhvilluar një ilaç që imiton dritën e diellit për të nxirë lëkurën, pa përfshirë asnjë rreze të dëmshëm ultraviolet. Ilaçi bën që lëkura të prodhojnë ngjyrën kafe të pigmentit melaninë, sipas testeve të kryera në disa mostra lëkurësh dhe tek minjtë. Provat tregojnë se ky ilaç do...
 • Temperaturat e larta rrisin rastet e virozave stinore

  Rritja e temperaturave ka shtuar rastet me gastroenterite gjatë javës së fundit. Specialistët e Institutit të Shëndetit Publik, thonë se trendi po vjen në rritje ndërsa kulmi parashikohet ne gusht. Evitimi i daljeve në orët pikut është një nga këshillat e specialistëve, e sidomos në ditët në vijim ku...
 • Studimi/ Kujdes nga cigaret elektrike, janë të rrezikshme

  Sipas një studimi të Universitetit të Connecticut në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, përdorimi i  cigareve elektrike është po aq i dëmshëm sa cigaret e zakonshme. Studiuesit kanë zbuluar se avujt e cigareve elektrike shkaktojnë dëmtime të ADN-së më shumë se sa cigaret me filtër, për shkak të elementëve...
 • Zbulohet një ilaç më i mirë se aspirina

  Një ilaç i ri, i krijuar me helmin e gjarpërit, një ditë mund të përdoret për të trajtuar sëmundjet e zemrës. Sipas ekspertëve, kjo mund të jetë një “alternativë më e sigurt” e barnave kundër plakjes, që përfshijnë edhe aspirinën. Ky mjekim ndalon qelizat e gjakut, të quajtura trombocite...
 • Ja pse nuk duhet të lini kurrë ujë pranë shtratit, ky është rreziku që ju kanoset

  Kurrë nuk duhet të lini një gotë me ujë pranë kokës së shtratit tuaj dhe ta konsumoni atë në mëngjes. Ditën tjetër gota do jetë mbushur me pluhurat e dhomës dhe përveç këtij fakti është provuar se uji “skadon”, pasi shërben si përthithës i qelizave të vdekura të lëkurës që qarkullojnë...
 • E tmerrshme/ Humbi shikimin nga një gabim që e bëjmë çdo ditë

  Pasi t’i shkoni në fund këtij lajmi duhet të kuptoni se larja e duarve nuk duhet nënvlerësuar kurrë. Një djaloshi nga meksika i ndodhi e paimagjinueshmja vetëm sepse e neglizhoi diçka të tillë. Prej javësh atij nuk i kishin pushuar teshtimat dhe lotët. Ai nuk e kishte menduar asnjëherë se kjo neglizhencë do...
 • Bëri tatuazh dhe 5 ditë më pas u fut në ujë, ajo që pësoi…

  Një burrë mori sepsis dhe vdiq pasi zona ku kishte bërë tatuazhin u infektua në momentin që u fut në ujë. 31-vjeçari e injoroi këshillën që i kishin dhënë doktorët se duhet të priste më shumë se dy javë para se të zhytej në pishina apo dete. Ai kishte...
 • Dëmet e rënda të duhanpirjes tek bebet e palindura

  Një studim i ri ka zbuluar dëmet e rënda që shkakton duhanpirja tek bebet ende të palindura. Shkencëtarët kanë zbuluar se kimikatet në cigare janë veçanërisht të dëmshme për qelizat në zhvillim të mëlçisë tek bebet. Skuadra e udhëhequr nga Universiteti i Edinburgut, por ku morën pjesë edhe Universitetet...
 • Sekretet dëmtojnë shëndetin

  Është koha që të nxirrni të pathënat. Një studim i kohëve të fundit pretendon se të mbajturit sekrete mund të dëmtojë shëndetin, pasi brengat e brendshme shkaktojnë stres, probleme me pagjumësinë, rrudha dhe sëmundje të ndryshme. Shkencëtarët thonë se 95 përqind e njerëzve mbajnë mesatarisht 13 sekrete në të...
 • Pasojat e pariparueshme të pagjumësisë

  Arsyeja pse flemë shkon përtej faktit se gjumi na rimbush me energji. Çdo 12 orë truri ynë ndryshon gjendje kur ne flemë për të hequr nënproduktet toksike të aktivitetit nervor ditor. Shkencëtarët kanë zbuluar se gjumi i pakët bën që truri të “likuidojë” një sasi të madhe neuronesh dhe...
 • Ndiente dhembje të tmerrshme në brinjë dhe mjekët i thanë se ishte kalimtare, por kur mori vesh të vërtetën

