Kategoria : Sociale

 • Grafiku

  Monitorimi i cilësisë së ajrit, Bashkia: Ulet me 10% nga java e kaluar

  Masat e marra nga Bashkia e Tiranës kanë sjellë një ulje të nivelit të ndotjes krahasuar me një vit më parë, por situata vijon të mbetet problematike për shkak të numrit të lartë të automjeteve që qarkullojnë. Nga matjet e bëra nga Agjencia Kombëtare e Mjedisit, në vitin 2016...
 • Kimetja

  Ka një mesazh për ty/“Më ka ndjekur një mallkim i babait tim që edhe sot e vuaj”

  Bashkëshorti i saj është larguar vite më parë pa lënë gjurmë. Ndërkohë me të birin është detyruar të bëjë atë që një nënë nuk do të kishte dashur kurrë ta bënte. Por, Kimetja mendon se dikush tjetër ka vuajtur më shumë se ajo ndaj ka vendosur ta thërrasë në...
 • Veliaj prezanton kryebashkiakun e Nates (1)

  Prezantohet Kryebashkiaku i Natës në kryeqytet

  Tirana do të jetë një qytet, i cili do të mbushet me aktivitetet kulturore jo vetëm gjatë orëve të ditës, por dhe gjatë natës. Në një ceremoni të organizuar mbrëmjen e djeshme te Piramida, e cila u rihap për publikun, kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, prezantoi Kryebashkiakun...
 • shkodra-1-770x470

  Goli i Shkodrës zgjidhet më i bukuri

  Goli që Donjet Shkodra i shënoi Luftëtarit është përzgjedhur nga tifozët si më i bukuri i dy fazave të para të Superligës. Në profilet e federatës në rrjetet sociale, perla e mesfushorit të Flamurtarit mori më shumë pëlqime si realizimi më i mirë. Donjet Shkodra i Flamurtarit grumbulloi 164...
 • Veliaj

  Veliaj: Kopshti i ri me kushte komode, përfitojnë 120 fëmijë të Njësisë 7

  Pas dy vitesh pezullim, Bashkia e Tiranës ka rinisur punimet për rikonstruksionin e plotë të godinës së kopshtit nr. 17 në Njësinë 7, i cili shumë shpejt do të ofrojë kushte bashkëkohore për më të vegjlit e qytetit. Punimet që po kryhen në këtë kopsht u inspektuan sot nga...
 • karta

  Vazhdon mungesa e kartave të shëndetit

  Dhjetëra qytetarë janë kthyer sërish mbrapsht pa kartën e shëndeti nga zyrat e vendosura në qendrat shëndetësore. Mungesa e fletëve të posaçme të prodhuara për kartën e shëndeti, bën që punonjëset të mos pajisin qytetarët me dokumentin me të rëndësishëm që ju siguron shërbim shëndetësor falas. Edhe pse nuk...
 • Veliaj

  Veliaj: Investim për 482 nxënës të shkollës 9-vjeçare “4 Dëshmorët”

  482 nxënës të shkollës 9-vjeçare “4 Dëshmorët” në Njësinë 8,  nga sot do të mësojnë në mjedise të reja. Bashkia e  Tiranës ka përfunduar rehabilitimin e godinës dhe instalimin e sistemit të ngrohjes. Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj gjatë vizitës në këtë shkollë nisur dhe nga moti...
 • ciklistet

  Çiklizëm dhe turizëm

  Çiklistë amatorë dhe profesionistë morën pjesë këtë të dielë në garën “Shtegu 2017”. Bashkia e Tiranës kishte për qëllim që të promovonte turizmin dhe realizimin e infrastrukturës së nevojshmë për aktivitetet sportive në natyrë.  “Jam shumë i lumtur që ideja që filluam me miqtë vjet po fillon të marrë...
 • foto3

  Ka një mesazh për ty/ Arditi: Kam gjetur familjen që nuk pata kurrë

  Megjithëse përballja me të vërtetën është e vështirë, së paku kjo të bën të lirë. Në moshën 14 – vjeçare, Arditi mëson se gjyshërit me të cilët ishte rritur nuk ishin prindërit biologjikë. Si nëna dhe babai e kishin braktisur. Tronditja e tij, edhe sot që është 24 –...
 • ediela4

  Ka një mesazh për ty/ Kur vëllai “ta merr kalanë nga brenda”

  Ani është një djalë “mistrec”, që ndonjëherë gabimet e tij bëhen shumë shqetësuese për familjen. Ai erdhi në rubrikën “Ka një mesazh për ty” në “E Diela Shqiptare”, për t’i kërkuar falje motrës së tij Medinës, për të gjitha shqetësimet që i ka krijuar deri më sot. Prej tre...
 • korsi

