Kategoria : Shendet

 • Mungesa e gjumit është si konsumimi i alkoolit

  Mungesa e gjumit të mjaftueshëm sjell rrezikun e sulmit në zemër dhe tru, depresionit dhe obezitetit. Sipas një studimi të ri, nëse rrini zgjuar 18 orë në ditë, ndikimi është i njëjtë si të pini alkool. Sipas neurologut Adrian Owen, gjumi luan rol kryesor edhe në rregullimin e hormoneve...
 • Këto janë shenjat që tregojnë se jeni inteligjentë

  Mund t’ju bezdisnin testet e inteligjencës. Por nuk keni arsye për këtë pasi që përmes tyre mund ta studioni vetëm personalitetin tuaj dhe shenjat nëse mund të jeni inteligjent. Ka shumë karakteristika të cilat lidhen me zgjuarsinë, por disa prej tyre e bëjnë një tingull më të madh, tërheqës...
 • Mos i injoroni këto shenja, mund të tregojnë kancerin

  Pothuajse të gjithëve na ka ndodhur të kemi skuqje të lëkurës që në shumicën e rasteve është e padëmshme. Lëkurë e skuqur, e mbuluar me njolla mund të jetë shenjë e të gjitha llojeve të sëmundjeve, shpesh të shkaktuara nga një reaksion alergjik ndaj ndonjë produkti që aplikohet në...
 • Këta sanduiçë zvogëlojnë rrezikun e kancerit kolorektal

  Sipas një studimi të fundit, të ngrënit një sandiiç drithërash, zvogëlon kancerin e kancerit kolorektal për 17 për qind. Në fakt në studimi e Harvardit thuhet se sa më shumë që hani aq më i ulët do jetë rreziku nga ky lloj i kancerit. Studimi që u bë si...
 • Të mirat shëndetësore të mustaqeve të misrit

  Pas leximit të këtij aritkulli, nuk do t’i hidhni më asnjëherë mustaqet e misrit (qimet që mbulojnë misrin). Shumë njerëz i hedhin ato poshtë sepse nuk e dinë se ka shumë përfitime shëndetësore, të cilat i gjeni më poshtë. Parandalon krijimin e gurëve në veshka Parandalon koagulimin e gjakut...
 • Si të largoni dhimbjen e dhëmbit në kushtet e shtëpisë

  Jo rrallë na ndodh të gjendemi në një situatë ku dhimbja e dhëmbit është e padurueshme dhe në disa raste nuk është e mundur të shkojmë menjëherë te dentisti. Ja cilat janë pesë metoda që eliminojnë dhimbjen në kushte shtëpie. 1.Merrni një qetësues.  Anti-inflamatorët  jo-steroidal të tilla si Aspirin...
 • Vlerat ushqimore që përfitoni nga gjalpi i kikirikut

  A është i shëndetshëm gjalpi i kikirikut? Po, gjalpi i kikirikut është i shëndetshëm, por disa lloje janë më të shëndetshëm se të tjerat. Gjalpi i kikirikut është i pasur me yndyrna të shëndetshme për zemrën, dhe një burim i mirë i proteinave, të cilat mund të jenë të...
 • Disa nga arsyet e rënies së flokëve

  Problemi i rënies së flokëve mund të bëhet serioz, ndaj bëni mirë që sa më herët të kuptoni shkakun që fshihet pas tufave të flokëve që gjenden pothuajse kudo ku jeni dhe ju. Nuk preferohet t’i stiloni flokët çdo ditë Përdorimi i mjeteve të nxehta dhe produkteve kozmetike, dëmtojnë...
 • Çfarë tregon ngjyra e buzëve për shëndetin tuaj?

  Mjekësia popullore në lindje ka një interpretim interesant të gjendjes shëndetësore sipas ngjyrës së buzëve tuaja. Shikoni në pasqyrë dhe kuptoni se çfarë problemi keni me organizmin tuaj. Buzët normale duhet të jenë me ngjyrë rozë deri në rozë të errët, ndërsa të gjitha nuancat e tjera tregojnë për...
 • Alarmi/ Njohjet nëpërmjet aplikacionit “Tinder” të predispozuara për kancer

  Dentistët paralajmërojnë se aplikacionet që përdoren për njohje, si “Tinder” apo të tjerë, po rrisin rrezikun që njerëzit të jenë lehtësisht të ekspozuar ndaj një virusi që shkakton kancer përmes seksit oral. Ekspertët thonë se pothuajse gjysma e të rriturve herët a vonë do të infektohen me virusin papiloma...
 • Çfarë ndodh në trurin tonë kur hapim gojën në mënyrë të pavullnetshme

