Kategoria : Shendet

 • Studimi, së shpejti dhëmbi do të riparohet vetë

  Problemet me kanalin e rrënjëve të dhëmbëve shumë shpejt mund t’i përkasin së kaluarës, falë një trajtimi radikal të qelizave staminale. Studiuesit thonë së tipi i ri i mbushjes së dhëmbëve mund të sjellë riparimin dhe rigjenerimin e vetë dhëmbit. Qasja mund të ndikojë në mënyrë të konsiderueshmë  në...
 • Operacion i rrallë, mjekët injektojnë inde në ballë për të zhvilluar hundën e re

  Mjekët në Indi kanë zëvendësuar hundën e dëmtuar të një djali 12- vjeçar me një të re, e cila është rritur në ballin e tij. Hunda e Arun Pateli ishte dëmtuar rëndë, kur ai vuante nga pneumonia që pas lindjes. Infeksioni i dëmtoi kërcin e hundës, duke e bërë të vështirë...
 • Video/Peshon188 kilogramë,10-vjeçari nuk shkon dot në shkollë

  Ky 10-vjeçar nga Indonezia është padyshim një nga fëmijët më të shëndoshë. Arya Permana është 10 vjeçari i cili peshonte 192 kilogramë. Ai nuk mund të shkojë dot në shkollë sepse nuk mund të ecë për shkak të peshës trupore. Rokaya, nëna e tij e shqetësuar për gjendjen shëndetësore të djalit...
 • Trajtimi i ri që ‘vret’ tumorin në vetëm 2 orë

  Një trajtim i ri kundër kancerit është zhvilluar nga shkencëtarët, që pretendojnë se është në gjendje që të vrasë qelizatt kancerogjene në vetëm 2 orë. Teknika nuk është evazive dhe mjafton të bëhet vetëm një herë. Ajo mund t’i vijë në ndihmë pacientëve që nuk mund të operohen ashtu...
 • Konsumimi i makaronave mund t’ju dobësojë

  Konsumimi i makaronave nuk sjell shtim në peshë, madje mund t’ju ndihmojë në uljen e shanceve për obezitet. Ky është përfundimi i një studimi të ri italian. Për shekuj dietat mesdhetare kanë gëzuar statusin si regjime të shëndetshme, por vitet e fundit gjithmonë e më shumë njerëz kanë përjashtuar...
 • Rritet mundësia e fertilitetit nga “testi i mitokondrisë”

  Testimi i “furnizimit me energji” në embrion mund të përmirësojë shanset e të pasurit një fëmijë përmes IVF, (është procesi i fekondimit duke kombinuar vezë dhe spermë në një enë laboratorike, dhe pastaj transferimin e embrionit në mitër). Energjia e lëshuar nga ky mekanizëm i ri është shfrytëzuar për...
 • Gabimet që bëjnë prindërit më fëmijët

  Të vendosni fëmijën për të fjetur vonë, mund të sjellë probleme shëndetësore pas dekadash. Studiuesit kanë treguar se, fëmijët të cilët kanë regjim të rregullt të gjumit, nuk rrezikojnë nga mbipesha mbas disa vitesh. Zbulimi është i rëndësishëm sepse fëmijët që shtojnë shumë në peshë gjatë vitit të parë të...
 • Lëngjet e frutave, mjekët paralajmërojnë rrezikun

  Nëse dikur lëngjet e frutave ishin “ alternativë e shëndetshme”, tani janë të vendosur në shenjestër nga specialistët e shëndetit për shkak të sheqerit “jo-natyral”. Ekspertët kanë rekomanduar tashmë se të rriturit duhet të kufizojnë sasinë e sheqerit në dietën e tyre me vetëm 4 lugë sheqer dhe se...
 • Si të largoni stresin në 15 minuta

  Stresi është një problem për shumë prej nesh. Megjithatë ekziston një truk që mund t’ja dalësh, në 15 minuta. Kështu ekspertët thonë se vendosja e një kapëse rrobash në pjesë të ndryshme te veshit, për 15 minuta sjell rezultate premtuese. Ky lloj masazhi ka ndikim në të gjitha pjesët e...
 • Zbulohet në pështymë paraziti përgjegjës për disa sëmundje

  Shkencëtarët në SHBA kanë zbuluar një bakter të ri parazitar që fshihet në pështymën e njeriut, i quajtur Bdellovibrio. Ky bakter ka vetëm 700 gene dhe është i pari parazit, i zbuluar deri më sot, që varet tërësisht nga bakteret e tjera për të mbijetuar. Si të mos mjaftonte...
 • Pse nuk duhet të pini paracetamol gjatë shtatzënisë

