Kategoria : Shendet

 • Fëmijët të ekspozuar nga tabletat dhe celularët

  Përdorimi pa kriter i iPad-ëve, tabletave apo smartphone-ve dëmtojnë shikimin  e fëmijëve. Okulistët japin alarmin se fenomeni po vjen në rritje tek fëmijët e moshës 3 deri në 15-vjec. Suzana Zhuka, okuliste: “Trendi i viteve të fundit është që në po vëmë re shumë dëmtime në sy tek fëmijët...
 • Çfarë tregojnë dhimbjet e forta të ciklit

  Dhimbjet gjatë ciklit për shumë femra janë një vuajtje e vërtetë. Të njohura me emrin shkencor Dysmenorrohea, për disa ato mund të sjellin parehati e deri tek dhimbje të papërballueshme. Por këto dhimbje nuk janë vetëm diçka e përmuajshme që vijnë e ikin, në fakt ato mund të jenë...
 • Diabetikët kërkojnë rimbursimin e fishave

  Të bashkëjetosh me diabetin për disa është shumë e vështirë. Shkak është kostoja e lartë e trajtimit. Disa pacientë nuk e kontrollojnë ecurinë e sëmundjes, por sipas mjekëve  kjo i vë në rrezik për jetën. Në ditën e europiane të të drejtave të pacientëve,familjar dhe  specialistë të fushës ngritën...
 • Përse duhet të bëheni baballarë nga mosha 25 deri 51 – vjeç

  Nuk janë vetëm femrat që kanë orë biologjike, por edhe meshkujt. Sipas të dhënave të një studimi të ri meshkujt që bëhen baballarë përpara moshës 25 – vjeç ose pas moshës 51 – vjeç, rrezikojnë që të kenë fëmijë me çrregullime sociale, që nga cilësitë e dobëta në komunikim...
 • Lajme të këqija për ata që kanë grup gjaku A, B ose AB

  Njerëzit me grup gjaku A, B ose AB kanë më shumë gjasa që të preken nga goditjet në zemër. Paralajmërimi vjen nga shkencëtarët, të cilët besojnë se këta njerëz kanë nivele me të larta të një proteine koaguluese, e cila mund të pengojë gjakun që të arrijë në organet...
 • Përse duhet të zgjidhni cigaren elektronike

  Gjëja më e mirë që mund të bëni për shëndetin është që të lini duhanin. Por në rast se ky ju duket një mision i vështirë, atëherë alternativa e dytë mund të jetë cigarja elektronike. E – cigarettes (cigaret elektronike) prej vitesh tashmë janë një zgjidhje komode për shumë...
 • Bëni kujdes ku lëvizni këmbëzbathur

  Të ecurit këmbëzbathur për shumë mund të jetë një kënaqësi e veçantë. Por është shumë e rëndësishme që të bëni kujdes se në çfarë ambienti ndodheni kur e bëni një gjë të tillë. Kjo pasi mund të ndodhë të merrni edhe infeksione që mund të kërcënojnë shëndetin, si në...
 • Dhimbje koke? Ekspertët zbulojnë një “kurë” të re

  Nëse keni dhimbje koke apo ndiheni keq nga alkooli i konsumuar një natë më parë, qetësuesit padyshim që janë ideja më e mirë. Por sipas një studimi të ri, birra është zgjidhja perfekte. Dhe jo vetëm për të shpëtuar nga pasojat e alkoolit, por edhe për t’u qetësuar nga...
 • Obeziteti ka prekur 44% të vendeve në botë

  Obeziteti po kthehet në një epidemi. Bazuar në raportin global të ushqyerjes për 2016 , mësojmë se 44%  e vendeve në botë përfshirë edhe Shqipërinë ka shifra në rritje të obeziteteti, duke filluar nga fëmijët.  Në sfidë për të ulur masën trupore, krahas dietave, shumë persona i janë drejtuar...
 • Frika nga fruthi shton kërkesën për vaksina

  Era është 2 vjeç, dhe po merr vaksinën që duhej ta bënte një vit më parë. Frika e prekjes nga fruthi ka shtyrë prindërit të vaksinojnë vajzën. Bazuar në rekomandimet e Institutit të Shëndetit Publik, krahas fëmijëve, interes për vaksinën e fruth rubeolës kanë shfaqur edhe të lindurit  në...
 • Shpërndahen vaksinat e para për sëmundjen që rrezikon gjysmën e botës

