Kategoria : Shendet

 • Puna në tavolinë rrezikon shëndetin!

  Shpesh më parë e keni dëgjuar: Puna në tavolinë, po kërcënon duke shkatërruar shëndetin e njerëzve! Megjithatë sipas gjetjeve të reja, ekspertët paralajmërojnë se ndërs 86 për qind e amerikanëve punojnë në një tavolinë, shumë nga ta dijnë si ta mënjanojnë atë. Nëse kaloni të paktën gjashtë orë në...
 • “Je shumë e re për të pasur kancer”, por 32-vjeçarja…

  Nëna e një gruaje 32-vjeçare, e cila vdiq nga kanceri i mëlçisë dhe zorrëve, ka folur për efektin shkatërrues që sëmundja kishte ndaj saj. Nicole Yarran, nga Australia Perëndimore, u diagnostikua me dy forma kanceri, pasi i është bërë një analizë rutinë, ndërsa ishte shtatëzënë me fëmijën e saj...
 • Si ndikon kafeja në veshkët tuaja

  Tre filxhanë kafe në ditë, ndihmon të jetojnë më gjatë njerëzit me sëmundje kronike të veshkave. Një studim që pasoi më shumë se 2300 pacientë për 12 vjet, gjeti se ata që pinin shumë kafe ulën rrezikun e tyre për vdekje me një të katërtën, shkruan Daily Mail. Një...
 • Nëse gjithmonë ndiheni të lodhur, konsumoni këto ushqime

  Mungesa e ushtrimeve, ushqimi i shpejtë dhe qëndrimi i gjatë në zyre (sidomos ulur) ndikon keq në shëndetin tuaj. Kjo më pas ndikon edhe në trupin tuaj, shpesh njerëzit ndihen gjatë gjithë kohës të lodhur. Më poshtë i keni disa ushqime që duhet t’i konsumoni nëse dëshironi të qëndroni...
 • Ushqimet që luftojnë kancerin

  Bota jonë moderne është e mbushur me sëmundje, rreziqe të shumta shëndetësore derisa kanceri është padyshim një nga sëmundjet që i frikëson të gjithë. Duket se po aq sa përpiqemi t’i shmangim të gjitha rreziqet, kjo sëmundje kërcënuese për jetën është në çdo qoshe. Megjithatë shumë njerëz nuk e...
 • Nëna e re vdes vetëm një ditë pasi u diagnostikua me grip

  Një nënë e re nga Arizona, ka vdekur tragjikisht vetëm një ditë pasi u diagnostikua me grip. Alani Murrieta, ishte 20 vjeç dhe nuk kishte simptoma kur papritur filloi të ndihet keq.    Ajo u dërgua me urgjencë në spital pasi kishte vështirësi në frymëmarrje ku edhe u diagnostikua...
 • Rënia e parakohshme e flokëve tek meshkujt, tregues i sëmundjeve të zemrës

  Rënia e flokëve dhe thinjat e parakohshme tek meshkujt nën moshën 40 vjeçare, janë një faktor rreziku për sëmundje të zemrës më shumë se sa për obezitet. Një studim i më shumë se 2,000 djemve në Indi ka treguar që më shumë persona që kishin problem me sëmundje të...
 • Sot shënohet Dita Ndërkombëtare e SIDA-s

  Në gjithë botën sot shënohet Dita Ndërkombëtare e SIDA-s, e cila shihet si një mundësi për njerëzit që të bashkohen në luftën kundër virusit HIV. Organizata Botërore e Shëndetësisë dhe Qendra Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollimin e Sëmundjeve kanë publikuar një raport këtë javë, ku është konstatuar se numri...
 • Sëmundja e rrallë që e bën 22 vjeçaren të “digjet për së gjalli”

  Një vajze e re është e detyruar të flejë pranë një qeseje akulli, pasi ajo vuan nga një gjendje e tmerrshme në të cilën ndjen se gjuri i saj i majtë po “digjet i gjallë”.  Sipas The Independent, 22 – vjeçarja Paige Howittu është diagnostikuar me Sindromin e Dhimbjes...
 • Alkooli më i dëmshëm se kanabisi

  Nëse keni menduar se kush është më i keq, alkooli apo kanabisi, mesa duket shkenca e ka gjetur përgjigjen. Një studim i IFL Science ka treguar që kanabisi nuk shkakton aq varësi sa alkooli duke e renditur më pak të dëmshëm se këtë të fundit. Sipas Organizatës Botërore të...
 • Sëmundja e rrallë që muskujt i kthen në kocka

