Kategoria : Sociale

 • Shqiptari pronar i restorantit luksoz organizon nesër darkë bamirësie

  Ardit Dizdari, menaxheri i përgjithshëm i Southport & Irving një restorant luksoz në Chicago, SHBA do organizojë nesër një darke me pjatat më të njohura të disa kulturave duke krijuar kështu një diversitet në restorantin e tij. Darka me temë ”Unity in Diversity” (Bashkim në Diversitet), do ketë kuzhiniere...
 • Veliaj: Nis puna në linjën e re të autobusit “Materniteti i Ri – ish Fusha e Aviacionit”

  Mijëra banorë të Njësisë Administrative Nr.7, që jetojnë në zonën e ish Fushës së Aviacionit, nuk do u duhet të ecin kilometra në këmbë për të arritur në qendër apo në zona të tjera të Tiranës. Bashkia e Tiranës ka mbajtur premtimin duke plotësuar një kërkesë të hershme të...
 • Të tjera banesa sociale në Shkozë

  Për 6 muaj, 60 familje të komunitetit rom që preken nga projekti i rehabilitimit të Lumit të Tiranës në zonën e Bregut të Lumit, do të sistemohen në banesa të reja. Bashkia e Tiranës, ka nisur punën për ndërtimin e banesave sociale pranë ish – Repartit Ushtarak në Shkozë....
 • Video/ E braktisur nga bashkëshorti bashkë me fëmijën, babai i mbyll derën vajzës: S’kam çfarë të të bëj!

  Shqipëria po kalon një tranzicion të vështirë dhe të rëndë në familje, këtë e tregon edhe rasti i kësaj jave në rubrikën “Shihemi në Gjyq” në të Dielën Shqiptare, transmetuar në televizionin Klan. Valdetja, mes lotësh dhe duke u dridhur, është paraqitur për të kërkuar ndihmën e familjes, pasi...
 • Ka një mesazh për ty/ E moshuara del nga shtëpia 20 vite pas vdekjes së djemve

  Gjyshja e Klevisës ka 20 vjet pa dalë nga shtëpia. Mbesa erdhi rubrikën “ Ka një mesazh për ty” për t’i bërë një kërkesë gjyshes së dashur Merushes, që të vij në programin e “E Diela Shqiptare”. Gjyshja e saj është rritur jetime, por edhe bashkëshorti i saj po...
 • Ka një mesazh për ty/ Binjaku më i madh i jep fjalën vëllait që do të kthehet në shtëpi

  Brandon ka lindur 5 minuta më vonë nga vëllai i tij binjak, ndaj i bindet çdo urdhri të tij. Por këtë herë është ai që ka një kërkesë ndaj e solli atë tek rubrika “Ka një mesazh për ty” në “E Diela Shqiptare”. Brandoni është 11 vjeç dhe vjen...
 • Video/ Ka humbur tetë djem, babai i kërkon falje vajzës së vetme për një veprim të para 5 viteve

  Prindërit për fëmijët bëjnë gjithçka duke i plotësuar çdo dëshirë të tyren. Niko është një baba që ka humbur tetë djem dhe e vetmja që i ka mbijetuar është vajza, të cilës s’ia ka thënë kurrë fjalën “Jo”. Por pesë vite më parë ka ndodhur diçka, që solli këtë...
 • Klosi: Rritja e pensioneve nis më 1 Mars

  Tashmë edhe pensionistët e Durrësit do të mund të trajtojnë problemet e tyre në një zyrë të vetme, të ngritur tek Agjensia e re e Sigurimeve në këtë qytet. I pranishëm në inaugurimin e saj, Ministri i Mirëqënies Sociale, Blendi Klosi tha se përmirësimi i shërbimit ndaj qytetarëve të...
 • Rrëfimi i nënës beqare/ Ja si më mashtroi shqiptari, u martua me mua vetëm për të marrë vizën angleze

  Michelle Rawlins, nga Sheffield, ka rrëfyer se si ish-bashkëshorti shqiptar e braktisi në qendrën tregtare, ndërkohë që ajo ishte duke provuar fustanin e dasmës. Tashmë 51-vjeçarja e ka kthyer jetën e saj përmbys dhe është duke e ndarë historinë e saj me gra të tjera për t’i frymëzuar ato të...
 • Veliaj: 10 km rrugë të dedikuara për biçikletat dhe autobusët

  Përmirësimi i infrastrukturës rrugore në akset kryesore të Tiranës dhe rikualifikimi urban i blloqeve të banimit do të jenë në fokusin e Bashkisë së Tiranës edhe për vitin 2017. Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, mori pjesë në analizën vjetore të punës së Ndërmarrjes Nr. 2 të Punëtorëve...
 • Receta elektronike ende nuk funksionon