  Veliaj: 10 km korsi të dedikuara për biçikletat në Tiranë

  Qytetarët e kryeqytetit do të kenë korsi të dedikuara për levizjen më biçikleta.  Bashkia e Tiranës parashikon ndërtimin e 10 kilometrave korsi të dedikuara. Ky synim u bë publik nga kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj gjatë një takimi të zhvilluar me Ambasadoren e Hollandes, Deëi De Ëeerd,...
 • aga

  Komuniteti Mysliman i Shqipërisë, nismë për të ndihmuar familjet e izoluara nga bora

  Myslimanët shqiptarë vazhdojnë të solidarizohen në ndihmë të banorëve të izoluar nga dëbora në veri dhe juglindje të vendit. Si pasojë e kësaj situatë të krijuar, Komuniteti Mysliman i ka bërë thirrje të gjithë myslimanëve që të japin kontributin e tyre për t’i ardhur në ndihmë këtyre banorëve. Në...
 • gruaja

  Kartat e shëndetit mungojnë prej një jave

  Kjo është Mimoza Shkoza, një prej shumë qytetarëve të Tiranës, që prej ditësh sorollaten nepër qendrat shëndetësore për të rinovuar kartën e shëndetit. “Kam një javë që vij, nuk ka thonë. Edhe sot erdha nuk ka. Shkoj te mjeku i familjes nuk më jep ilaçe” Zyrat qëndrojnë të hapura,...
 • Veliaj ne Qendren Sociale ne Kombinat (1)

  Ndihmë mjekësore në qendrat sociale

  Personat në situatë rruge që janë strehuar në qendrat sociale të ngritura nga Bashkia e Tiranës për shkak të motit të ftohtë dhe ngricave, i janë nënshtruar edhe një kontrolli shëndetësor. Që prej javës së shkuar, rreth 193 persona e kanë kaluar natën në qendrat sociale të Bashkisë së...
 • Veliaj sherben mengjesin ne Qendren Sociale ne Laprake per 40 persona 1

  Më shumë se 135 persona të strehuar në qendrat sociale

  Më shumë se 135 persona, një pjesë e të cilëve janë fëmijë, e kanë kaluar natën në qendrat sociale të Bashkisë Tiranë, ku veç strehimit kanë marrë dhe ndihmën e nevojshme në ushqime dhe veshmbathje, duke i bërë kështu ballë të ftohtit të acartë që ka prekur edhe Tiranën. Kryetari...
 • unnamed

  Moti i keq, bashkia sistemon rreth 100 persona në 4 qendra sociale

  Bashkia e Tiranës ka sistemuar në qendrat e saj sociale njerëzit në nevojë dhe në situatë rruge, të cilët kanë kërkuar ndihmë për të përballuar të ftohtin e madh që ka përfshirë vendin. Deri në mesditë janë strehuar dhe u është dhënë ndihma e nevojshme rreth 100 personave, nga...
 • gripi

  Gripi “mbërthen” Shqipërinë, masat për ta parandaluar

  Gjatë javës së fundit, numri i qytetarëve të paraqitur në qendrat shëndetësore për shkak të përhapjes së virusit të gripit në Shqipëri vazhdon të jetë në rritje, ndërkohë që prej tre ditësh, vendi po përballet me kushtet e motit me temperatura shumë të ulëta, të cilat do të vazhdojnë...
 • shefe

  Rritet numri i “shefeve” në Shqipëri

  Në Shqipëri ka filluar të dëgjohet më shpesh fjala shefe. Këtë e vërteton edhe anketimi i Komisionit Evropian për kushtet e punës për vitin 2015. 40 përqind e shefave në vendin tonë janë femra ndërsa 60 përqind meshkuj. Jemi pothuajse në të njëjtat nivele si Maqedonia, Serbia dhe Italia....
 • gripi

  15 mijë të prekur nga gripi në një javë

  Kjo është situata të hënën paradite në urgjencën e pediatrisë në Qendrën Spitalore Universitare “Nene Tereza”. Qindra fëmijë kanë marr ndihmë mjekësore si pasojë e prekjes nga viroza dhe gripi stinor. Mbyllja e poliklinikave me rastin e Vitit të Ri ka shkaktuar fluks në urgjencën pediatrie duke bërë që...
 • cerdhja

  Viti i Ri nis me një çerdhe të re për fëmijët

  Kombinatit i shtohet një çerdhe e re për fëmijët e zonës. Bashkia e Tiranës ka rikualifikuar disa ambiente të pashfrytëzuara më parë, duke i shndërruar ato në një çerdhe për fëmijët e Kombinatit. Ambientet e reja u inspektuan edhe nga kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, i cili theksoi se një meritë e veçantë për hapjen e kësaj çerdheje kanë edhe prindërit e fëmijëve që mundësuan një pjesë të pajisjeve...
1 2 3 20
Publicitet

Emisione