Kategoria : Shendet

 • 5 gjërat që duhet të dijmë rreth herpesit (puçrrave në buzë)

  Nuk duhet t’ju kapë paniku sepse është më e zakonshme seç mendoni ju. Hunter Handsfield, një profesor mjekësie në universitetin e Washingtonit, për AIDS dhe sëmundjet e transmetueshme, na tregon ato çfarë duhet të dimë. -Nëse keni kaluar një të ftohtë ka shumë gjasa që të mbartni virusin e...
 • Si trajtohen pacientët me goditje në tru

  Një studim i ri tregon se sa më shpejt të trajtohet pacienti pas një goditjeje në tru, aq më të mëdha janë shanset e shërimit. Studimi flet gjithashtu për një procedurë të re, që mund të ndihmojë në rifillimin më shpejt të furnizimit të trurit me gjak. Shkencëtarët e...
 • E frikshme! Fëmijës i heqin 80 krimba nga veshi

  Një 4-vjeçareje, iu hoqën 80 krimba nga veshi sepse jetonte në papastërti. Radhika Mandloi, nga India qendrore, filloi të kishte dhimbje të mëdha dhe kruajtje në veshin e saj të majtë, javën e shkuar. Prindërit e saj e injoruan, por kur ajo filloi të qante papushim, e dërguan në spital. Doktorët u...
 • Të mirat që vijnë nga konsumi i peshkut

  Është e njohur se në qoftë se hamë çdo lloj peshku dy herë në javë ul rrezikun e sëmundjeve të shëndetit. Mos ndodh kjo sepse zëvendëson mishin, apo është një tjetër arsye? Shumë lloj peshqish, veçanërisht ata me mish të errët, si salmoni, janë të pasur në acide të...
 • Gjendet zgjidhja kundër sëmundjeve të plakjes

  Një grup shkencëtarësh në universitetin e Nottinghamit kanë zbuluar një proteinë brenda mitokondrisë së një qelize, e cila ka rol vendimtar në procesin e plakjes. Zbulimi mund të çojë në krijimin e ilaçeve të reja të cilat ngadalësojnë efektet e plakjes në trupin tonë, ose ndalojnë përparimin e gjendjeve...
 • Përse fëmijët nuk duhet të rrinë zgjuar deri vonë

  Fëmijët që qëndrojnë zgjuar deri vonë rrezikojnë të kenë dëmtime në tru. Paralajmërimi vjen nga shkencëtarët, sipas të cilëve, të shkuarit në shtrat me orare të ç’rregullta mund të dëmtojë ato pjesë të trurit që janë ende duke u zhvilluar, përfshirë ato që lidhen me shikimin, perceptimin dhe përpunimin...
 • Video/ E dëmton botoksi shëndetin tonë?

  Rrudhat shpesh mund të na e ulin besimin tek vetja dhe do kërkojmë dëshpërimisht një mënyrë për të rikthyer pamjen rinore. Disa u drejtohen operacioneve plastike ndërkohë që disa të tjerë injeksioneve me botoks, për t’i hequr qafe këto shenja që tregojnë plakjen. Shumica u frikësohen injeksioneve sepse mendohet...
 • Video e tmerrshme/ Kishte në stomak një lëmsh flokësh me madhësinë e një pjepri

  Një grua 38-vjeç, u shtrua në spital pasi kishte të vjella dhe ënjtje në stomak. Doktorët zbuluan gjatë operacionit se ajo kishte një lëmsh të madh me flokë të mbledhura në stomakun e saj. Ajo u diagnostifikua me sindromën e Raperonzolës, e cila është një gjendje e rrallë ku...
 • Doktori i tha se kishte ndrydhur këmbën por…

  Sarah Dransfield, ishte 16 vjeç, kur u diagnostifikua me osteosarcoma, një formë e rëndë e kancerit të këmbës. Ajo kishte shkuar tek doktori shumë herë duke u ankuar për dhi mbjen që ndjente në këmbë dhe ai i kishte thënë se ishte diçka për të cilën nuk duhet të...
 • Llojet e diabetit, simptomat dhe kurimi

  Ekspertët thonë se janë rreth 549,000 njerëz në botë vuajnë nga diabeti, të cilët nuk e dinë akoma. Diabeti është gjendje që shkaktohet nga nivelet e larta të glukozës (sheqerit) në gjak, që janë të larta sepse trupi është i paaftë ta përdorë siç duhet. Pankreasi i njerëzve të cilët...
 • Lamtumirë grip! Vjen vaksina që mposht sëmundjen