  Ju të gjithë mund të jeni duke hapur gojën për gjumë, vetëm duke lexuar këtë fjali, përfundimisht është ngjitëse. Tani studiuesit kanë hedhur një vështrim mbi atë çfarë ndodh në trurin tonë për t’i dhënë përgjigje pyetjes tonë. Një ekip i universitetit të Nottinghamit zbuloi se kjo gjë ndodh...
 • Zbulim i ri për trajtimin e kancerit

  Zyrtarët amerikanë të shëndetësisë miratuan një zbulim të pazakontë, që hap një epokë të re në trajtimin e kancerit. Fjala është për një teknologji që forcon dhe shndërron qelizat e gjakut të pacientëve në një “ushtri vrasëse” e cila lufton leuceminë tek fëmijët. Administrata e ushqimit dhe barnave tha...
 • Sulmi në zemër gjatë seksit sjell vdekjen

  Burrat janë katër herë më të prirur që të vdesin nga sulmi në zemër nëse kjo ndodh gjatë marrëdhënieve seksuale. Hulumtuesit kanë zbuluar që vetëm një në tetë viktima kanë mbijetuar nëse kanë pësuar sulm në zemër gjatë çuarjes së dashurisë krahasuar me gjysmën e viktimave të tjera të...
 • Studimi/ Kirurgjia plastike ndihmon njerëzit të lënë duhanin

  Sipas një studimi të ri thuhet se operacionet plastike ndihmojnë njerëzit që ta lënë duhanin. Kjo pasi pacientëve u këshillohet që të lënë duhanin pak kohë para këtyre procedurave kozmetike, pasi që nikotina kufizon rrjedhjen e gjakut dhe ndalon lëkurën që të shërohet. Sipas të gjeturave duhanpirësit janë këshilluar që...
 • Çfarë probleme ju shfaqen pas ndarjes

  Të ndaheni nga një marrëdhënie nuk është aspak e lehtë dhe “pasojat” në pjesën më të madhe të rasteve nuk janë dhe shumë të lehta. Menjëherë pas ndarjes ju nuk doni të takoni apo flisni me njeri, mbylleni në vetvete dhe qani për humbjen e partnerit/es. Por, përveç mungesës...
 • Lëngu që ju heq kilogramët e tepërt

  Planifikoni që të humbni peshë që të mund të bëni belin tuaj më  të hollë? Këtu është një metodë e shpejtë, e sigurt dhe krejtësisht natyrale për të humbur peshë shpejtë. Sekreti? Mjaltë, lëng portokalli dhe uthullë molle. Përbërësit e recetës: 1 lugë gjelle mjaltë 1 filxhan lëng portokalli...
 • Receta që pastron mushkëritë e duhanpirësve

  Problemet shëndetësore me mushkëri janë probleme të zakonshme, pavarësisht nëse e konsumoni duhanin apo jo. Megjithatë, problemi bëhet akoma më keq nëse jeni duhanxhi sepse në këtë rast mushkëritë tuaja janë dëmtuar me siguri. Për fat të mirë, ka një recetë natyrore që mund t’ju ndihmojë të pastroni mushkëritë...
 • Si ta largoni klorin nga uji

  Është e pashmangshme që uji nga rubineti të mos ketë klor dhe në momenti që sasia e tij është e tepër ai është i dëmshëm për shëndetin tonë. Nëse ju konsumoni ujë që përmban më tepër sasi klori ju rrezikoheni nga këto sëmundje siç janë  kanceri në fshikëz, rritët...
 • Pse duhet ta konsumoni bukën me mjaltë e kanellë?

  Njerëzit nga shumë kultura të ndryshme kanë përdorur mjaltën dhe kanellën për të trajtuar shumë sëmundje dhe probleme të ndryshme shëndetësore në kushte shtëpie për shekuj. Së bashku me përfitimet ushqyese, mjalti dhe kanella gjithashtu përmbajnë disa përfitime shëndetësore që duhet të merren parasysh, e të cilat i gjeni...
 • Specialistët: Kequshqyerja, faktori kryesor për rritjen e sëmundjeve tek shqiptarët

  Specialistët e shëndetit publik, konfirmojë faktin se kequshqyerja është faktori kryesor I rritjes së sëmundshmërisë dhe vdekjes në Shqipëri këto 20 vitet e fundit. “Kemi një shtim shumë të madh të vdekjeve dhe sëmundshmërisë tek shqiptarët. Problemet lidhur me ushqyerjen zënë vendin e parë, duhani vendin e dytë, alkooli,...
Publicitet
Emisione