  “Përdorimi i paracetamolit gjatë shtatzënisë është e lidhur me autizmin tek fëmijët”, këtë ka treguar një studim i fundit spanjoll. Djemtë, nënat e të cilëve kanë pirë paracetamol gjatë shtatzënisë së tyre, kishin më shumë gjasa të preken nga spektri i autizmit dhe ishte e lidhur me normat më...
 • Zbulohet çfarë e shkakton migrenën

  Një studim i ri ka zbuluar se migrena shkaktohet kryesisht nga probleme që lidhen me furnizimin e sistemit trupor me gjak. Të dhënat janë tepër të rëndësishme, pasi mund të ndihmojnë në krijimin e trajtimeve të reja për të ardhmen, për këtë sëmundje. Publikuar në International Genetics Consortium (IHGC),...
 • Arsyeja pse gjumi i natës së martë është më efektiv

  Java e punës ka filluar dhe ju keni 101 gjëra për të bërë. Megjithatë, mos u shqetësoni sepse të martën do të flini mirë. Britanikët kanë treguar se gjumi më i mirë bëhet ditën e martë. Analiza e të dhënave të rrahjeve të zemrës të mbledhura nga 5 mijë burra dhe...
 • A është i rrezikshëm gjalpi?

  Gjalpi nuk ndikon në rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe diabetit. Disa shkencëtarë në Boston pasi kryen disa eksperimente te konsumimit të gjalpi çdo ditë nga 14 gram, dolën në rezultatin se gjalpi nuk ndikon tek sëmundjet dhe rrit rrezikun e vdekjes vetëm me 1%. Gjithashtu ata kanë thënë se gjalpi...
 • Mënyra e duhur për të larë fëmijët

  Nëse fëmija juaj ka ekzema, është mirë t’i bëni dush çdo ditë, duke aplikuar më pas shumë krem hidratues dhe zbutës për lëkurën e tyre. Megjithatë, disa ekspertë të tjerë kanë mbështetur më shumë përdorimin e kremrave hidratues, duke eliminuar sapunin. Në përpjekje për të zgjidhur debatin, ekipi amerikan...
 • Zbulohet lidhja gjenetike e depresionit me diabetin

  Pacientët me depresion kanë 60% më shumë gjasa për t’u prekur nga diabeti. Studiuesit zbuluan një lidhje gjenetike midis dy sëmundjeve, duke shpjeguar pse këto sëmundje mund të ndodhin në të njëjtën kohë. Shkencëtarët nga “King’s College”i Londrës shpresojnë se gjetjet e tyre do të hapin rrugën për trajtime të...
 • Temperaturat e larta, si të mbrojmë fëmijët

  I nxehti ka ardhur dhe ata që e vuajnë më shumë janë padiskutim fëmijët. Të vegjëlit, veçanërisht të sapolindurit, e kanë vështirë të përshtaten me temperatura e larta, në krahasim me të rriturit. Për këtë arsye gjatë ditëve të nxehta është e nevojshme, që të tregohet një kujdes i...
 • Receta për thembrat e plasaritura

  Thembrat e këmbës të plasaritura? Mos u shqetësoni, pasi zgjidhja është në  dorën tuaj dhe shumë e lehtë. Ju mjafton të keni aspirina, pambuk dhe limon. Pasi t’i keni bërë aspirinat pluhur, hidhni lëngun e limonit dhe përzijeni. Më pas ngjyheni pambukun tek kjo përzierje. Pasi e keni bërë...
 • Ëmbëlsirat në zyrë rrezikojnë shëndetin

  Orari në zyrë kalon më mirë, ndërsa pickoni ndonjë biskotë apo kek? Mbani në sirtar ëmbëlsirat të vogla në rast nevoje? Të janë gjitha këto janë shumë të dëmshme për shëndetit, veçanërisht atë të dhëmbëve. Profesor Nigel Hunt nga fakulteti i stomatologjisë në Royal College në Surgeons, thotë se...
 • Cigaret elektrike më të dëmshme se cigaret normale, ja pse

  Një studim i ri ka paralajmëruar se përdorimi i cigares elektrike rrit rrezikun e infeksionit, duke dëmtuar qindra gjene të sistemit imunitar. Studiuesit kanë theksuar se pajisja e cigareve elektrike dëmton gjenet të cilat kontrrollojnë qelizat imune të traktit respirator, fytit, gojës, hundës mushkrive dhe sinuseve. Studimi ka gjetur gjithashtu se...
Publicitet
Emisione