  Edhe pse u tha që nga 1 Shkurti recetat me rimburism do të jepen në mënyrë elektrone, procesi nuk ka filluar ende. Mjeket vazhdojnë të japin receta në letra dhe po ashtu farmacistët vazhdojnë t’i ekzekutojnë ato. Edhe pse sistemi elektron sipas farmacistëve dhe mjekëve është gati, ende nuk...
 • Shkollat profesionale për ditën e Shën Valentinit

  Të rinjtë që ndjekin arsimin profesional kanë zgjedhur të vënë në punë njohuritë e tyre për të dhuruar më shumë dashuri në ditën e Shën Valentinit. Lule, ëmbëlsira, dhe një biçikletë gjigante e punuar nga nxënit e arsimit profesional ishin pjesë e dhuratave për kryeqytetasit. Aktivitetit ju bashkua edhe...
 • Vuan nga alergjia nervore pas humbjes së babait, mësuesja e ofendon

  Situatat rreth nesh janë ato që shpeshherë mund të ndikojnë në humorin tonë. Në këtë të diel emisioni “E Diela Shqiptare” në rubrikën “Ka një mesazh për ty” solli rastin e një vajze adoleshente, e cila ka humbur babanë e saj kur ka qenë e vogël. Ajo po e...
 • Braktiset nga bashkëshorti, e reja heq unazat në studio: Do ta rris e vetme djalin!

  Historitë shqiptare janë nga më të ndryshmet. E tillë është edhe historia e Ruzhdies në emisionin “E Diela Shqiptare” në rubrikën “Ka një mesazh për ty”, e cila na tregon për jetën e saj. Prej një muaji ajo është braktisur nga bashkëshorti, si pasojë e fjalëve të të tjerëve....
 • Hapen me vonesë specializimet në mjekësi

  287 mjekë do të konkurrojnë të hënën për 186 kuotat e specializimeve. Procesi duhet të ishte mbyllur në fillim të janarit, por shumë prej kandidatëve nuk ju njihen diploma e gjuhës së huaj. “Një pjesë e aplikantëve e kishin mbrojtur atë në disa institucione të cilat nuk njiheshin nga...
 • Rekomandim elektronik për vizitat te mjeku

  Radhët e gjatë të pritjes për vizitat tek mjeku specialist do të marrin fund duke filluar nga ky muaj për kryeqytetasit. Aplikimi i sistemit të referimit elektronik, do t’i japë mundësi mjekut të familjes, të përcjellë në mënyrë elektronike orën e saktë të vizitës, te mjeku specialist për çdo...
 • Veliaj: Kushdo që ndot qytetin, do të paguajë dëmin

  Tirana është sot një qytet disa herë më i pastër se një vit e gjysmë më parë, por për Bashkinë e Tiranës ka ende shumë për t’u bërë, duke nisur nga ndërgjegjësimi i qytetarëve për të mos ndotur mjedisin. Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj mori pjesë në...
 • Gati projekti për shkollat e reja

  Gara për ndërtimin e 20 shkollave të reja në kryeqytet do të çelet brenda pranverës. Lajmi u dha nga kryebashkiaku Erion Veliaj teksa analizoi punë një vjeçare të ndërmarrjes numër 3. “Bashkë me qeverinë shqiptare, bashkë me kryeministrin, besoj rreth datës 13 shkurt, do të publikojmë dhe do të...
 • Historia e 10-vjeçarit me Sindromën Down, si e mori vesh nëna e tij

  Entela, 10 vite më parë lind një djalë me “Sindromën Down.” Vetëm pak vite më pas humb bashkëshortin. E mbetur e vetme me Dhimitrin përpiqet ta regjistrojë në shkollë, por s’ia pranojnë. Ajo nuk e di që ministrja e Arsimit Lindita Nikolla ka ardhur për të dëgjuar historinë e...
 • Ka një mesazh për ty/ I fejuari i kërkon partneres të ndërpresë shtatzëninë, arsyeja…

  Iliada po përjeton shtatëzaninë që e kishte dëshiruar aq shumë. Por i fejuari i saj, për një arsye shumë të fortë i kërkon ta ndërpresë. Ajo zgjodhi programin “E Diela Shqiptare” dhe rubrikën “Ka një mesazh për ty” për të rrëfyer këtë shqetësim të saj dhe ka ftuar pikërisht...
1 2 3 21
Publicitet

Emisione