  Fibrodysplasia ossificans progressiva (FOP) është një sëmundje e rrallë gjenetike, e cila dalëngadalë i kthen muskujt në kocka. Sipas Daily Mail janë vetëm 800 raste të konfirmuara të kësaj lloj sëmundje në të gjithë botë. Fatkeqësisht akoma nuk ka një mjekim për sëmundjen e cila shpesh mbetet e panjohur...
 • Nevrikët sëmuren më shpesh

  Fatkeqësisht, të kontrollosh temperamentin është një problem për shumë njerëz. Sipas studimeve të kryera, një në tre persona ka probleme me vetëpërmbajtjen dhe të të qetësuarit e nervave. Pavarësisht faktit që një emocion negativ i tillë është shkaktar i prishjes së marrëdhënieve më të zakonshme njerëzore, ekzistojnë dhe faktorë...
 • Alkooli ju bën më të plakur

  Pirja e alkoolit të rëndë dhe pirja e duhanit po ashtu, ju bëjnë të dukeni më të vjetër, më shpejt, sipas gjetjeve të reja të një studimi që ka ndjekur më shumë se 11,500 njerëz mbi 40 vjet. Meshkujt dhe femrat që pinë 28 ose më shumë pije çdo...
 • 5.6 milionë foshnje të vdekura

  Lëvizjet kundër vaksinimt, të njohura si “no vax” mbajnë përgjegjësi morale për vdekjen e shumë fëmijëve. Ky është reagimi i ashpër i Komisionerit Europian për shëndetësinë Vytenis Andriukaitis gjatë një konferencë për shtyp mbi situatën e shëndetësisë në Bashkimin evropian. “Familjet që ua vunë veshin rekomandimeve të no vax...
 • Çfarë duhet të konsumoni për të pasur imunitet të fortë

  Vezët janë përbërësit thelbësor për shumë receta. Vezët kanë bërë bujë në lajme për humbje të peshës. Por nga ngrënia e vezëve mund të keni një varg përfitimesh të tjera shëndetësore. Lexoni më poshtë disa nga këto përfitime: -Veza rritë sistemin e imunitetit -Veza përmirëson lëkurën -Sistemi i metabolizmit...
 • Si të përgatisni në shtëpi kremin kundër rrudhave?

  Për fat të keq, shfaqja e rrudhave është e pashmangshme për të gjithë, dhe kjo sidomos prek gratë. Kur përballemi me to, përpiqemi t’i largojmë duke përdorur kremëra të ndryshme, trajtime dhe metoda kozmetike. Por madje edhe kremërat më të shtrenjta nuk garantojnë ngadalësimin e këtyre papërsosmërive kozmetike, veçanërisht...
 • Ndodh edhe kështu/ Burri humbet shikimin pas orgazmës

  Një burrë humbi shikimin nga njëri sy pasi kaloi një orgazëm. Ai është një 29-vjeçar anglez, por fatmirësisht humbja e shikimit ishte e përkohshme. Ai shkoi në spital i shqetësuar dhe i sqaroi mjekut se kjo situatë ndodhi në mëngjes pasi kishte kryer marrëdhënie seksuale me partneren e tij....
 • Pse është mirë të bëni dush me ujë të ftohtë

  Ish-marinsi amerikan Clint Emerson, autor i disa librave për ushtrime ushtarake, shpjegon se përse është e shëndetshme që dushin ta përfundojmë me ujë të ftohtë. “Uji i ftohtë do t’ju zgjojë, pa dyshim, dhe do t’ju mbajë zgjuar, por ka më shumë përfitime shëndetësore se çdo gjë tjetër. Në...
 • Gratë mbipeshë më të rrezikuara nga kanceri i gjirit

  Gungat kancerogjene tek gjinjtë kanë më pak gjasë të dallohen tek gratë mbipeshë para se këto tumore të rriten, është thënë në një studim suedez. Këto gra kanë nevojë për mamografi më të shpeshta në mënyrë që të dallojnë këto tumore, është thënë nga këta studiues. Në Britani, gratë...
 • Virusi i fruthit, mjekët thirrje për vaksinim

  Edhe pse Shqipëria që prej vitit 2003 nuk është prekur nga virusi i fruthit, mjekët u bëjnë thirrje njerëzve që të vaksinohen. Sipas specialistëve në Institutin e Shëndetit Publik të lindurit midis viteve 80-90 kanë rezultuar me një imunitet më të dobët prandaj edhe kërkohet rivaksinim i atyre që...


Emisione