  Të gjithëve na zë gripi, shpesh më shumë se dy herë në vit. Djegie fyti, teshtima, sekrecione në hundë, kollë etj, sigurisht të gjithë mezi presim që kjo gjendje të kalojë. Por në një të ardhme të afërt, kjo sëmundje mund të jetë thjeshtë pjesë e së shkuarës. Ekspertët në Universitetin Lancaster...
 • Rreziku që vjen nga mbushja e dhëmbëve

  Është shumë e rëndësishme që të bëni vizita të shpeshta tek dentisti për të patur dhëmbë sa më të shëndetshëm. Por jo vetëm kaq, me po aq rëndësi është edhe të pyesni se me çfarë materiali po i mbushni dhëmbët tuaj. Kjo pasi, sëfundmi shkencëtarët kanë zbuluar se të...
 • “Burgosen” në shtëpi sepse janë alergjikë ndaj diellit

  Dy vëllezër të vegjël janë të detyruar të luajnë brenda gjatë ditës sepse janë të dy alergjikë ndaj dritës së diellit. Kur Vincent 1 vjeç dhe Zakkery 10 muajsh, ekspozohen në dritën e diellit, fytyrat e tyre enjten dhe skuqen shumë. Nuk është dhënë akoma një diagnozë për djemtë,...
 • Video/ Anoreksikja, nuk pranohej për kurim

  Një adoleshente anoreksike për shkak të çrregullimit të ngrënies, është shtruar në spital për t’u përpjekur për të qëndruar gjallë. Adele Clay, 25-vjeç nga Stockport, është çuar në spital pasi zemra e saj filloi të mos rrihte më si rezultat i hipotermisë. Ajo ka vuajtur nga çrregullimet e të...
 • Rreziku që vjen nga qetësuesit e zakonshëm

  Qetësuesit e zakonshëm janë të përdorshëm nga të gjitha moshat, por sipas një studimi duhet të bëjmë kujdes pasi shkakton probleme në zemër. Ilaçet anti – inflamatore, të tilla si ibubrofeni apo naproxeni, zakonisht përdoren për trajtime dhimbjesh të përgjithshme në trup. “British Medical Journal” ka bërë një studimin...
 • Çfarë ndodh kur hamë vezë çdo ditë

  Vezët janë të pasura në hekur, proteina, amino-acide dhe antioksidantë. Ato janë të shkëlqyera. Por çfarë ndodh kur hamë një çdo ditë? Besohej se ngrënia e shumë vezëve shkaktonte rritjen e kolesterolit, por eksperti dr. Frankie Philips, një dietolog nga British Dietetic Association tha: “Nuk ka një numër të...
 • Zbuloi nëpërmjet Facebook se ka një sëmundje të pashërueshme

  Tom Walker banues në Welsh, kishte marrje mendsh dhe mezi qëndronte në këmbë. Doktorët menduan se ishte thjesht një infeksion dhe e kthyen në shtëpi me një recetë ilaçesh. Por kur 36-vjeçari, nga Ystrad Mynach, Caerpilly, filloi të kishte të vjella, ai vuri re një postim nga miku i...
 • Zbulimi i ri: 1 në 10 fëmijë është imun ndaj virusit HIV

  Një në dhjetë fëmijë ka një sistem imunitar të njëjtë me atë të majmunit, që ndalon zhvillimin e virusit të AIDS-it. Përfundimi vjen nga një studim i publikuar në revistën “Science Translational Medicine”, që zbuloi se ky sistem imunitar mundëson mbajtjen në gjendje të fjetur të virusit. Shkencëtarët analizuan...
 • Shpiket vaksina ndaj kancerit?

  Një vaksinë e re gjenetike për të cilën shkencëtarët thonë se mund të zhvillohet brenda një jave, mund të përshtatet për mbrojte nga një numër sëmundjesh, duke përfshirë Zikën dhe ndoshta kancerin. Shumë përpjekje janë ndërmarrë për të zhvilluar një vaksinë kundër Zikës dhe për disa vaksina tashmë kanë...
 • Interneti ul dëshirën për…

  Nuk ka qenë kurrë më e lehtë për gjeneratat e reja të gjejn dashurinë. Por teknologjia e re në fakt ka efektin e kundërt. Një studim thotë se personat mes moshës 16-21 vjeç, janë kaq thellë të futur në internet, sa po kryejnë më pak marrëdhënie seksuale sesa brezat...


Emisione