  Haley, një notare shumë e zonja u ankua një ditë për dhimbje të tmerrshme në brinjë por e trishtushmja e kësaj historie ishte se askush nuk e besonte atë. Mjekët nuk e kishin diagnostikuar sëmundjen e saj dhe i kishin thënë se ishte diçka kalimtare. Babai i saj ishte shumë...
 • Testi i thjeshtë që parashikon nëse do prekeni nga kanceri

  Një test i zakonshëm gjaku ka rezultuar të jetë shumë më i saktë në parashikimin e kancerit se gjëndrat për kancerin e gjirit. Shkencëtarët thonë se kjo është metoda më premtuese e zbulimit të sëmundjes në 30 vitet e fundit. Numri i lartë i trombociteve (qelizave të gjakut që luftojnë mbylljen e...
 • “9 muajshe shtatzënë”, por pësoi “shokun e jetës” nga ajo që lindi

  Një vajzë 24-vjeçare nga Zelanda e Re, ka zbuluar një kist gjigand, ndërkohë që të gjithë përfshirë dhe atë vetë kujtonin se ishte 9 muajshe shtatzënë. Keahnee Tioke, nga Opotiki ka shpjeguar për një gazetë të famshme dhimbjet e forta që përjetonte gjatë mestruacioneve. “Më dukej sikur dikush më...
 • Sëmundjet vdekjeprurëse që përhapen nga ngrohja globale

  Çfarë do të ndodhë nëse papritur ekspozohemi ndaj baktereve vdekjeprurëse që nuk kanë qenë në atmosferë për mijëra vite? Këtë mund ta zbulojmë shpejt pas shkrirjeve si pasojë e ngrohjes globale. Ngrohja globale po shkakton shkrirjen e permafrosteve, tokë që ka qenë e ngurtë për mijëra vite. Me shkrirjen...
 • “Sëmundja e padukshme që po më shpërbën çdo ditë”

  Rebecca Hempsell i nënshtruar 24 operacioneve për të rregulluar nyjet e zhvendosura, për shkak të një çrregullimin genetik, tepër të rrallë. 40 – vjeçarja nga Plymouth vuan nga një sëmundje që prek indet lidhëse të lëkurës, kockave, enëve të gjakut dhe organeve të tjera. Nëna e dy fëmijëve, përveç 24...
 • Kjo video po bën xhiron e internetit, “plas nëna e puçrrave”

  Dermatologia e famshme Sandra Lee, ka xhiruar një video kur i plas një burri një puçërr të stërmadhe në qafë e cila ka masën e një topi bowling-u. Ajo tregon se kjo ishte puçrra më e madhe që kishte parë ndonjëherë. Mbetjet e puçrrës ishin me masë 400 g....
 • Të risjellësh në jetë të “vdekurin”? Shkencëtarët bëjnë një hap përpara

  Shkencëtarët kanë arritur që të rizgjojnë nga koma pacientët, duke ngacmuar trurin e tyre, falë tejçimit të elektricitetit me intensitet tepër të ulët. 2 persona në gjendje vegjetative dhe 13 të tjerë në koma me ndërgjegje minimale, ishin në gjendje që të shfaqnin shenja vetëdije, pasi iu nënshtruan simulimit...
 • Ushqimet që parandalojnë rënien e flokëve

  Një shprehje thotë, “flokët  e bukur dhe të shëndetshëm janë gjysma e bukurisë”.  Por, për  t’i pasur të tillë duhet të kujdesemi dhe t’i trajtojmë. Jo gjithmonë blerja e produkteve të shtrenjta luan një rol primar për të pasur flokë të shëndetshëm. Nëse kujdeseni dhe për ushqimet që ju...
 • Duroi 20 vite dhimbje të tmerrshme barku, mjekët u shokuan nga ajo që i nxorrën kur e bënë operacion

  Një grua nga Watford, Britani iu nënshtrua 20 vite më parë një operacioni për heqjen e dhjamit të tepërt, por që atëherë ka vuajtur nga një dhimbje e tmerrshme barku. Përgjegjës për dhembjet e saj ka qenë një shirit 11 cm i gjatë i vendosur në zorrë që shërbente...
PublicitetEmisione