  Vaksinat e para në botë kundër malarias do të shpërndahen në tre shtete, Gana, Kenia dhe Malavi, duke nisur që nga viti 2018. Vaksina RTS,S trajnon sistemin imunitar të sulmojë parazitin e malaries, i cili shpërndahet nga mushkonjat. Organizata Botërore e Shëndetësisë (WHO) tha se vaksinat kanë potencialin të...
 • Studimi: Biçikleta ul rrezikun e prekjes nga kanceri dhe sëmundjet e zemrës

  Nëse dëshironi të jetoni më gjatë, të ulni rrezikun e prekjes nga kanceri dhe sëmundjet e zemrës, atëherë bëni mirë të përdorni sa më shumë biçikletën. Studimi më i madh mbi këtë çështje lidh përdorimin e dy-rrotakut me uljen me pothuajse 50 për qind të rrezikut të prekjes nga...
 • Lindjet me “këmishë” emocionojnë mjekët

  Megjithëse rrallë, ndodh që bebet të lindin edhe me qeskën amniotike të padëmtuar, veçanërisht në pjesën e kokës. Vlerësohet se vetëm një në 80 000 lindje është e tillë, gjë që emocionon së tepërmi edhe mjekët që presin foshnjet që lindin me “këmishë”. Kryesisht me qeskën e padëmtuar amniotike...
 • Si ta largojmë brenda ditës erën e keqe të këmbëve

  Era e keqe e këmbëve është e sikletshme për ata që e vuajnë një problem të tillë. Kjo ndodh zakonisht kur këmbët tuaja djersijnë dhe djersa nuk avullon, për shkak të këpucëve apo çorapeve që keni veshur. Bakteret ushqehen me djersën dhe qelizat e vdekura të lëkurës, duke prodhuar...
 • Depresioni nuk toleron asnjë moshë

  Depresioni nuk po toleron asnjë moshë, duke përfshirë edhe të rinjtë duke filluar që nga mosha 16 –  vjeçare. Sipas të dhënave nga Instituti i Shëndetit Publik, 1 në 4 persona në popullatë janë të prekur nga depresioni. Ky fakt vërtetohet edhe nga psikologët të cilët ngrenë alarmin se...
 • Dhëmbë të bardhë si perla vetëm për 3 min me këtë metodë

  Të gjithë kanë dëshirë t’i kenë dhëmbët e bardhë. Dhëmbët e bardhë janë ëndërr për shumë njerëz dhe kjo është arsyeja pse shumica shpenzojnë shumë para në trajtime të ndryshme për zbardhimin e tyre. Por, përveç trajtimeve konvencionale, ka disa trajtime natyrale të cilat janë mjaft të dobishme dhe...
 • Vrapi rrit jetëgjatësinë

  Për çdo orë që vraponi jetëgjatësia juaj zgjatet, kjo sipas një studimi të zhvilluar së fundmi. Ky studim i cili u zhvillua në Universitetin Shtetëror në Iowa,  i cili ka analizuar të dhënat nga Instituti Cooper dhe disa studimeve të tjera, duke bërë lidhjen në mes ushtrimeve dhe vdekshmërisë....
 • Lind foshnja me flokë të bardhë, shokohen mjekët

  Ata në fakt nuk janë të sëmurë dhe nuk vuajnë nga ndonjë çrregullim gjenetik, por thjesht janë ndryshe nga të tjerët. Bence, e lindur në Hungari, ka shokuar të gjithë në spital për faktin se ka lindur me shumë flokë në kokë. Ajo çfarë e bën të tjerë ndryshe...
 • Rreziku vdekjeprurës që vjen nga divanët dhe dyshekët

  Kimikatet toksike të përdorur tek divanët dhe dyshekët kundër zjarrit mund të na shkaktojnë kancer tiroidesh. Nëse ekspozohen ndaj pluhurit këto kimikate sjellin sëmundje në familjet tuaja. Në artikullin shqetësues të publikuar tek e përditshmja britanike “Daily Mail”, ekspertët deklarojnë se nuk po bëhet asgjë për ta parandaluar këtë....
 • Si t’i luftojmë alergjitë me ilaçe shtëpie

  Të gjithë ata persona që vuajnë nga alergjitë stinore e vuajnë më shumë se të gjithë personat e tjerë kalimin e motit të ftohtë në të ngrohtin. Pranvera është padyshim stina më e urryer për këta persona. Njerëzit alergjikë ndaj polenit mendojnë se zgjedhja e vetme e tyre është...
PublicitetEmisione